ut sms voÉKSt jSo. 23. Zaterdag 24 f?M)5. 2le Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEU I L L E T O N. C01JH4IMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Opmerkelijk is zoo schrijft een cor respondent de geringe sterkte van het legertje waarmede generaal Hase- gawa uit Korea noordwaarts oprukt naar Wladiwostok. Het telt 20,000 man, ofschoon men wel beweerd heeft dat het vijimaal zoo talrijk was. Maar hoe gering ook, met deze macht is de Japansche generaal er in geslaagd, de Russen tot den aftocht te dwingen uit hun stelling aan de Toemen (die de grens vormt tusschen Korea en Mants- joerije), althans uit de stelling die zij vroeger bezet hielden op 65 KM. van de monding der rivier, te Kong-tsjen of Hoen-tsjen. De opmarsch naar Wladiwostok is nu .in volle ernst begonnen. Wij kun nen spoedig vernemen dat de vesting ingesloten is. Nadat zij de Toemen over- gertokken zijn, zullen de Japanners vlak oostwaarts moeten trekken om hun doel te bereiken. Kawanoera's leger, dat veel verder naar het westen opgerukt is, moet zich nu een eind noordwestwaarts van Hasegawa's afdeeling bevinden, en heeft feitelijk reeds een wig gedreven tus schen Girin, in welks omtrek Linjewitsj' leger staat, en Wladiwostok. De spoor weg tusschen Charbin en Wladiwostok kan weldra afgesneden worden. Wladi wostok heeft thans, naar men zegt, (maar zulke opgaven zijn weinig te vertrou wen) een bezetting van 45,000 man. De vloot, die zich nog in de haven van Wladiwostok bevindt, is niet te Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) XXIV. In een niet zeer ruime, maar vorste lijk versierde zaal van het bisschoppe lijk paleis, werden diegene der tour- nooigasten ontvangen, welke, na afloop van het steekspel, door den bisschop ter maaltijd genoodigd waren, en wier getal door van Arkel opzettelijk zeer beperkt was geworden, om daardoor des te beter in staat te zijn, in die oogenblikkeu de zaken tusschen hem en den baron van Voërst ten einde te brengen, gelijk er dan ook geene andere geuoodigden wer den aangetroffen, een paar van des Ibisschops vertrouwdste vrienden uitge zonderd dan de zoodanigen welke per soonlijk bij die onderhandeling belang hadden. Toen het bericht op het bisschopshof was aangekomen dat het tournooi geën- digd was, en de toeschouweas en deel- nemeis uiteen gingen, begaf zich van Arkel met Arnold en nog een paar zijner edelen, naar de zaal, om de elk oogen- blik verwacht wordende gasten te ont vangen, Niet lang duurde liet of de vergelijken bij de vloot van Port Arthur: ze bestaat uit de kruisers, Rossia, Gro- mowoj en Almaz (de Gomowoj is vol gens een telegram van eenige weken geleden zwaar beschadigd), de vermoe delijk geheel onbruikbare Bogatyr, eenige torpedobooten en wellicht nog eenige onderzeesche booten. De correspondent van de Daily Tele graph op het oorlogsterrein in Mant- sjoerije deelt het volgende voorval mede haast ongeloofelij k, maar daar om nog niet onmogelijk, al blijve het verhaal voor rekening van den cor respondent Een afdeeling kozakken verscheen geheel onverwachts bij een Japansch veldhospitaal. Met getrokken sabels reden de kozakken er heen. en hoewel het personeel in 't geheel een 300 personen, gemakkelijk herkend kon wor den als te behooren tot het Roode Kruis, en zich ook kenbaar trachtte te maken deden zij een geregelden aanval op het lazaret. Als razenden sabelden zij neer wat hun in den weg kwam, veel niet-combattanten werden gedood. Eenige Russen stegen af om het perso neel van het hospitaal met de bajonet aah te vallen; verscheidene van die ongelukkigen vonden zoo den dood. Nadat zij hun werk verricht hadden, staken zij de wagens, de draagbaren en al wat zij vinden konden, in brand na meegenomen te hebben wat van hun gading was en nameh 20 Japan sche geneesheeren als gevangenen meê terug. Jammer dat tijd en plaats van dit deftige gestalten, toebehoorende aan de beide Zwolsche schepenen, traden bin nen. De pijnlijke uitdrukking, die tot nu toe op hunne achtbare aangezichten gelegen had door Walter, die zijne ge- zaggevers, van af het tournooiveld tot binnen de poort van het paleis, geëscor teerd had, toegeschreven aan laffe vrees en angst voor de Voerster verdween en maakte ruimte voor die sterk sprekende trekken van eérbied, hoogachting en ont zag, welke genoegzaam aantoonden dat de edele burgervaders uit Zwolle, diep doordrongen waren van het plechtige en gewichtige van dezen stond; en hoewel hunne achtbaarheden reeds des morgens op het tournooi, door den bisschop ver welkomd waren, en het eerste ijs van deze, voor hen belangrijke en gewichtige ontmoeting, dus reeds gebroken was, bleek het echter duidelijk uit eene zekere linksheid in hunne bewegingen en het wonderlijk dichtknijpen en weder openen hunner magere vingers, dat zij nog verre van op hun gemak waren, nu zij zich op nieuw in de tegenwoordigheid van den machtigen bisschop van Utrecht bevonden. Hem wien het de ervaring geleerd heeft, dat hij zich onder de schroom- valligen en bedeesden moet rangschik ken, zal het niet verwonderen, dat de kwellingen, welke de achtbare Zwolsche schepeueu te verduren hadden, in de oogenblikken toen zij hunnen machtigen voorval niet opgegeven worden; mis schien geschiedt dat nog. Linjewitsj heeft er zeker nog geen melding van