Dotter J. I DE MIE, Binnenland. Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Advertentiën. Katholieke Medekiezers! torpedoboot voegde zich bij dat schip. Toen kwam de afval van Po'bjedonostset. De Wertsja volgde, daarna de Proet. Volgens den correspondent van de Times heeft men ook aan boord van de Jekaterina II verzet gepleegd. Hoe dit zij, de houding van admiraal Krie- ger's smaldeel bewijst afdoende, dat er met de vloot, als geheel genomen, niets meer te beginnen is. 't Verstandigste wat men doen kon, was inderdaad wat ook gebeurd is: het grootste deel der bemanning naar huis zenden, en de schepen voorloopig opbergen. len voor de algemeene armen en f 100 voor de politie. Voorts schonk H. M. de Koningin f 100 voor het bedienend personeel der Koninklijke militaire academie. Maandag brachten de Koningin en de Prins het bezoek aan het feestelijk versierde Breda. De Koningin was gekleed in gris-perle costuum van gebloemde zijde en de Prins was in generaals-uniform; een talrijk gevolg vergezelde de hooge bezoekers. Duizenden en nog eens duizenden waren op de been en juichten het koninklijk echtpaar geestdriftig toe; een tweetal zangvereenigingen zongen lie deren, vele muziekkorpsen lieten zich hooren en tal van bloemstukken wer den aangeboden. Het eerst werd de koninklijke mili taire academie bezocht, waarvoor een fraaie eerepoort was opgericht, be staande uit voorwerpen, die in den militairen dienst gebruikt worden. Op het achterterrein waren de ca detten opgesteld en de gouverneur der academie, generaal-majoor Sabron, com plimenteerde de bezoekers. Nadat een revue was gehouden, wer den door de Koningin verschillende onderscheidingen eigenhandig uit gereikt. In het hoofdgebouw werd daarna het dejeuner gebruikt, waarbij verschil lende gasten aanzaten. Na afloop van het dejeuner werd in een nevenzaal cour gehouden. Te 3 uur verlieten de Koningin en de prins de academie en begaven zich naar het Valkenberg, waar de onthul ling plaats had van het monument ter herdenking van het 500-jarig bestaan van de baronnie van Breda en de „blyde incomste" van Engelbrecht van Nasau en vrouwe Johannas. Het mannenkoor zong een feestzang en baron Van Keppel hield een rede, waarin hij aan het historisch verleden van Breda herinnerde. De Koningin antwoordde daarop, deed daarna het, het monument-omhullend doek vallen en teekende met den Prins de oorkonde, die het feit vermeldt en die bestemd is om ingemetseld te worden. Het monument staat vlak over de Willemstraat, aan den ingang van het Valkenberg. Na de onthulling werd nog een be zoek gebracht aan het Begijnhof, de praalgraven in de Groote Kerk, het R.-K. gasthuis, het diaconessenhuis en het stadhuis. Om 6 uur keerde het koninklijk echtpaar naar Het Loo terug. Vóór haar vertrek deed de Koningin den burgemeester f 1000 ter hand stel- bleven niet zonder uitwerking op die gemoederen, welke aan een blind bijge loof onderworpen waren, en zich te zeer overtuigd hielden, dat er wezens gevon den werden, die in de toekomst kouden lezen, dan dat zij omtrent de opgewon den taal van den Oosterling eenigen twijfel zoude koesteren. Het gelaat dei- meeste gasten was bleek, en toonde eene zekere angstige onrust aan, terwijl zij, die aan de woorden van den magi min der stellig geloof sloegen, of dit althans wilden doen voorkomen, in losse vroolijk- heid hun ongeloof en spot te kennen gaven; deze waren dan ook de eersten, die van des wijsgeers profetische kunst de proef namen. Wordt vervolgd). AXEL, 7 Juli 1905. Gisteren avond had alhier ten huize van P. Koole de aanbesteding plaats van een woonhuis, waarvoor werd ingeschreven alsvolgt Metselwerk, P. de Jonge f 1675, F. van Tatenhove f 1625 en P. van Hoeve f1550. Timmerwerk, A. van 't Hoff f 1548, H. van Luik f 1545, F. Deij f 1510 en J. K. Vink f1466. