LIE sms VOWINT. No. 19. ff oensdag 7 Juni 1905. 2le Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. im.Ll U W, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 26 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het bericht, waaruit afdoende blijkt dat de Japanners den slag bij Tsoe-sjima (deze naam lijkt wel zoo bondig en gemakkelijk als „slag van de zee van Japan", zooals Togo hem officieel wil noemen) inderdaad gewonnen hebben met slechts vijf zware linieschepen, tegen acht, gemiddeld nieuwere en grootere, van de Russen, stelt niet alleen de buitengewone hoedanigheden van de Japanners nog helderder in 't licht, maar laat de vraag nog dringender opkomenwat er toch bij de ttussen aan de hand was, dat zij zóó volslagen verpletterd konden worden, nagenoeg zonder hun tegenstander eenig nadeel toe te brengen Dat men dit onbegrijpelijk begint te vinden, blijkt uit verschillende berich ten. Zoo seint de correspondent van een Duitsch blad te Tokio „De buiten landsche attachés en deskundigen zijn zeer bitter in hun oordeel over de volslagen vernietiging der Oostzeevloot. Deze ramp schijnt onverklaarbaar, tenzij men aanneemt, dat aan boord van de Russische schepen een algemeene muiterij uitgebroken is, of dat de be manning dér vloot door een paniek is aangegrepen, als er geen andeie ge heimzinnige en treurige reden voor is. Terwijl eenige commandanten moedig hun schepen gebruikten, hebben daaren tegen te vele andere zich overgegeven. De zedelijke nederlaag is nog erger dan de materiëele." Zulke oordeel- Historisch, Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Hier staarde Walter zijne toehoorders eenige oogenblikken zwijgend aan, om te onderzoeken welke de uitwerking zijner gewichtige verklaring zoude zijn, en toen hij, op Arnold's gelaat, eenen lichten zweem van spot meende op te merken, ging hij snel voort: „Gereede- lijk kan ik het toestemmen, dat UEdel- heid deze mijne woorden niet geheel van snoeverij vrijpleit, want, om met een enkel vendel lansknechten een hoop van nagenoeg driehonderd welgewapende mannen te staan is, ik beken dit, vrij kras gesproken. Om echter daaromtrent eiken twijfel weg te nemen, zoo moge UEdelheid het weten, dat de knapen van den Voerster, hoezeer goed gewapend en, zoo ails ik zeide, laf noch kleinmoedig, echter evenveel kennis van de krijgs kunde hebben, als billijk kan veronder steld worden, dat een geschoren poedel hond daarvan bezit; de ongelukkigen! zij kennen zelfs de voornaamste en eerste regels daarvan niet, maar loopen bij eenen voetmarsch, als een hoop weer barstige zwijnen, door elkander, en dra- vellingen worden scherper naarmate er meer bijzonderheden over den slag bekend worden voegt de berichtgever hieraan toe. Nooit heeft de geschiedenis een zoo treurig einde van een vloot geboekstaafd. Er steekt iets achter dat erger moet zijn dan dood en nederlaag. Wat gebeurd is, is niet natuurlijk. Een natie kan van haar mannen niet altijd verlangen dat zij overwinnen of zich doodvechten, maar zeker kan en moet zij verwachten, dat zij vechten. In verband met het bovenstaande zij het volgende telegram vermeld, dat de Berlijnsche Lokal-Anzeiger uit Sjanghai ontvangt, maar dat met het gebruikelijke voorbehoud gelezen moet worden. Alle hier ontvangen berichten, zegt de cor respondent, bewijzen hoezeer Rozjest- wenski te kort is geschoten in bekwaam heid, nadat hij eerst, alsof hij van zijn verstand beroofd was, het gevaar tege moet geloopen was. Uit de verhalen van de Russische officieren, hier met verschillende stoomschepen aangeko men, schijnt te volgen dat de Oostzee vloot werkelijk gehoopt had, zonder strijd