DE STIIS VOËRST. 2le Jaarg. No. 30. Woensdag 19 Juli 1905. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEU1LLETO N. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE 00RL0U IN OOST-AZIE. Witte, wiens benoeming tot eersten Russischen gevolmachtigde ter vredes conferentie te Washington nu officieel is, heeft een langdurig gehoor gehad by den Tsaar, vervolgens beraadslaagde hij langen tijd met graaf Lamsdorf. Volgens een telegram aan de Echo de Paris vertrekt Witte den 26en dezer uit Cherbourg naar Amerika. Hij zou een blanco volmacht meekrijgen. Het schijnt nog wel een belang, eenige beoordeelingen uit de pers mede te deelen, betreffende de beteekenis van Witte's zending. In Rusland heeft de benoeming van den oud-minister van financiën over 't geheel een zeer goeden indruk gemaakt. Witte heeft veel vij anden, maar de meesten zien in hem toch den eenigen man die genoeg vast heid van karakter en genoeg geest kracht heeft om de vredesonderhande lingen met het vereischte gezag aan Rusland's zijde te voeren. Het Nowoje gelooft, dat hoewel Witte een beslist tegenstander is geweest van den oorlog, een groot voorstander ook van een vergelijk met Japan, hij toch niet te vinden zal zyn voor het sluiten van een vernederenden vrede met af stand van grondgebied en betaling van een oorlogsschatting. Japan moet wel weten zoo waarschuwt het blad indien het vernederende voorwaarden stelt aan een man als Witte, dat dit gelijk staat met voortzetting van den oorlog, wat hij ook moge kosten. Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis 1362 Laat slechts hooren, vervolgde Van Voërst welk belangrijk onderwerp uwe hoogwaarde gekozen heeftzonder twijfel ii het van evenveel gewicht als al hetgeen wat wij tot nu toe aau dezen maaltijd gehoord en gezien hebben." #Gij zult daarover zelve kunnen oor- deelen, baron Van Voërstals ik u gezegd heb, dat dit onderhoud gevolgd zal worden door eene plechtige verklaring, of wij elkander voor het vervolg als vrienden, dan wel als vijanden zullen ontmoeten." De vaste toon, waarmede Van Arkel deze woorden had uitgesproken, scheen den baron Van Voërst getroffen te hebben, want eenige oogenblikken bleef hij zwijgend voor zich heenstaren; maar snel den spottenden grimlach weder terugroepende, antwoordde hij //Bij mijn ridderwoord, ik had eerder verwacht uw hoogwaarde het voorstel te hooren doen, om mij en den graaf Van Schuilen- burg tot priesters te laten scheren, dan de mogelijkheid te berde te zien brengén, dat wij elkander wellicht eerlang op eene andere plaats dan aan dezen disch, en De New-Yorksche correspondent van de Standaart zegt, dat Witte's benoe ming tot Russisch gevolmachtigde presi dent Roosevelt zeer verheugt. Roose velt moet geweten hebben, dat de zen ding van Moerawjof in Japan een zeer slechten indruk had gemaakt; ten deele omdat Moerawjof een betrekkelijk ge ringe ambtelijke stelling bekleedde, ten deele omdat hij bekend stond, en nog staat, als een bitter vijand van al wat Japansch is. Witte zal, zoo voegt deze correspon dent er bij, zich geen illusiën maken ten aanzien van de uitkomst der onder handelingen. Eenige maanden geleden had hij een gesprek met een mede werker van een Amerikaansch blad; hij zeide toen, dat er maar één middel was waardoor de Russische overheid in staat gesteld kan worden, de maatschap pelijke economische vraagstukken in Rusland zelf behoorlijk op te lossen: vrede. Er is dus wel reden om aan te nemen dat Witte geneigd zal zijn, als 'tmoet, een hoogen prys voor den vrede te betalen. FRANKRIJK. De