1 lit STIJiS VOÉKST. No. 28. W oensdag 12 Juli 1905. 21® Jaurg. ■X Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D1ELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het bericht van den Petersburgschen correspondent van de Times, dat Rusland bij Japan aangedrongen zou hebben op een wapenstilstand, maar dat Japan niets van zich had laten hooren, moet zeker met het gebruikelijke voorbehoud opgevat worden. Waarschijnlijk klinkt 't zeer zeker nietdaartegenover staat echter dat in Rusland tegenwoordig alles denkbaar, alles mogelijk is. Wat hier van het bericht in de Times gezegd is, geldt evenzoo van een tele gram der Parijsche Eclair. Daarin staat, dat de Russische en de Japansche regeeringen het nog niet eens zijn kunnen worden over een wapenstilstand in Mantsjoerije, omdat de Japanners als eerste voorwaarde bedingen dat generaal Linjewitsj zijn tegenwoordige stellingen ontruimt. Uit Amerikaansche bron wordt het bericht herhaald, dat allerwaarschijn lijkst geen formeele wapenstilstand gesloten zal worden voordat de gevol machtigden bijeen geweest zyn te Washington. Denkelijk zullen er echter tot op dien tijd (begin Augustus) geen belangrijke krijgsverrichtingen meer plaats hebben, en na de samenkomst der Russische en Japansche gedele geerden zal een wapenstilstand gesloten worden. Een telegram uit Saigon meldt, dat het Duitsche stoomschip Litsun verleden week in de rivier van Saigon ten anker gegaan is, waarbij de kapitein opgaf, Historisch Romantisch Tafereel, uil de Zwolsche Geschiedenis (1362) I Naardien de openbaringen door den Oosterling steeds op eenen zachten toon I werden uitgesproken, was het alleen uit de pijnlijke trekken of den blijden glans, die zichtbaar werd op het gelaat van I hem, aan wiens oor de profetische woor den waren uitgesproken, af te leiden, of de gedane voorzegging van eenen vroo- lijken dan wel droevigen aard was, Op deze wijze de tafel rondgaande, bood de magi zijne kunsten ook den baron van Voërst aan. Verachtelijk wierp Sweder hem eenen toornigen blik toe, en zeide: „Ga heen, lage kwakzal ver! verkoop uwe laffe kunsten aan oude wijven en baardelooze knapen, waar zij beter voegen, dan in de heilige tegen woordigheid van een hoofd onzer heilige moederkerk,* Ondanks de moeite, welke de magi aanwendde, blonk toch door den strak- ken ernst, waarmede hij zijn gelaat plooide, eenen lichten spot, toen hij antwoordde tOnzinnig is het, twijfel te koesteren aan de vlekkelooze waarheid die gegrift staat op de bladeren van het eeuwig boek. Somtijds echter wordt het aan koopwaren aan boord te hebben. Toen echter het schip op last van den luitenant-gouverneur doorzocht werd, bleek een hoeveelheid munitie verborgen te zijn onder zakken meel en blikjes. De overheid liet onmiddellijk den Duitschen consul verwittigen. Het schip zal op dezelfde wijze behandeld worden als het Engelsche stoomschip Carlisle, d. w. z. het moét blijven liggen onder toezicht van de maritieme over heid, overeenkomstig de bevelen van de regeering. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, hoe de officieren in Mantsjoerije verklaren, dat Linjewitsj' troepen bui tengemeen terneergeslagen zijn. Het nieuws van de ramp der Oostzeevloot, van de muiterij op die der Zwarte Zee, van het openen der vredesonderhande lingen, dat alles verspreidde zich als een loopend vuurtje onder de officieren. De manschappen, in 't bizonder de Polen en de Joden, zijn feitelijk aan 't muiten en geven zich over waar zij er maar kans toe zien tengevolge van de berichten over de uitmuntende be handeling der krijgsgevangenen in Japan. Opruiende