Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Het slot van de vergadering was, dat het voorstel van Terwagne om de discussie te verdagen tot November, met 86 tegen 54 st. werd verworpen. Daarop werd het regeeringsvoorstel aanvangen met de openbare be handeling 11 Juli bij zitten en opstaan aangenomen. RUSLAND. Te Odessa hebben bij de begrafenis van den gedooden matroos Omeltsjack, die door ongeveer tien kameraden geschiedde, politieke betoogingen plaats gehad. Bij den terugkeer der begrafenis werden de matrozen aangehouden. Het pantserschip KnjasPotemkin vuurde daarop twee losse schoten af en ver volgens een scherp, dat bij het opslaan een particulier gebouw trof en daarin verwoestingen aanrichtte. De matrozen werden toen vrijgelaten. De toegangen tot de haven zijn afgesloten. De haven is door troepen afgezet. Eenige kust vaartuigen zijn verbrand. De buiten- landsche schepen zijn onbeschadigd. Het douanekantoor is gesloten en het havenverkeer gestaakt. De handel in de stad staat volkomen stil. Op het station te Koersk beval Vrijdagavond een officier, die zich in een uit Kief aangekomen trein bevond, de gevangenneming van een dronken soldaat. Toen de soldaat den officier onbeschaamde antwoorden gaf trok deze zijn sabel en stak den soldaat overhoop. Tijdens dit voorval had zich een volks menigte opgehoopt, die zich op den officier wierp. Het gelukte dézen in zijn wagon te vluchten. Deze werd daarop met steenen gebombardeerd, terwijl de officier verscheiden revolver schoten loste. Slechts met groote moeite redde hij zijn familie uit den wagon. De menigte begoot het rijtuig met petroleum en stak het toen in brand. De officier kwam in de vlammen om. De gouverneur en de garnizoenscom mandant snelden toe en lieten door een' eskadron dragonders het volk uiteen jagen. Men meldt uit den Haag: Met zekerheid kan worden medege deeld, dat de ontslag-aanvrage van het ministerie, waartoe jl. Vrijdagavond in de gewone vergadering van den minis terraad collectief is besloten, thans in har. den is van H. M. de Koningin. lijke oorzaak gegeven worden; het karak ter waarin de vreemde zich vertoonde, gaf het middel daartoe aan de hand. Het bestaan der hofnarren dateert, ge lijk onze lezers weten, reeds van af dien tijd, welke met het geheimzinnig duister der middeneeuwen zoodanig omhuld is, dat men te vergeefs in eenige encyclo pedie het juiste tijdstip van den aanvang dezer nuttige wezens zoude trachten op te sporen. Welke oudheidkenners der halve ook in opgeblazene waanwijsheid daaromtrent eenige positive uitspraken zoude willen doen, wij verklaren, (en raden onzen lezers dezelfde wijze voor zichtigheid aan,) nimmer aan zoodanige stoute en gewaagde uitspraak geloof te zullen hechten, als in gemoede overtuigd) dat, zoo lang niet voldingend kan wor den aangewezen, wóAr en wanneer de eerste hofhouding werd aangetroffen, ooi nimmer kan gezegd worden, waar en wanneer de eerste hofnar leefde, naar dien de laatste onafscheidelijk aan de eerste verbonden is. Hoezeer wij dus daaromtrent in stikdonkere nacht en duisternis moeten rondtasten, zijn wij echter in staat, nopens den onderhavi- gen geëerden maatschappelijken stand, eenige bijzonderheden op te geven, onder anderen, wanneer het gilde daaivan te niet ging, en wanneer dit op het heer lijkst bloeide. Wordt vervolgd). Het Hbld. meldt: Naar wij uit zeer goede bron verne men is dr. A. Kuyper na zijn aftreden als minister beslist voornemens vier jaren zich geheel terug te trekken uit het openbaar leven en rust te nemen. Ik ga wat reizen en wat leeren", aldus heeft de premier zich uitgedrukt, en na vier jaren zullen we dan ver der zien". AXEL. 4 Juli 1905. Door den minister van oorlog is de kazernebouw in onze gemeente goed gekeurd zoodat binnen eenigen tijd alhier een nieuw verblijf yoor de mare- chaussée zal gebouwd worden, dat door het rijk worden gehuurd. De oude karzerne is, men weet het, afgekeurd. Ook de bewaarschool, die in dat ge bouw wordt gehouden, zal een ander verblijf moeten zoeken. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Overschie is benoemd de heer L. v. d. Plasse van Koewacht. H E R IJ K. