HE ST1NS YOÉHST. No. 22. Woensdag 21 Juni 1905. 28e Joat'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. WHSsM coimnt. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Ten aanzien van de vredesonderhan delingen blijft alles nog onzeker. Het nieuwste is, dat men het sluiten van een wapenstilstand zou willen overlaten aan de opperbevelhebbers in Mantsjoe- rije, maar men kan bezwaarlijk hierin iets anders zien dat een poging van den Russischen kant om zooveel moge lijk te proflteeren van den toestand. Japan heeft geen belang bij een wapen stilstand op dit oogenblik, althans een veel geringer belang dan zijn tegen stander. Maar het is wel aan te nemen dat de Japansche regiering op haar stuk zal blijven staan, en niets wezen lijks zal toegeven -- reeds deze „voor- loopige besprekingen" kunnen de Japan sche strategie zijdelings benadeelen voordat gebleken is dat het de Russi sche diplomatie ernst is met haar ver langen naar vrede, iets wat, helaas, nog allerminst voor de hand ligt. Talrijk zijn overigens de berichten over den stand der onderhandelingen, maar ze leveren niet veel nieuws op. De Kölnische Zeitung verneemt „uit zeer geloofwaardige" Russische bron, dat Japan als onderhandelaars markies Ito, maarschalk Jamagata en Komoera (den minister van buitenlandsche zaken) zal afvaardigen. De Petersburgsche correspondent van de Temps seintWij zullen wel moe ten rekenen op vertraging in de vredes onderhandelingen. Japan weigert, zyn vredesvoorwaarden eenvoudig mede te deelen aan één gedelegeerde, gelijk Historisch Romantisch Tafereel. u,it de Ztoolsche Geschiedenis (1362) Arnold was eenigermate verrast door deze hevige gemoedsbeweging' van den bisschop, doch toen hij zich herinnerde dat van Arkel eenen gloeienden haat voedde, omtrent al wat naar bedrog en verraad zweemde, en inzonderheid dan, wanneer hij misleid was door iemand, dien hij vroeger zijn vertrouwen geschon ken had, en deze misleiding niet zoo zeer voor hem zeiven, maar meer voor zijne onderdanen, schadelijk werkte, ver dween deze bevreemding grootendeels, en veranderde in een diep gevoel van hoogachting en eerbied voor den man die deze zuivere en edele grondbeginselen koesterde. Wat den monnik echter zoo eensklaps had kunnen ontmaskeren, was voor Arnold nog onbekend, en daarom vroeg hij: „Sedert wanneer is het u duidelijk geworden, uwe hoogwaarde, dat pater Willibald u heeft verraden?'' „Reeds langen tijd vertrouwde ik den monnik niet meer zoo volkomen als voorheen, maar hield mij overtuigd, dat hij mij met weinig ijver diende, en het was daarom, dat ik zelve met den baron van Voërst wilde onderhandelen. Verre was Rusland verlangtJapan eischt dat de Russische onderhandelaars van een on beperkte volmacht voorzien worden. Toch blijft Rusland vast besloten, over den vrede te onderhandelen dit werd op het ministerie van buitenland1- sche zaken nadrukkelijk aan den cor respondent medegedeeld. Ook de Amerikaansche gezant te Petersburg verzekert dat de kwestie den Haag of Washington, nog onbeslist is. De Koeban, de Russische hulpkrui ser die bij kaap St. Jacques, Achter- Indië, aangekomen is, heette vroeger de Augusta Victoria het was een schip van de Hamburg-Amerika lijn, 14,000 ton groot. Het is met 16 kleine stuk ken gewapend, maar natuurlijk niet gepantserd. De Koeban heeft den slag bij Sjoesjima niet meegemaakt, en vraagt om kolen teneinde de naastbijgelegen Russische haven te kunnen bereiken. Den 14en is de Rion van Batavia naar Odessa vertrokken. In Schotland doet men pogingen om de tusschenkomst der Britsche regee ring te