UK SM VOÈSL No. 25. Zaterdag I Juli 1!M)5. 21'' Jaanr. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-VTaanderen. F. lUIXI M W, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Central News. maakt melding van een telegram uit Goen-sjoe-ling, het be richt bevattende dat de Japanners blij ven oprukken in de richting van Nin- goeta (tusschen Charbin en Wladiwo- stok). De eerste levensbehoeften: meel, vleesch, zout enz. zijn op Sachalin we gens den langen duur van den oorlog zoo schaarsch geworden, dat een groot deel der bevolking van dat eiland naar het vasteland verhuisd is. De Petersburgsche correspondent van de Times seint dat de regeering een derde spoor zal leggen op de Finsche lijn, wegens de mogelijkheid dat zich een Japansche vloot in de Oostzee ver toont, waar ze gemakkelijk een mari tieme basis zou kunnen vermeesteren in de Aland-eilanden, om de geheele kust te blokkeeren. Rusland heeft daar slechts één goed bruikbaar slag schip over. Men schijnt dus in Rusland de komst van een Japansche vloot in de Euro- peesche wateren, hoe onwaarschijnlijk ook op zichzelf, geenszins onmogelijk te achten. DUITSCHLAND Politie zaken. De kantoorbediende Rudolf Lange, te Berlijn, had, toeneen inspecteur van politie hem aanmaande, door te loopen, geantwoord: Je ziet toch dat ik al ga! Daarop riep de in specteur: Houd je mond! Lango riep Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362) Het onderhoud was in den aanvang uiterst flauw en lusteloos. Men zoude echter, wanneer ook bij de overige gas- ten hetzelfde beletsel als bij den Schui- lenburger tot het voeren van een gesprek was opgemerkt, de oorzaak van dit bijna algemeen zwijgen lichtelijk kunnen ver klaard hebben uit de omstandigheid, dat eenen telkens volgepropten mond weinig geschiktheid heeft om samenhangende woorden voor den dag te brengen, doch dit beletsel bestond niet algemeen, maar zelfs werd er in den eetlust der overige aanzittenden zoo al geene volslagen*/ onverschilligheid, dan toch in geringe mate die belangstelling aantroffen, welke men mocht oordeelen dat gasten, die van eenen vermoeienden strijd terug ge keerd waren, aan eenen maaltijd als de onderhavige zouden geschonken hebben. De bisschop bespeurde dit, en om zoo mogelijk die neergedrukte stemming weg te nemen, bracht hij het gesprek op het plaats gehad hebbende tournooi. „Ik heb het genoegen niet mogen ge nieten," zeide van Arkel, „om ten einde toe den kampstrijd van heden bij te terug! Houd zelf je mond! Het ge rechtshof beschouwde dit als een zware beleediging van de politie, en veroor deelde Lange tot 200 mark boete; voorts had hij nog 10 Mk. te betalen, „daar hij zoo langzaam weggegaan was, dat de ambtenaar dit had kunnen opvat ten als stilstaan." Beide partijen kwamen van dit von nis in hooger beroep. Lange's verde diger betoogde dat als „Houd je mond", een zware beleediging was, zijn cliënt slechts een hem aangedane beleediging beantwoord had, en dus volgens art. 199 niet strafbaar was; een inspecteur van politie had ook geen recht, iemand te beleedigen. De strafkamer vernietigde het vonnis in eerste instantie gewezen, en sprak Lange vrij. ENGELAND. Chamberlain heeft te Birmingham een toespraak gehouden tot de Cana- deesche fabrikanten, die in Engeland op bezoek zijn. Hij roerde natuurlijk het onderwerp aan dat hem zoo na aan het hart ligt, de versterking van den band tusschen de koloniën en het moederland. Of eigenlijk, zeide hij, kunnen wij niet meer van koloniën spreken. Het Britsche Rijk bestaat uit zusterstaten, en Engeland is alleen de eerste onder gelijken. SPANJE. De bladen van Madrid bevatten het nieuws, dat koning Alphonsus in Sep tember de hoven van Weenen en Berlijn zal bezoeken. De Duitsche Keizer schijnt den Koning van Spanje verzocht wonen, maar hetgeen ik daarvan gezien heb, heeft mij in de overtuiging gesterkt, dat de ridderlijke geest nog niet uit onze jeugdige edelen geweken is. In zonderheid heeft onze vriend, heerSwe- der van Voërst, zich de tevredenheid en hoogachting van de verzamelde aanschou- wers in ruime mate verworven, toen hij in het eerste gevecht eeue zoo schit terende overwinning behaalde. Met dezen dronk breng ik zijne dapperheid mijne openlijke hulde toe." Met eene eerbiedige buiging dankte Roderik den bisschop voor deze streelende eerbewijzing, waaraan allen volmondig hunne goedkeuring hadden gehecht, be halve den ouden baron, die, toen het gerammel der ledig nedergezette bekers had opgehouden, zich tot van Arkel keerde, en spottend hernam: „wellicht heeft mijn dappere zoon evenzeer de hooge goedkeuring van uwe hoogwaarde verworven, over zijne bekwaamheid in hetgeen hij na de mêlée heeft verricht. „Ik herinner mij niet, heer baron!" antwoordde van Arkel, terwijl een lichte trilling zijner lippen bewees dat hij in wendig niet zoo kalm en bedaard was als hij uiterlijk wel vertoonde, „dat heer Roderik na de mêlée iets anders verricht heeft dan gebruik te maken van die 'vrijheid, welke, zoo als gij weet, eiken overwinnaar toebehoort; liet verkiezen namelijk van eene koningin voor het feest, en al mag ik niet zeggen, dat hij te hebben juist in September, omdat hij zijn gast dan kan uitnoodigen tot een bezoek aan de groote najaarsma noeuvres bij Hamburg. