Binnenland. Landbouw. noodzakelijk gevolg zou moeten zijn van de nieuwe vestingwerken om Ant werpen, aan die meening hechtte Del- beke weinig waarde. Ik heb nog nooit een monnik gezien, zeide hij, die zijn klooster niet wilde verrijken, en nog nooit een officier ontmoet, die getal sterkte van het leger voldoende vond. De monniken en officieren zijn door drongen van corpsgeest. RUSLAND. Zes te Boedapest uit Boekarest op de doorreis aangekomen matrozen van de Knjas Potemkin hebben bevestigd, dat er een muitery voor de geheele Zwarte Zee-vloot op touw was gezet. Door een toeval brak zij vóór den be paalden tijd begin Augustus op de Potemkin uit, maar dat was tevens de oorzaak der mislukking. Als naspel op de droevige onlusten te Lodz kan men thans dagelijks ge boeide kozakken op weg naar de mili taire gevangenis zien. In de kazernes zijn massa's gouden horloges, sieraden en hoopen geld gevonden, die deze handhavers der Russische staatsorde van de door hen doodgeslagen of ge schoten slachtoffers hebben geroofd. De Preuss. Corr. bevat weer een stichtelijk staaltje van Russische cor ruptie. In Rusland betalen de stads besturen de toelagen uit aan de vrouwen van officieren, die te velde staan. Nu is het volgende gebeurd met generaal Stackelberg, gewezen bevelhebber van het Warschausche legercorps. Deze heeft 32,000 roebel tractement en liet zich bij zijn vertrek naar Oost-Azië nog eens 26,000 roebel reisgeld uitbe talen. Hij nam zijn vrouw mee naar 't oorlogsveld, maar eischte niettemin betaling van 100 roebel 'smaands aan zijn vrouw voor levensonderhoud. De ambtenaar met deze betalingen belast meende deze 100 roebel niet te mogen uitkeeren. Stackelberg wist er echter wel raad op en liet door een vroegeren chef van zijn staf, ook een generaal en nu lid van den grooten staf, aan den weigerachtigen ambtenaar te War schau schriftelijk bevelen de toelage uit te betalen voor verblijfkosten van baronesse Stackelberg te Warschau, ofschoon deze dame zich, gelijk gezegd, bij haar man bevindt. Het bedrag is zeker niet groot, maar dat maakt de zaak voor iemand, die 32000 roebel tractement heeft nog te onsmakelijker. dat zij in waarheid door mijne knapen zijn bedreven, niet alleen wijl ik hen daartoe ten vollen in staat acht, maar ook omdat mij de waarheidsliefde van mijne geachte naburen daarvoor eene genoegzame waarborg is. Met korte woorden dus al hetgeen hetwelk door uw hoogwaarde is opgenoemd, beschouw ik als volkomen waar te zijn Deze verregaande trotschheid en ver achting trof Van Arkel dermate, dat een vreeselijke toorn zijn gelaat verbleekte, en hij met bevende stem en vurig schitterend oog uitriep Heilige maagd gij zoudt dan de trotsche vermetelheid hebben, baron Van Voërstom in mijne tegenwoordigheid te verklaren, dat deze gruwelstukken geene strenge straffen verdienen ^Wanneer mijne brave krijgslieden strafbaar zijn, dan ben ik dit ook, want ik verklaar hier openlijk, dat ik aan hunne handelingen mijne goedkeuring hecht, en dit doen zal, zoolang jzij op mijn eigen grond eenen gemeenen land- looper uitschudden, of een losloopend stuk vee, dat mijne bosschen en akkers beschadigt, oppakken en in mijne Stins brengen, en naardien ik mij hier niet geroepen acht, om biecht te doen, of mijne daden te verantwoorden, zoo zal het mij aangenaam zijn, over deze zaken niet verder bemoeielijkt te worden." W7( rdi vervolgd DE RIJKSMIDDELEN. Ditmaal is het totaal-generaal