Dokter J. ffi DE CALSEIJDE, Uitsluitelijk raadplegingen ïoor keel-, neus- en oorziekten broeder als den hoofdknoeier onder de leveranciers, maar veroordeelt ook Mor gan streng, omdat hij de praktijken van zijn broer oogluikend toeliet, wat in strijd was met zijn krijgsmanseer De commisie wijst ettelijke andere hooggeplaatste knoeiers aan, maar zegt dat het moeielijk is allen op te sporen, aangezien vele compromitteerende stuk ken verdwenen zijn. De commissie detailleert zes typische gevallen van knoeierij. Het rapport van de enquête waarin zijn opgenomen de getuigenissen van 34 getuigen, gehoord in 58 zittin gen, is een dikke bundel. Arnold- Forster heeft een voorrede voor het verslag geschreven waarin hij de schandalen tracht te verzwak ken, door op te merken dat het onder zoek onvolledig is geweest en geen rechtskracht heeft aangezien de er in genoemde beschuldigden geen gelegen heid tot zelfverdediging hebben gehad. Men berekent dat de knoeierijen het Engelsche volk alles te zaam een ver lies van 72 millioen guldens berok kend hebben. DUITSCHLAND. Ardeliano, een Weensch kapper, is te Berlijn geweest om de Kroonprinses op haren trouwdag te kappen en haar de kroon op het hoofd te zetten. Ardeliano had indertijd ook de Keizerin gekapt, toen zij voor het huwelijk van kroonprins Rudolf te Weenen vertoefde. De Weensche kapper wist dat, volgens het ceremonieel ten hove, een Pruis tegenwoordig moest zij bij het opzetten van de kroon en vreesde toen hij lang moest wachten, dat men hem vergeten had. Eindelijk werd hij in het „Chi neesche kabinet" ontboden. (Geheim raad Müller, de bewaker van den kroon schat, had, onder geleide van een officier en vier man van de garde du corps de kroon op een kussen gebracht De Keizerin hield haar in de hand toen de kapper naderde, en zette haar later op het hoofd van de bruid, terwijl de Keizer aan het bevestigen meehielp. Ardeliano kreeg voor zijne kunst van den Keizer de orde van de Pruisi sche kroon, van den groothertog van Mecklenburg eveneens een orde, van de bruid een gouden dasspeld, van den Kroonprins een paar daarbij pas sende manchetknoopen, van de Keize rin een tweede dasspeld en van de moeder der bruid een tweede paar manchetknoopen. Het meeste genoe gen deed de Keizer echter den kapper. toen hij hem bij het heengaan zeide dat Ardeliano ook de Keizerin met haar zilveren bruiloft mocht komen kappen. De Duitsche torpedoboot S 21 heett den Nederlandschen stoomtreiler Ba- ■endsz betrapt op visschen in verbo den water, en te Wilhelmshaven bin nengebracht. De kapitein is in hech tenis genomen, de vangst en het visch- tuig zijn in beslag genomen. Onweders hebben geweldige schade aangericht in de wijnbergen langs de Moezel. het geheim uwer geboorte opgeklaard te zien." ,/Maar die hoop! zij is zoo zwak, uwe hoogwaarde! zal die vreemdeling niet door de vrees, om voor uwe strenge rechtbank rekening van zijn kinderroof en menschenhandel te moeten afleggen terug gehouden worden om voor u te verschijnen? en al is het dat hij aan uwe uitnoodiging voldoet, welk gewicht kan dan nog aan de verklaring van eenen rondzwervenden bedrieger gehecht worden?" Wanneer ik konde vermoeden, dat de vreemdeling er van bewust is, dat hij in den bisschop van Utrecht, den zelfden zal terug vinden, aan wien hij eenmaal te Grenoble een kind heeft verkocht, dan zoude ik zelf beginnen te twijfelen, of hij moed genoeg zoude heb ben zich andermaal aan mij te vertoonen Maar hij scheen daaraan niet, het minste te denken, wijl hij dan niet zoo geree- delijk zoude toegestemd hebben aan mijn hof te komen. Ik verwacht hem dus ongetwijfeld, en de oude Herman heeft mijn bevel, wanneer zich de vreemdeling aanbiedt, hem dadelijk tot mij te breDgen en wee dan de knaap indien hij trachten wil mij met een leugenachtig bericht te misleiden. Ik verwacht dus van dat gij eiken twijfel aan eenen gunstigen afloop opschort, tot ik den onbekenden AXEL. 16 Juni 1905. Heden werd door 738 van de 817 kiezers alhier aan de stemming voor een lid der Tweede Kamer deelgenomen. De jaarlijksche kermis behoort weer tot het verledene en had haar gewoon verloop. De Maandag bleek ook nu weder de drukste dag te zijn, daar alsdan de meeste vreemdelingen her waarts komen om zich te ontspannen. De overige dagen wordt meest alleen door ingezetenen aan de kermispret deelgenomen. Van de verschillende gelegenheden werd een druk gebruik gemaakt en toch zegt men dat het voor de neringdoenden geen beste kermis geweest is. - Aan de op Maandag alhier gehou den gaaischieting namen deel 75 schut ters. De Hoogvogel werd geschoten door dhr. Aug. Baes Koewacht. De beide zij vogels door dhr. Frans Boon Kemseke, en de kallen door de heeren Th. Boogaert van Kemseke en Arth. v. Haelst van Terneuzèn. Donderdag hield de handboogschut- terij „Ons Vermaak" alhier haar jaar lijksche koning schieting. 