Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Rotterdam I, herst. Pock, aftr. 1. en Rudolph, a. r. II, herst. De Visser, c. h. en De Klerk, aftr. 1. III, heik. Verheij, 1. IV, herst. Voorhoeve, a. r. en Plate, 1. V, herst. Van Raalte, aftr. v. d. en Brummelkamp, a. r. Schiedam, herk. v. Limburg Stirum, c.h. Schoterland, herst. Huizinga, a. r. en Van der Zwaag, aftr. s. d. Sittard, herk. Beckers, r. k. Sliedreeht, herst. Heemskerk, a. r. en Smissaert, 1. Sneek, herst. Okma, aftr. a. r. en Nie- meijer, 1. Steenwijk, herk. Duymaer v. Twist, a. r. Tiel, herk. Tydeman, 1. Tietjerksteradeel, herk. Talma, a. r. Tilburg, herk. Arts, r. k. Utrecht I, herst. Van Karnebeek, attr. 1. en Von Weiler, c. h. II, herst. De Ridder, a. r. en Roëll, aftr. 1. Veendam, herst. Smidt, aftr. v. d. en Sybrandi, a. r. Veghel, herk. Van Vlijmen, r. k. Venlo, herk. Nolens, r. k. Waalwijk, gek. Loeff, r. k. Weert, herk. De Stuers, r. k. West-Stellingwerf, herst. Hugenholtz, aftr. s. d. en Van der Molen, a.r. Winschoten, herk. Bos, v. d. Wijk bij Duurstede, herk. De Ridder,a.r. Zaandam, herst. De Boer, aftr. 1. en Mendels, s. d. Zevenbergen, herst. Bogaardt, r. k. en Van Vuuren, r. k. Zierikzee, herst. Patijn, 1. en Pompe van Meerdervoort, aftr. a. r. Zuidhorn, herst. Postma, a. r. en Zijlma, aftr. 1. Zutphen, herst. Goeman Borgesius, aftr. 1. en Talma, a. r. Zwolle, herk. Van Dedem, c. h. Door een specialen dienst op het telegraafkantoor ten paleize het Loo is de Koningin Vrijdag tot zelfs zeer laat in den avond voortdurend op de hoogte gehouden van den stand der stemmingen. Bij de stemming in het district Gorinchem is hard gewerkt; zelfs zijn eenige werklieden te Werkendam woon achtig, uit Berlijn gehaald om te kunnen stemmen. In het district Zierikzee is buiten gewoon druk gestemd. Te Renesse kwamen 146 van de 147 kiezers op, Noordwelle 85 van de 86, Serooskerke 35 van de 37, Burgh 80 van de 82, Eikerzee 98 van de 100, Duivendijke 102 van de 103, Kerkwerve 128 van de 129, Noordgouwe 141 van de 142. Het Hoofdbestuur der Liberale Unie heeft de aangesloten kiesvereeni- gingen beslist geadviseerd bij de her stemmingen in elk district de tegenstan ders der regeeringpartij, van welke richting ook, zoo krachtig mogelijk te steunen. Het Hoofdbestuur van den Vrijzin nig-democratischen bond adviseert overal voor de program-candidaten krachtig te werken en elders even yverig te werken voor candidaten der linkerzijde tegenover de kerkelijke partijen. De commissie van advies der Oud- Liberalen, verklaart, waar anti-revolu tionairen of katholieken met sociaal-de mocraten in herstemming komen, zich te onthouden van aanbeveling voor eene algemeene gedragslijn. Zij zal niet trachten op de beslissing der kiezers in zoodanige gevallen invloed uit te oefenen. AXEL, 20 Juni 190o. De heer G. Slootweg, onderwijzer te Leiden heeft de benoeming voor de Chr. School, Molenstraat, alhier aange nomen en hoopt 1 Juli in functie te treden. Zaterdag j.l. werd op de bovenzaal bij P. Koole te Axel, door notaris P. Dregmans ten verzoeke van den heer C. P. Gast en Kinderen aldaar, verkocht: 9 woonhuizen, waarvan kooper werd de heer C. P. Gast voornoemd, voor een gezamenlijk bedrag van f 3605 en eene vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. Kerk. Kooper hiervan werd de heer Mar. Stouthamer alhier, voor f6. Zuiddorpe. Twee jongelingen van Westdorpe maakten het Zondag 11. ter gelegenheid van onze kermis, zoo bont, dat de politie ze weldra inrekende. Na in een paar herbergen zonder de minste aanleiding twist gezocht te heb ben, namen ze bij drie herbergiers ach tereenvolgens weg een kaas, een kistje sigaren en eenige fleschjes spuitwater. Deze laatste gebruikten ze later als projectielen om de ruiten en dakpan nen van een schoenmaker te verbrij zelen. Maandagmorgen zijn ze onder politie- geleide bij het verder onderzoek alhier tegenwoordig geweest, waarna ze ge vankelijk weggebracht zijn, om in de eenzaamheid voor hun baldadigheden na te denken. Voor de a. s. raadsverkiezing te Neuzen, waarbij aftreden 1 liberaal en 3 antirevolutionairen, is