Gemengd Nieuws. SPANJE. Uit Barcelona komt het bericht, dat de gouverneur ten stelligste verzekerd heeft, dat de aanslag, te Parijs tegen Koning Alphonsus gepleegd, niet te Barcelona is beraamd. Juist toen wij dit bericht hadden gelezen, zegt de N. R. Ct. ontvingen wij het telegram uit Barcelona dat er een bom gesprongen was voor de woning van den gouverneur. Zou er verband bestaan tusschen die twee berichten uit Barcelona De bevolking van Barcelona bestaat voor een aanzienlijk deel uit anarchisten. Zouden de anarchisten verontwaardigd zijn geworden op den gouverneur, die aan Barcelona den roem ontzegt van kweekplaats te zijn geweest voor den aanslag op Spanje's Koning En zouden zij de eer van anarchistisch Barcelona hebben willen wreken door den gouver neur tot straf voor zijn smalende woorden en als zoenoffer voor hun leer met paleis en al de lucht in te laten vliegen RUSLAND. De Russische pers gaat voort met ongekende vrijmoedigheid zich over den toestand uit te spreken. In de (aarts-conservatieve) Slowo schrijft pro fessor Latkin nu „Het uur is gekomen om met dit regeeringsstelsel, dat zoo treurig is gebleken gedurende den geheelen ongelukkigen oorlog, te breken. Dit systeem is door den Tsaar zelf op den 18den Februari in zijn manifest veroordeeld, maar die oekas is nog steeds niet uitgevoerd. Men breekt zich nog altijd het hoofd over het voorstel tot bijeenroeping van een volksvertegen woordiging. Toch is het uur gekomen, dat de zemski sobor terstond bijeen moet komen om te beraadslagen over de vraag van oorlog of vrede over een schandelijken vrede, want een anderen kunnen wij niet sluiten. Moet de oorlog worden voortgezet, dan moeten de middelen daartoe worden gevonden. Laten wij denken aan Bebel's woorden „Vóór alles zijn wij Duitschers, dan eerst socialisten Weg dus met allen partijgeest, het vaderland te hulp De geruchten, dat de Nationale ver gadering werkelijk zal bijeenkomen, houden aan. De oud§ Soeworin blijft er in het Nowoje Wremja met onver zwakte kracht op aandringen. Andere bladen doen desgelijks. De Birzjewija Wjedomosti b. v. spreekt van een bankroet der bureaucratie. Slechts een volksvertegenwoordiging kan den tot in zijn grondvesten verrotten staat redden, zegt het blad. 't Is nu genoeg met de vernedering, de schande en den smaad. lot in handen had, maar de duisternis welke reeds tusschen de sombere huizen en op de breede pleinen heerschte, be lette hem het gelaat der voorbijgangers te onderscheiden, zoodat hij ook dit vruchteloos nasporen moest staken, en in eene neerslachtige stemming, het bis schopshof weder binnen trad, waar hij nu aan van Arkel in korte woorden de opgaven mededeelde, welke Walter hem gegeven had, zonder daarbij die breed voerige bijvoegsels aan te halen, waar mede de hopman zijn verslag gerekt had; en er mede geen melding van makende, dat hij den monnik Willibald bij de Zwolsche afgevaardigden had aangetrof fen. Het eerste achtte hij geheel nut teloos, terwijl hij het laatste daarom voor het tegenwoordige verzweeg, wijl het bericht daarvan hem zoude noodzaken langei in de nabijheid des bisschops te vertoeven dan wel zijn voornemen was, want toen hij zijn verslag geëindigd had, verwijderde hij zich snel uit de tegen woordigheid van zijnen heer, om den ouden Herman op te zoeken, ten einde te vernemen, of deze wellicht reeds iets naders vaD den verwacht wordenden vreemdeling ontdekt had, maar ook daar vond hij geenen troost, en moest zich met de verzekering van den ouden die naar te vrede en zoo veel mogelijk ge rust stellen, dat, daar de onbekende geen juisten tijd bepaald had, wanneer liij zich bij den bisschop zoude laten vin den, er uit zijne schijnbare traagheid AXEL, 6 Juni 1905. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de reisgelegenheid naar Luik, tegen verminderde prijzen, vermeld onder de rubriek Middelen van vervoer. In de Vrijdagavondalhiergehouden vergadering van de vrijzinnige kiesver- eeniging „Algemeen Belang" is zonder hoofdelijke stemming candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Oostburg, de heer mr. P. C. J. Hennequin, aftre dend lid. Verder werd besloten tot aansluiting bij de centrale liberale kiesvèreeni- ging in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Door den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe is tegen 15 dezer eervol ontslag aangevraagd als lid van de gezondheidscommissie. Men schrijft aan de IV. R. Ct. Volgens de verschenen verslagen van de cursussen in bemestingleer, gedu rende dezen winter in Cadzand, Cortgene, Koewacht, St. Andries, Middelburg, Oostburg, 's Gravenpolder, Waarde en Westdorpe