17 leden waren opgekomen. De koningvogel werd geschoten door den heer M. de Moor, en een der kallen door den heer L. B. A. Rolff Lz. De andere hoogvogels werden niet afge schoten. Zondagavond toen de bijna 70-ja- rige K. de K. zich huiswaarrs begaf naar het fort, haastte hij zich zoodanig voor het zware onweer dat in aantocht was, dat hij, toen hij in een wagen huis voor den regen wilde schuilen, neerzeeg en den geest gaf. De zoo spoe dig mogelijk ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. Ds. M. Remijn te St. Philipsland heeft bedankt voor het beroep naar de Oud Gereformeerde kerk te Axel. - Maandag, tweeden Pinksterdag, had in de Gereformeerde kerk te Ter Neuzen de vergadering van hetZeeuwsch Jongelingsverbond plaats. Na behande ling van huishoudelijke zaken sprak de heer dr. L. H. Wagenaar uit Middelburg een openingswoord, waarna ds. R. van der Kamp van Axel een referaat hield over „De jongelingsvereeniging en de maatschappij". Ds. J. van den Berg uit Ter Neuzen sprak een slotwoord. Dinsdag had in den buitentuin bij het station te Ter Neuzen het zomerfeest der Christelijke vereenigingen plaats. Verschillende sprekers voerden hier voor een goed opgekomen gehoor het woord. HET ONWEER. hevige onweder, dat Zaterdag houden, aan den disch te verschijnen, waaraan ik heden den baron van Voërst, den graaf van Schuilen burg, en deafge- vaardigden der Overstichtsche steden zal verzamelen, om te beslissen of wij van den Voerster den vrede of den krijg te wachten hebben." //Wanneer mijne tegenwoordigheid er iets aan kan toebrengen om den vrede te bewaren, dan wil ik mij volgaarne daartoe leenen, maar ik wanhoop steeds meer en meer aan het behoud daarvan, en vrees dat eene verraderlijke hand het twistvuur heeft ontstoken, waar gij dacht dat zij het zoude blusschen," hernam Arnold. «/Gij bedoelt den Zwolschen monnik," antwoordde de bisschop, //ik weet het Arnold, ik heb mij in hem bedrogen, ik zag de adder niet die onder de bloem schuifelde, ik heb mij door den schijn laten misleiden, en mijn vertrouwen ge schonken aan eenen verrader, Dit, mijn vriend! is het struikelblok der vorsten, want het is hun niet gegeven onder het zachte streelen van den fluweelen poot, den scherpen tijgerklauw te ontdekken, die later verraderlijk te voorschijn schiet. De vloek des hemels treffe het hoofd van die laaghartige wezeus, die het heil en geluk der volken verwoesten, en aan het vuige eigenbelang opofferen!" z/En wat zal de straf van den verra- Het en Zondag boven Zeeland gewoed heeft, niet zonder vreeselijke gevolgen gebleven. Behalve dat alhier en in onze om geving de bliksem op enkele plaatsen is geslagen in een boom of heining, vernemen we nog de volgende gevallen van treffen Bij St. Jansteen werd Zondagmiddag de schuur van den landbouwer F. van Duijsse in Absdale door den bliksem getroffen. Schuur en wagenhuis ver brandden, doch al het vee werd gered. Slechts enkele landbouwwerktuigen bleven in de vlammen. Verzekering dekt de schade. Te Graauw sloeg de bliksem Zondag middag in de schuurvandenlandbouwer L. B. Steijaert, op het gehucht Schelf- houtshoek. De brandspuit was spoedig bij de hand en gelukkig beperkte de brand zich tot de schuur.. Het huis bleef dus gespaard. Geen enkel stuk vee is in den brand omgekomen. Te Zaamslag had het zware onweder Zondagmiddag ook zijn gevolgen. Bij den molenaar A. Dees is de bliksem op het woonhuis geslagen naar den schoorsteen en verbrijzelde eenige pan nen ook werd de keel van den regenbak verbrijzeld. Aan een ander woonhuis heeft hij eenige pannen stuk geslagen Gelukkig beiden zonder brand. Op het gehucht de Kwakkel sloeg de bliksem in het woonhuis van den arbeider K Haraelink, waar nog een begin van brand aan