in eene Zondag door Roomsch Katholieke kiezers ge houden vergadering candidaat gesteld de heer G. A. Standaert, en aan het comité opgedragen op deze candidatuur samenwerking te zoeken met de liberale kiesvereeniging. Te Hulst is de vorige week een klein kind, dat bij een der buren in den stal kwam waar een hond lag vastgebonden, door dat dier aangevallen en aan het oor en in het gelaat verwond. Thans is de toestand van het kind, dat er erg gehavend uitzag, merkelijk verbeterd. Door den Commissaris der Konin gin in Zeeland zijn benoemd tot zetters voor 's rijks directe belastingen in de gemeente Hulst de heeren H. H. M. Wauters en F. E. van der Heijden. Bij koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift toegekend aan Ch. M. Vereecken te Sas van Gent, wegens de met levens gevaar verrichtte redding van eene drenkelinge uit het kanaal Gent—Ter Neuzen op 27 Februari 1905. Te Philippine ontving de visscher Aug. de Mul Donderdag de droevige tijding, dat zijn 23-jarige, ongehuwde zoon Ed. de Mul, die sedert eenigen tijd werkzaam was te ZeeBrugge, aldaar Dinsdag verdronken was. Zijn lijk was tot nog toe niet gevonden. - In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezonden 119 melk- en kalfkoeien en wel langs Clinge 80, langs Sas van Gent 25 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 14 stuks. De uitvoer langs al de 12 grenskantoren bedroeg 410 stuks, tegen 818 stuks in de eerste helft van de maand Mei De vermindering is toe te schrijven aan den minderen uitvoer langs de Limburgsche grenskantoren. Naar de M. Ct. verneemt, heeft de heer W. A. graaf van Lijnden tegen 1 Juli ontslag genomen als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en als voorzitter van het Provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen. H E R IJ K. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en óp den tijd daarbij vermeld Hoek 26 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 27 Juni v. m. Koewacht 27 Juni n. m. Westdorpe 28 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 4, 5 Juli en 6 Juli v.m. Axel 6 Juli n. m., 7 en 8 Juli. Zaamslag 17 Juli n. m. er. 18 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 20 en 21 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus. Graauw en Langendam 4 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), ge schiedt, wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg. Gemeenteraadsverkiezingen. Op den Isten Dinsdag van Septem ber a. s. treden de navolgende raads leden af. Axel. P. Dregmans, L. Lamaitre, F. Dekker Fz., en Joz. J. de Feijter. Boschkapelle. D. L. van Damme, P. B. Mel, P. A. van Eerdenburg. Clinge. H. Bruggeman, J. F. Buijs- rogge, C. L. de Cock, P. A. Smet. Graauw. J. van Damme, P. A. Stal- laert, Gijsbr. Verstraaten. Hengstdyk. P. de Jonghe, C. E. van Putte, Jos. Staes. Hoek. J. de Meester, M. de Regt, J. van Wijk. Hontenisse. P. Vereecken, C. L Mol, E. B. Dumoleyn, E. Kuijpers. Hulst Mr. J. Adriaanse, Mr. P. H. W. van Alphen' Fr. C. O. M. Hombach. St Jansteen B. van de Goore, J. F. de Cock, J. C. Cornelissens. Koewacht C. P. J. Dierick, E. L. Plasschaert, P. J. Bruggeman. Ossenisse J. F. Rosseel, Jos. Seij, N. J. Rijk. Overslag In deze gemeente heeft de periodieke aftreding plaats in de evene jaren dus niet dit jaar. Philippine J. L. de Mulder, wet houder, A. F. Arbroscheer, wethouder. Sas van Gent P. Wauters, J. V. Oole, P. H. Hamelij nek. Stoppeldyk V. Boeding. P. L. de Wael, J. E. J. Staal. Ter Neuzen D. J. Dees, J. A. de Jonge, L. de Koeijer, A. Visser. Westdorpe J. de Smet, D. B. van Acker, C. Dellaert. Zaamslag M. de Jonge, L. J. Geel- hoedt, K. de Kraker, A. Riemens. Zuiddorpe P. Ongenae, P. Verhoe ven (Wethouder). E. Waelput. Voor de aanbesteding van het bouwen van een gemeentehuis, te Overslag, met bijlevering van de mate rialen was ingeschreven als volgt: J. Schopman van Hulst, voor/"3700; H. P. Lensen van Zaamslag, voor f 3490; P. Wisse en F. W. Kaijser van Zaam slag, voor 3447C. de la Court van Wachtebeke, voor f 307 3,94; St. van Mosselvelde van Wachtebeke, voor f 2794,50. Te Wassenaar