mSTIVS VOERST. No. 27. Zaterdag 8 11)05. 2le Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEÜILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Try dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Met het oog op de w - stemming voor vier leden van den gemeenteraad op a. s. Dinsdag, zal ons volgend nummer eerst verschijnen nadat de uitslag daarvan zal bekend zijn. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Pin-noeï-ho, waar, volgens een tele gram, een aanval der Russen op een Japausche stelling afgeslagen is, met (volgens opgaaf der Japanners) een verlies van 400 man aan denRussischen, van slechts 90 aan den Japanschen kant, ligt aan den grooten handelsweg naar Cbarbin, die westelyk evenwijdig aan den Mantsjoerschen spoorweg loopt, en op 50 K.M. ten zuiden van Tsjeng- tsia-toen, dat onlangs door generaal Misjtsjen-ko bezet werd om een flank beweging der Japanners te beletten FRANKRIJK. Er is een veldslag geleverd aan de Algerijnsch-Marokkaansche grens, een veldslag tusschen de troepen van den Sultan van Marokko en die van den pretendent. Wij hebben een jonge poes en een jonge kraai gekend, die samen opgroei den in een stadstuin. Die beide dieren konden het volstrekt niet samen vinden, het was een aanhoudende oorlog. Wij zijn er echter nooit in geslaagd te zien dat het eene beest het andere kwaad deed. Zij zaten elkaar alleen maar achterna. Als Hans Ka de poes zag kwam hij driftig pikkende en klap wiekende naar haar toestappen en poes week bang achteruit. Maar als poes een tijdlang was terug geweken, begon haar 'eergevoel te werken, plotseling zette zij een hoogen rug en begon geweldig te blazen. Hans Ka stond stil, in de war door dat vertoon van moed, en dan ging het tweetal in tegen gestelde richting den tuin weer door. De kraai met kleine vlugge sprongetjes achteruit huppelend telkens met de gekortwiekte vleugels klappend en voor zichtig pikkend om poes op een afstand te houden. Poes met den buik langs den grond en vuur schietende oogen, met groote passen, beurtelings haar genagelde klauwen ver vooruit stekend, totdat Hans Ka vond dat het eindelijk genoeg was en die weer zoo dreigend met de vleugels ging klapperen dat poes het veiliger vond weer terug te trekken. Dit spelletje spelen de troepen van den pretendent en die van den Sultan van Marokko in Afrika. Het is een volledige veldslag geweest. Infanterie, ruiterij, zelfs een kanon kwam er bij te pas. De pretendent begon. De troepen van den Sultan antwoordden met krijgsmuziek en geweerschoten. Er moeten buitengewoon veel patronen bij verschoten zijn. Eindelijk week de cavalerie des Sultans terug, al vech tende, op den voet gevolgd door het vijandelijke leger, maar toen kwam de infanterie van den Sultan uit een hinder laag te voorschijn en de opmarsch van den pretendent was gestuit. Zij stonden Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolse/ie Geschiedenis (1362) De verdwijning van den distinctiven titel hofnar had plaats, toen zich voor die betrekking te veel candidaten begon nen op te doen, zoodat langzamerhand het zelfstandig naamwoord hofnar in on bruik raakte, en eindelijk geheel werd achterwege gelaten. Het grondwoord echter bleef bekend, en, dank zij deze bijzonder verlichte eeuw, ook nu nog is dat antique, den duur en de woelingen der eeuwen weerstand biedende woord, niet weggestorven. Nog altijd wordt het in die luistervolle cirkels, waar wijsheid en verlichting den schepter zwaaien, ge bruikt ter aanduiding van die edelmoe dige wezens, welke, door menschlieveud- held gedreven, zich vrijwillig ten doel stellen aan den spot- en