iter J. 1 DE CAL3EIJ0E, Rechtszaken. Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. lichamelijk lijden meer had, maarbeweer- de dat zijn geestvermogens er door gele den hadden. De maatschappij wees er in haar verweer op, dat Valle sedert het ongeluk al weer redevoeringen in de Kamer had gehouden, dat h. i. niet op geschokte geestvermogens wees. Waarop eischer antwoordde, hoe hij het bewijs zou leveren, dat de door hem ge houden redevoering en de hem toege schreven artikelen. door anderen waren gemaakt. RUSLAND. De vermaarde Russische scheikundige, professor Mendelejef, heeft aan een vertegenwoordiger van de Petersboergs- kaja Gazeta als zijn meening verkondigd, dat de politieke beweging aan de Rus sische hoogescholen door de Duitschers aangemoedigd en gesteund wordt. „Zulk een beweging, zegt de professor, kan Duitschland slechts tot voordeel zijn, want heel Duitschland begrijpt zeer goed, dat Rusland de eenige hinderpaal is op den weg van Duitschlands' ver dere ontwikkeling, Het is Duitschland's belang Rusland door binnenlandsche onlusten te verzwakken. Wanneer de Duitsche diplomatie oogenschijnlijk aan Rusland's zijde staat, dan kan men dat opvatten als een bewijs, dat de Duitsche diplomatie zich bewust is, dat Rusland met betrekkelijk weinig nadeel zijn moeilijkheden zal te bovenkomen. Dit is mijn persoonlijke meening met be trekking tot Duitschland en dat kunt gij in de courant zetten als gij wilt; mij is het om 'teven". Tol dusver waren het de Japanners en Engelschen, die de revolutionairen met woord en daad aanmoedigden. Nu professer Mendelejef ontdekt heeft, dat ook de Duitschers daaraan schuldig staan, had hij toch zeker de over-ge- dienstige Pr uisen moeten uitzonderen, die zeker niemand zal verdenken van sym pathie en vriendelijkheid jegens Russi sche revolutionairen. AXEL, 26 Mei 1905. Door mej. P. Wiskerke, onderwijzeres aan de Chr. School op 't Spui, als zoodanig benoemd aan de Wilhelmina- school te Loosduinen, is die benoe ming aangenomen. In de te Zaamslag gehouden ver gadering van ingelanden van den Een- dragtpolder werd de rekening vastge steld, in ontvang op f5930,566 en in uitgaaf op f 5530,965 goed slot f 405,46. De begrooting voor den loopenden dienst leeren, hoe eene lans te drillen, een tweehandszwaard te hanteeren, of met heele en halve piek, voet- of hand boog om te gaan." Er was voor Razonius geen tijd meer om de vernederende woorden van zijnen hopman te beantwoorden, hij bepaalde er zich dus alleen bij binnen smonds te prevelen: «Aceipere praestat, quam facere in juriam," (het is beter ongelijk te lijden dan te doen.) en toen opziende, stond Arnold voor de tent. Met gespannen aandacht zag Walter eene aanspraak van den jonker te gemoet die, zijns inziens, niet anders konde in houden, dan het verzoek, om van hem onderricht in den wapenhandel en verdere krijgsverrichtingen te ontvangen. Hoe zag de waardige zoon van Mars zich dus in zijn hoop en verwachting bedrogen, toen, in stede daarvan, de jonker hem verzocht toegang te ontvangen, totde acht bare schepenen uit Zwolle. Eene pijnlijke teleurstelling was op des hopmans gelaat te lezen, en de spottende glimlach, welke hij op Razo nius gelaat ontdekte, toen hij ter sluiks naar dezen omzag, was weinig geschikt de bittere gal te verdrijven, die hem door het bloed was gestort. «Bij^ de schepenen! en wat kunt gij daar te verrichten hebben?" was het op eenen stuurscben toon uitgesproken, bru tale antwoord van den hopman. «Dat is iets waarmede ik liever uwe bedraagt in ontvang en uitgaaf f 6256,89. Het dijkgeschot f6256,89 of ongeveer f 34 per hectare voor eerste soort gronden. Als gezworene werd her benoemd de heer Jan Scheele Sr. en als lid van den dijkraad den heer J. de Putter Pz. In de vergadering van ingelanden van den Kleine Huissenspolder bleek uit de rekening dat de ontvangsten over het jongstverloopen dienstjaar hadden bedragen f4293,93 de uitgaven f3930,046 goed slot f 363,88". De begfooting oor 1905/06 wijst eindcij fers aan van f4897,27 Het dijkgeschot komt op f 4433,386. Voor eerste klasse gronden bedraagt dit ruim f33 per hectare. Tot lid vau den dijkraad werd her benoemd de heer W. Scheele. In de vergadering van ingelanden van den Margarethapoldér, werd vast gesteld de rekening over 1904,05 in ontvang op f7873,24" en in uitgaaf op f7450,476 goed slot dus f422,77. De begrooting voor 1905 06 sluit in ont