gehouden, blijkt, dat deze een succes zijngeweest. Deze cursussen, welke toegankelijk waren voor vol wassenen, blijken een toekomst te heb ben, en wél eigenaardig is de mede- deeling uit laatstvermelde gemeente, dat op den eersten voordrachtavond ook tegenwoordig was een 83-jarige landbouwer. De kommies der belastingen 2e kl. R. Huisman is verplaatst van Hon- tenisse naar Scheveningen. De persoon, die onlangs op een kassierskantoor te Hulst een bankbiljet van 100 dollars inwisselde, welk biljet later waardeloos bleek te zijn, is te Henegouwen (België) gearresteerd. N. R. Ct. Zaterdagmiddag is te Middelburg een kind door de tram, die van Vlissingen naar Middelburg rijdt, overreden. De Midd. Crt meldt hiervan daarin, geen de minste afleiding konde gemaakt worden, dat hij geheel zoude wegblijven. Hoe zwak deze troost ook ware, zij verdreef bij den mismoedigen jongeling toch de reeds bij hem opge- komene ontrustende gedachte, dat ook deze gelegenheid, om zijn duister lot op geklaard te zien, zoude voorbijgaan, en met nieuwe, hoewel zwakke, hoop in het hart, zag hij den volgenden dag te ge- moet, waarvan de eerste schemeringen, die daar buiten weder leven en bewe ging in de doodsche stille straten te voorschijn riepen, den jonker nog wakende op zijne slapelooze legerstede aantroffen, en in on beslisten tweestrijd, of hij aan het prachtige feest van heden, al dan niet een werkdadig deel zoude nemen. Ook in Arnolds borst brandde die onleschbare "dorst naar roem en eer, welke in de middeneeuwen, met zulk een verslindend vuur, onder de strijd lustige ridderschap woelde, dat er geen geluk of genot denkbaar was, hetwelk vergeleken konde worden met de beha ling eener overwinning in het strijdperk, zoodat geene gelegenheid werd verzuimd om zich met eenen kampvechter van ge- vestigden naam te meten, ook al moesten daartoe verre tochten ondernomen wor den, en al liep men gevaar om, onder het doodend staal van zijne tegenpartij, een leven van jeugd en genot te verliezen binnen de enge ruimten der houten staketsels van een tournooiperk. Wordt vervolgd). Omtrent het ernstig ongeluk, Zater dagmiddag omstreeks vijf uur in de Zandstraat alhier voorgevallen, blijkt thans nader dat het slachtoffer, onder de van Vlissingen omstreeks dien tijd aankomende tram geraakt, een twee en een half jarig meisje is, W. v. H. genaamd. Het kind, dat haar vader aan de andere zijde van de tram zag loopen, wilde, voor de opstoomende locomotief langs, de rails oversteken, werd toen gegrepen en verpletterd. Het afschuwe lijk verminkt lijkje werd in de schuur van den heer J. C. alhier gedragen, waar het dien zelfden avond nog is gekist. Aan het trampersoneel en ook aan hen, die belast zijn met te waarschuwen, ligt naar men ons verzekerd de schuld van het Zaterdag gebeurde niet. Een schijnwerker te Schaarbeek kwam Maandagmorgen in de vroegte thuis en vond zijn slaapkamer van bin nen gesloten. Hij klopte meermalen op de deur, bekwam geen antwoord, en beukte de deur in. Op hetzelfde oogenblik kreeg hij van een man, dien hij eerst niet herkennen kon, verscheidene hamerslagen op het hoofd, terwiji zijn vrouw hem meteen beitel stak. Hij greep een mes en bracht den aan valler een steek toe. De politie kwam toegeloopen en toen er licht ontstoken was, herkende de schrijnwerker in zijn aanranderzijn broeder. Onweer Te Maastricht is Zondag omstreeks zes uur de bliksem geslagen in de kapel van de R. K. begraafplaats. De kap van de kapel brandde geheel af, terwijl ook de kapel gedeeltelijk verwoest werd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was (de begraafplaats is een half uur van de stad verwijderd), verrichtte het blusschingswerk. Bij een hevig onweder dat Zondag middag omstreeks vier uur hier en in den omtrek woedde, zijn vier vrouwen bij Sluis acht, onder een boom, tegen den grond geslagen. Een van haar was door den bliksem gedood. De anderen kwamen met de schrik vrij. Een belegerde woning. De Zw. Ct. schrijft; Guérin met zijn fort Chabrol heeft school gemaakt. Was het onlangs een veldwachter in Usseau, die zijn voorbeeld volgde om te verhinderen, dat hij werd gearresteerd, ditmaal speelt het stuk in onze provincie bij Balkbrug. Van ,t Oever, die een paar honderd meter voor Veldzicht aan de wijk woont ten zuiden van de vaart, had een brug over het water geslagen, en toen deze op hooger last weer opgebroken was, had hij, meenende hiertoe het recht te hebben, wederom een brug geslagen, maar bovendien de vaart geheel ver sperd door een denneboom in 't water te gooien en verdere maatregelen te nemen, tot het maken van een dam. Vertoogen tegen hem mochten niet baten en daarom ging Woensdagmor gen uit Zwolle P. Duurkoop, de meester knecht van den aannemer H. Kamp huis, met elf man, geëscorteerd door 22 man van de Rijksveldwacht, naar Balkbrug op last van den districts-com mandant dei Rij ksveld wacht, den heer Van Rhijn, om de versperring op te ruimen. Toen men bij het huis van Van 't Oever te plm. kwart voor tien aankwam, bleek hij zich met zijn moeder te hebben opgesloten in het oude huis, dat op eenigen afsland van de wijk ligt achter de nieuwe woning, nog in aanbouw, en, zooals later bleek, zich daar toegerust had een beleg te doorstaan. Men was ongeveer een half uur aan 't werk. toen uit het huis van v. 