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Voor de uitbakening van de rijks grens onder de gemeente Clinge, in verband met uitgevoerde bedijkingen, zijn tot commissarissen benoemd van wege Nederland de heerenJ. A. van Rompu, lid an G. S. van Zeeland, en J. Nelemans, ingenieur van 's rijks waterstaat te Neuzen van wege België de heeren A. Ver wilgen lid van de,Bestendige Deputatie van den provincialen raad van Oost- Vlaanderen t3 St. Nicolaas, en J. Me- lotte, ingenieur principaal van bruggen en wegen te Antwerpen. Te Sas van Gent zijn de aftreden de raadsleden herkozen, en weldeheeren P. J. Hamelynck met 99, J. V. Oole met 121 en P. Wauters met 126 stemmen. Van de 205 kiezers stemden er 175. Een briefje was blanco. Te Hengstdijk werden ook de af tredende leden herkozen. De heeren kregen resp. P. de Jonge 49, C. E. van Putte 39 en J. Staes 49 stemmen. Zuiddorpe. Dinsdag 1.1. vierden A. Velleman en echtgenoote alhier hun gouden bruiloft. Per rytuig, voorafge gaan door „Ons Genoegen", spelende vroolijke deuntjes werden de jubilarissen aan hun woning afgehaald en naar de kerk gebracht. Na de H. Mis werden ze op het gemeentehuis onthaald op een glas wijn. Als feestgeschenk werd hun hier namens alle gemeentenaren een beurs, bevattende ruim f 40, aan geboden. Diep geroerd dankte A. Vel leman voor de eer hem en zijn echt genoote op dezen feestdag bewezen. Ged. Staten van Zeeland hebben vernietigd de aanbeveling voor een gezworene van den Koude- polder, en wel op grond dat tot de stemmingen daarvoor is toegelaten P. M. de Putter, als vertegenwoordiger van J. de Put ter Pzn., wat in strijd wordt geacht met de bepalingen van het algemeen reglement wijl P. M. de Putter nog niet meerderjarig was en zijn deelneming aan de stemmingen van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag daarvan. Een nieuwe vergadering van inge landen moet worden uitgeschreven. M. Ct In den nacht van Dinsdag op Woensdag meende een berucht kippen dief, zekere J. d. N., van Stekene, een goede vangst te doen bij den landbou wer E. J, eveneens aldaar, een half uur van Koewacht, dorp. De zoons van J. hoorden gerucht op het erf, kleedden zich aan en vonden De N., op het kippenhok zijn hand werk uitoefenende. Er ontstond een hevige worstelin^ maar het gelukte den beiden J.'s toch De N. te vermeesteren, die door hen naar Stekene, dorp, gebracht werd en aan de politie overgeleverd. De N, heeft nog eenige maanden gevangenisstraf voor eenzelfde feit voor zijn rekening in België. Tijdens een hevig onweder, dat in dien nacht aldaar woedde, brandde de schuur van den landbouwer H. onder Stekene geheel af. Alles was tegen brandschade ver zekerd. i AL. Ct PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 9 Juli 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. Elzinga Ds. Elzinga van Zalk. Kerk B. Ds. R. v. d. K. mp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskeik. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure den Maandag en Donderdag van 8 tot ID/a uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St dNTikolaas ("Waas) Belg-ië. Op de werken van het nieuwe station te Rozendaal heeft een grond werker zijn kostvrouw, aan wie hij nog geld schuldig was, voor kost met het achtereinde van de schop een slag tegen de borst gegeven, waardoor de vrouw achterover viel en terstond een lijk was. De dader heeft de vlucht genomen. Hieromtrent meldt de Nbr nader Toen zekeren J., werkzaam aan de uitbreiding van het station te Roosen daal, door zijn kostvrouw S. gevraagd werd om het verschuldigde kostgeld, ontstond, een woordenwisseling. Vrouw S. en hare dochter trachtten J. zijn horloge en 3 ballastschoppen te ontne men als onderpand, waarmee J. niet gediend scheen. Van weerszijden werd geduwd en gestooten totdat J. met de kruk van een schop vrouw S. een stoot toebracht aan de borst. Vrouw S. ver moeid van de worsteling werd daarop stil en strompelde naar binnen, waar ze tot rust trachtte te komen op een stoel. Nauwelijks gezeten sprak ze tot haar dochter „ik sterf', en blies den adem uit. J., dit verloop ziende, vluchtte meenende een moord gepleegd te hebben. Bij schouwing is uitwendig aan het lijk niets bespeurd. Het vermoeden is, gewettigd dat de opgewonden toestand en vermoeidheid haar hebben over meesterd. De justitie is verwittigd en zoolang het inwendig onderzoek niet heeft plaats gehad, is nog niets te melden. De 89-jarige Halbstadt, te Marien- burg, die op 11 dezer maand zijn dia manten bruiloft zou vieren, heeft zich tijdens een onbewaakt oogenblik opge hangen. De drijfveer tot die daad moet levensmoeheid zijn. