No. 29 21° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad A106 voor Zeenwsch-Vlaa 11 deren. F. DIELEMAN, Buitenland. F E 1 L L E T O N. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 35 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN 00ST-AZIE. Kapitein Bougouin is, gelijk nu blijkt, veroordeeld omdat hij de Petit Parisien en kapitein Delabry te Parijs verwit tigd heeft van den opmarsch noord waarts, van het Japansche leger dat Port Arthur belegerd had; kort na den slag bij Moekden zond hij nog maals geheime inlichtingen over. In dit laatste geval werd het bericht met de brieven van het Pransche gezant schap te Tokio verzonden. De Chineesche regeering heeft aan de regeeringen te Parijs. Weenen,,enz. een nota van dezelfde strekking ge zonden aLs haar protest te Tokio en Petersburg, ter zake van China's be langen bij de vredesvoorwaarden. Aan den zonderlingen eisch, die volgens een vroeger bericht gesteld zou wor den: dat China zich mocht laten ver tegenwoordigen ter vredesconferentie te Washington, blijkt de regeering te Peking niet te hechten. Maar in de nota aan de Fransche regeering uitzij de hoop, dat de mogendheden haar behulpzaam zullen zijn. China zou liever Mantsjoerije terugontvangen bij een overeenkomst in den vorm, onder teekend door Rusland, Japan en China, dan enkel uit handen van Japan. Uit een bron die niét tot de ver- trouwbaarste pleegt te behooren, komt het opzienwekkende bericht dat gene raal Stoessel in zijn woning gevangen gehouden wordt. li Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362} Het patrijzenpootje ontsnapte de hand van den graaf; verlamd viel zijn arm neder, en zich achterover in den leuning stoel latende vallen, zonk het hoofd op de beklemde borst. Op zijn bleek gelaat en in zijne angstig rollende oogen was het leesbaar, dat hij door deze vreeselijke aankondiging als verpletterd wasook op de andere gasten hadden den doffen toon en stoute voorzegging eene zichtbare uitwerking gedaan, zoo zelfs, dat, gedu rende eenige oogenblikken, een somber stilzwijgen het woeste gedruisch had vervangen, hetwelk nog even te voren in de zaal heerschte. Van Ar kei' wilde juist dit stilzwijgen afbreken, toen de baron Van Voërst eensklaps wild opvloog, en, zijne gebalde vuist met vreeselijke kracht op de tafel slaande, riep hij in ziedenden toorn uit „Hel en duivelzijn wij dan hiergekomen, om ons door eenen paap en eenen ge- meenen bedrieger als laffe knapen te laten bespotten Schuilenburg stoor u voor den duivel aan deze kinderachtige vastenavondvertooning niet, maar stoot In een particulier telegram uit Mant sjoerije, te Petersburg ontvangen, wordt vermeld dat volgens een bericht uit Chineesche bron, de Japanners zoo veel troepen saamgetrokken hebben te Sinmin-poe, dat hun kamp zich over een afstand van 16 mijlen uitstrekt. De Slowo meent uit goede bron te mogen verzekeren, dat in de jongste bijeenkomst van gezaghebbende regee- ringspersonen de mogelijkheid van vrede met Japan erkend is, op den grond slag van wijziging der bestaande ver dragen (d. w. z. het pachtverdrag met China, enz.), en zelfs van afstand van grondgebied, maar.zonder eenige oorlogsschatting. FRANKRIJK. In Punch van 12 Juli geeft Bernard Pardridge een teekening, voorstellende het strand bij Brest. Een Engelsche en een Fransche matroos, de armen om eikaars lijf geslagen, die niet weten hoe ze kijken moeten, zoo mooi als ze zich zelf vinden, laten zich samen fotografeeren, Punch is de fotograaf. De twee matrozen staan klaar met een stuk zeildoek als achtergrond. Maar naast het broederlijke matrozenpaar staat nog een