lachlust van hunnen eveumensch, zonder daarvoor eenige andere belooning, hoe schraal ook, in te oogsten, dan de voor hen streelende overtuiging, dat zij voorwerpen der al- gemeene oplettendheid en bewondering zijn, en, naardien in deze dagen hun ge tal legio is, is het waarlijk te bejammeren, dat den, een beroep of bedrijf aandui denden titel hofnar zoo geheel uit de even besluiteloos, en toen trokken zij terug tot zq zich vereenigd hadden om het punt waar hun kanon was opgesteld. Toen werd de aanval van des Sultans troepen natuurlijk gestaakt. De ka nonnen hebben daarna op grooten afstand verscheiden schoten gelost, zoodat het de heele Sahara overklonk. De veldslag heeft aan beide kanten het leven gekost aan 3 of 4 man. Sedert wij in Oost-Azië verwend zijn met veldslagen van tienduizenden dooden en in de straten van de Russische steden de lijkenhetverkeerbelemmeren, lachen wij om zulke veldslagen. Een veldslag van drie of vier dooden, het is smadelijk! Bienvenu Martin, de minister van eeredienst, heeft het ontwerp op de scheiding van kerk en staat bij den Senaat ingediend. De Senaat heeft besloten, dat een commissie van 18 leden het ontwerp zou onderzoeken. Tegen 14 Juli pleegt andere jaren de Kamer uiteen te gaan. Van 't jaar is het lang niet zeker dat de Kamer dan klaar zal zijn. Eerst zal nog het wetsontwerp op de arbeiderspensioenkas in behandeling worden genomen, en wie weet hoe lang dit ontwerp de Kamer bezighoudt. Maar er is nog meer, de amnestiewet, de wet tot regeling van de exploitatie van het gas door de stad Parijs en eenige voorzieningen op gebied van de financiën zijn er te treffen. ENGELAND. Dinsdag is te Barrow van de werf der bekende firma Vickers, Sons Maxim te water gelaten het nieuwe mode is geraakt. Hoe lichtelijk kon het toch niet mogelijk zijn, dat onder de menigte scherpzinnige vernuften, toege voegd aan ons departement van financiën, een brein gevonden werd, fijn genoeg geslepen, en door warme vaderlandsliefde genoegzaam gedreven, om in het pronk juweel onzer wetteD eene cathegorie of rubriek op te snuffelen, elastiek genoeg, om daaruit aanleiding te putten tot het patenteeren van de evengenoemde marte laars der menschheid, enwelkeenen ge wichtigen steun zoude deze belastbaar stelling niet opleveren voor eene schat kist, die zoo smachtend uitziet naar elke bijdrage, zonder dat men hier voor listige frauduleuse ontduiking of verkorting van 's rijks rechten behoefde te vreezen, naardien de fijne scherpzinnigheid, welke daartoe vereischt wordt, bij deze contri- buablen ten eenenmale gemist wordt. Ook zoude het onnoodig zijn, op dit nieuwe belastingmiddel eenige opcenten voor kwade posten te heffen, /rwijl deze belastingschuldigen toevallig onder de ruim met het ^aardsche slijk," bedeelden behooren, en er dus weinig non valeurs te wachten zijn. Ware deze titel dus nog in zwang, wij zouden den weligsten bloeitijd der hofnarren in deze eeuw plaatsen; thans echter moeten wij dit stellen in den tijd, waarin deze geschiedenis voorvalt. Toen, namelijk, had elk edelman, van den vorst af tot den geringsten burchtheer Japansche oorlogsschip Katori. Be gunstigd door prachtig weder had de plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van prins en prinses Arisoegawa. Op de Werf waren een 5000 genoodigden bijeen; aan den tegenoverliggenden oever waren nog een 10,000 nieuws gierigen bijeengestroomd. Prins Arisoe gawa hield een rede aan het door de scheepsbouwers aangeboden luncheon, waarin hij er op wees, dat de Katori in den tegenwoordige» betreurenswaar- digen oorlog geétt dienst meer zou doen. Maar