Ut STI VS vuist I\o. 20. Zaterdag 10 Juni 1005. 21e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Pinksterfeest ver schijnt a. s. Dinsdag de Axelscke Courant niet. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Reuter's bureau maakt bekend, dat de Japansche regeering tot dusver geen vredesvoorwaarden, van welken aard ook, heeft opgesteld. Van welingelich te zijde wordt verzekerd, dat zekere geruchten dienaangaande afkomstig zijn van particulieren, die met goede be doelingen pogingen doen om vrede tot stand te brengen. Deze voorstellen zouden echter, als ze voor de oorlog voerende partijen gebracht worden, slechts tot misverstand leiden, en in plaats van het doel nader bij te bren gen juist een verkeerden invloed uit oefenen. Uit Petersburg werd aan de Temps Ik verneem uit zekere bron dat de ministers al hunne krachten voor den vrede inspannen, en het schijnt dat zij binnenkort succes zullen hebben. Een telegram uit St. Petersburg aan de Magdeb. Ztg. verzekert, dat bijzon derlijk Witte en Kokofsgf (de minister van financiën) bij den Tsaar het slui ten van vrede tot eiken prys bepleiten. Witte hield den Keizer daarbij voor oogen het voorbeeld van andere rijken, die na schijnbaar verpletterende neder lagen binnen korten tijd hun aanzien hadden herwonnen. Graaf Lamsdorf Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zvoolsche Geschiedenis (1362) Gewisselijk had dus niets den jonker weerhouden om deel te nemen aan het schitterend steekspel, dat dien dag zoude gehouden worden, te minder wijl hij zoude strijden, niet alleen voor het ge zicht van al wat ganscb Holland en ge heel het Utrechtsche sticht edels en be valligs opleverde, maar ook onder het oog van haar, welker hoogachting en bewondering, de koene jongeling gaarne met zijn leven had gekocht, en reeds wilde hij zijnen schildknaap bij zich ont bieden om zich voor het feest te kleeden, toen hij plotseling bleef stil staan. De glans van blijde opgeruimdheid, die door de voorstelling, dat hij wellicht Mathilda's oog zoude boeien, als hij in het strijd perk zijn ontembaar ros liet voorthup pelen, of hetzelve in wilde sprongen en met het glinsterend zwaard in de vuist, zijne tegenpartij liet te gemoet rennen, op zijn gelaat was te voorschijn geroe pen, verdween eensklaps, het tintelend vuur van zijn donkerbruin oog verdoofde, en nam een sombere weemoedige uit drukking aan. //Neen!* riep hij einde lijk met eenen bitteren lach uit, #daar niet zoover, maar is voor vrede als de Japansche voorwaarden maar half aannemelijk zijn. Met uitzondering van grootvorst Konstantijn zijn echter alle grootvorsten voor voortzetting van den oorlog in het belang der dynastie, omdat zij van een smadelijken vrede een volksbeweging tegen het regeerende huis verwachten. De Tsaar deelt deze meening en hoSpt buitendien op het tusschenbeiden komen van andere mo gendheden, wat tot matiging van Japan's eischen zou kunnen leiden. Uit Parijs wordt aan hetzelfde blad geseind, dat Rouvier de Russische regee ring heeft laten weten door financiers, dat zoolang de oorlog duurt er geen sprake meer kan zijn van een nieuwe leening in Frankrijk. Maar de Fransche haute finance zou wel de noodige som men beschikbaar willen stellen tot het betalen eener oorlogsschatting aan Japan en den bouw eener nieuwe Russische oorlogsvloot. ENGELAND. Te oordeelen naar een besluit, te Londen genomen op een vergadering van de Centrale en Vereenigde Kamers van Landbouw, en de taal daar gevoerd, hebben de landbouwers in Engeland weinig of geen vertrouwen meer in de regeering. In het besluit werd het