der rijksmiddelen bijna 7 ton lager dan dat in Juni van het vorig jaar. De oorzaak van dit verschil is echter te zoeken bij de altijd zeer wisselvallige opbrengst der successiereehten immers evenveel als de gezamenlijke middelen minder waren, juist evenveel brachten ook de successierechten de afgeloopen maand minder op dan in de gelijknamige in 1904. Ook de accijnzen, de zegel-, de registratie- en de hypotheekrechten vertooner. een min of meer aanzienlijke daling. De domeinen zijn gestegen met het niet onbelangrij k bedrag van f 128.000. Uit directe belastingen werd f136.000. minder ontvangen dan in Juni 1904. Dit ongunstig resultaat is te boeken op rekening der personeele belasting, die daalde met f63,000]en vooral der vermo gensbelasting, welke f102,000 minder opbracht. Grondbelasting steeg met ruim f7000 en de belasting op bedrijf- en andere inkomsten met f23,500. Overigens bleven de opbrengsten vrijwel zichzelf gelijk of vertoonden een kleinen vooruitgang. De invoer rechten brachten f10.500 meer op dan in Juni 1904 de accijnzen daarentegen liepen achteruit, hoewel slechts met een f3000. Aan dit laatste nadeelig saldo heeft het gedistilleerd schuld met f99.000. het zout met f4000 en bieren en azijnen met f5000. Meer dan het vorig jaar brachten van de accijnzen op de suiker f90.000, de wijn f5000 en de accijns op het geslacht flO.OOO. Van de belasting op de gouden en zilveren werken werd een kleine f 1000 meer verkregen; terwijl weer minder opbrachtende zegelrechten ruim f22.000, de registratierechten ruim f32.000, de hypotheekrechten f2500 en, gelijk reeds gezegd, de successie rechten f681.000. Tenslotte leverden de posterijenf7500, de rijkstelegraaf f20.500, de jachtakten een kleine f2000 en de loodsgelden ruim f11.000 meer op. De verschil lende rubrieken nagaande wat betreft de opbrengst over het eerste halfjaar 1905 in vergelijking met hetzelfde tijd perk in 1904, zien we dat meer ontvan gen werd op de volgende middelen het daarachter genoemde bedrag grond belasting f129.000, personeel f61.000, bedrijfsbelasting f295.000invoerrech ten f290,000 rechten op het geslacht f153.000; gouden en zilveren werken f10.000zegelrechten f332.000, hypo theekrechten f16.000, successierechten f630,000domeinen f141.000 posterijen f298.000, rijkstelegrafen f162.000en loodsgelden f72.000. Minder werd ontvangen op de ver- mogensbelastating f67.000; op de sui- keraccijn - f17.000, op den wijnaccijns f6000, op het gedistilleerd f392.000, op den zoutaccijns en op den bieraccijns elk f29.000en ten slotte op de regis tratierechten f67.000. Het totaal-generaal bedroeg over de afgeloopen zes maanden f71.817.975.21, tegen f69.821.012.65 in gelijk tijdvak van 1904, wat wil zeggen een vermeer dering van f 1.996.962.56. ONZUIVER VEEVOEDER. Niet iedereen kan zijn eigen geteeld krachtvoer aan zijne dieren vervoeren en die zelf graan heeft, kan soms voordeel doen met zijn eigen produkt te verkoopen en bij den handelaar zijn veevoeder aan te schaffen. Edoch, in vele gevallen weet men dan niet, wat men vervoert. Soms merkt men wel, dat men slecht voer gekocht heeft, maar dan alleen als het voeren geen goed resultaat gaf en dus als men schade heeft geleden. Het is werkelijk niet zonder oorzaak, dat we belang hebbenden [wijzen op de barre ver- valsching van veevoeder. Onder ver- valschen verstaan we het meügenvan een voer met waardeloozen rommel, die voor de voeding geene waarde heeft, of