naar Wladiwostok te kunnen komen, hoewel er, nadat zij de Zadel eilanden bij Sjanghai aangedaan had, geen mogelijkheid meer was, haar be wegingen geheim te houden. Door de eerste, met groote vermetelheid ten uitvoer gelegde torpedoaanvallen wer den de Russische schepen genoodzaakt, naar het noordoosten uit te wijken, waar Japansche schepen mijnen gestrooid hadden. Op deze mijnen hebben de linieschepen Borodino, Knjas Soeworof, Alexander III en andere schepen ge- gen, St. Michiel sta bij! hunne pieken en lansen, even of het dorschvlegels waren, links en rechts op hunne schou ders; terwijl daarentegen de manschappen welke door mij gedrild zijn, ik moet hun dit ter eere nageven, zoo goed elke beweging en krijgskundige stelling in het hoofd hebben, en kunnen uitvoeren met eene juistheid, dat het den oninge- wijden moet toeschijnen als of zij allen met draden aan elkander gehecht zijn, en door eene onzichtbare hand op hunne plaats gebracht worden, zoodat, wanneer ik order geef om de door mij nieuw uitgevondene kringvormige stelling aan te nemen, in een oogwenk hunne lange liniën verbroken zijn, en eene positie gevormd is, waarin, en daarop wil ik mijne ziel en zaligheid te pand geven, alle de Voërster schelmen, daarenboven bijgestaan door een half vendel duivels, evenmin zullen inbreken of schade aan richten, als eene kluit boter, die door de balista tegen den steenen muur van eenen burcht geslingerd wordt." z,En" vroeg Arnold verder, toen de hopman andermaal ophield, om zich te vergasten aan de opgewonden verwon dering, die hij zich voorstelde dat zijne woorden op het gelaat van den jonker moest te voorschijn roepen,,/ wat zoude wel het juiste getal uwer zoo goedgeor dende manschappen zijn, indien het noo- (dig werd dat allen in het veld wer den gebracht. stooten het is onjuist dat de ondergang van die schepen aan onderzeesche booten toegeschreven moet worden. Zoo er al zulke booten by de Japansche strijdmacht aanwezig waren, dan hebben zij toch niets bijzonders uitgericht. Het gevecht op Zondag 28 Mei was, zoo zegt deze berichtgever nog, niets dan een slachting. Onder de hagelbui van vijandelijke granaten baden en gilden de Russische matrozen als wan- hopigen, zij liepen in verwarring heen en weer tot de schepen overgegeven waren, zoodat zelfs de Japanners bij den aanblik van deze tooneelen vervuld werden met ontzetting en medelijden. Alleen de bevelhebber van de Oesjakof weigerde, de vlag te strijken, en ging heldhaftig met zijn schip ten onder De correspondent zegt, uit goede bron nog te kunnen mededeelen, dat de onverwachte voorwaartsche beweging van Rozjestwenski eerder toegeschreven moet worden aan het verlangen, op de een of andere wijze de bezwaren te ontgaan, waarop de verzorging zijner vloot in de neutrale wateren stootte, dan aan een weloverlegd strategisch plan. Volgens een rapport van admiraal Togo hebben de commandanten van de kruisers Iwate en Jakoemo die blijkbaar op verkenning uitgezonden zijn gemeld dat geen Russische schepen zich meer tusschen Tsjoe-sjima en Sjanghai ophouden. Schout-bij-nacht Sjimamoera verzekert voorts, dat zijn siagschip de Iwate Zaterdagmiddag den kruiser Zjemtsjoeg op 3 K.M. afstands heftig beschoten en hem ongetwijfeld //Mijne achtbare meesters, hier tegen woordig, weten het," antwoordde de hop man, ,/dat de nieuwelingen welke wij gedurende de laatste tijden voor de dienst hebben aangeworven, nog te korten tijd in de wapens zijn geoefend, om hen als weerbare mannen op te geven; deze er dus buiten gerekend, (hoewel ik ze toch altijd nog boven de Voërster ezels schat) zal de macht welke de stad Zwolle in het veld kan