Dotter J. I DE MIE, Binnenland. Landbouw. Uitslnitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. afgevaardigden aan deel zoude nemen, plaats hebben. Maar vreezende, dat dit congres zich zou gaan verbeelden eingelijk niets anders te zijn dan de toekomstige Nationale vergadering, heeft de minister van binnenlandsche zaken de bijeenkomst verboden. Aan stonds vermoedde men dat, waar de meeste afgevaardigden reeds te Moskou waren, de verboden beraadslagingen vermoedelijk wel weer in 't geheim zouden plaats hebben. Een telegram heef t dat vermoeden als juistgekenmerkt. Bij keizerlijken oekas wordt ingesteld de post van hoofd der politie in den Kaukasus. De gouverneur-generaal krijgt de beschikking over 100,000 roebel voor geheime uitgaven ten be hoeve van den politiedienst in ge noemd gebied. De arbeidersonlusten te St. Peters burg hebben nieuw leven gekregen door de aankomst der dokwerkers uit Port Arthur. Deze menschen houden openbare vergaderingen in de parken en eischen van het ministerie van ma rine hun achterstallige loonen van elf maanden. Te Riga heeft de politie in de ijzer gieterij Phoenix een bommenfabriek ontdekt. Er werden 50 bommen in beslag genomen; verder revolvers en dolken. Bij hun aanhouding boden de verdachte werklieden gewapend verzet tegen de politie. Jongelingen voor de Telegrambeaielling De, in navolgingen van andere Rij ken, in ons land genomen proef, om jongelieden te gebruiken voor het bezor gen van telegrammen, heeft naar men aan Het Vad. meldt, aan de verwachting beantwoord. Dientengevolge zijn door den directeur-generaal eenige bepalin gen vastgesteld, welke in hoofdzaak reeds vroeger gemeld zijn en op het volgende neerkomen De jongelingen worden ter voorzie ning in vacatures van bestellers door de directeuren, na bekomen machtiging van den directeur-generaal, in dienst genomen. De aanneming geschiedt op 16-jarigen leeftijd, op een aanvankelijk loon van f4 per week, hetwelk bij gebleken ijver en geschiktheid door drie jaar lij k- sche verhoogingen van fl tot f7 per week wordt vermeerderd. Aan de jongelingen wordt ten gebruike bij de uitvoering van hun dienst, ver strekt een uniformpet, een pelerine, een stel lederen beenkappen, een tasch, welke zij aan een rood lederen riem over de borst dragen, alsmede een koperen nummerplaat, welke op de borst wordt bevestigd. Bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd volgt ontslag. Zij, die in alle opzichten daarvoor geschiktheid betoo- nen, kunnen alsdan, bij behoefte, over gaan als hulpbrievenbesteller by den postdienst en later in aanmerking komen als vaste brievenbesteller. Een bronzen stuiver Door de regeering zijn eenige wijzi gingen voorgesteld in de Muntwet 1901 ten einde het zilveren öcentstuk te vervangen door een bronzen. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat hetzilverenöcentstuk tengevolge van zijn te geringe afme tingen in ongebruik is geraakt, terwijl uit het publiek stemmen rijzen, die aandringen op invoering van een nieuw stuk van 5 cent. De Minister van Financiën heeft daarvoor gekozen een bronzen stuk van 28 m.M. middellijn en wegende 8 gram. Voorts zal in de wet de naam van „stuiver" worden opgenomen, daar deze naam sedert eeuwen in ons land bekend is en de stuiver nog algemeen als rekenmunt gebezigd wordt. De Minister geeft aan een bronzen munt de voorkeur boven een nikkelen, omdat het groot aantal coupures van zilveren munten in ons muntstelsel het bezwaarlijk maakt daartusschen een nieuw muntstuk van witte kleur in te voegen. Het maximum bedrag, dat ieder ver plicht is bij betalingen in stuivers aan te nemen, wordt op 50 cents bepaald. De zilveren 5centstukken zullen wor den ingetrokken. De hoeveelheid daar van bedraagt volgens de raming van het voormalig Muntcollege in 1900, ongerekend de stukken welke verloren zijn gegaan, f247,136,30. In de Zijpe(N.