derde matroos, een Duitsche matroos met het uiterlijk van keizer Wilhelm. De Duitsche matroos wil ook graag op het plaatje en hij gaat al mee in de positie staan. Dan loopt Punch naar hem toe en met een aller innemendst totografenge- baar zegt het mannetje: „nog een klein weinigje achteruit, astublieft, anders zou uw schaduw over de groep vallen.'' den vreemden potsenmaker uwe dagge in de ribben, en toon daarmede, dat gij zijne oudewij ven taal belacht, en hem, die daartoe last gaf, veracht Ook al had Gunther daartoe de macht en noodige bezinning gehad, dan nog zoude hij den raad van den baron niet meer kunnen opgevolgd hebben, want onder de opschudding< welke dit voorva" onder de gasten had te weeg gebracht, was de magi reeds uit de zaal verdwenen, zonder dat iemand, zelfs Arnold niet, er aan gedacht had, om hem terug te houden. Eindelijk herstelde de graaf zich in zoo verre van den hevigen schok die hem was toegebracht, dat hij eerst zijne handen om het lijf sloeg, even als of hij zich wilde vergewissen, dat het ver schrikkelijke uur, hetwelk door den magi was aangekondigd, niet reeds verschenen wasvervolgens staarde hij met eenen pijnlijken glimlach de gasten aan, als om hen te overtuigen hoe weinig hij de gedane bedreigingen telde, en toen, even als of hij hen en zich zelve in die over tuiging nader wilde bevestigen, greep hij het nies weder op, en begon verder de half onttakende patrijs af te kluiven. Uit de onzekere wijze en trillende beweging echter, waarmede hij het lancet bij deze hervatte operatie hanteerde, was het, even als uithetdroevighoofdschudden, waarmede hij eiken brok, wanneer hij dien de laatste bewerking deed ondergaan, vergezelde, af te leiden, dat de goede ZWEDEN en NOORWEGEN. Dinsdag is, naar Reuter uit Stock holm meldt, een oproeping verschenen, waarin 147 schrijvers, kunstenaars, leeraars, geneeskundigen enz. de hoop uitspreken, dat de Rijksdag over de unie-kwestie beslissen zal in dien geest, dat de rust en de vriendschappelijke verhouding op het Skandinavische schiereiland niet verstoord worde. Van de militaire toebereidselen hoort men nu niets meer. Mogelijk lag het in de bedoeling van de Zweedsche re geering, wat met de sabel te rammelen, om aldus eenigen druk uit te oefenen op de stemming in Noorwegen ten aan zien van de voorwaarden welke Zweden verbinden wil aan de erkenning van de scheiding. Maar dat het werkelijk tot oorlogsdaden zou komen, was bij oorbaat uiterst onwaarschijnlijk. In de Noorsche pers heeft men zich naar wij 0. a. uit de Bergensche Morgenavisen zien, al ongerust gemaakt, dat de plezier- reizigers dezen zomer zouden wegblij ven. Zeker wel ten onrechte. RUSLAND. De Dinsdag te Moskou doodgescho ten graaf Sjoewalof was de eenige zoon van graaf Paul Sjoewalof, die zich naam maakte bij dè verdediging van Sewastopol en in den slag van Philip- poli, tijdens den Russisch-Turkschen oorlog een divisie aanvoerde, toen Goer- ko de Turken versloeg, maar die voor al bekend is geworden als Russisch ge zant te Berlijn. De vermoorde zelf was slechts even veertig jaar oud en had zich reeds graaf op verre na niet die kalme gemoeds rust bezat, welke hij uitwendig vertoonde, en die bij dit vreedzame bedrijf voegde, en uit de langzame, trage beweging zijner kinnebakken scheen het, dat hij vreesde elk oogenblik te zullen stikken, terwijl de angst en onrust, die op zijn verwrongen gelaat te lezen stond, bij eiken beker welken hij ledigde duidelijk deed zien, dat hij niet anders dacht, dan dat elke teug in doodelijk vergiftzoudeveranderen. Het gesprek was na de verdwijning van den vreemdeling geheel verflauwd