heeft een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Twee kin deren, 4 en 8 jaar oud, kwamen door het landgoed van den landbouwer van V. Daar liep een varken. Zoodra dit de kinderen gewaar werd, liep het op hen aan en beet hen verschrikkelijk, 't Jongste kind moest in het Ziekenhuis worden opgenomen. Eén cog was ge heel uitgestooten. Hoofd en lijf geheel met gaten overdekt. Aan de bloedspo ren op den grond kon ,men zien, hoe het woedende dier de kleinen had mee gesleurd. Gelukkig, dat op het geschrei der kleinen menschen kwamen toegescho ten, die nog het ergste voorkwamen. De dokter meent aan de sterke kleede ren, die de kinderen droegen, het be houd der kleinen te moeten toeschry ven. Uit Wijk-bij-Duurstede schrijft men aan het N. v. d. D." Hebben sinds jaren en eeuwen de honden reeds groote diensten bewezen bij het redden van menschenlevens, in de laatste jaren is men hier en daar ook begonnen honden te gebruiken bij den politiedienst. In verschillende steden van Duitschland bedienen de politiekorpsen zich bij het opsporen van moordenaars, dieven, inbrekers, enz. van de medewerking van een of meer honden, welke voor dat doel zijn af gericht en groote blijken van scherp zinnigheid aan den dag leggen. Meer malen reeds hebben zij de taak der politie bij het opsporen van verdachten niet weinig verlicht. Ofschoon bij het Nederlandsche poli tiekorps de wenschelijkheid om tot het africhten van honden voor den politie dienst over te gaan, reeds meermalen werd betoogd, is men tot de uitvoering daarvan nog niet overgegaan, en ge bruikt tot heden nog geen enkel politie korps bij zijneexpeditiëneenpolitiehond. Intusschen vernemen wij, dat de burgemeester der gemeente Wijk bij- Duurstede zich in verbinding heeft gesteld met een bekwaam en vertrouwd dresseur in Duitschland, om over te gaan tot den aankoop van een goed afgerichten politiehond, dien hij bij voorkomende gelegenheden in die ge meente en in den omtrek wil gebruiken. Dit zou dan de eerste politiehond in Nederland zijn. Vrijdagochtend vroeg werd nabij den kleinen vijver te Breda ondei een struik geheel in elkaar gedoken gevon den een vrouwspersoon, naar schatting tusschen de 30 en 40 jaar. Aanvan kelijk dacht men dat zij buiten bewust zijn was. Men riep de hulp van dr. Bossers in, die constateerde, dat dit niet het geval was. Wyl zij echter op geen der gestelde vragen antwoordde, ja haast geen tee kenen van leven gaf, werd zij op aan raden van dr. Bossers per brancard naar het stedelijke ziekenhuis ter obser vatie overgebracht. Tot heden heeft zij nog geen woord geuit en is men nog niet te weten gekomen wie ze is. Over de door den bliksem getrof fen ijzergieterij van den heer J. W. Haverkamp aan de Sluiskade te Almelo, kunnen wij nader mededeelen, dat het gebouw, hetwelk eene lengte heeft van 25 bij eene breedte van 9 meter, als het warein iseengezakt. Een gedeelte van den oostelijken zijmuur is blijven staan. Opmerkelijk is het, dat de draaierij, die door een tusschenmuur van de gieterij is gescheiden, bleet ge spaard. Beide gebouwen met inventa ris zijn tezamen verzekerd voor f 9000 bij de assurantiemaatschappij De Neder landen te Zutphen. Onder de puinhoo- pen bevinden zich een groot aantal voorwerpen, die ter aflevering gereed lagen. Gelukkig vielen er geen persoonlijke ongelukken vooreven voor de ramp plaats vond, hadden de laatste werk lieden de fabriek verlaten. De instorting geschiedde bijna onhoor baar. Een detachement der rijkspolitie is naar Steenwijk vertrokken, om, zoo noodig, de orde te handhaven. De ge moederen zijn daar zeer opgewonden wegens den uitslag der stemming. Men vreest voor meer ongeregeldheden. Van 1 tot en met 15 Juni 1905. Axel. Huwelijks-aangiften. 2. Jacob Penne ivan Zaamslag), 22 j., jm. en Wilhelmina Veihelst, 21j.,jd. Floren- tius Josephus Bernardus van den Berg, 25 j., jm. en Mathilda Maria Herman van Zuiddorpe), 20 j., jd. Jacobus Dirk Hamelink, 25 j., jm. en Debora de Visser, 21 j., jd. 9. Pieter Herrebout, 50 j., weduwn. en Dina Rouw, 47 j., wed.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3