DE ST1\S VÖE11ST. No. 17. Woensdag 31 Mei 1905. 21' Jaui'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D1ELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. In het volgende bericht van de Stan dard over den toestand op hetooilogs- terrein zijn berichten en losse geruch ten, naar het schijnt, dooreengemengd. De toestand zoo heet het wordt van dag tot dag belangwekkender, zoo wel in Mantsjoerije als in de Chineesche wateren. De talrijke Japansche ver- kennings-atdeeling, die uitging van Fa- koe-mun ten westen van den spoorweg, en toen geheel uit het gezicht verdween, schijnt, volgens een telegram uit Peters burg, uitgekomen te zijn aan den spoor weg ver achter de legermacht van Lin- jewits, juist zooals kolonel Naganoema en zijn veel kleinere afdeeling van 15J man dat gedaan hebben vóór den slag bij Moekden. Indien de tegenwoordige verkenning van de Japanners op groote schaal gedaan wordt, en werkelijk ten doel heeft, in Linjewitsj' achterhoede weer uit te komen op den spoorweg, dan kunnen de gevolgen ernstig zijn voor den Russischen opperbevelhebber. Dezelfde berichtgever zegt dat de Mongoolsche vorsten, die tot dusver wel is waar Japansche neigingen vertoond hebben, maar nooit iets deden tegen de onzijdigheid zich nog sterker schijnen te roeren. „Wat den toestand ter zee betreft, Rozjestwenski's vloot, van 100,000 ton steenkool voorzien een hoeveelheid die zeker genoeg is om zijn schepen naar Wladiwostok te brengen, stoomt oogenschijnlijk noordwaarts. Vijf sche pen van de Russische vrijwillige vloot, Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Bij het intreden der tent was Arnold niet weinig, verrast, in het gezelschap der beide Zwolsche schepenen, den mon nik Willibald aan te treffen, Die ver rassing ging snel over in het onaange name gevoel, hetwelk hem de overtuiging schonk, dat de pater ook hier weder zijn karakter van bodedes vredes verloochende, en die eens twiststokers had aangenomen want uit de laatste woorden, welke hij, bij zijn binnentreden, door Willibald hoorde uitsprekén, bleek het, dat het ge sprek over déél baron van Voërst liep. De monnik bleef, slechts flauw met het hoofd groetende, op den houten zetel zitten, doch de Zwolsche afgevaardigden rezen snel op en na den dienaar des bisschops eerbiedig gegroet te hebben, vroeg een hunner wat het doel zijner vereerende komst mochte zijn. Hetgeen ik hier voor zijne hoogwaar digheid te verrichten had," antwoordde Arnold, schamper op den monnik neder- ziende, ffzal voorzeker door dezen eer waarden vader, voor het grootste gedeelte, met zijne gewone bereidwillige dienst vaardigheid, wél reeds volbracht zijn. een kruiser en drie kolenschepen hebben zich vertoond op de Jang-tse bij Sjanghai, en men gelooft dat verscheiden oorlogs schepen buiten liggen. Een ander oorlogs schip, vermoedelijk een Russisch, heeft een stoomschip achtervolgd tot op 200 mijlen van Nagasaki, en de Duitschers te Kiao-sjout zijn reeds op hun hoede. Japan sche koop vaar vaardijschepen moeten te Tsjifoe blijven liggen, hetzij dat hun eigenaars bang zjn voor de Russische kruisers, of dat de Chieeesche overheid hen niet wil laten vertrekken, en twee Engelsche stoomschepen, uit een Japan sche haven naar Sjanghai en Hongkong op weg, met steenkolen, hebben last gekregen, de haven niet te verlaten. „Om de heerschende spanning en ongerustheid nog te vergrooten, ligt er sedert eenige dagen een zware mist over de Japansche wateren zoodat Togo's bewegingen nog gemakkelijker verbor gen kunnen blijven." De correspondent van de Daily Te legraph te Tokio schrijft Rusland booze plannen ten aanzien van Mongolië toe nu