betreurd, dat allerlei landbouwzaken in het Lagerhuis verwaarloosd worden, en o. a. aangedrongen op aanneming van de boter wet nog in deze zitting. Een deputatie zal dit Balfour nog eens inscherpen. Wanneer de eerste minis ter zich niet betert, zei prof. Leng. in de rijen van edelen en machtigen onder dien stoet van geborene vorsten en graven, voegt geen bastaard, voegt geen gelukzoeker, al is hij ook door een gunstig toeval opgetrokken uit de donkere laagte, waarin het noodlot hem het aan zijn schonk, en geplaatst in den schitte renden kring, waarin hij zich thans be weegt. Neen! een nietige worm, die ge doemd is om zich in het slijk te wen telen, moet zijn trotschen kop niet op heffen uit den duisteren modderpoel, waarin zijn bestaan een aanvang nam, ook al vindt hij een effen pad, langs hetwelke hij tot een edeler dierensoort kan opkruipen.'» Zijn donker oog, dat met brandenden blik aan den grond was gehecht, het hevig zwoegen der borst, waartegen hij met "kracht zijne gekruiste armen drukte, en de bleekheid van des jonkers gelaat, waren zoo vele bewijzen van den harts tochtelijken wrevel, welke op dat oogen- blik zijne ziel vervulde, en eerst toen het besluit onverzettelijk en vast bij hem stond, om niet aan het feest deel te nemen, om af te zien van den roem, welke hij daar konde verwerven, scheen zijn gemoed eenige kalmte terug te krij gen. Het scheen als of deze zware of fers hem met het denkbeeld verzoenden, dat hij zijne hand niet naar grootheid of luister mocht uitstrekken, zoo lang geboorte en rang hem daarop geen recht gaven, en toen op eenen zetel nederval- verdient hij, door geen boer meer ge steund te worden. Verder werden er op de vergadering booze woorden gesproken over de auto mobielen die den openbaren weg tot ,een hel op aarde" maken. Koning Alfonso heeft Zondag een drukken dag gehad, 's Ochtends ont ving hij op het paleis. Daarna ging hij naar de R.-K. kathedraal van West minster, waar een korte, maar plechti ge dienst werd gehouden. Na den dienst ging hij naar een kapel van de kerk, waar de aartsbisschop een adres voor las. Alfonso antwoordde in het Engelsch. Daarna werden de bisschoppen aan hem voorgesteld; hij kuste allen de hand. Vervolgens bracht hij een be zoek aan de Anglikaansche abdijkerk van Westminster, waar hij, de vele graf teekenen bezichtigde. Toen mis schien voor hem het genoegelijkste deel van den dag naar Clarence House, waar hij aan de lunch aanzat met den hertog en de hertogin van Connaught en hun dochters, benevens eenige gasten. Daarna naar de Agricultural Hall, waar de gewone militaire vertoonin gen werden gehouden. Daar was ook een optocht, voorstellende de ontwik keling van de vloot sedert de 6e eeuw. De schepen uit den tijd der Armada zullen voor den koning vanSpanje vooral belang hebben gehad. Nu ging het naar het Spaansche gezantschap, waar een aantal deputaties adressen aanbo den, o. a. een uit de Spaansch- en Por- tugeesch-Israëlietisehe te Londen. Daarin werd een goed woord gedaan voor de geloofsgenooten, die het tegenwoordig ip Spanje nog niet te best hebben. Of H er vervolgens van het plan van een j|| bezoek aan het Lagerhuis gekomen is, weten wij niet. Een feestmaal in het Buckingham- H paleis was het slot. Den heelen dag n heeft het Dinsdag in Londen geregend. H ITALIË. De betrokken ministers zijn het ten I aanzien der legercredieten er over fl eens geworden om elk jaar tot de con- fl solidatie der begrooting heeft plaats ge- M had, elf millioen lire op dé begrooting M van oorlog te brengen. De overweging H die tot dit besluit heeft geleid, is deze, dat