geschriften zijn onlangs rondgedeeld onder de troepen door eenige Russische officieren, die Linjewitsj daarop ter dood heeft ver oordeeld. FRANKRIJK. De Echo de Paris heeft vernomen dat de Paus zich heeft voorgenomen ten aanzien van de scheiding van kerk en staat in Frankrijk zich aan de volgende gedragslijn te houden. De den zoon des stofs gegeven, zelve een blik te werpen in de duistere toekomst. U heeft wellicht eene sprank van het goddelijk vuur bestraald, en misschien heeft het u een verschiet geopend, het welk te vreeselijk is, om geheel tot aan deszelfs einde te aanschouwen. Hetgeen uw oog echter zag op het pad, hetwelk het onverbiddelijk noodlot u heeft aan gewezen, is vast en onherroepelijk door het woord des eeuwigen bepaald, en eerder zal het aardrijk krakend van één splijten, eer gij uw toekomstig lot kunt ontvluchten, ook al verschanst gij u', in dubbel staal gepantserd, achter uwe ijzeren muren, en al werdt gij door eene dubbele wacht van uwe trawanten bewaakt!* De bisschop had den baron nauwlet tend gadegeslagen, en toen hij op diens trotsch gelaat een zweem van ontstelte nis meende te bespeuren, glimlachte hij bij het denkbeeld, dat de looze taal van eenen listigen bedrieger invloed had op het onwrikbaar gemoed van den heersch- zuchtigen Voërster; doch toen hij be speurde, dat de Oosterling, partij wil lende trekken van zijne overwinning, welke hij op den ongeloovigen baron behaald had, gereed was om zijne in drukwekkende woorden te vervolgen, vreesde van Arkel, dat de baron zijne aangeborene ruwheid en trots weder zoude hernemen, en den Oosterling op eene ruwe wijze zijn ongenoegen toonen; bisschoppen hebben uitdrukkelijk bevel ontvangen te zwijgen, zelfs als de Senaat het \yetsontwerp verscherpen mocht, en er een werktuig tot ver volging der kerk van mocht maken. Wanneer de wet zal zijn afgekondigd, zal de Paus een encycliek uitvaardigen om te protesteeren tegen de wet. Deze encycliek zal meteen aan de Fransche katholieken hun gedragslijn voorschrij ven de bisschoppen worden gehand haafd, maar uitsluitend als vicarissen, een prelaat, door Rome gekozen, zal de leiding hebben. De Fransche katho lieken en deze vicarissen zullen komen te staan onder de Propaganda. Waar schijnlijk zal kort na de afkondiging van de wet een concilie van Fransche geestelijken plechtig worden op de hoogte gesteld van de maatregelen, door Rome genomen. Dit concilie zou bijeenkomen te Genève of te Brussel. De Echo de Paris wijt de wet op de scheiding van kerk en staat en de ver volging van het katholiek geloof in Frankrijk aan vier mannenCombes, Briand, een hoogen geestelijke dien het blad niet noemt, en een schrijver van godsdienstige geschriften, die een vriend is van dien nietgenoemden geestelijke. RUSLAND. Een Duitsch blad meldt, dat de Po- temkin, op weg naar Kustendzje, ook een Duitsche kolonie bij Otsjakof aan gedaan heeft, om de bewoners van dat kustplaatsje te dwingen, vee te leveren voor de schepelingen. Thans drijft het Russische slagschip Potemkin op de Zwarte zee rond, met de roode vla; in top, en voorhands is er niemand om het tot rede te brengen. Het schip staat, naar 't heet, onder bevel van den reserve-bootsman Alexejef. De door de Russische overheid vrij gelaten Engelsche stoomboot Cranley is met 4000 ton graan van Odessa naar Rotterdam vertrokken. Andere vreemde schepen zijn bezig hun lading te vol tooien en staan op punt van vertrekken. Op den spoorweg bij Zawierce aan de lyn Warschau Weenen, zyn dynamiet- patronen gevonden. De patronen zijn niet gesprongen omdat ze door een stortregen waren doorweekt. Uit