hij hoopte dat het schip een waarborg zou worden voor den toe- komstigen vrede in de wateren van het Verre Oosten en het ook door Vickers, Sons Maxim gebouwde vlaggeschip van admiraal Togo, de Mikasa, waardig. Prinses Arisoegawa kreeg een halssnoer van diamanten en andere edelgesteen ten, waaraan een model van de Katori. Het nieuwe schip zal 4 kanonnen van 12 duim, 4 van 10 duim en 33 andere stukken dragen. Het pantser is 9 Engelsche duimen dik. De snel heid zal 18l/-i knoop bedragen. RUSLAND. Er is, in weerwil van al de ambte lijke en niet ambtelijke bijzonderheden die erover bekend gemaakt zijn, nog heel wat duister bij de voorvallen in de Zwarte zee. Maar één ding staat vast: terwijl de Russische Oostzeevloot door de Japanners vernietigd is, heeft de Zwarte-zeevloot evenzoo opgehouden te bestaan, als vloot. Ze heeft, om zoo te zeggen, zelfmoord gepleegd. Met de Potemkin is 't begonnen. Een toe, eenen nai of potsenmaker, die de vervelingen der eenzaamheid door zijne kwinkslagen moest verdrijven, en bij maaltijden en feesten door geestige in vallen, de algemeene vreugde verhoo- gen; en een ridder, die alleen eenen ouden vervallen toren bezat, wiens gan- sche gevolg bestond uit één ouden dienaar, aan wien de bezigheden in keuken, kel der en stal waren opgedragen, en ééuen schildknaap, welke bij plechtige gelegen heden, zijn schild en zwaard droeg, zoude het zich ten onverdraagbare schande ge rekend hebben, indien hij niet van tijd tot tijd het gerinkel van de schelletjes, waarmede de zotskap van zijnen nar was omhangen, had mogen hooren. Als opperheer der kerk, kon van Ar- kel echter deze gewoonte zijner tijdge- nooten niet volgen, en hoezeer hij voor zich zeiven de zoutelooze vertooniugen van deze wezens verachtte, had hij op dit oogenblik toch gaarne een derzelve in de zaal gezien, om zijne gasten in eenen beteren luim te brengen. De vreemdeling had al het voorkomen, dat hij tot zoodanige taak geschikt was, en door die aan hem op te dragen, zoude het vreemde zijner plotselinge verschij ning weggenomen, en wellicht de neder- gedrukte opgeruimdheid weder opge wekt worden. De bisschop wenkte dus den Ooster- schen magi tot zich, en na hem snel toegefluisterd te hebben, dat hij des avonds een uur na vespertijd op het hof moest terug komen; gaf van Arkel hem luide het bevel, om met de proeven zijner wijsheid de geëerde gasten eenige oogenblikken te vermaken. Tusschen de ernstige, bijna trotsche trekken, waarmede de magi zijn gelaat in eenen wijsgeerigen plooi zette, had men de uitdrukking van kwalijk ver borgen spotlust kunnen opmerken, toen hij, na het gezelschap met eene koele, statige buiging gegroet te hebben, op eenen plechtigen toon zeide: »Het is mij gelukt, om, door nachtelijke beschou wingen van het schitterend firmament, en ijverige oefeningen en nasporingen omtrent de geheimzinnige werken der natuur, door te dringen tot de diepste verborgenheden en de duisterste schuil hoeken van het menschelijk noodlot, en waar nog nimmer eene sterfelijke hand eene flauwe schemering ontstak, daAr is het heldere zonnegloed en starrengloor voor den voet van Almanrozan. Langer dan een menschenleven heb ik in de ingewanden der aarde rondgewroet, en bij de schitterende stralen van het heilige licht, vond ik den steen der wijzen! het boek, waarin het noodlot der menschen staat opgeteekend, ligt voor mij openge slagen; mijn oog leest het eeuwige schrift, mijne hand rukt den sluier weg, die de toekomst bedekt!" Deze woorden, op eenen profetischen en indrukwekkenden toon uitgesproken,.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1