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 1 Juli 1905. Veroordeeld zijnF. H. E. v. H., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Wapenwet tot eene boete van f 1, subsidiair 1 3 hechtenis met verbeurdverklaring van den in beslag genomen revolver. P. D., te Sas van Gent, ter zake van buitenlandsch gezouten varkensvleesch en rundvleesch invoerentot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen worst. J. d. L., visscher te Philippine, ter zake van visscherijovertreding tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht, met teruggave van den in beslag genomen riek. M. H., werkman te Axel, ter zake alsvorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht, met bevel tot teruggave van den in beslag genomen hengel. A. v. C., jachtopziener te Axel, ter zake alsvorentot 2 X f 3 boete, subs. 2X3 dagen hecht, met verbeurdver klaring van den in beslag genomen aalkorf. C. B., landbouwersknecht, P. A. d. B., J. H., werklieden, L. d. P., landbouwers knecht, allen te Zaamslag, A. S., land bouwersknecht te Boschkapelle, D. S., landbouwer en J. P. d. W., landbouwers- knecht, beiden te Zaamslag, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder lantaarnieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. D., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van het rijden over een niet verharden zij berm tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. A. v. C., jachtopzichter te Axel, ter zake van het zonder vergunning loopen over bezaaiden grondtot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. A. J., P. M., E. B., L. v. W., L. d. R., A. d. S., A. S., S. d. B., F. d. B., allen arbeiders te Stekene (België), ter zake alsvoren ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. v. A., T. v. A., J. S., allen arbeiders te Moerbeke (België), ter zake alsvoren ieder tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. A. V., horlogemaker, L. J., spoorweg arbeider, beiden te Axel, ter zake van het zonder vergunning loopen over eens anders grond ieder tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht. P. F., arbeider te Zaamslag, ter zake van straatschenderij tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht. J. R., F. R., schippers te Philippine, ter zake van het als schipper niet zorgen dat het nummer van zijn vaartuig niet bedekt worde ieder tot eene boete van f 15, subs. 10 dagen hecht., met vrij spraak van het meerdere ten laste J. D., P. C. F., beiden bootwerkers, J. B. d. W., gep. O.-I. militair, allen te Ter Neuzen, S. d. B., zonder beroep te Zaamslag, J. N., grondwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken schap ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B., winkelier te Axel, ter zake van leerplichtwetovertreding tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. A. V., horlogemaker te Axel, ter zake alsvoren; tot eene boete van f4, subs. 4 dagen hecht. J. v. D., veldarbeider te Axel, P. V., sjouwerman te Ter Neuzen, L. d. S., werkman te Axel, E. d. K., bootwerker te Ter Neuzen, J. P. J., veldarbeider te Axel, ter zake alsvorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. H. H., werkman te Ter Neuzen, J. v. H., veldarbeider te Axel, L. J., werkman te Ter Neuzen, L. d. S., F. W., beiden veldarbeiders te Axel, ter zake alsvorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Wij laten ons niet verschalken door de schijnbeweging die gemaakt wordt om een paar lantarens te doen branden. Wij hebben bij ondervinding geleerd dat een liberaal beheer in de gemeente Axel voor allen en in het bizonder voor ons Katholieken het beste is, getuige het feest van het 25jai ig bestaan onzer kerk, hetwelk op Zondag viel. Bedenk maar eens hoeveel gemor er onder de antirevolutionairen was, omdat toen door den liberalen waarnemendenburge meester, verlof' was gegeven om dat feest op Zondag te vieren. Wij kiezen daarom a. s. Dinsdag de heeren Eenige Katholieke Kiezers.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2