Franschen hebben Vrijdag hun feest gevierd, 14 Juli is in Frankrijk niet de benaming voor een datum, maar voor een feest. Het glanspunt van den dag is de parade van Longchamp. President Lou- bet en de minister van oorlog Berteaux zyn daar luide toegejuicht door de menigte, maar hun gasten, de officieren van het Engelsche smaldeel, dat te met andere voornemens dan om eenen beker te ledigen, konden ontmoeten maar dewijl een gesprek over dit laatste onderwerp meer dan het eerste in mijnen bijzonderen smaak valt, zoo kan ik uwe hoogwaarde reeds bij voorraad verzekeren, dat ik met verdubbelde belangstelling aau het onderhoud zal deel nemen. Uwe heiligheid zal mij voorzeker verschoonen, indien ik wellicht voorbarig ben, door reeds dadelijk te vragen, waardoor het kan zijn, dat mij uwen strengen toorn te wachten staat De beleedigende spot, waarmede Van Voërst dit antwoord gaf, bleef bij Van Arkel niet onopgemerkthij poogde echter zijnen wrevel te onderdrukken, en hoewel het donker oog dreigend op den trotschen baron nederzag, lier nam de bisschop toch met koele bedaardheid z/Het verwondert mij, heer baron, u deze vraag te hooren doen wellicht echter is uw geheugen u ontrouw geworden, en gaarne wil ik daarin te gemoet komen, met eene opsomming van de grieven, welke ik vermeen, dat mij en mijne onderzaten door u zijn aangedaan. Daar onder behoort vooreerst de verbreking uwer belofte, vroeger afgelegd, om den Mastenbroeker polder te bedijkendoch naardien mij dit meer persoonlijk betreft, zal ik voor het oogenblik daarover niet verder uitwijden, evenmin zal ik terug komen op uwe beleedigingeu, waaraan ik zelve sedert eenigen tijd ten doel stond. Brest ligt, trokken nog meer de aan dacht van het publiek. Er werd ge roepen vive l'armée! vivelarepubliquel, en ook vive l'Angleterre. Aan het dejeuner op het Elysée, waar alle ministers aan deelnamen, waren eveneens de Engelsche admiraal May en de andere Engelsche zeeoffi cieren genoodigd. 's Morgens had te Parys de gebruike lijke betooging plaats van de Ligue des Patriot es voor het beeld van Straats burg op de place de la Concorde. Redevoeringen zijn daar niet gehouden. Er werden kransen neergelegd. Vive la France! riepen de betoogers, en sommigen riepen vive Déroulède! Te Bizerta in Tunis is de nationale feestdag niet gevierd om den rouw over de bemanning van de Farfadet. De boot zit nog steeds met den kop in de modder. Vrijdag heeft men getracht met behulp van een dry vend droogdok de Farfadet te lichten, maar tevergeefs. ENGELAND. Ook in Engeland klaagt men als bijna overal elders in Europa over de groote hitte. Zonnesteken kwamen Vrijdag de warmste dag tot dusver dezen zomer in Londen beleefd tal rijk voor. Aan het Strand wees de thermometer om één uur 84 in de schaduw; om drie uur 85. Vooral de omnibuspaarden hadden het zwaar te verantwoorden. BELGIE. Delbeke, de rapporteur voor het wetsontwerp op den doorsteek van de Meer bijzonder geldt hier het geluk en de belangen mijner onderdanen in het Oversticht, waarover ik thans met u wilde spreken." Hier staarde Sweder de beide Zwolsche schepenen aan met eenen blik, die de beide achtbare mannen van schrik deed inéén krimpen, en toen zijn oog weder op den bisschop latende rusten, bleef hij met onverzettelijke koelbloedigheid naar Van Arkels verdere woorden luisteren. z/Als hunnen wettigen beschermheer," ging de bisschop voort, //hebben de ingezeten van het Oversticht, en inzonder heid die onzer goede stad Zwolle, sedert geruimen tijd klachten bij mij ingebracht, dat