gemaakt. Naar de Daily Telegraph uit Tokio verneemt, zetten de Japanners hun zegevierenden opmarsch voort. Op beide vleugels worden de Russen geheel om getrokken. Binnenkort wordt prachtig nieuws verwacht. De Japanners hebben ver over het half millioen soldaten in het veld. De voorbereiding tot de2e krijgsverrichtingen is reeds den 20en Mei begonnen. De voorzitter van het financiëele comité van de Amerikaansche staaltrust bevestigt dat er belangrijke onderhande lingen met Rusland gevoerd wordeh aangaande het bouwen van een nieuwe Russische vloot, maar voegde er bij dat men de geruchtsgewys uit Petersburg gemelde pachting van scheepsbouw- werven aan de Oostzee als geen goede manier beschouwde, om de zaken van de trust tot Rusland uit te breiden. RUSLAND. Het socialistische syndicaat te War schau, grootendeels bestaande uit Isra ëlieten, had betoogingen op touw gezet tegen de uitsluiting der Joden van het stemrecht voor de Nationale vergade ring. De militaire macht werd opge roepen en gaf vuur. Een Jood en een soldaat werden gekwetst. Men ver wacht den staat van beleg te zien af gekondigd. Niet alleen om bovenge noemde betoogingen, die immers aan stonds zijn onderdrukt, maar omdat men blijkbaar erger vreest. vorst van aangezicht tot aangezicht aan schouwden, veel geleken op die, welke verondersteld wordt dat den lijder wer den aangedaan, wanneer hij uitgestrekt lag op die barbaarsche strafwerktuigen uit de middeneeuwen, waarop hem door ringen, schroeven, scharnieren cum an- nexis met zekere mathematische voor zichtigheid de leden werden uit elkan der gerekt. Evenmin zal het hem dus verwondering baren, dat de stedelijke afgevaardigden angstig naar het redmid del omzagen, dat voor zoodanige geval len als eenig kan worden beschouwd, en niet bestaat, zoo als door menigeen verkeerdelijk wordt verondersteld, in voorkomende beleefdheid en vriendelijke gemeenzaamheid aan de zijde van den vreesinboezemenden persoon dikwijls heeft dit juist eene tegenovergestelde uitwerking maar alleen daarin, dat nieuwe slachtoffers hunne plaatsen ver- uaDgen, en hen daar door de gelegenheid schenken om op eene weinig in het oog vallende wijze, doch waarbij te veel be hendigheid en tegenwoordigheid van geest noodig is. om altijd, door eenen getroubleerden gelukkig te kunnen wor den uitgevoerd, zich te verwijderen uit dien engen kring, waar binnen de koude steenen vloer eene gloeiend ijzeren plaat, en de koele lucht een verstikkende Samum wa3. Dit redmiddel daagde weldra op, toen Je afgezanten der steden Kampen en Er loopen toch vreemde geruchten in Warschau. Aldoor wordt er gespro ken over samenspanningen van het schuim tot plundering van de huizen der rijken. Rusissche ambtenaren heb ben verder hun families bij wijze van voorzorgsmaatregel naar Rusland gezon den en tallooze welgestelde lieden vra gen passen aan ten einde Warschau elk oogenblik te kunnen verlaten. Er is echter iets wat nog meer de gemoederen heeft verontrust. Alle hooge Rusissche ambtenaren hebben namelijk een „vertrouwelijke" circu laire gekregen, waarin hun wordt ge vraagd, naar welke plaats zij zouden wenschen te gaan als Warschau werd belegerd. Zij moeten tevens opgeven de namen van de leden hunner gezin nen en de spoorwegen van welke zij eventueel gebruik wenschen te maken. De antwoorden moeten onverwijld wor den gezonden aan generaal Bogoloebof, hootd der intendance. MJen begrijpt de sensatie, die dit geheimzinnige docu ment in de Warschausche samenleving heeft verwekt. Een telegram uit St. Petersburg maakt melding van de ontdekking eener bom- menfabriek te Hiwerskaja op twee uur sporens van de hoofdstad. Achttien bommen waren klaar en aan honderd en twintig werd de laatste hand gelegd. Twee jongelieden zijn in hechtenis genomen. Men seint uit Batoem, dd. 18 dezer Vandaag begon het publiek onder een militair concert te huilen, om te pro testeeren tegen vermakelijkheden op Deventer, op bijna dezelfde wijze en onder dezelfde omstandigheden, binnen traden, en welke blijkbaar dezelfde pijni gingen ondergingen, als die welke de eerwaardige aangezichten hunner acht bare voorgangers in zulke vreemdsoor tige plooien en verdraaiingen gezet had den, tot ook zij op hun beurt werden afgelost door de aankomst van eenige nieuwe gasten, welke thans de zaal bin nen traden. De bijzonderheden, waarmede zich de verschijning der nederige afgevaardigden onderscheiden had, werd bij de twee gasten, welke zich nu aan den bisschop voorstelden, niet alleen geheel gemist, maar hunne losse houding en vrije be weging toonden aan, dat zij zich hier geheel op hunue plaats bevonden, terwijl de vooruittredende daarbij nog eene zekere ruwheid aan den dag legde, welke zoo zy al geene trotsche laatdunkendheid aantoonde, dan toch zeer weinig achting en eerbied jegens een hoofd der Heilige kerk verried: het was de baron Sweder van Voërst, zijnen medgezel, die een weinig achter hem volgde, was de graaf Ganther van Schuilenburg. D eerste trad op den bisschop toe met eene koele buiging, die te onmerk baar was, om voor groete te ku.uieu gel den, en na van Arkel eenigen tijd spot tend te hebben aangezien, vroeg hij met eenen schamperen glimlach: wIk hoop dat de plotselinge ongesteldheid, die ons

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1