zelfs schadelijk voor het dier "kan zijn. Hiervoor dienen b. v. zand, rijstdoppen, kojjied oppen. Aan de voedingswaarde van zand zal wel niemand twijfelen, maar ook rijst- en koffiedoppen zijn niets dan een noodelooze ballast in het darmkanaal. Door meel wordt dikwijls opveegsel gemengd, bestaande uit stof en soms bovendien brandsporen. Bedorvenrom- mel wordt er ook wel doorgeknoeid en dan vindt men mijten en kevers in het voer. Kortom, men stopt er van alles in, als de kleur maar ongeveer met het echte overeenkomt en als het, dat spreekt vanzelf, geen of bijna geen geldelijke waarde heeft. In het vorige jaar onderzocht het Proefstation te Goes 298 monsters voedermeel en daarvan beantwoordden 126 monsters, d. i. ruim 42 "/o niet aan de eischen van voldoende zuiverheid. Dit is immers meer dan erg. Vooral ook hierom, omdat wellicht het grootste deel van dit voer door den minderen man is aangeschaf t, om er een varken mee te vetten. Zoo iemand weet soms niet, hoe hij het noodzakelijke krachtvoer voor zijn onmisbaar stuk vee, betaald kan krijgen. En als dan wat met zooveel moeite en zorg is verkregen, nog minder waardig is, dan vinden wij dit werkelijk zeer treurig. Bij bedoeld onderzoek waren uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ^mons ters afkomstig. Deze waren ook niet alle zuiver op de graat. Het verslag is zoo ingericht, dat niet alle 12 de monsters er uit kunnen gezocht worden, maar bij de 6 monsters, die ik er wél in vond, waren er 4 niet voldoende zuiver. We zouden dus ieder, die er belang bij heeft willen aanraden, alleen by een vertrouwd handelaar te koopen. Er zijn toch gelukkig ook nog eerlijke menschen. Toch kan het gebeuren, dat een eerlijk mensch een slechte waar levert, als hy die namelijk zelf niet samenstelt. Zulke eerlijke handelaars kunnen we niet sterk genoeg aanbevelen geen enkele partij veevoeder in te slaan, zonder degelijk onderzoek. Ook alle koopers van voederstoffen moesten dit eigenlijk doen, vooral als de partij nog al groot is. Hierbij is het juist niet noodig om het voeder volledig, d. w. z. op de juiste samenstelling te doen onderzoeken. Zulk een onderzoek is uiteraard duur. Doch wie een veevoer laat onderzoeken op zuiverheid betaalt daarvoor 1,50 en weet dan tenminste, dat het niet vervalscht is. En een voer, dat zuiver is, is gewoonlijk ook wel te vertrouwen wat de samenstelling betreft, d. w. z. zulk een voer heeft in den regel ook voldoende voedingswaarde. Menschen, die maar weinig aanschaffen, zouden het b. v. met zijn drieën of vieren kunnen doen. Men zende dan, liefst in een blikken bus, ongeveer een halven kilo aan het Proefstation en vrage onderzoek op zuiverheid. Ten slotte deelen we nog mede, dat het onderzoek in bepaalde gevallen ook kosteloos kan geschieden en dat onder- geteekende gaarne bereid is, wie er hem om verzoekt, den weg daartoe te wyzen. L. F. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is vastgesteld een request aan de Regeering ter ver krijging van een Wet, waarbij wordt bepaald lo. dat het is verboden in Nederland kaas te maken, te verhandelen, in voor raad te hebben, in te voeren, of te ver voeren, waarin andere bestanddeelen voorkomen dan van melk afkomstig (behoudens stremsel, kleursel, zuursel, zout, salpeter of kruiderijen) 2o. dat het is verboden in Nederland kaas te maken, te verhandelen, in voor raad te hebben, in te voeren of te ver voeren in de bekende vormen