't O. werd geschoten onder een raam uit. De veldwachters stelden zich nu op om het huis, zóó, dat zij buiten het be reik waren van eventueele verdere schoten, vlak tegen de muren van het gebouw. Een ook nam er plaats, neer gehurkt, achter het nieuwste huis, bij een hoop steen ongeveer 1 M. hoog. Ook voor het huis lag een dergelijke stapel, en toen de burgemees ter last had gegeven dezen laatste op te ruimen, kwam Van 't O, 's zuster, die blijkbaar niet mee in huis was ge weest, op de daarmee bezig zijnde ar beiders toe en wilde dit beletten. De majoor der Rij ksveld wacht nam haar, die haar broer aanduidingen had gege ven op welke hij met kans op succes kon schieten, en bovendien bedreigin gen schijnt te hebben geuit tegen de politie, gevangen. Dit gelukte hem evenwel niet terstond, de vrouw bleek geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, en eerst nadat er adsis- tentie was gekomen, slaagde de majoor der Rijksveldwacht er in haar gevangen te nemen, waarna zij voorloopig in 't brandspuithuisje werd opgeborgen. Van 'tO. had intusschen weer ge schoten op den veldwachter, die achter den steenenhoop zat, dit schot ging vlak over het hoofd van den veldwach ter heen in den muur van 't nieuwe huis. 't Bleek later, dat er met de al lergrofste soort hagel werd geschoten. Toen, het was. plm. half twaalf, begon de belegerde met een bijl een gat in zijn deur te hakken plm. 50 cM. groot, daaruit schoot hij weer en de majoor der Rijksveldwacht zou zeker getroffen zijn, als hij niet juist achter den muur van het nieuwe huis had weten te springen. Intusschen had een der veld wachters den loop van zijn karabyn gelegd en zonder te mikken afgetrokken, de twee schoten vlak na elkaar. Zoo als later bleek was het eene de moeder langs de kaak gegaan en had haar getroffen in den schouder. Het andere schot had een kast geraakt. De bur gemeester, die door de bosschen achter om het huis was gegaan, gaf den veld wachters daar last in het huis te klim men, dezen deden dat, onbemerkt eerst doordat Van 'tO. met zijn gewonde moeder bezig was. Toen Van 'tO. hen zag, greep hij een geweer bij toeval dat, wat hij j uist had afgeschoten en zette dat den veldwachter tegen de borst. Hij drukte af en bemerkte toen het ver keerde te hebben. Voordat hij echter het tweede geweer, dat bij hem lag, grijpen kon, bracht een andere veld wachter hem met de kolf van zijn ka rabijn een slag toe op het hoofd, zoodat hij ineenzonk. Daarna stelde de moeder gewond als zij was. zich nog te weer, maar beiden werden nu overmeesterd. De moeder, naar het gesticht Veld zicht gebracht werd daar door den dokter behandeld, die er in slaagde den kogel te verwijderen. Van 't Oever zelf bracht men met de tram van 9 uur naar de gevangenis aldaar en vandaar des avonds naar het ziekenhuis. De brug en de vaartversperring wer den intusschen opgeruimd. De aangehouden candidaat-notaris J. J. E. te Rotterdam heeft de oplich ting tot een bedrag van f 60.000 bekend. Hij beweert geen andere personen tot dupe van zijn oneerlijke handelingen gemaakt te hebben. Zware brand te Rhroon. De ge meente Rhoon, ruim een uur gaans van Charlois gelegen, aan de tramlijn Rot terdam Spijkenisse, is op Hemelvaarts dag door een zwaren brand geteisterd. Midden in het dorp ter zijde van de Ned. Herv. Kerk bevindt zich een dub bel blok woningen met belendende schuren, een uitgestrektheid beslaande van 35 bij 10 meter en welke bewoond werden door den rietdekker J. Bachman en gezin, diens moeder en het gezin van P. Van den Ende. Het geheele blok stond onder éen rieten dak. De brand ontstond in de schuur van Bachman, omstreeks halfzes in den mid dag en verspreidde zich in een oogwenk over het geheele blok, zoo, dat nage noeg niets gered kon worden. Ook een daarachter gelegen schuur en karren stal brandde af. Nog geen half uur na het uitbreken van den brand vatte, bevorderd door den Zuidwesten wind, ook de spits van

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2