het uit Mantsjoerije is „geëlleboogd." De Russen vallen China niet alleen lastig over spoorwegconcessies, maar koopen ook groote stukken land in de afgelegen districten. Dezelfde correspondent weet te ver tellen, dat de Russische zaakgelastigde te Peking onmiddelyk antwoord heeft ge vraagd op zijn nota betreffende de on zijdigheid van Mongolië met de bedrei ging erbij, dat anders de Russische troe pen onverwijld dat gebied binnen zullen rukken. //De goede pater Willibald," hernam eene der schepenen, „stelt zoo veel be lang in het lot onzer ongelukkige stad, dat hij wel de goedheid heeft willen hebben ons heden te bezoeken, en den weg aan te wijzen welken wij morgen moeten inslaan, om bescherming en hulp van onzen opperheer te verkrijgen, tegen de verdrukkingen welke wij van onzen nabuur, heer Sweder, te lijden hebben. //Juist hetgeen ik zeide te veronder stellen," antwoordde de jonker, verach telijk den geestelijke aanziende, die dezen smadelijken blik echter met de onverzettelijkste koelheid verdroeg, //en gewis heeft de belangstellende monnik niets vergeten of verzuimd, wat noodig is om u de welvaart uwer burgers en poorters naar behooren op het hart te drukken. Ik acht het derhalve ondienstig daarbij nog te voegen, dat mijn heer de bisschop verlangt, dat gij morgen, in tegenwoordigheid van den baron van Voërst, alle grieven te berde brengt, welke gij vermeent dat de stad Zwolle van hem ondergaan heeft; en wat het verdere gedeelte van mijnen last betreft, de volbrenging daarvau zal ik uitstellen, tot ik eene gelegenheid aantref, waarin ik niet zal behoeven te vreezen, door mijne tegenwoordigheid de belangrijke gesprekken, van uwe achtbaarheden met eenen monnik te storen." Dit zeggende wilde Arnold zich uit de tent verwijderen, toen Willibald uit zijne De oorlog, die aan den eenen kant veel ellende en armoede na zich sleept, brengt elders ruime verdienste. Het laatste o. a. het geval met verscheiden Poolsche fabrieken en daaronder neemt de Warschausche nijverheid een eerste plaats in met de vervaardiging van veldkeukens en bakovens. Een firma te Warschau heeft dezer dagen nog een bestelling gekregen van 340 stuks. Dan worden er in Polen groote ordes geplaatst voor smalspoor en een bizonder soort van lage wagens voor het vervoer der groote kannonen. Een andere goede bestelling is die van salonrijtuigen ten behoeve van den grooten staf op de spoorwegen in het verre Oosten. En ten slotte levert de Poolsche industrie tallooze bagagewagens, atfuiten en pro jectielen voor Oost-Azië. DUITSCHLAND. Een te Keulen vergaderd kongres van vakvereenigingen heeft een scherpe motie tegen de algemeene staking, welke alleen verdedigd wordt door anarchisten en menschen zonder eenige ervaring in den oeconomischen strijd, niet voor discussie vatbaar was en dat de arbei ders gewaarschuwd werden, om zich door het omhelzen en verspreiden van zulke denkbeelden niet van den dage- lijkschen kleinen arbeid tot steviging van de arbeidersorganisaties te laten afhouden. RUSLAND. Een rijke grondbezitter uit hetgouver- nement Charkof, een zekereIsakof', heeft een weddenschap aangegaan, dat hij houding oprees, en zijn donker oog door dringend op den jonker richtende, zeide hij//Ik bespeur dat de gemeene monnik hier te veel is, en naardien ik huiverig beu een hooggeboren edelman te hinde ren, wanneer hij, door mijnen heiligen opperheer, met eene geheime boodschap belast is, zoo haast ik mij hem van mijne lastige tegenwoordigheid te ontslaan." Waarna hij^eenen triomfeerenden blik op Arnold werpende, met trotschen tred de teut verliet. z/Wie is toch deze monnik?" vroeg de jonker, toen