BEUEENTERAAl. DE STBS VOEUST. No. 18. Zaterdag 5 1905. *21' J na l i» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Afsluiting Weg. FEUILLETON. Buitenhuid. COlllüNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiênworden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 6 JUNI 1905, des voormiddags te 93/4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling der volgen de zaken: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1904. 3. Benoemen lid commissie, bedoeld in art. 22 der leerplichtwet. 4. Benoemen leden Algemeen Bur gerlijk Armbestuur. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Axel, den 31 Mei 1905. De Burgemeester van AXEL brengt, ter voldoening aan het schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland, d.d. 26 Mei 1905, A No. 4211, 2e Afd., ter kennis van de ingezetenen, dat de brug over het kanaal van Neuzen te Sluiskil, tot nadere aankondiging, voor het publiek verxeer wordt afge sloten, en dat, tijdens die afsluiting, het verkeer tusschen de beide oevers van het kanaal, zal kunnen plaats hebben over een tijdelijk pontveer, onmiddellijk Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zioölsche Geschiedenis (1362) Hier zweeg Walter eensklaps; wel had hij bespeurd, dat jonker Arnold hem, gedu rende zijne redevoering, glimlachend had aangezien, doch in zijnen blinden ijver zulks beschouwende als een bewijs van goedkeuring, was hij steeds met de uiterste deftigheid en ernst voortgevaren, tot ein delijk een luid schaterend lachen bij Ar nold uitborst, en den ijverigen hopman aantoonde, dat hij, op dit oogenblik, deer lijk de plank had mis geslagen, Zonder echter nog het juiste van de zaak te vat ten, wendde hij, met een donker gelaat, zijnen blik van zijnen onwilligen discipel af, en de schepenen aanziende, had hij juist eene vraag op de lippen, toen hij ontdekte, dat ook zij, hunne achtbaarheid en ernst vergetende, moeite hadden hunnen lachlust te bedwingen. Nu eerst zag Walter het in, dat hij een voorwerp van den spotlust der omstanders was, en gloeiend van toorn en schaamte, zwijgend uit den kring terug tredende, nam hij zijne eerste plaats weder in. Toen Arnold aan zijnen opgewekten lachlust had botgevierd, redde hij einde lijk den verstoorden Walter uit zijnen benoorden de spoorwegbrug, terwijl, voor het overzetten van personen, ook van een roeiboot gebruik zal worden gemaakt. Het verkeer, in de richting naar de Axelsche Sassing, zal kunnen plaats hebben van het pontveer over den nieuwen oostelijken kanaaldijk naar den bestaanden kunstweg, langs het zijka naal naar de Axelsche Sassing, nabij de grens tusschen de gemeenten Neuzen en Axel. Axel, den 2 Juni 1905. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. BELGIE. 75e Verjaring der Onafhankelijkheid. België bereidt zich voor de 75ste verjaring zijner onafhankelijkheid schit terend te vieren. Talrijke feestelijk heden zullen eerlang over geheel het land gehouden worden. Men weet hoe ervaren onze buren zijn in het inrichten hunner stoeten, den luister dien zij er aan weten te geven en de groote op offeringen welke zij zich getroosten ten einde 'den bijval ervan te verzekeren. Een nieuwigheid in dien aard zal op 18 Juni e. k. te Gent plaats hebben, namelijk een waterstoet die langs de zoo talrijke kanalen, welke de oude Vlaamsche stad doorkronkelen, de helft der stad zal doorkruisen. De optocht zal uit een-en-twintig vaartuigen samen gesteld zijn, voorstellend de kunsten, pijnlijken toestand, door te zeggen«Uw roem van hooge bedrevenheid in krijgs zaken is ook mij ter ooren gekomen, heer hopman, en gaarne zoude ik mij deze gunstige gelegenheid ten nutte maken, om mijzelveu meer en meer te bekwamen in die zaken, welke gij u in zoo hoogen trap hebt eigen gemaakt. Tot mijn bittere smart, moet ik echter deze gelegenheid opofferen aan de plichten, welke ik jegens mijnen heer te vervullen heb, en u dan kende voor uwen bereid willigen ijver, behoud ik mij voor, om bij eenen volgen den keer het gewichtig onderricht van eeu zoo bekwaam leermeester, als gij zijt, in te roepen, en daarvan een gepast gebruik te maken." „Maar voor den dnivel!" viel Walter uit nog maar half door deze vleiende woorden in zijn goed humeur terug gebracht, „wat kan ik hier dan toch te doen hebben? of denken onze heeren van den raad, dat hun hopman, even als die teemende monnik, welke zoo even de tent verliet, zijnen tijd besteed heef t, om godsdienstige, geschillen, of kleingeestige twistvragen over eenig duister leerstuk, op muggeziftende wijze uit te pluizen, en dus hier moest komen, om zijn oor deel over zoodanige zaak te geven? Is dit het geval, dan had uwe edelheid wijzer gedaan, den Zwolschen pater bij de lurven te pakken, want gaarne wil ik het volmondig erkennen, dat ik het verstand, mij door de heiligen gesohou- de wetenschappen, de fraaie letteren, handel en nijverheid, den landbouw, de hofbouwkunde, enz. Er zullen daarenboven tien versierde en bevlagde sleepers zijn, en zes booten voor muziek korpsen, insgelijks versierd met vaan dels, bloemen en wimpels. Het vaartuig Gent en de vier arrondissementshoofd plaatsen" zal den stoet sluiten. Weinige