den zolder is geweest, ge_ lukkig zonder persoonlijke ongelukken Onder de gemeente Biervliet zijn' twee broeders C. door den bliksem getroffen en gedood. De gedooden waren twee jongens in de kracht van het leven, oppassend en ten deele kostwinners voor 't gezin, plotseling van het ouderenpaar weg genomen daarnevens de vader, door schrik en droefheid overstelpt zich nauwelijks kunnende bewegen, én een moeder over beide zonen gebogen. Terwijl bij den een de borst even open gereten was, had de andere broeder geen enkel teeken van verwonding. Aan geen der kleeren was iets te be speuren en hun horloge was nog in vollen gang als te voren. Reeds den volgenden dag zijn de lijken om sanitaire redenen ter aarde besteld. Juist toen eene vrouw onder IJ zendijke haar winkel verlaten had, slóeg de bliksem er in en veroorzaakte daar heel wat schade. Te Oud-Vossemeer sloeg Zaterdag1 de bliksem in den toren der Ned. Herv. gemeente zonder brand te veroorzaken. Een kleine landbouwschuur werd mede getroffen en kreeg aan het dak bliksemschade. Maandag tegen den avond werd in den Jaco&polder onder het Sloe een bijna oltooide graanschuur van de heeren Van Nieuwenhuyze door den bliksem getroffen en binnen een paar uur tijds in de asch gelegd. Het bouwen der schuur was in Februari door een aannemer uit Goes aangenomen voor f 12.020. De schade wordt door assurantie gedekt, maar de in de schuur aanwezige gereedschappen der werklieden waren niet verzekerd. Te Heinkenszand werd Zondagmiddag de korenmolen van den heer Van Vessem getroffen. De bliksem ging van de as langs de trap en zoo door een deur, die verbrijzeld werd, weer naar buiten. Stukken van een der wieken werden eenige meters verder op den weg ge slingerd. vreemdeling zal hebbeu onderhouden, J derlijken priester zijn?" en deze dwaze gril u niet zal terug //Zijne straf?" hernam Van Arkel, schamper- lachende, //alleen deze, hem uit mijnen dienst te ontslaan, voor het overige is hij buiten mijn bereik, en dit is het, dat den vleienden, verraderlijken vorstendienaar zoo stout en onbeschaamd inaakt, om door valscheh raad, zijn eigen heil te bevorderen, hij weet het, dat de zelfde slag, die den bedrieger dreigt, ook op den bedrogenen vorst moet neder dalen, want ziet deze eindelijk den af grond aan zijne voeten liggen, dan kan hij den ellendigen huichelaar niet tref fen zonder zich zeiven aan de kaak te stellen. Maar de listige vleier, de verrader van zijn vorst en zijn volk, moge dan ook al buiten het bereik zijn van den arm der aardsche rechtbank, zijn oog moge zich afwenden, om den heeten traan niet te zien, die geweend wordt om den ramp welke hij over zijnen geboortegrond bracht, zijn oor moge zich sluiten voor het kermend zuchten van een volk, dat door hem ten val werd gesleept, hij moge lachen met den vloek, die heel de mensch heid op zijn schuldig hoofd slingert, die tranen, die zuchten, klagen hem toch aan bij den rechter hierboven, en vrees- selijk zal eenmaal de straf zijn die hij hier zoo listig ontsnapte." Wordt vervolgd). Te Rilland sloeg de bliksem in. de landbouwschuur en den koestal van den heer Van de Voorde. Er ontstond een begin van brand doch deze was spoedig gebluscht. De koewachter die in de onmiddellijke nabijheid zich bevond, werd bewusteloos tegen den grond geslagen doch kwam weer spoedig bij. Te Ter Neuzen werd Zondagnamiddag de geleiding voor electrische verlichting van het ziekenhuis getroffen, waardoor deze gedeeltelijk defect geraakte doch geen verdere schade werd aangericht. H E R IJ K. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij vermeld Hoek 26 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 27 Juni v. m. Koewacht 27 Juni n. m. Westdorpe 28 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 4, 5 Juli en 6 Juli v.m. Axel 6 Juli n. m., 7 en 8 Juli. Zaamslag 17 Juli n. m. er. 18 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 20 en 21 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus. Graauw en Langendam 4 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), ge schiedt, wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg. den Maandag en Donderdag van 8 tot 1U/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. ,43. St JSTikolaas (Waas) België.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2