gebakken eningelegdePALING Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Je durende de Kennis BIEFSTUK, enz. den bijna 40 meter hoogen toren van de kerk vlam. De brand breidde zich zoo snel uit, dat men ter nauwernood gelegenheid had de gebrekkige spuit, die onder in den toren geplaatst was, er uit te halen. Een en ander verwekte een groote paniek. De burgemeester achtte nood zakelijk de hulp van Rotterdam in te roepen, doch het Rijks telefoonkantoor was wegens den feestdag gesloten en de telefoonlijn van de tram was gestoord! In alle haast werd nu een wielrijder naar Charlois gezonden, die van daar de Rotterdamsche stoomspuit no. 5 ont bood, die te 6.50 uur het bericht ontving. Het blok woningen bleek reddeloos verloren en brandde tot den grond toe af, zoodat hier niets anders te doen overbleef, dan de muren omver te halen. De toestand van de kerk werd ook hachelijk. Uit de kerk en de diaconie kamer werden in alle haast de boeken en archieven in veiligheid gebracht. De brandende toren bestaat nl. uit een steenen toren met houten spits. In den toren bevond zich het uurwerk alsmede de zware torenklok. Wel be vond zich onder deze een steenen ver wulf, doch de vrees bestond, dat, als deze naar beneden kwam, het verwulf zou vernield wordén en daardoor het vuur ook in aanraking met de kerk zou komen, die dan mede reddeloos verloren ware geweest. Gelukkig heeft zich dit echter niet bewaarheid. Wel viel het uurwerk naar omlaag op het verwulf, doch de zware torenklok bleef hangen en smolt gelei delijk weg, zoodat het ver wulf, gespaard bleef. Het houtwerk in den toren was spoe dig verbrand, en doordat het vuur toen geen voedsel meer vond, verminderde ook het gevaar. Met behulp ook van een uit Charlois gezonden brandspuit werd het fraaie kerkorgel, dat reeds van 1807 dateerde, flink nat gehouden. Om kwart over 7 uur kwam de stoom spuit uit Rotterdam. De burgemeester achtte toen even wel haar hulp niet meer noodig. Tot halfdrie in den nacht bleef men nog water geven op de smeulende puin- hoopen. Gelukkig, dat het kerkgebouw ge spaard bleef. Daarin toch bevinden zich verschillende kostbare zaken, o.a. een monumentale graftombe van graaf Van Rentinck van Middachten, kostbare kerkbanken van den heer Van Hoboken van Rhoon en Papendrecht enz. De kerk is eeuwen oud, doch werd in 1868 gerepareerd. De oudste graven dagteekenen reeds van 1582. Naar de oorzaak van den brand werd door den burgemeester een streng onder zoek ingesteld, dat leidde tot de arres tatie van een der mannenlijke huisge- nooten van het gezin van Bachman, die is opgesloten, in afwachtingj van de komst der justitie uit Rotterdam. Bachman was bij de Tielsche Brand waarborg-Maatschappij zeer hoog ver zekerd. De inboedel van P. v. d. Ende was verzekerd bij de Algemeene Brand waarborg-Maatschappij voor f800, ter wijl de kerk verzekerd is bij de Onder linge Brandwaarborg-Maatschappij De Jong en Co. te Amsterdam. De toren behoorde aan de gemeente. Nader meldt men Vrijdag werden iD verhoor genomen de verschillende leden van het gezin van J. Bachman waarvan L. Bachman, reeds in het arres tantenhok was opgesloten. Na een scherp verhoor bekenden L. Bachman en diens broeder J. Bachman den brand gesticht te hebben in de schuur naast hun woning op het oogen- blik, dat zij daar alleen waren. De gezamelijke inboedel van de familie Bachman was voor f 11.000 verzekerd, terwijl het slechts een zeer eenvoudige dorpswoning met rieten dak betrof. Zaterdag zijn de gebroeders B. naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Zitting van 6 Juni 1905. Tegenwoordig alle raadsleden, behalve dhr. F. Dekker. Voorzitter de Burgemeester, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vergadering worden gelezen en goedgekeurd na eene kleine opmerking van den heer De Feijter om toe te voegen de woorden „en bedoeld in art. 57 der algemeene Politieverorde ning" aan zijn in de vorige zitting ingediend voorstel om eene belasting te heffen op de openbare vermakelijk heden. Wordt besloten dit in de notulen te doen inlasschen. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten houdende mededeeling dat het verzoek van den Gemeenteraad om vrijstelling alleen voor drankslijters (niet herbergiers) van de bepaling dat geene kinderen van beneden 16 jaar in dranklokalen waar voor vergunning is verleend mogen zijn dan onder geleide, niet kan worden ingewilligd. b. Missive van Ged. Staten, houdende terugzending van een exemplaar van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over. het 2e kwartaal be nevens het kohier van den hoofd, omslag over 1905. c. Een verzoek van Ged. Staten om art. 55, der bouwverordening te be houden in plaats van geheel te schrappen. d. Raming der kosten van de Ge zondheidscommissie over het jaar 1906. De bijdrage der verschillende ge meenten bedraagt voor Axel f231.40, Hoek f 123.10, Ter Neuzen f464.80, Overslag f 23.50, Philippine f 55.25, Sas van Gent f 105.40, Westdorpe f94.—, Zaamslag f 167.30 en Zuiddorpe f 54.95 als inkomsten. De uitgaven voor 1906 worden ge raamd als volgt: Voor den secretaris f800, waarvan f 400 door de gemeenten bij te dragen. reis- en verblij f kosten commissie f 600. idem secretaris 30. kosten te betalen aan de even tueel benoodigde deskundigen 25. schrijfloon van den secretaris voor werkzaamheden die hem niet kunnen worden opge dragen 30.- schrijfbehoeften 75. drukwerken 75. lokaalhuur voor het houden van vergaderingen 25. dag- en weekbladen 30. archief (post verhoogd wegens uitbreiding) 25. onderzoekingen 100. presentiegelden „200. onvoorziene uitgaven 31.98 Dhr. Lamaltre maakt bezwaar tegen de begrooting voor wat betreft reis- cn verblijfkosten. Hij vindt f600 wel wat te hoog en oppert de vraag of de heeren daar soms ook een glaasje wijn van drinken. Dhr. Dieleman: En dan het presen tiegeld De Voorz. vindt ook dat de heeren nog al grootscheeps varen. Dhr. Dregmans zou de memorie van toelichting wel wat uitgebreid willen zien ingericht deze toch dient om de inlichtingen te verschaffen. Dhr. Smies zegt dat het niet onvrucht baar zou zijn, om ook onze aanmer kingen aan die van andere gemeenten te 'voegen, me dunkt dat de cijfers ook nog al hoog zyn en dat voor vier menschen. De Voorz. zegt, dat het volkomen waar is en stelt voor om het voorstel te doen de reis- en. verblijfkosten van f600 te brengen op *f 400. Z. h. s. wordt daartoe besloten. d. Beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid be slissende op het verzoek tot plaatsing van een lantaarn aan de zuidzijde van de Axelsche Sassing, besluit de ver gunning te verleenen. e. Voor de oproeping tot aansluiting aan het interlocale telegraafnet heeft zich niemand aangemeld, zoodat de zaak hiermede voor beëindigd kan worden beschouwd. f. Dankbetuiging van A. Olijslager voor zijne benoeming tot keurmeester van vleesch en spek. p. Bericht van den Zaamslagpolder, dat ter bekwamer tijd over de subsidie ad f150.—, indertijd door de gemeente Axel ter verharding van den weg naar de Steenovens toegestaan, zal worden beschikt. Dhr. De Feijter vraagt of dat eene bijdrage in eens is. De Voorzitter antwoordt bevestigend. II. Eene af- en overschrijving van posten op de begrooting 1904 wordt z. h. s. goedgekeurd. III. Benoemen lid commissie bedoeld in art. 22 der Leerplichtwet. Aan de beurt van aftreding is P.Koole, op de voordracht wordt naast deze geplaatst P. Bakker. De heer De Feijter zou gaarne zien, dat wanneer B. W. nog eens eene voordracht opmaken, om er wat meer personen op te zetten, waarom niet een dubbeltal genomen dan is er meer keuze. Dhr. Dregmans meent dat het vol doende is om een dubbeltal te nemen zooals nu is geschied. Ingeleverd worden 10 briefjes. Herbenoemd P. Koole met 8 stemmen. Een stem bekwam P. Bakkereneen briefje was ingevnld met den naam Ds. Van de Kamp. IV. Benoemen leden Burgl. Armbest. De Voorz. (tot dhr. J. de Feijter)Nu is er in 't geheel geen voordracht, nu kunt ge kiezen over de geheele ge meente. Dhr. De Feijter zegt toch buiten de voordracht te kunnen gaan. Dhr. Dregmans gelooft dat zulks niet altijd het geval is, het betreft hier geen aanbeveling van personen. De Voorz. beaamt dit. Dhr De Feijter zwijgt. Aftredende leden zijn P. van Fraaijen hove, L' Jansen van Rosendaal en C. van den Broeke. Met alg. st. (behalve P. van Fraaijen- hove, tegen wien C, van den Broeke een stem verkreeg, werden alle aftre denden herkozen. Daar de agenda is afgeloopen vraagt de Voorz. of