Dier J. YM DE CALSEIJDE, üitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. het oogenblik dat duizenden Armeniërs te Nakatsjewojewordenvermoord. Een kozakkenofficier eischte voortzetting van het concert en loste revolverschoten. Hierop algemeene paniek en vlucht van het volk. Het plein werd door kozakken omringd. Te Lodz is Zondag een hevige botsing voorgevallen tusschen de troepen en een optocht van socialisten, die ten getale van 2000 man met roode vaandels door de stad trokken. De kozakken verdreven de menigte met de sabel. Er werden twee menschen gedood en 36 gewond. Gisterenochtend herhaalden de onlusten zich in de wijk Balty. Op een vergadering van 600 leeraren en onderwijzers te Warschau is besloten, dat men bij de heropening van de scholen in September niet het werk zou hervatten, tenzij de overheid goedvond, dat het onderwijs met Poolsch als voer taal werd gegeven. AXEL, 23 Juni 1905. Tot onderwijzeres aan de Chr. Bijz. School op 't Spui, onder deze gemeente, is benoemd mej Wel, thans in gelijke betrekking te Wolfaartsdyk. Bij Kon. besluit is benoemdtot dijkgraaf van den Visartpolder de heer V. Cortvriendt te Hoek tot lid van het bestuur van het water schap voor het beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Koude- en den Lovenpolder de heer A. Franse te Hoek tot gezworene van den Willem III polder de heer F. de Jonge te Zaamslag tot gezworene van den Bontepolder de heer C. van der Hooft te Ter Neuzen tot gezworene van den Van Alstein- polder de heer J. J. Bauwens te Graauw. H E R IJ K. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij vermeld Hoek 26 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 27 Juni v. m. Koewacht 27 Juni n. m. Westdorpe 28 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 4, 5 Juli en 6 Juli v.m. Axel 6 Juli n. m., 7 en 8 Juli. Zaamslag 17 Juli n. m. er. 18 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 20 en 21 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, dezen morgen zoo eensklaps het vereerend bijzijn van zijne hoogwaardigheid deed missen, geene ernstige gevolgen heb ben gehad!" »Ik dank u voor uwe ijverige deelne ming, heer van Voërst!" was het, op denzelfden spottenden toon uitgesproken, antwoord van van Arkel, »tot uwe ge ruststelling moge strekken, dat die onge steldheid van zeer lichten aard was, en ik dadelijk een geneesmiddel bij de hand had, hetwelk mij volkomen herstelde." Onder bijna dezelfde bewoordingen, maar met meer hartelijkheid dan zijnen bondgenoot, deed graaf Gunther zijne belangstelling in des bissohops gezond heid kennen, doch even als of de mee- waardige graaf oordeelde daarmede een genoegzaam offer aan de welvoegelij k- heid gebracht te hebben, wachtte hij het antwoord van zijnen gastheer niet af, maar zijnen blik en aandacht, op hetzelfde oogenblik van van Arkel aftrekkende, vestigde hij dezelve met angstige nauw lettendheid op dat gedeelte van het ver trek, waar zich eeue menigte voorwer pen bevonden, boven elke andere zaak ter wereld, waardig de volle en onver deelde aandacht van den graaf te boeien. Wurdt vervolgd.]} 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus. Graauw en Langendam 4 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), ge schiedt, wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1 n/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St ISTikolaas (Waas) België. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 585 Juni 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. K.mp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat) Voorm. 9 ure Dhr. M. Romijn Nam. 2 ure Dhr. M. Komijn 's-Av. bl/2 ure Dhr. M. Rompn ran St. Philips!and. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 Juni 1905. A. A. d'H., 40 jaar, koopman te Graauw is wegens meineed veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf. M. L. S., 21 jaar leurder M. E. S., 20 jaar, veldarbeidster, beiden te Clinge zijn wegens mishandeling ieder veroor deeld tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. P. M., 30 jaar, huisvrouw van J. E. D., te Sas van Gent is wegens overtre ding van rijks belastingen tot 1 dag gevangenisstraf. P. N., leurder te Clinge wegens als voren tot 3 dagen gevangenisstraf. M. L. R., 33 jaar huisvrouw van E. B., zonder beroep, M. L. v. A., 39 jaar, zonder beroep, beiden te Koewacht we gens als voren ieder tot 1 dag gevan genisstraf, allen met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. C. N., 14 jaar, zonder beroep te Sas van Gent, wegens als voren alleen ver oordeeld tot verbeurdverklaring. H. M. de Koningin schonk f 1000 aan Leiden's armen en f 100 aan de politie. Den 3 Juli komt H. M. de Koningin met den prins te 12 uur te Breda aan. Na voorstelling der autoriteiten ver trekken de hooge gasten naar de konink lijke militaire academie, waar zij blij ven tot 3 uur. Dan heeft de onthul ling plaats van het monument in het Valkenberg. Vervolgens bezoeken de hooge gasten het Begijnhof, de Groote kerk en Diaconessenhuis en zullen om 5 uur op het gemeentehuis arriveeren, waar de raadsleden zullen worden voor gesteld. Ongeveer 6 uur vertrek van de vorstelijke personen naar het station, alwaar 0. m. ook een eere-compagnie van cadetten der academie zal aan wezig zijn. Alcoholgebruik bij kinderen. De gezondheidscommissie teDoesburg heef t, naar de Volksgezondheid meldt, aan de ouders van schoolgaande kinderen de volgende circulaire verzonden „Wanneer gy uwe kinderen lief hebt, geeft hun dan geen alcoholische dranken Bier, wijn, jenever en andere sterke dranken of likeuren zijn schadelijk voor de jeugd l Wanneer gij uwe kinderen deze dranken geeft, al is de hoeveelheid nog zoo klein, ontstaat het gevaar dat zij, ouder geworden, aan den drank ver slaafd geraken. Deze dranken verminderen den eet lust, bemoeilijken de spijsvertering, maken de kinderen meer vatbaar voor besmettelijke ziekten en kunnen ernstige ziekten aan lever en nieren doen ont staan. In vele plaatsen heerscht het gebruik, kinderen in de eerste levensdagen kleine hoeveelheden sterkedrank te geven, met het doel ze rustig te houdenook dit is in hooge mate nadeelig. Het gebruik van alcoholische dranken maakt het kind minder oplettend in de school, vermindert het geheugen en bemoeilijkt daardoor het leeren. Het gebruik van deze dranken maakt het kind ontevreden, lastig, weerspannig, ongehoorzaam en driftig, en maakt dus de opvoeding, zoowel door u zeiven in huis, als door den onderwijzer in de school moeilyk. Geeft ook bij ziekte die dranken niet aan uw kind, tenzij op voorschrift van uwen geneesheer." Poging tot vergiftiging. In het ketelhuis van de fabriek der firma A. C. Smulders te Schiedam, waren Zaterdagmorgen 0. m. de werklieden Klaas Oord, wonende te Rotterdam en Hendrik Van Vlijmen, te Krimpen a/d Lek woonachtig, aan het werk. Eerstgenoemde vroeg omstreeks 11 uur aan Van Vlijmen of hij niet wat voor hem te drinken had, waarop deze antwoordde, dat hij wel een bakje water voor hem zou halen. Deze heeft daarop Van Oord een bakje drinkwater gegeven met phos phorus doormengd, welke laatste stof v. V. in een fleschje op zak droeg. Gelukkig, dat O. de zaak niet ver trouwde en zoodoende voor ernstige gevolgen bewaard bleef. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, de dader gearresteerd en op het bureau van politie in bewaring gesteld. Dinsdag werd in het ketelhuis door de politie een gedeelte zand, waarop van VI. den inhoud van het drinkbakje had uitgestort, verzameld, ten einde scheikundig te worden onderzocht. Wat de drijfveer van deze poging tot vergiftiging is geweest, is een raadsel. Van Oord is weder op de fabriek aan het werk gegaan en schijnt geen ernstige gevolgen van de vergiftiging te hebben ondervonden. Door de politie te Eibergen is een landlooper geboeid naar Zutfen over gebracht, die in een dronkemansruzie een scharenslijper met een bijl zoodanig in het hoofd heeft gehakt, dat deze voor dood in een sloot aan den weg werd gevonden. De gekwetste werd naar het ziekenhuis overgebracht en daar verbonden. Er schijnt nog hoop op herstel te bestaan. Te Hei en Boeicop is zekere H. De W. door zijn stietschoonvader zoo danig in het veld verwond, dat hij nog in den voormiddag is overleden. De dader is bekend. In verband met dezen moord, meldt men, dat de verslagene ruim 30 jaar oud is. Met een scherpe zicht is hem door zijn stiefschoonvader