zij van u en uwe dienstknapen niet alleen bij elke gelegenheid schandelijk verdrukt en beleedigd worden, maar dat zij zelfs hunne goederen en leven niet langer veilig kunnen achten binnen noch buiten hunne muren. Vele voorvallen zijn mij door hen opgegeven, waarbij hunne poorters en burgers op den heeren- weg door uwe knapen als stroopers aan gerand, uitgeschud en laaghartig mis handeld zijn dat hun door uwe dienst mannen, en inzonderheid door de zoo genaamde roode bende, hunne schepen en vrachtwagens, met rijke koopgoederen beladen, zijn ontnomen, dat weertooze landlieden des nachts van hunne erven zijn verdreven, om ze den volgenden morgen als rookende puinhoopen weder te vindendeze klachten zijn in korten Schelde, heeft Vrijdag de tegenstanders van de voorgestelde militaire maatre gelen teleurgesteld. Antwerpen is de eenige stad van België, betoogde hij, die goed in staat van verdediging kan worden gesteld. Het is de laatste toe vlucht als het er op aankomt onze onafhankelijkheid te verdedigen. Een vesting moet Antwerpen blijven, maar de tegenwoordige vestingwerken knel len de stad en verstikken haar. De voorgenomen verdedigingswerken zul len Antwerpen beschermen tegen een beschieting en tegelijkertijd behoudt de stad de noodige ruimte om zich uit te breiden. Een van beiden, de Kamer moet het toevluchtsoord, het laatste bolwerk, dat Antwerpen zijn kan, opgeven, of zy moet het nieuwe plan aannemen. Geen regeering zou er voor te vinden zijn, de tegenwoordige forten af te breken zonder er iets voor in de plaats te stellen. Delbeke was overtuigd, dat de nieuwe verdedigingslijn geen vergroo ting van het leger noodzakelijk zou maken. België kan thans over 180,000 man beschikken en dat is voldoende. Voor deze bewering beriep de rappor teur zich op het gezag van den minis ter van oorlog. Als ik niet de over tuiging had, dat de nieuwe vesting werken geen uitbreiding van het leger noodig maakten, zei Delbeke, zou ik zelf tegen het ontwerp stemmen. Dat zullen we onthouden, riep de socialist Terwagne. Aan de meening van vele officieren, die overtuigd waren, dat vergrooting van de getalsterkte van het leger het tijd zeer vermeerderd, zoo zelfs, dat, eenige dagen geleden, mij nog ter ooren is gekomen, dat uwe krijgslieden, onder de muren van Zwolle, des nachts eene bouwmanslandhoeve willende plunderen, doch door de bewoners verdreven zijnde, uit laaghartige wraakzucht de vlam in het erf hebben gestoken, en daarna eene ongelukkige vrouw op den openbaren weg, zoo niet eigenhandig vermoord, dan toch binnen uw kasteel hebben gesleept, op eene wijze en met een voornemen, welke hen als bloedgierige schurken heeft doen kennen." Hier zweeg Van Arkel, om den baron gelegenheid te geven, zich te verant woorden na eenige oogenblikken van diepe stilte, rees Sweder van zijnen zetel opzijn rood gekleurd gelaat en von kelend grijs oog drukte eene trotsche verbittering uit, die hij blijkbaar niet genegen was te verbergen, en nadat hij met schamperen spot zijn oog andermaal op de Zwolsche afgevaardigden had laten vallen, antwoordde hij: //Ik moet mijne geëeide vrienden en naburen uit Zwolle mijnen dank betuigen voor de stipte nauwkeurigheid, waarmede zij zich de moeite hebben gegeven, mijne daden en die mijner knapen na te gaan, en daarvan aan hunnen machtigen beschermheer verslag te doen, en hoezeer vele zaken, waarvan uw hoogwaarde heeft melding gemaakt, mij geheel of teu deele onbekend Zijn, zoo wil ik echter gaarne gelodVeu,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1