en te niet gegaan, en werd slechts nog door enkele gasten, maar met onderdrukte stem, fluisterend voortgezet. Het scheen als of de oostersche too venaar in dezè zaal van vroolijkheid en genot eensklaps een doodenmaal had aangericht, en welke pogingen Van Arkel ook aanwendde om den somberen geest te verdrijven, die zichtbaar op de gasten rustte, elk bleef met wantrouwen den zwijgenden blik van den baron Van Voërst aanstaren, als of men verwachtte, dat hij nieuw "leven in den stillen kring zoude brengen. Reeds lang had de baron de voor hem staande spijs van zich afgeschoven, eu terwijl hij, met ongeduldigen blik, de weder aanwakkerende eetlust van zijnen bondgenoot aanschouwde, ledigde hij van tijd tot tijd zijnen beker, en uit de hevigheid, waarmede hij denzei ven steeds ledig op de tafel nederzette, was het genoegzaam zichtbaar, dat ook hij in eene naam gemaakt als gouverneur van Odes- sa; vandaar ging hij naar Transkau- kasië en werd in Mei j. 1. te Moskou benoemd, waarschijnlijk in zijn boe danigheid van gewezen aide-de-camp van grootvorst Sergius, wiens lot hij nu gedeeld heeft, zij 'took óp andere wijze. Omtrent de identiteit van den moor denaar weet men niets. Hij is als ver dacht van revolutionaire kuiperijen vroeger al eens in handen der politie geweest, maar toen ontsnapt. Men brengt den moord in verband met de aanstaande komst van Trepof, die den 18den wordt verwacht (wegens het verboden zemstwo-congres op 19 dezer) en van den Tsaar, die tusschen den 25sten en 28sten zou komen. Alle berichten stemmen tot dusver overeen, dat Rusland in Sjoewalof een eerlijk en vriendelijk ambtenaar verliest. Alle handel te Batoem staat stil. Alle winkels en banken, met uitzonde ring van de Rijksbank, zijn gesloten. Een hoeveelheid ter markt aangevoerd vleesch werd met petroleum overgoten om het zqo voor het verbruik onge schikt te maken. De daders ontsnapten. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Matin eischt de Rus sische regeering uitlevering van de muiters der Potemkin van Roemenië, maar houdt dit land vast aan zijn be lofte jegens de oproerlingen. Deze hebben, naar uit Oonstanza word gemeld, vóór het verlaten van het slagschip dit vol water laten loopen door de daartoe in geval van noodzaak sterke spanning verkeerde. Eindelijk stond hij op, en eenen verachtelijken blik rondom zich werpende, wendde hij zich tot graaf Gunther en zeide /Indien gij gereed zijt, graaf Van Schuilenburg, zoo volg mijwellicht hebben onze geëerde dischgenooten nog iets met onzen hoog- geachteu gastheer te bespreken, waarbij wij slechts overtollige en hinderlijke toehoorders zouden zijn, én dit wetende, is het billijk, dat wij ons verwijderen, ook al moeten wij ons daarmede de opoffering getroosten, zoo spoedig eenen disch te verlaten, waar aangenaam onder houd en fraai uitgedachte vermaken ons nog zoo sterk bloeien." „Het is waar, heer baron Van Voërst 1" hernam Van Arkel thans met eene vastheid en waardigheid in zijne stem, die tot hiertoe nog niet was opgemerkt, „dat ik met deze mijne gasten nog eenige hooggewichtige zaken heb te bespreken, vóór wij van elkander scheidenzonder dat gij en de graaf Van Schuilenburg u daarom echter behoeft te verwijderen, verzoek ik u beide integendeel, om aan dat onderhoud deel te nemen, wijl ook _,ij daarin van nabij betrokken zijt." „Bij St. Feiten 1" hernam Van Voërst met eenen schamperen lach, terwijl hij zich weder nederzette, „niemand kan meer dan ik bereid zijn een ijverig toehoorder en deelnemer te zijn aan het gewichtig gesprek, hetwelk ons wacht. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1