vangst en uitgaaf op f9082. Het dijk geschot komt op f8409,23. Voor de gronden geschat in de eerste klasse bedraagt dit ongeveer f 40 per hectare. Als gezworene werd herbenoemd W. de Klerk Jr. en als vertegenwoordiger van den polder in den dijkraad der calami te uze waterkeering de heer W. Dieleman Jz. In de Dinsdag te Hoek gehouden vergadering van stembevoegde inge landen in het waterschap Loven en Willemskerke is op een desbetreffend verzoek besloten om in de verharding van den weg loopende over den Noord- dijk eene bijdrage in ééns te verleenen. van f450 mits het aanleggen en onder houden voor rekening van den Koude- polder blijve. Het aantal hectaren tot stembevoegd heid werd van 8 op 4 gebracht. Bij goedkeuring van dit besluit zullen 7 ingelanden meer stembevoegd zijn. De heer C. W. Oomen, R.-K. pas toor te Boschkapelle, herdacht Maan dag zijn 25-jarige ambtsbediening. De geheele gemeente valgde. Den jubilaris werden fraaie cadeaux aangeboden o. a. een fauteuil en een schrijfnécessaire. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Mei 1905. A. K., 27 jaar, dienstbode te Hengst dijk is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. E. J. M., 27 jaar, arbeider te Sas van Gent is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot l maand gevangenisstraf. A. V., 24 jaar, spoorlegger te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroor deeld tot f5 boete subsidiair 6 dagen hechtenis. kostbare aandacht niet wil vermoeien," zeide de jonker; en het schoongewerkte tapijt, dat den ingang der tent afscheidde, op zijde schuivende, trad hij, zonder verdere tusschenspraak, het verblijf der Zwolsche afgevaardigden binnen, terwijl Walter, na binnensmonds gemompeld te hebben: ,/De wereld loopt ten einde, nu brave mannen, die in de krijgsdienst zijn grijs geworden, geduldig moeten verdragen, dat zij door een half uit de kluiten gewassen knaap, worden afgehakt erger als een boerenkinkel, die in de wapenoefening wordt gedrild,"hetgewone middel om muizennesten te verdrijven, te baat nam, door namelijk met groote schreden op en neder te stappen, en zacht een liedje te neuriën; doch uit de valsche toonen, waarmede Walter zijn j krijgsdeuntje uitgalmde, was het genoeg af te leiden, dat hij slechts ten halven er iu slaagde om den opgewekten spijt en wrevel te sussen, en eene kalmte te her krijgen die teleurstelling en ondergane vernedering, zoo geheel uit zijn licht ont- i vlam baar gemoed verbannen had. Wordt vervolgd). den Maandag en Donderdag van 8 tot ll1'., uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. 3t ZNPikolaas (XVaas) .België. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 3S Mei 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. lluf, Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Ds. H. Mulder (van ZaamslagV Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 uie Dhr. P. Engelse Nam. 2 ure Dhr. P. Engelse s-Av. ö'/j ure Dhr. P. Engelse ivvan Middelburg De Tel. meldt het volgende: Hedenmorgen vernamen wij onrust barende berichten omtrent een vergif tiging van eenige militairen in de ka zerne „Oranje-Nassau", tengevolge waar van een persoon zou zijn overledenen een ander ernstig ziek geworden. Bij onderzoek is ons gebleken, dat hetgeen in de kazerne gebeurd is, wel ernstig is, maar toch geen aanleiding mag geven om te denken aan vergif tiging in den gewonen zin van hetwoord. Een dag of twaalf geleden was het geheele kokspersoneel en de sergeant menagemeester der kazerne ziek gewor den, ten gevolge van het eten van rauw varkensgehakt, dat de mannen moesten klaarmaken. Bij allen deden zich verschijnselen voor van diarrhee, ten gevolge waai van zij eenige dagen in het hospitaal moes ten worden verpleegd, waaruit zij even wel spoedig weer geheel hersteld wer den ontslagen. De sergeant Jansma, niet tot het koks- personeel behoorend, maar die ook van het rauwe varkensgehakt had gegeten, en zich evenals de anderen onwel ge voelde, meende echter, dat 't zoon vaart niet zou loopen en meldde zich niet ziek. Eerst na eenige dagen, toen zijn toe stand verergerde, ging hij daartoe over en werd ook hij in het hospitaal opge nomen. Daar bleek het, dat zijn aanvankelijke ongesteldheid was verergerd, tot ont steking van de blinde darm, een ont steking, die zoo snel toenam, dat Jans ma Maandag jl., na een vei blijf van 8 dagen in het hospitaal, aan de gevol gen is