verkrijgen wegens het in den grond boren van de St. Kilda. Men verlangt schadeloosstelling en waarbor gen tegen de herhaling van zulke ge vallen. Inderdaad vormen, in de ge geven omstandigheden, zulke nuttelooze heldenfeiten van Russische hulpkrui sers een ernstig gevaar voor den wereld handel. ENGELAND. Met de gezondheid in het Engelsche leger staat het niet best. Ziehier eenige opgaven uit het verslag over 1903. De het er echter van af, dat ik zoude ver moed hebbeD, dat hij mij in alles dwars boomde, want niet alleen zoude hij zich daardoor den weg afsnijden, om uit den geestelijken stand ontslagen te worden, gelijk ik hem beloofd had wanneer bij mijne belangen met ijver behartigde, maar ook kon het nimmer bij mij op komen, dat een gemeene monnik er eenig belang bij zoude hebben, dat er tusschen mij en den Voërster eene veete ontstond, en nog is mij dit duister en raadselachtig. Gisteren avond ontdekte ik echter van heer Roderik van Voërst, dat de monnik geheel andere voorslagen aan den baron Sweder had gedaan, dan waartoe ik hem gemachtigd had, zoo mede, dat het grootste gedeelte der grie ven, welke Willibald mij van tijd tot tijd mededeelde, door den Voërster of zijne knapen, der stad Zwolle aangedaan, door den monnik gelogen waren; even als zijn verhaal, nopens de aanranding van de dochter van den ouden veerman, die, volgens de verklaring van Roderik, niet aan zijnen vader möet geweten worden. „Ik outmoette den pater,' antwoordde Arnold, toen van Arkel geëindigd had, „gisteren avond bij de Zwolsche schepe nen, ook daar was hij weder werkzaam geweest om den twist aan te stoken." „Genoeg van dieu schijnheiligen mon nik; thans nu ik hem in zijn naakte gedaante ken, zal ik hem, als een onnut gemiddelde sterkte van het leger was in dat jaar 242,182 man, en het aantal gevallen, dat een man in het hospitaal werd opgenomen, bedroeg 183,598er stierven er 1881wegens ziekte of wonden uit den dienst ontslagen werden er 4922 aanhoudend ziek waren er 11,256. Over het geheele leger omgeslagen moesten er van alle man 22 dagen wegens ziekte worden afgeschreven. Daarbij bedenke men, dat de keuring voor het leger vrij streng is, en deze statistiek dus loopt over krachtige mannen levende te midden van allerlei zorgen voor hun gezondheid. Maar zelf zorgen zij er slecht voor. Van de 69,553 man, die er zich voor den dienst aanboden, werden er 22,381 dadelijk afgekeurd, #en nog 1022 na drie maanden dienst. De voornaamste redenen van afkeuring warente groot verlies van tanden, te smalle borst en slecht gezicht. OOSTENRIJK-HON GARIJ E. De overleden baron Nathaniel Roth schild heeft zijn broeder baron Albert tot universeel erfgenaam benoemd, maar meer dan 20 millioen kronen voor een inrichting voor onbemiddelde zenuwpa tiënten gelegateerd. Ter onmiddelijke verdeeling onder de armen van Weenen, zonder onderscheid, van geloof, zijn 40,000 kronen bestemd. Vrijdagochtend is de overledene op het Zentralfriedhof te Weenen ter aarde besteld, ofschoon Jiet heette, dat het lijk in het familiegraf te Frankfort zou worden bijgezet. Aanwezig waren o. a. Goluchowski, de Duitsche gezant graaf von Wedel, die Fransche, markies werktuig, van mij werpen, en zelf zoo veel mogelijk is, het kwaad herstellen, hetgeen zijn laag verraad hééft gesticht." „Uwe hoogwaarde wanhoopt «ian nog niet zoo geheel aan het behoud ran den vrede," vroeg de jonker met ziehithare belangstelling. „Ik zal daarvoor nieuwe offers bren gen, Arnold! en wanneer de baron van Voërst van zijne zijde, zich daartoe eeni germate slechts genegen betoont, dan hoop ik eenen