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Noorsche Storting gaat met zomer reces naar huis, zoodra het de gevol machtigden voor de onderhandelingen met Zweden gekozen heeft. Misschien echter zal slechts een derde deel met verlof kunnen gaan omdat men altijd genoeg leden in Christiania wil houden om zoo noodig dadelijk een besluit te nemen. Volgens een bericht uit Christiania aan de Times rukken er Zweedsche troepen op naar de grens. Aan het zeevolk is verlof geweigerd. De Zweden zeggen, dat dit niets dan voorzorgs maatregelen zijn om de openbare op winding te bedaren. Met dat al hebben beide stappen in Noorwegen een onaan- genamen indruk gemaakt en zijn zij er niet op berekend de onderhandelingen over een vredelievende oplossing te vergemakkelijken. Stockholms Tidningen schrijft: „Dat onze vloot zeilklaar wordt ge houden en van de noodige manschappen voorzien, staat volstrekt niet gelijk met een mobilisatie. Nu ons kusteskader zijn bemanning moest afmonsteren, achtte men het niet geraden nieuwe ongeoefende manschappen aan boord te nemen, maar besloot men de oude bemanning in dienst te houden totdat de nieuwe lichting voldoende geoefend was op andere vaartuigen. Met het daarin mijne bewondering heeft verdiend, zoo zult gij het mij voorzeker niet ten kwade duiden, indien ik hem mijnen hartelijken dank toebreng, dat hij mijne zuster, de gravinne van Arkel, waardig heeft gekeurd om tot den troon verko zen te worden." „Ook daarin heeft hij getoond," her vatte Sweder verachtelijk, „dat hij door drongen is van het besef dat het edele geslacht der Arkels, bij elke gelegenheid aanspraak heeft op zijne nederige hulde als dienstplichtig vassaal, en evenzeer bewees hij daarmede dat hij afstamt uit het bloed der Voërsters! Ik doelde ech ter op deze bijzonderheid niet, uw hoog waardige, maar had meer op het oog zijne vriendelijke inschikkelijkheid om te strijden met een gemeen naamloos ridder, en zijne prijsselijke voorzichtig heid om toch de vreugde van het tour- nooifeest niet te storen, met het storten van eenig bloed, maar liever vóór dat het daartoe kwam den strijd te staken en met zijne tegenpartij de kampplaats te vei laten op eene wijze, die veel had, van het afdruipen van een paar laffe schoolknapen die door hunnen meester bij eene kloppartij worden verrast." „Uwe fijne en zoo veel ouderlijke liefde verradende gevolgtrekkingen en opmerkingen zijn eenigszins onjuist, heer van Voërst,hervatte van Arkel. „Eene geheel andere oorzaak dan die, welke uwe vaderlijke genegenheid daarvoor oog op de omstandigheid, dat Noorwegen zijn verbond met ons heeft verbroken en zich aangordt tegen zijn vroegeren bondgenoot, is het noodig, dat wij niet onvoorbereid blijven, maar zorgen, dat onze verdediging ook een werkelijke verdediging is. Aan iets anders denken wij niet. RUSLAND. In een buitengewone zitting van de zemstwo van het gouvernement Saratof te Balasjof heeft de afgevaardigde prins Lwóf verslag uitgebracht over de ont vangst van de zemstwo-vertegenwoor digers bij den Tsaar. De vergadering besloot daarna aan te dringen op onver wijlde opheffing van de „versterkte bescherming" van de op 31 Mei in gestelde politie-dictatuur (Trepof; en van de onmiddellijke verwijdering van alle aan het hoofd van een ministerie staande anti-hervormingsgezinde per soonlijkheden. Ten slotte verklaarde de vergadering zich voor een uitlegging aan de boeren van den oekas van 3 Februari en de redevoering van den Tsaar op 19 Juni. De reden, dat de minister van binnen- landsche zaken voor een maand de Moskousche Wetsjernaja Potsjta heeft verboden, is, dat dit blad bizonderheden gaf over de moorden te Iwanowo Wosne- sensk en te Lodz. Een dronken officier gelaste Dinsdag ochtend aan het station Widzewo, nabij Lodz, aan een patrouille vanöOkozakken om op een passagierstrein te vuren. De kozakken vuurden twee salvo's, veronderstelt, was het, welke heer Ro derik bewoog mijne zuster tot koningin van het feest te kiezen, en die oorzaak zoude ik u, wanneer deze gelegenheid daartoe eeuigermate beter geschikt ware, op dit oogenblik gaarne doen kennen; terwijl, wat het andere gedeelte uwer opmerking betreft, dat uw zoon zoo vele inschikkelijkheid betoonde door eenen kampstrijd aan te gaan met, zoo als gij het gelieft te noemen, een gemeen naam loos ridder, ook hier is uw oordeel niet geheel van ouderlijke vooringenomenheid vrij te pleiten, naardien toch uw zoon het geruststellend denkbeeld konde koes teren, dat hij op een tournooi van den bisschop van Utrecht, zonder schroom voor onteering konde strijden, met eiken kampvechter, die door de wapenherauten in het strijdperk werd binnengelaten, hetzij dan dat zij onder hunnen waren naam of onbekend daar binnen reden. En mocht UEdelheid daaromtrent uog niet volkomen gerust zijn, zoo geef ik u in dit oogenblik de plechtige verzekering, dat lieer Roderik, gelijk hij dit zelve thans weet, gestreden heeft met een kampvechter, die zoo al niet in rang en stand boven hem verheven, dan toch volkomen met hem mag gelijk gesteld worden." De baron van Voërst wilde juist ant woorden, toen zich voor de eerste maal de stem van zijnen bondgenoot, den graaf van Schuilenburg, deed hooren. Tot n.u

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1