steden van het vasteland zijn zoo geschikt als Gent voor het inrichten van eenen stoet van eene zoo merkwaardige eigenaardigheid. Men mag voorzeggen dat, op een gegeven oogenblik, wanneer men op een afstand deze reeks vaartuigen met hunne warme kleuren, hunne verscheidenheid van opvatting en hunne menigvuldige tonali- teiten zal kunnen bewonderen, de aan blik waarlijk indrukwekkend zal zijn. Geene enkele stad van Frankrijk noch van Duitschland gaf ooit iets zoo nieuw en zoo schilderachtig te zien. Men kent den bloei der hofbouw- maatschappijen bij onze buren. Zij hebben hare bereidwillige medewerking aan de inrichters van het feest toegezegd en hare vaartuigen zullen ongetwijfeld tot de best geslaagde van den stoet mogen gerekend worden. De tweede afdeeling van de Kamer heeft het wetsontwerp onderzocht be treffende den doorsteek te Antwerpen. Voorzoover het de waterwerken be treft is het plan aangenomen met 10 stemmen voor en 4 onthoudingen. De bepalingen, die betrekking hebben op de forten en andere verdedigingswerken zijn eveneens aangenomenmaar hier ken, aan betere en waardiger zaken gewijd heb." „Ik hoop, heer hopman! dat gij mij daarvan blijken zult kunnen geven, door de beantwoording van een paar vragen, te huis behoorende in het vak, waaraan gij u zoo bepaaldelijk en bij uitsluiting gewijd hebt," hernam Arnold, met den meestmogelijken ernst. „Eerstens wensch- te ik van uwe wijsheid te vernemen, wat wel de strijdkiachten zijn, waarover de baron Sweder van Voërst, en zijne bond- genooten, beschikken kunnen. „Ik veronderstel," antwoordde Walter, die thans weder zijn stokpaard bestegen hebbende, al het voorgevallene eensklaps vergeten had, „dat UEdelheid met het woord strijdkrachten, bedoelt de schurken, die zich op den Voerster Stins genesteld hebben, zonder te letten, dat dit woord, als eigentlijk alleen toepasselijk op goed geoefende en welgeregelde krijgslieden, hier geheel verkeerd en onjuist gebezigd is. Dit dus aannemende, kan ik antwoor den, dat op het gemelde rootnest, behalve een troep brandstichtende plunderaars, die zich de roode bende noemt, en uit een honderdtal schelmen bestaat, er nog een hoop volk gevonden wordt, waarvoor ik te vergeefs eenen gepasten naam zoek, het liefste zou ik dat gespuis noemen „Ik heb minder noodig met de bijzon dere aanduidingen van het verschillend karakter van heer Sweders dienstmannen bekend te zijn," viel Arnold den ijverigen stemden twee leden der afdeeling tegen en 8 voor4 onthielden zich van stemmen. Het geheele ontwerp is aan genomen met 9 stemmen vóór en 6 onthoudingen. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De Daily Mail verneemt uit Sëoel Admiraal Togo vertoefde op den ochtend van Zaterdag met bijna alle groote Japansche schepen op de hoogte van Mazampo. De Russen waren door het oostelijke kanaal, d. i. tusschen Tsoesji- ma en Japan, in de straat van Korea binnengedrongen. Admiraal Togo voer onverwijld met de grootste snelheid om de noordelijke punt van Tsoesjima heen, en toen hij het eiland voorbij was, zag hij de Russen, die in twee kolonnes naderden. Hij liet op de flank van de bakboordkolonne en op 'de spits van de stuurboordkolonne een hevig vuur openen. Toen onder de Russische sche pen wanorde begon te heerschen, drong Togo hen naar de Japansche kust, waar zij door alle onder Japansche vlag vechtende schepen werden aangevallen. Verscheidene aanvallen van de torpedo booten op de Russische vloot hadden groote uitwerking. Het is waarschijnlijk dat de schepen die ontkomen zijn, Wladiwostok zullen bereiken. Volgens den correspondent van de Times te Petersburg, vertelde men daar, dat 70 Japansche torpedobooten about portant op het Russische eskader waren ingevaren en de Russische schepen deden zinken en ontredderden, „maar tot een verschrikkelijken prijs, daar 60 van die booten verloren gingen". De hopman in de rede, „alleen is het genoeg, wanneer ik ten naasten bij hun aantal ken, en zoo mogelijk, welke mate van tegenstand zij in eenen strijd kunnen bieden." „Met korte woorden is het eerste van deze vragen opgegeven. Zooals ik zeide, de roode bende bestaat uit een honderd tal koppen, en het overige geboefte schat ik op omtrent het dubbele getal. Maar wat zal ik antwoorden op uwe tweede vraag! Noem ik de schelmen laf klein moedig, ik zoude liegen, want, de gauw dieven! zij hebben zich somtijds als halve duivels gekweten: noem ik hen dapper en moedig, evenzeer zoude ik de waar heid te kort doen, want deze woorden zijn te heilig, om daarmede de hoedanig heden vau eenen roovertroep te bestem pelen. Ik vermeen dus, niet beter Uwe Edelheid eeue voorsteliiug te kunnen geven van de sterkte en bekwaamheid van Sweders dienstmannen, dan door het volgende te verklaren: Geef mij namelijk één vendel van de door mij onderrichte en gedrilde lansknechten, eeu ruim, vlak veld, waarop behoorlijk de stellingen kunneu worden aaugeuomeu, wederzijds voordeel van wind en licht, en te voet of te paard tart ik de heele gauwdievenbende, die achter de muren van den Voerster Stins, als een troep rjovende nachtuilen, verscholen zit." Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1