van Goudsche of Edammer kaas, wanneer de kaas minder dan een, nadei bij Kon. besluit vast te stellen, minimum per cent vet in' de droge stof bevat. Eveneens werd vastgesteld een circu laire aan de afdeelingen, waarbij wordt verzocht de oprichting van kaascontró- lestations wederom in haar vergaderin gen ter sprake te brengen, daarbij de leden uit te noodigen zich te verklaren of zij in beginsel bereid zijn zich even tueel aan te sluiten en de namen van hen die zich daartoe bereid verklaren aan het hoofdbestuur op te geven. AXEL, 18 Juli 1905. Door het gemeentebestuur te Koe wacht werd Vrijdag namiddag in het raadhuis aanbesteed het bouwen van een kazerne voor de aldaar gesta tioneerde brigade marechaussee. De raming bedroeg f8123. Er kon slechts worden ingeschreven door te Koewacht wonende ambachts lieden. Dit werd gedaan wat het metselwerk aangaat door Ed. de Bruijne f 4430, D. Mannes f 4108.89. en A. v. Mossevelde f 4043 en wat het timmerwerk betreft door Th. Baert voor f 4310 en Em. Ceelaert voor f 4025. De laagste inschrijvers waren dus A. v. Mossevelde en Em. Ceelaert voor een gezamenlijk bedrag van f8068. Hun is het werk, behoudens nadere goedkeuring, gegund. Na afloop der aanbesteding werd door den raad een vergadering gehouden, waarin o. a. besloten werd een stuk bouwgrond aan te koopen ter waarde f 830 en een leening te sluiten van f9000. MiddCrt. Te St. Jansteen stemden bij de herstemming voor een lid van den raad van de 285 kiezers er 226 met geldige biljetten. Herkozen is de heer J. C. Cornelissens met 128 stemmen. De heer A. P. M. Vermandei verkreeg 98 stemmen. Uit de verschillende gemeenten waar aan de mosselteelt wordt gedaan, uit Bruinisse, Tholen, Philippine, Clinge, Graauw en Yerseke, luiden, zoo schrijft men aan de N. R. Ct. de berichten over de qualiteit der mosselen zeer gunstig, zoodat de handel levendig be looft te worden. Naar België wordt het grootste deel afgezet, met name Antwerpen, Mechelen en Brussel, waar de visschers zelf hun mossels heen brengen. In verband met den grooten afzet van mossels, de steeds toenemende teelt, is het mosselzaadvraagstuk een zeer voorname factor en tracht men steeds de gelegenheid tot het verkrijgen van mosselzaad uit te breiden. In 1904 was dit mag als bijzonderheid mede gedeeld worden de zaadval op som mige pereeelen groot, maar veel werd door de zeesterren vernietigd. Van de op 7 Sept. opengestelde zaadbanken werd toch naar schatting 80,000 ton ge haald, terwijl de verpachte pereeelen ruim 20.000 ton gaven van elders werd nog aangevoerd 60.000 ton waaronder 40,000 ton uit de Zuiderzee, in het ge heel alzoo 160,000 ton waarvan de mid- delprijs op fl kan gesteld worden. Een rijke uitzaai heeft dus plaats ge had. Thans vaart men weer druk naar de Zuiderzee; van halt Maart af heeft men reeds gevarener was evenwel geen zaad, zoodat er vaartuigen zijn geweest die maanden op vracht moes ten wachtennu schijnt evenwel ken tering gekomen. Er is een bank ont dekt en men krijgt de lading. Van zaadval in de Zeeuwsche wateren kan nu nog niet veel gezegd worden. Met ingang van 1 Augustus a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen J. J. de Vuijst, van Sas van Gent naar Hansweert, A J. Spaan van Koewacht naar Bruinisse, J. Visser, van Zuiddorpe naar Sas van (Gent, J. W.*A. Rademaker, van Kerkrade naar Hontenisse, A. Huisman, van Vaals naar

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3