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij vermeld: Axel, 6 Juli, n.m., 7 en 8 Juli. Zaamslag 17 Juli n.m. en 18 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 20 en 21 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus. Graauw en Langendam 4 Augustus. De verificatie van gewichten bene den het gram (milligram-gewichten), ge schiedt, wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijk- kantoor te Middelburg. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Vrijdagzijn veroordeeld wegens: land- looperij J. v. d. H., 22 jaar, arbeider, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans te Middelburg in hechtenis tot 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting; mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid J. H„ 20 jaar, varens gezel te Ter Neuzen tot 2 maanden ge vangenisstraf; het openlijk met vereenigde krach ten geweldplegen tegen personen en goederen, en mishandeling: D. J., 20 jaar J. M. v. D., 24 jaar, J. O. d. F. 21 jaar en A. H., 23 jaar bootwer kers te Ter Neuzen, allen te Middel burg gedetineerd, ieder tot 1 jaar ge vangenisstraf, met mindering der door gebrachte hechtenis. Vrijgesproken: A. J. d. C., 36 jaar veekoopman te .Sint Jansteen, gedeti neerd te Middelburg beklaagd van diefstal van vee, met last tot zijne in vrijheidstelling. Vanwege het Openbaar Ministerie was 2 jaar gevangenisstraf gevorderd. Ter griffie der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is op 30 Juni namens A. A. d'Haens, oud 40 jaar, koop man te Graauw hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis dier Recht bank dd. 23 Juni 11., waarbij genoem den d'Haens ter zake van: meineed werd veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. De Officier van Justi tie teekende 'tegen voornoemd vonnis mede hooger beroep aan. Het Onweder dat Vrijdag jl. in onze omgeving woedde en zoo buiten verwachting onze ge meente voorbijdreef, zonder hier eenig ongeluk te veroorzaken of gegronde vrees aan te jagen, heeft niet alleen in deze streek, maar zelfs over geheel de provincie, ja over geheel ons land met hevigheid gewoed, en zooals men uit onderstaande berichten kan zien, niet zonder hier en daar dierbare offers te eischen en belangrijke verwoestin gen aan te richten. Te- Hoek werden door den hevigen wind een zestal boomen langs den Bin nendijk ter halver hoogte afgebroken. Een daarvan kwam boven op het huis van J. T., die onder aan den dijk woont, met het gevolg, dat het dak instortte De sterke zoldering voorkwam grooter ongelukken, daar het huisgezin vlak daaronder aan de tafel zat. Nu kwamen allen met den schrik vrij. Te Stoppeldijk sloeg de bliksem in de groote schuur van den heer P. Buijsrogge te Hulsternieuwland aan de grens der gemeente. Dit gebouw brandde tot den grond af. Een paard er in werd door den bliksem gedood, terwijl een schoon looppaard, dat reeds gered was, in de vlammen terug liep en omkwam. Het ov#rige vee werd Aan de andere zijde der gemeente, onder Campen, bracht de bliksem heel wat schade toe aan het dak eener woning; zonder echter brand te ver oorzaken. Boven Oostburg woedde te ongeveer half vier een kort doch hevig onweder, waarbij de bliksem in een esschenboom Te half negen barstte een nieuwe, nog veel heviger, bui los, waarbij het Te Scherpbier sloeg de bliksem in den molen van den heer P. de Hullu, sloeg twee op elkaar liggende maal- steenen tot splinters en beschadigde twee schoren. Brand ontstond in den houten molen niet, maar toch is de schade vrij groot. Te Vlissingen ging het hevig on weder gepaard met krachtigen wind en een regenbui, die een. wolkbreuk geleek. Hier en daar woei een ruit in en stonden de straten blank. De bliksem sloeg in bij een bewoner van de Joost de Moorstraat, kwam het voor huis binnen en ging achter weer uit, alleen een tafeltje beschadigende. Terwijl het al regende en onweerde, rukten toch een paar compagnieën sol daten uit. Een arbeiderswoning, in den Bosch weg, in de buurt Zandijk, werd getroffen. De bliksem kwam door het dak langs de gordijnen der bedstede en verschroeide deze, wat ook met de wieg het geval was. Daarna trof het hemelvuur de vrouw des huizes langs den rug, en verzengde hare kleederen. De vrouw was bewusteloos, doch heden heeft zij geen ander zichtbaar letsel dan een zwarte streep over den ru en koorts. Een oude muur met varkenshok werd omgeslagen en gedeeltelijk vernield. Ook het kruis van den stompen toren der oude groote kerk werd door hel hemelvuur getroffen. Te Goes