de pater vertrokken was. it Wij, kennen hem niet anders als vader Willibald, en onder dien naam is hij in de kloosterboeken van het Fraterhuis ingeschreven, waar hij, sedert onder scheidene jaren, monnik is, zonder dat wij uwe edelheid echter iets kunnen zeggen nopens zijne afkomst of vroeger leven, naardien hij, voor zoo ver wij weten, niemand daarmede bekend heeft gemaakt. Overigens is zijn burgerlijke wandel onberispelijk, en tnogen wij wel zeggen, voorbéeldig, terwijl zijne liefde voor onze goede stad zoodanig, is, dat hij sedert vele jaren werkzaam was om den heer van Voërst te bewegen onze burgers in vrede en rust te laten. Ook heeft zijne tegènwoordigheid hier te Utrecht, zegt hij, geen ander doel dan het welzijn der stad zijner inwoning, en om dat doel te bevorderen, was hij ook hiér, gelijk zulks uwe edelheid bekend is." in een automobiel dwars door Siberië naar Char bin zal rijden om een bezoek te brengen aan het Russische hoofdkwar tier aldaar. De automobiel, waarin Isakof zijn tocht maakt, is als voorzorgs maatregel tegen de kogels van schiet- lustige Choenchoezen gepantserd. De weddenschap gaat om twaalf fles- schen champagne. Te Nasjitsjewan aan de zee van Azof, de plaats, vanwaar zulke boedige bot singen zijn gemeld, zijn Donderdag twee met bommen gewapende Armeniërs aan gehouden. We herhalen, wat wij vroe ger eens hebben gezegd en onze brie ven uit Warschau bevestigden de bom is sedert eenige maanden overal in Rus land een huishoudelijk artikelgeworden. Er is ook Donderdag den geheelen" dag geschoten in de straten van Nas- jitsjewin. Met een groot aantal winkels is ook de centrale bazar in brand ge stoken. Er is thans een flinke troepen macht heen om de vechtende Armeni ërs en Mohammedanen te scheiden en de orde te herstellen. De heilige Synode heefteen brief tot den Tsaar gericht, waarin zij zich tegen bijeenroeping eener Nationale vergade ring en tegen het toestaan van gods dienstvrijheid aan niet-orthodoxe belij denissen kant. Ze komt er zeker niet te vroeg mee, maar Pobjedonostset had voor dezen het reactionaire vuurtje al voldoende pogen aan te blazen. MAROKKO. Een moor, die als akrobaat in Enge land reisde, werd verliefd op een jong schoon meisje. Ze telde pas 17jaren. Hij Deze ophelderingen schenen Arnold genoegzaam voldaan te hebben, althans hij deed geene verdere navrage nopens eenen monnik, wiens dubbelzinnig karak ter wel deed vermoeden, dat hij geen zuivere wegen bewandelde, doch wiens maatschappelijke stand te nietig en weinig beteekenend was, om veel vrees te koeste ren datzijnegeheimzihnige plannen schade lijk konden zijn, of nadeeligen invloed konden oefenen, op andere personen en zaken, dan die, welke binnen den engen en beperkten kring lagen, waarin hij zich bewoog. //Naardien liet zeer waarschijnlijk is," hernam Arnold, nadat de Zwolsche afge vaardigde hém het bovenstaande verhaal nopens dén monnik gegeven had, //dat er eene openlijke veete zal ontstaan tus- schen den bissop en heer Sweder van Voërst, zoo verlangt mijn meester te weten, welke hulp hij, bij zoodanigen strijd, van de stad Zwolle zal ontvangen, en welke de macht is, waarover de Voërster en zijne bondgeuóoten kunnen beschikken. Esuigszins verlegen zagen de beide schepenen elkander aan, toen eindelijk een hunner antwoordde: Eeue juiste opgave van een en ander te doen, valt uiterst moeielijk voor ons, edele heer! wijl wij niet nauwkeurig bekend zijn met het getal van Sweders krijgsknechten, noch met die welke in onze dienst en bekwaam zijn, om in het veld gebracht te worden. Onze hopman is daarmede

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1