Kielce komt een bericht, dat de stakers daar Dinsdag het spoorwegsta tion hebben overvallen. Zij beschadig den de goederen en dwongen de arbei ders die bezig waren met het opladen van goederenwagens, hun werk te sta ken. De gendarmes vuurden op de stakers. De overheid vraagt meer troe pen om de onlusten te bedwingen. Te Lodz is Dinsdag een zielmis ge houden voor de gevallenen by de on lusten. Toen de godsdienstige plech tigheid in de kerk afgeloopen was, trok er een processie van rouwdragers door de stad, met zwarte en roode vlaggen. Zij hadden geen geweld te verduren, seint Reuter, want de politie was niet sterk genoeg. Het is de moeite waard, dit laatste zinnetje van Reuter's correspondent nog eens over te lezen. Admiraal Krieger moet aan den Tsaar geseind hebben, dat hy niet op zijn eskader kon vertrouwen, waarop Niko- daarom zeide van Arkel tot den wijs geer: „Niemand trekt uwe diepe wijs heid in twijfel, groote magi! en onze geëerde gast, graaf Gunther van Schui- lenburg, wacht reeds met ongeduld naar het oogenblik, waarin het uwe wijsheid zal behagen, de duisternis van zijne toe komst voor hem weg te nemen.* Nauwelijks had de Oosterling dezen naam hooren noemen, of zijne glinste rende, grijze oogen flikkerden met hel len glans ouder de borstelige wenkbrau wen heen, en staarden met oplettende aandacht naar den aangewezen graaf, die zich juist onledig hield met op eene behendige wijze eene kunstige operatie te verrichten aan een gebraden patrijs. Meer uit de bewegingen, welke de wijsgeer maakte om zich naar den graaf te begeven, dan wel uit de woorden van den bisschop, die Gunther, te zeer ver diept in zijne ontleedkundige proeven, slechts ten halve verstaan had, leidde hij het af, dat thans zijne beurt was ge komen, om de orakelstem van den Ooster- schen profeet te hooren, en met blijk baren tegenzin legde hij het instrument, dat hem tot nu toe zoo vele gewichtige diensten had bewezen, neder, om, voor eenige oogenblikken, het gebruik van zijne hand aan den wijsgeer af te staan. Nadat de magi eene lange wijl de lijnen en strepen, welke zich in graaf Gunthers handpalm vertoondeu, had gade geslagen met eeue oplettendheid en in spanning, als of hij wezenlijk daarin iets las, liet hij eensklaps de hand los, en trad, met zichtbare ontsteltenis, eene schrede terug. De Schuilen burger, die tot nu toe zijne aandacht verdeeld had tusschen den half onttakelden patrijs en den geheimzinnigen profeet, begon, toen deze zoo plotseling zijne navorschingen staakte, eenige meerdere oplettendheid aan den Oosterling te schenken, en toen hij in diens strakke wezenstrekken de duidelijke kenteekenen van schrik en ontsteltenis las, greep hem een onver klaarbare angst aan, en met eenen glim lach, die iets akeligs had, vroeg de graaf: „Hoe nu, wijze vriend! is de lamp uit gegaan, die gij straks zeidet, dat zoo helder voor uwe oogen brandde?* „Het licht,* hernam de magi met plechtigen ernst, „dat voor het oog van Alraanrozan meer dan eene halve eeuw ontstoken was, zal niet verdonkeren of van hem wijkea, vóór hij zelve dit dal van schemering en twijfel verlaat, om zijne toorts te ontsteken aan de bron van het eeuwige vuur zelve!* „Misschien,* hervatte de graaf, die zijnen klimmenden angst onder een ver toon van vroolijke opgewektheid wilde verbergen, hetwelk hem echter zoo slecht gelukte, dat hij zijn gelaat, in plaats van hi eenen opgeruimden glimlach, in stuip achtig verdraaide plooien wrong, „is de olie in uwe lamp vei brand, in welk ge val ik, ofschoon ik weinig weet, welke

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1