overleden. De gestoorde bruiloft. Een paar jongelui, bruid en bruidegom, die zich te Metslawier in den echt zouden laten verbinden, overkwam dicht bij het ge meentehuis aldaar een ernstig ongeluk, zegt de L. Crt. Het paard, dat voor de chais, gespannen was, waarmee zij naar M. togen, schrikte nl. dicht bij het gemeentehuis, met dit gevolg, dat allen in de sloot terecht kwamen. Spoedig schoten hulpvaardige handen toe, die bruid en bruidegom en paard en rijtuig op het droge hielpen. De bruid had zich nog al eenigszins bezeerd aan de borst en aan de beenen. De dokter verklaarde het echter voor niet zóó ernstig, dat de trouwplechtigheid zou moeten worden uitgesteld. Nadat bruid en bruidegom dan ook droge kleeren aangetrokketi en eenigszins van den schrik bekomen waren, werd het huwe lijk voltrokken. Kort na middernacht ontstond Woensdag brand in de drukkerij van den heer H. Haarmans te Amstelveen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de bewoners met moeite zich zeiven in veiligheid konden stellen. Van redden van den inboedel was geen sprake. In korten tijd sloegen de vlam men aan alle zijden uit, zoodat de dorps- spuit, die spoedig ter plaatse verscheen, zich beperkte tot het nat houden van de belendende woning van den heer Koudijs, een manufactuurwinkel. Deze werd dan ook behouden. Eerst na het verschijnen van een tweede spuit, die van de Hand naar Leiden, kon ge dacht worden aan het bestrijden der vlammen, welke men dan ook spoedig meester was. Toch is het geheele ge bouw uitgebrand en kon pas om half vijf worden ingerukt. 't Was gelukkig stil weer. Met een Noordwester als voor enkele dagen had Amstelveen eenzelfde ramp kunnen treffen als Vriezenveen. Thans bleef het bij dat eene gebouw met eenige gesprongen ruiten van nabij liggende woningen. Verzekering dekt de schade. Een van elkander 2000 mijlen ver wijderd bruidspaar is onlangs in Ame rika door middel van de telegraaf ge trouwd. De bruidegom bevond zich op Fort Mackenzie, in de staat Wyoming, de bruid in een dorp in de staat Ken tucky. Beide waren vergezeld van een priester en hunne vrienden, toen zij zich naar het telegraafkantoor begaven, waar de gebruikelijke vragen en ant woorden telegrafisch gewisseld werden. De bruidegom is soldaat en kon geen voldoend lang verlof krijgen, om voor het huwelijk naar Kentucky te reizen, terwijl de bruid anderzijds, volgens de zeden van het land, zich niet naar hem mocht begeven, alvorens de huwelijks band was gesloten. In den Amerikaanschen staat Ore gon is een wet uitgevaardigd, volgens welke een man, die zijn vrouw slaat, tot een straf aan den lijve moet wor den veroordeeld. De maximum straf is twintig slagen met een riem. De wet is de vorige week voor de eerste maal toegepast. Twee veroordeelden werden op het binnenplein van de ge vangenis te Portland gebracht, waar de afrossing ten aanschouwe van een klein publiek plaats vond. Er werden geen vrouwen bij toegelaten. Een poo- tige gerechtsbediende deelde de slagen uit. Barry een der mooiste St. Bernhard- honden, die den laatsten winter op den grooten St. Bernhard verscheidene men- schenlevens gered heeft, is gestolen. Het dier is vermoedelijk naar Italië ge- bracht. Men verdenkt van den diefstal een vroegeren bediende uit het klooster, waaraan de hond zeer gehecht was. De monniken gelooven niet, dat een vreemdeling den schranderen hond mee gelokt zou kunnen hebben. Veleden jaar is er uit het klooster op den Simplon een hond gestolen, waar van men later alleen gewaar geworden is, dat hij naar Amerika is gegaan. Dinsdag heeft het in Huntington en Northamptonshire, dus niet ver van Londen, overvloedig gesneeuwd. Er zal wel niemand verbaasd over wezen. By Rouen is in een vuurwerkfa briek een ontploffing ontstaan, men weet niet op welke maniec,in vuurpylen, waar aan een werkman arbeidde. Erg ver brand in het gelaat snelde de werkman naar de rivier en sprong er in. Op 't zelfde oogenblik, terwijl de werklie den de fabriek verlieten, had er een nieuwe ontploffing plaats en 50 arbei ders en arbeidsters, die naar alle kanten héén vluchtten, werden op den grond geworpen, tusschen allerlei puin. Een van hen werd op den slag gedood. Twee zijn ernstig gekwetst. De ontploffing is zoo erg geweest, dat men ze in een omtrek van 20 kilometers heeft gehoord. De schade wordt op 150.000 fr. geschat»

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2