nog iemand het woord verlangt. Dhr de Feijter vraagt omtrent de thans vastgestelde kiezerslijst hoe groot het aantal kiezers is voor 2e kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. De voorz doet lezing geven, waaruit blijkt dat in de gemeente Axel zyn 817 kiezers voor de 2e Kamer, 814 voor de Prov. Staten en 704 voor den Gemeenteraad. Nog zegt dhr. De Feijter: De volgen de week geloof ik, is het in Axel weer kermis, maar wat brengt die kermis wel op aan staangelden voor de ge meentekas. Mag ik dat eens weten. De Secretaris zegt dat kramen en spel len per M2 betalen, en dat de caroussels naar hij meent 75 cent daags geven, terwijl de tafeltjes 30 cent betalen. Dhr. De Feijter: Dat 's weinig, in de verslagen van de Terneuzensche Cou rant heb ik wel gelezen, dat in de ge meente Terneuzen dat staangeld veel meer opbrengt, daarom wenschikvoor te stellen om de staangelden voor kra men, spellen en caroussels te verdub belen en tafeltjes vrij te stellen. Die met een tafeltje staan, dat zijn gewoon lijk Axelaars, en die met spellen, kra men en caroussels staan zijn vreemden. De Voorz: zegt dat Axel met Ter- neuzen niet kan vergeleken worden, dat is een veel grootere gemeente dan Axel. Spr. vraagt of dhr. de Feijter zijn voorstel nog wil doen gelden voor deze, kermis. Dhr. De Feijter: Ja, of kan dat niet meer. De Voorz: Neen. Dhr. De Feijter: Dan trek ik mijn voorstel terug. Niets meer te behandelen zynde sluit de Voorz, de vergadering. Van 16 tot en met 31 Mei 1905. (Jraauw. Huwelijks-aangiften. 19. Augustinus Swagemakers, 29 j., jm. en Maria Louisa Martens, 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5. Josephus Bisschop, 30 j., jm. en Anna Maria Weijn, 33j.,jd. JanFrancies Verschuren, 28 j., jm. en Maria Louisa Buijs, 27 jjd. Alfons van Geertruij (van Sint Gilles België), 24 j., jm. en Apolonia Maria Burm, 22 j., jd. Geboorten. 8. Theophilus, z. van Maria Seraphina de Rijcke. 15. Petrus Augustinus, z. van Augustus van de Keer en Paulina Petronella Cecilia Boerjan. Overlijden. 13. Jan Francies Assel- man, 5 j., z. van Pieter en Paulina van Denderen. 16. Petrus Augustinus van de Keer, 1 d., z. van Augustus en Paulina Petronella Cecilia Boerjan. 17. Maria Rosalia Seij, 2 m., d. van Jan Fran cies en Maria Louisa de Caluwe. 27. Dorothea Bertram, 71 j., wed. van Johannes Francies Maenhout. 29. Jo hanna de Rijk, 22 j., d. van Johannes Josephus en Levina Taalman. Hoek. Huwelyks-aangiften. 25. Ma- rinus Karel Dieleman, 21 j., jm. en Maria de Putter, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Marinus Meertens, 28 j., jm. en AdrianaCatharina Vinke, 22 j., jd. Geboorten. 19. Michiel, z. van Ma rinus van Tatenhove en Cornelia de Pooter. 22. Pieternella Aaltje, d. van Johannes Daniël Jansen en Anthonina Riemens. 24. Franyois Levinus, z. van Jozias de Putter en Elizabeth de Somer. 28. Helena, d. van Jacobus Johannes 't Gilde en Fijgtje Adriana de Bree. Overlijden. 17. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Marinus de Feijter en Pieternella Sol. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 24. Augustus Verpaele, 42 j., jm. en Helena Maria d'Hondt, 41 j., jd. Geboorten. 17. Dympha Maria An- tonia, d. van Joannes Antonius Lyppens en Helena Hubertina Otten. AXEL, 3 Juni. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als olgt Tarwe 8,90 k f 9,20 Rogge f 7,— k f 7,25 Wintergerst 0,a 0, Zomergerst, 0,k 0,Haver 7,90 a 8,10 Erwten 8,èi 8,40 Paar den boonen 0,k /O,Duivenboonen yO,a f 0,Witteboonen O,k f 0,Bruineboonen 0,a f 0, Boekweit 0,— a 0,Lijnzaad 0, a 0,Aardappels j 0,Koolzaad per zak van -106 liters 0, HULST, 5 Juni. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 9,—, Rogge 7,—, Win tergerst 0,—, Zomergerst 0,Ha ver 7,75, Erwten f 8,25, Paarden- boonen 8,Duivenboonen 0, Witteboonen 0,Bruineboonen 0,—, Boekweit 0,—. Lijnzaad f 0,- Aardappels f 3,25, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo ƒ1,—, k f 0,Eieren per 26 stuks 0,80, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 27 stuks hoornvee, 37 varkens, 0 paarden, verkocht: 13 stuks hoornvee, 20 varkens, 0 paarden. te bekomen bij J. B. DE RIDDER, AXEL Kaai wal.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3