thans ter handhaving der orde in H de tijden, dat een minimum aantal troe- ij pen onder de wapenen staat,, geregeld 99 een of meer lichtingen, die met verlof naar huis zijn, moeten worden opge- jj roepen. Dat kost gemiddeld elk jaar H elf millioen en men vindt het nu ge- U makkelijker en verstandiger die elf millioen voorloopig als vasten post op H de begrooting te brengen en dan voor I twaalf maanden de benoodigde troepen H onder de wapenen te houden in plaats van bij werkstakingen, binnenlandsche onlusten e. d. plotseling tot oproeping te moeten overgaan. Met de kwestie van nieuwe versterkingen aan de grens en verniewing der artillerie hebbeu deze elf millioen niets te maken. Die |jl zaken moeteu nog aan de orde komen. RUSLAND. Te Moskou zou Dinsdag een nieuw II zemstwo-congres, waar een driehonderd i|J leDde, liet hij het oogenblik voorbij gaan, waarin elk zich naar de schouwplaats Wel kostte het hem veel den schitte renden stoet, waaronder hij ook Mathilda's rijzige gestalte, gekleed in den prachti- gen dosch waarin hij haar den vorigen dag gezien had, ontdekte, uit het bis schopshof te zien wegtrekken, terwijl hij daar vergeten en eenzaam achterbleef, maar het sterke gevoel, dat hij bij dien stoet niet voegde, was het krachtige, maar bitter wrange geneesmiddel, om de, weder met nieuw vuur opwellende begeerte, om nog aan het genotrijke feest deel te nemen, te onderdrukken, en in zijn genomen besluit te volharden. Toen eindelijk de trein uit zijn gezicht was verdwenen, schoot hij snel de nede rige kleeding van eenen bisschoppelijken dienstknecht aan, en in dat eenvoudige gewaad vermomd, mengde hij zich onder de omstanders, die den buitensten kring van het tournooiveld vormden. Zijn oog onafgewend, op Mathilda van Voëist vestigende, lette hij weinig op hetgeen er binnen het strijdperk voorviel: slechts toen eerst, toen de jonge baron van Voërst andermaal den slagboom bin nen reed en te vergeefs de bazuin ter uitdaging deed klinken, vergat hij voor eenige oogenblikken het dierbare wezen, om aan den nieuwen kampstrijder zijne aandacht te schenken. Bij eiken toon, die bij herhaling uit het heldere metaal rolde, klom zijne begeerte om te weten, wie de gelukkige zoude zijn, die de eer van het Sticht zoude redden, maar toen te vergeefs het bazuingeschal luider en dringender werd, en er nog geen kamp vechter verscheen, speet het liern innig, niet gewapend en tot den strijd gereed te zijn, om de uitdaging aan te nemen. Reeds wilde hij zich verwijderen om zich daartoe aan te bieden en hierdoor I de eer zijns weldoeners van eenen sma- delijken blaam te redden, toen hij den j onbekenden ridder binnen de kampplaats I zag rijden. Ook hij herkende hem niet, j maar toen hij toevallig zijn oOg naar j den zetel van den bisschop sloeg en diens I plaats door den baron van Voërst zag inge nomen, zeide eene geheime stem hem, dat Johan van Arkel zelve in het strijdperk J was getreden om de eer van zijnen naam 1 en van zijn bisdom te redden. Blozend sloeg Arnold zijnen blik neder, en gloeiend van edelen toorn over de I lafheid van des bisschops edelen en vas- salen, trad het denkbeeld in een ver troostend licht voor zijnen geest, dat al ware zijn bloed dan ook minder edel, hij het toch gewillig plengen zoude, als i het welzijn van zijnen weldoener hem opriep liet te storten; en nauwe lijks had hij met gespannen aandacht den zonderlingen atloop van dit tweege vecht aanschouwd of hij verliet de schouw plaats en spoedde zich met haastige schreden naar het bisschoppelijk paleis

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1