openbaren twist voor te komen, dien ik thans meer dan ooit zoek te vermijden. Het geluk mijner zuster hangt daarvan af," voleindigde de bis schop ernstig, „Ik weet het," hernam Arnold, die met Roderik's geluk door den gelukki gen minnaar zeiven reeds bekend ge maakt was, „dat het geluk van de gravin Hendrina in nauwe betrekking staat met het behoud van den vrede, tusschen uwe hoogwaarde en den baron Sweder van Voërst, maar zal dit een genoegzaam sterke prikkel zijn om tot eiken prijs den vrede te bewaren?" voegde de jonker er met angstigen twijfel bij, „Wat mijne persoonlijke belangen aan gaat," zeide van Arkel, „deze zal ik op offeren aan Hendrina's geluk, maar het heil mijner onderzaten eischt dat de broeder de plichten van den vorst niet uit het oog verliest, en roepen deze mij ten strijde, dan moet ik Hendrina's levens geluk aan het welzijn mijner onderdanen de Reverseaux de Rouvray en de Bei- ersche, baroo Tucher von Simmelsdorf. In het oosten van het comitaatSzatmar heeft een wolkbreuk plaats gehad. Er zijn verscheiden huizen vernield en elf menschen omgekomen. De oogst is ook grootendeels verwoest. Het spoor wegverkeer staat stil. RUSLAND. De deputatie uit het Moskousche zemstwo-congres heeft bericht gekregen, dat zij Maandag definitief zou vernemen ot de Tsaar haar zal ontvangen of niet. De boodschap houdt verband met des keizers voorgenomen vertrek van Tsars- koje Selo naar Gatsjina. De Tsaar heeft een oekas uitgevaar digd, waarbij een commissie tot volle dige hervorming der oorlogsvloot wordt benoemd. In de eerste plaats zal de commissie een onderzoek instellen naar de tegenwoordige wantoestanden. Het verband met het aftreden van groot vorst Alexis Alexandrowitsj ligt voor de hand. Het plechtanker van het tegenwoor dige Russische regeeringstelsel is de poli tie. De buitensporige macht, ruim een week geleden aan Trepof als hoofd van dezen tak van dienst verleend, heeft nog eens te meer aangetoond, hoezeer de bureaucratie en de reactie in de politie hun .behoud zien. Als een niet onverklaarbaar gevolg van Trepofs onzinnige verheffing is thans bericht ontvangen, dat de salarissen der geheele politie belangrijk verhoogd zullen wor den. Men behoeft niet te vragen wei- ten offer brengen: de smet moet op mijnen naam niet kleven, dat ik de heilige plich ten van den vorst vergat, om hetbelangvan mij of de mijnen te bevorderen. Dit is het richtsnoer mijner daden, de tijd zal het leeren of ik dien richtsnoer steeds volgde." „Dan wanhoop ik aan het behoud van den vrede," hernam Arnold weemoedig, bij de voorstelling dat eene verwijde ring tusschen de beide edelen, de klove weder op nieuw zoude openen tusschen hem en Mathilda, wanneer zij mogelijk eenmaal zoude gevuld zijn, door. de ont dekking dat zijne geboorte hem recht gaf naar hare hand te dingen. „Zt/o als de Voërster het will* ant woordde de bisschop somber, „ik zal mijnen jplicht gedaan hebben, mijn ge weten za»1 mij vrijspreken, dat ik den strijd niet heb gezocht! Maar het zal tijd worden, dat ik mijn karakter van kampstrijder afleg, en het vreedzaam bisschopsgewaad weder omhang. De ont dekking dat ik Det was, die de eer van St. Maarten handhaafde, zoude heer Swe der wellicht minder aangenaam zijn." „Het zoude hem althans een bewijs geven, dat uwe hoogwaarde hem ook in den strijd niet behoeft te vreezen." /fHet smartte dat ik het zwaard tegen Roderik .moest opvatten, gaarne had ik hem de «er der overwinning ge gund, en ware ihet niet om den euvel moed van den TroUchen Voërster te fnuj-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1