een wond in den buik toegebracht, waardoor de ingewanden naar buiten puilden. De verslagene en de dader v. d. B. hadden vooral veel ongenoegen naar aanleiding van den uitslag der verkie zingen, waarbij d. W. zich als liberaal, v. d. B. zich als antirevolutionair deed kennen. De dader, die gearresteerd is, moet bekend hebben. Bij het lijk van zijnslachtoffer staande, bleef hij koel en uiterlijk kalm. De dader is iemand van 53 jaren en is meermalen aan waanzin lijdende ge weest, maar scheen nu blijkbaar allang iets tegen den verslagene te hebben. De verslagene was iemand waarop niets viel te zeggenhij had den leeftijd van 22 jaren en was het eenige kind van den heer H. de With, gemeente ontvanger enz. De afschuw van het ontzettende feit en de deelneming met de betrekkingen zijn algemeen. Te Rotterdam hebben de Kamer verkiezingen nog een slachtoffer ge- ëischt. Een kastelein (R.-K.) was door verkiezingsagenten, niettegenstaande hij ziek te bed lag en onder dokters handen was, bewogen per rijtuig mee naar 't stembureau te gaan. De kaste lein voldeed aan 't verzoek en keerdê per rijtuig terug, om nog denzelfden nacht ten gevolge van overspanning te overlijden. Uit Wijns wordt gemeld Dat het onweer tusschen dit dorp en Bartlehiem Vrijdagmiddag en Zaterdag avond erg gewoed heeft, blijktnietalleen uit het feit dat het hemelvuur de boeren- huizinge van J. De Jong in de asch legde, maar ook sloeg de bliksem in het Oudkerkerklooster een dampaal totl splinters en is het leven van den vee houder W. Boonstra en diens zoon en knecht in groot gevaar geweest. Terwijl] zij samen op den boerenwagen naar huis reden en even stonden voor een damhek, dat de knecht open deed, werd onder vreeselijke bliksemschichten de wagen van het land in de glooiïng der sloot geslagen, de zoon, die den teugel hield, viel bewusteloos op den wagen neer, en had W. B. niet onmiddellijk de paarden gegrepen, dan waren deze op hol gegaan. De zoon kwam gelukkig spoedig weer tot bewustzijn en alles liep met den schrik af. Door een predikant in de classis Franeker werd aan den scriba classis gevraagd den dag der classicale ver gadering met het oog op de herstemming in het district Franeker te willen ver stellen op een anderen dag. Hem werd geantwoord, dat hij zich tot den Minister moest wenden met het verzoek de herstemming te verdagen Te Zutfen is opgericht een Ver- eeniging tot verschaffing van klompen, enz., aan behoeftige leerlingen van openbare scholen te Zutten. De Ver- eeniging telt reeds 61 ledenzij treedt in de plaats van de vereeniging tot getrouw schoolbezoek. Te Reusel heeft een hevige brand gewoed waardoor drie boerderijen met inboedel en al zijn vernield. Bij den landbouwer V. zijn mede zes koeien en twee vaarzen in den stal verbrand. Een sterk aangeschoten Berlijnerl steeg dezer dagen in een trein van den] Noordelijken Ceintuurspoor, om zich naar het station Friedrichstrasse te begeven. Tegen twaalf uur 's nachts werd de man op het station Gesund brunnen gewekt. Daar bleek dat hij zeven uur aan een stuk om Berlijn heen was gereden. Hij moest vijfmaal het volle tarief voor een rondreis betalen. Het verhaal doet denken aan het ongeval dat een zwaarlijvige juffrouw op den Londenschen ondergrond-spoor weg overkwam. Door haar lichaams omvang was ze gedwongen achterwaarts uit te stappen. Maar telkens als ze halfweg uit het portier was, kwam del conducteur die, denkende dat ze instapte, haar gedienstig een zetje gaf, het portier achter haar dichtsloeg en den trein liet vertrekken. En dan bleef ze maar weer zitten, den geheelen cirkel rond, tot ze weer bij haar station was, om het dan nog eens te probeeren. Tot vijfmaal toe werd ze steeds weer naar binnen geduwd. Toen eindelijk kwam ze er met behulp van medepassagiers uit. De wijnkooper Anton Rocca te Pirri op Sicilië had in zijn kelder een reuzenbak gevuld mei 2000 hectoliter wijn. Dezer dagen moest een arbeider wijn aftappen, maar daar er niets uit de kraan kwam boog hij zich over den rand en porde met een stang in den bak. Plotseling werd hij bedwelmd en viel voorover in het druivensap. Een kameraad snelde toe, maar onderging

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2