brengen, bestaan uit drie vendels lansknechten en een vendel voet boogschutters, maar," en hier werd des hopmans stein vaster, en de schittering van zijn grijs oog vermeteler, //met deze brave knevelbaarden wil ik den Voërster Stins onder den voet halen, al werd zij door den booze zelve en zijne trawanten verdedigd!" Naardien Arnold thans, meer dan vol doende, de noodige berichten had inge wonnen dankte hij Walter voor zijne duidelijke opgaven, en gaf hem met eenen stilzwijgenden wenk zijn afscheid; vóór de hopman zich echter verwijderde, zeide hij' met een alleen voor Arnold hoorbare stem: //Mocht uwe edelheid nog, gedurende mijn verblijf te Utrecht, een uurtje kunnen uitbreken, gij zult Walter Bruckhoff steeds bereid vinden, om, geheel belangloos, onderricht te geven aan elkeen die in zijne ziel overtuigd is, dat er maar ééne deugd op aarde bestaat, en dat is: grondige kennis van de krijgs kunde te bezitten." in den grond geboord heeft. Dan zou tóch de Aurora ontkomen zyn FRANKRIJK. Ondanks de tegenspraak van den gouverneur van Barcelona, schijnt de politie te Parijs vast overtuigd, dat in die stad de samenzwering tegen het leven van koning Alphonsus is gesmeed en het plan opgemaakt, dat tot uitvoering is gekomen in de rue de Rivoli. Het blijkt dat er twee pakken gestuurd zijn met den trein van Barcelona naar Parijs, het eene hebben drie bommen ge zeten, in het andere twee, allemaal ongeladen bommen. Te Parijs zouden zij geladen worden. De bommen gingen door voor trapleuning-ornamenten. De rechter van instructie Leydet heeft al verscheiden personen gehoord, die men vermoedt dat met den aanslag in verband staan. Men verdenkt o. a. een anarchistisch schrijver te Parijs, Malato genaamd, van het in ontvangst nemen der bommen uit Barcelona. Behalve Malato zijn drie Spanjaarden en een Engelschman verhoord. De Spanjaard Vallina bekende dat hij en zijn kameraden bommen uit Barcelona hadden ontvangen en deze hadden verstopt bij een boom in het bosch van Viroflay. Te Port-Bou, in Spanje aan de Pransche grens is een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt zijn hulp te hebben verleend om de bommen uit Barcelona over de grens te krijgen. Van alle landen van de wereld ont vangt koning Alphonsusgelukwenschen, dat hij aan het gevaar ontsnapt is. Nu met eenen genadigen hoofdknik den jonker groetende, verdween hij achter het zware tapijt, en toen eenige oogen blikken daarna ook Arnold de teut ver liet, werd hij voor dezelve nogmaals door den bereid vaardigen hopman, met het zelfde voorstel aangeklampt, met de bij voeging om nu nog, al ware het dan ook maar slechts voor een half uurtje, met het onderricht van het tweehandszwaard eenen aanvang te maken, doch naardien Arnold volstandig verklaarde, thans geenen ledigen tijd te hebben, moest Walter den jonker tegen wil en dank laten slippen, en toen hij hem eindelijk, in het dichte gewoel naoogende, teu laatsten uit zijn pinkend oog verloor, verzekerde hij met eenen krachtigen vloek aan Razonius: #Dat hij kans zag in drie lessen, aan dezen jongen knaap, de behandeling van het tweehandszwaard te leeren." XXIH. Terwijl Arnold zich van de veldtent der Zwolsche schepeuen verwijderde, en door bet gedrang op de Meenteweide henen wrong,liet hij ook hier zijnen op lettenden blik scherp rondgaan, om den zoo vurig verlangden vreemdeling hier of daar te ontmoeten, doch toen hij na een laugdurig omzwerven ook deze hoop moest opgeven, verliet hij langzaam het kamp, oin in de volgepropte straten der stad nogmaals ^n onderzoek in te stellen nopens dat wezen, hetwelk geheel zijn

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1