was het onweer zeer hevig en viel. er plasregen. Aan de voormalige garancine- fabriek aan de Oosthavenzijde, die thans voor erwtenbergplaats wordt gebruikt, sloeg de bliksem op den band van den onderbouw van den grooten schoorsteen, tengevolge waarvan deze gedeeltelijk scheurde en door de uitgerukte steenen een deel van het dak vernield werd. Een groot deel van de schouw zal nu wegens bouwvalligheid afgebroken» moeten Vorden. Te Wolphaartsdijk werd op dê hofstede „Mon Plaisir" een boom ge troffen en een koe gedood. Bij den heer P. Koeman sloeg de bliksem in den schoorsteen, die geheel beschadigd w^ïdjftjVan een theepotje; dat op een petroleumstel in de kamer stond, werd het deksfcl afgenomen. Ook bij denlandbouwerJ.Smallegange werd een boom midden door gespleten. Uit Tholen meldt men dat de bliksem in de landbouwschuren van den landbouwer C. de Wit op de Klad sloeg; beide brandden tot den grond toe af. Nabij een baanwachterswoning te Gronsveld is een kind van 7 jaar door den bliksem gedood. Op dezelfde plaats zijn reeds verschillende malen door het hemelvuur ongelukken veroorzaakt. Getroffen door den bliksem is ook dé kolossale boerenwoning van den heer F. Best, te Lambertschaag. In korten tijd lag het gebouw in asch. Vrijdagavond ontlastte zich om streeks 10 uur boven Rotterdam een geweldig onweder, gepaard met weer licht, zwaren donder en windvlagen. Aan paal* 13 in de Maashaven lag in lossing het Nederlandsch stoomschip Tromp, vastgemeerd aan vier staal draad trossen en vier 7-duims manilla- trossen. Plotseling, ten gevolge van een windhoos, knapten alle takels af als stroohalmen, geraakte het schip op drift, de groote haven in, die vol lag met groote en kleine schepen. Een eind ver der lag het Rijnschip Hans van Ruhrort. De 50-jarige roeier Joseph Brussé, te Katendrecht, bevond zich met zijn roeiboot langs het Rijnschip, toen het stoomschip Tromp in wilde vaart na derde. Een andere man, met Brussé in de roeiboot gezeten, sprong in haast over op het Rijnschip, hetgeen zijn be houd was. Brussé bleef echter in de boot en poogde deze te redden, maar het was te laat. Een paar seconden later en de roeiboot lag verbrijzeld tusschen het Rijnschip en den zeestoo- mer. B. geraakte zoodanig bekneld tusschen het wrak hout, dat zijn hoofd werd afgeknepen en het lichaam in, de diepte verdween. De Tromp dreef verder de haven in en kwam nog met 6 andere schepen in botsing, alvorens zij door eenige sleepbooten van den havendienst kon gegrepen worden, die haar daarna we der op haar ligplaats terugbrachten. Het lijk werd spoedig opgevischt en bleek het hoofd er als het ware nog met een draad aan te hangen. Het lijk is ter schouwing overgebracht naar het politiebureau aan de Nassaukade. Boven de gemeente Sloten (N.-H.) en omstreken ontlastte zich Vrijdagmid dag een hevig onweder. Twee hooi mijten zijn door den bliksem getroffen en verbrand, terwijl 's avonds de boer derij van J. v. Genderen door het vuur werd getroffen, en totaal afbrandde. Ook een 40-tal kippen werden een prpoi der vlammen. Daar de brandspuit van Sloten spoedig ter plaatse was, kon een wagenschuur en een hooiberg behouden blijven. Alles was verzekerd. Te Moordrecht zijn tweepaarden in de wei doof den bliksem gedood. Vrijdag woedde een zeer hevig onweer boven Deventer. Te ongeveer 11 uur liep het bericht dat de bliksem was ingeslagen in een villa, bewoond door den heer t. Z. In een oogenblik stond alles in lichte laaie en waren tal van hoorders en repeteerenden da delijk op de plaats des onheils. Een poging om den brand in den beginne te blusschen mislukte en de brandweer, die een half uur later verscheen, kon geen hulp bieden, daar niet over vol doende voorraad water kon worden be schikt. De geheele villa brandde tot den grond toe af. Assurantie dekt de schade. Een verschrikkelijk onweder woedde Vrijdagavond'boven Gouda en omstreken. Het stortregende geweldig en bliksem en donder klonken onop houdelijk. Buiten de stad kon men op drie plaatsen felle branden waarnemen. Bij den veehouder L. Van Casteren te Amstelveen is een koe in de weide door den bliksem gedood. Bij den vee houder Boekei, aan den Amstelveen- schen weg werden twee koeien, bij den veehouder Van Doorn in de Geelpoel vijf pinken door den bliksem gedood.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2