-H) worden als prac tisch reclamemiddel voor de aanstaande verkiezing doosjes voor lucifers ver spreid, waarvan het etiquet is bedrukt met het opschriftKiest C. V. Gerritsen. Bij de te Zierikzee gehouden stem ming voor een lid der Provinciale Sta ten van Zeeland werd mr. H. C. Moolen- burg, de candidaat der liberalen en vrijzinnig-democraten, gekozen met 2327 stemmen, tegen 1092 op mr. G. H. Th. baron Van Dedem, den candi daat der antirevolutionairen en chris- telijk-historischen. terug, om een voegzamer kleeding aan te trekken en zich dan weder naar het tournooi te begeven, ten einde zich bij den bisschop te verontschuldigen en het stuitend verwijt te ontgaan, dat hij met lagen ondank de gunsten van zijnen weldoener loonde. Wordt vervolgd). Onder voorzitterschap van den heer mr. P. C. J. Hennequin, werd Woensdag te Kortgene de algemeene vergadering gehouden van de Zeeuwsche Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt. Deze vergadering was druk bezocht en na afloop werd de gewone rijtoer gemaakt, ditmaal niet begunstigd door fraai weder, daar het bijna den ganschen dag regende. De aan de vergadering verbonden jaarlij ksche tentoonstelling telt als naar gewoonte tal van inzen dingen. AXEL, 9 Juni 1905. De kermis die a.s. Maandag alhier een aanvang neemt, biedt den bezoe kers weder de gewone uitspanningen en aantrekkelijkheden, oud en jong zal er amusement vinden. Óp de markt staat het tamelijk vol, gelegenheid tot dansen is er ruim, ook een paar cafés chantant zullen hun best doen om de menschen te vermaken, terwijl voor hongerigen en dorstigen ruimschoots voorraad is ingeslagen. Mooi weer en een goed gevulde beurs zullen ongetwijfeld veel er toe bijdragen of het een goede ker mis zal zijn voor belanghebbenden en neringdoenden. Gisterenavond sprak alhier op de bovenzaal van den heer Koole voor een talrijk publiek de heer De Lind van Wijngaarden, Ned Herv. predikant te Utrecht over „De komende stryd" Aan het debat werd deelgenomen door den heer L. B. A. Rolff Jz. alhier. Dinsdagavond trad voor een niet- talrijk doch aandachtig publiek op de bovenzaal van dhr. Koole alhier op de heer mr. G. W. Sannes, (soc.-dem.) tc Middelburg, candidaat voor de Tweede Kamer voor het district Oostburg met het onderwerp Sociaal-demokratische politiek. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelan den van den polder Beoosten- en Be westenblij, werd de rekening over 1904 1905 vastgesteld met een goed slot van f 143,08'. De begrooting voor 1905/1906 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 8802,70 met een dijkgeschot van f2,- f 1,50fl,en f0,50. Tot gezworen werd herbenoemd de heer Hyp. Verhelst. Van wege het Zeeuwsch verbond zal op den 2den Pinksterdag in het Kerkgebouw der Geref. Gemeente te Ter Neuzen des voor middags een huis houdelijke en des namiddags eene open bare vergadering plaats hebben. In deze laatste zal dr. L. H- Wagenaar van Middelburg, een openingswoord spreken, waarna ds. R. van de Kamp van Axel een referaat zal houden over De Jongelingsvereeniging en de maat schappij, terwijl ds. J. van den Berg, van Ter Neuzen, de slotrede zal houden. Door den Raad van Koewacht is Dinsdag tot wethouder benoemd, in plaats van wijlen de heer J. J. van de Vijver, de heer Jac. Pieters. Dinsdag werd bij Ed. de Vleesch- ouwer te Koewacht (Zand) ten overstaan van notaris P. Dregmans te Axel, en krachtens art. 1223 Burgerlijk Wetboek, verkocht a. Een woonhuis en aanhoorigheden en het recht van erfpacht; huis en erf groot 15 aren en 50 centiaren. Kooper werd A. Onghenae voor f 420. b. Een woonhuis, aanhoorigheden en erf groot 4 aren en 51 centiaren. Koopster werd de wed. A. de Maaijer voor f260. Te Philippine is bij enkele candi- daatstelling tot lid van den raad, vaca ture A. Minneboy, gekozen verklaard de heer J. F. Taalman. De benoeming van den heer Voeten tot gemeente-secretaris geschiedde met algemeene stemmen. Dinsdag zijn candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Oostburg van liberale zijde de heer mr. P. Q. J. Hennequin, (aftr.) van anti-rev. en kath. zijde de heer J. H. Blum en van soc.- dem. zijde de heer mr. G. W. Sannes in het kièsdistrict Hontenisse van liberale zijde de heer mr. J. G. van Deinse, van kath. en anti-rev. zijde de heer P. F. Fruijtier (aftr.) en van soc.- dem. zijde de heer dr. J. A. H. van den Brink. H E R IJ K. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij vermeld Neuzen, 14, 15, 16, 17,19 en 20 Juni Hoek 26 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 27 Juni v. m. Koewacht 27 Juni n. m. Westdorpe 28 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 4, 5 Juli en 6 Juli v.m. Axel 6 Juli n. m., 7 en 8 Juli. Zaamslag 17 Juli n. m. er. 18 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 20 en 21 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 31 Juli, 1, 2 en 3 Augustus. Graauw en Langendam 4 Augustus. De verificatie van gewichten beneden het gram (milligram-gewichten), ge schiedt, wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg. Zitting van 9 Juni 1905. M. Ph. R., 24 j., huisvr. van B. B. te St. Jansteen, is wegens mishandeling eroord. tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. H. V., 32 j., fabrieksarbeider te Sas an Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. J. M. v. D., 24 j., bootwerker te Ter Neuzen, thans in hecht, te Middel burg uit anderen hoofde is wegens mis handeling veroord. tot 2 maanden gevang. Li v. C., 20 j., particulier jachtop ziener te Axel, is wegens poging tot omkooping van ambtenaren veroord. tot 14 dagen gevang. E. R. d. R., 18 j., arbeidster te West dorpe, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. den Maandag en Donderdag van 8 tot 111,^ uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. Bt dSTikolaas (Waas) J3elg'ië. Arrond. Rechtbank te Middelburg. PREDIKBEURTEN TE AXEL. 'Zondag Al Juni ÏOOA le PINKSTERDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littoojj. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kimp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 13 Juni 1905. 2e PINKSTERDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. De heer D. te Kampen heeft (zoo meldt de Kamper Ct.) Donderdag een tochtje per automobiel gemaakt, waarvan de herinnering bewaard zal blijven tot in het archief van buitenlandsche zaken, en waarover wie weethoeveel diplo matieke nota's zullen worden gewisseld tusschen 's Gravenhage en Berlijn. Het geval is zoo ongelooflijk dat het verdient in bijzonderheden verteld te worden. En de heer D. mag van geluk praten dat hij goed en wel weer te Kampen is teruggekeerd in plaats van te zuchten in een Duitsche gevangenis. Dat geluk had hij hieraan te danken, dat hij een goed gespekte portefeuille bij zich had. De heer D. dan was voornemens te Bentheim te gaan koffie drinken, en aan het Duitsche grenskantoor stil houdende werd hem gevraagd of hy ook iets aan te geven had. Hij ont kende, waarop de kommies met nauw keurigheid het rijtuig ging inspecteeren en voor aan den wagen wie zou er een auto-tochtje maken zondertwee nieuwe reserve banden zag zitten. En dat danDie had de heer D. willen smokkelen En wat de heer D. ook beweerde en hoe hij ook herinnerde aan alle waar schuwingen van sportbladen om nooit zonder reserve-banden uit te gaan, de Duitsche beambte was onverbiddelijk. Betalen, en wel het niet geringe som metje van M. 261,85, of te Bentheim voor den rechter verschijnen. De heer D. gaf aan dit laatste de voorkeur, maar toen hij vernam dat dit niet zou kunnen gebeuren vóór den volgenden dag en dat hij zoolang in voorarrest zou moeten zitten, toen hij een grens-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2