HU DË STI\S VOËRST. No. 10. Zaterdag 27 Mei 1905. 21' Jo org. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. €0L!RAEMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Koeroki's leger schijnt den tocht naar Tauloe, op 60 K.M. van Kei-juën, in de richting van Girin, aangevangen te hebben. Ook moet een sterke afdeeling Japansche ruiterij noord oostwaarts naar Takata oprukken. Het bericht van een Engelsch blad uit Tokio, dat spoorwegverbinding tus- schen Wladiwostok en Charbin reeds af gesneden zou zijn vermoedelijk dan door den uiterste oostelijke kolonnes der Japanners, ten deele van Korea uit moet natuurlijk onder alle voorbe houd aanvaard worden. De voordeelen, door de Russische cavalerie behaald in den omtrek van Kai-juën, by haar stoutmoedigen tocht naar het zuidwesten, schijnenintusschen slechts van korten duur geweest te zijn. De Japansche achterhoede heeft haar, volgens een bericht uit Tokio, op ver scheiden plaatsen teruggedreven, zoodat zij den 21en op den rechteroever der Ma-liën-ho moesten terugtrekken, ten deele in wanorde. Prins Chilkof, die tot dusver niets dan lof verdiend heeft voor den ijver en het talent waarmede hij de spoor wegverbinding tusschen Rusland en het oorlogsterrein in orde heeft gehouden, is teruggekeerd van een bezoek aan Linjewits' hoofdkwartier. Hij zegt dat het Russische leger zijn zelfvertrouwen geheel teruggekregen heeft, dank zij de vaste hand van den opperbevelheb ber. Van andere zijde wordt zelfs be- Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Nadat, onder een turend staren, op de roode tip van zijns hopmans neus, een dubbelzinnig en veelbeteekenend »hm I' van Razonius' lippen gevloeid was her nam hij op onderdanigen toon »Ik zoude een laaghartige schoft zijn, indien ik valschelijk ontkennen wilde, datUEdel- heid niet duidelijk meende gehoord te hebben, dat ik de aankomst der Voër- sters had aangekondigd. Doch naardien ik Stellig overtuigd ben, dat ik die woor den niet uitsprak, zoo moet zekerlijk uw membrana sympani of gehoorvlies u deze parten gespeeld hebben, weshalve ik het, onder uw manhaftigheids welbe hagen, noodig zoude oordeelen, dat UEdel- heids gehoororgaan eens nauwkeurig door mij onderzocht werd, misschien is de eene of andere zenuw of spier verslapt, of te veel gespannen, hetwelk lichtelijk kan verholpen worden, door toediening van het door mij uitgevonden middel, Waarvan ik gerustelijk kan zeggen pro- batum est.." ^Vriend Razonius antwoordde Walter, met eene bevende stem, »ik heb dit ge weerd maar dat is moeilijk te ge- looven dat Linjewitsj zoo ver gaat dat doktoren die zonder voldoenden grond certificaten uitgaven wadfop offi cieren naar Rusland terugkeeren, op zijn bevel opgehangen zijn. Men zegt dat in de Russische spoor boekjes nog altijd de tijdstippen aange geven zijn waarop de treinen PortArthur bereiken. Dit is op te vatten als een bewijs dat men in Rusland het verlies van Port Arthur slechts als een onbe langrijk intermezzo beschouwt. DUITSCHLAND. De officieuze Norddeutsche meldt dat de Pruisische regeering krachtdadige maatregelen tot bestrijding van de hersenvliesruggemergsontsteking beraamd heeft. Bij de tegenwoordige epidemie zijn tot 30 April in geheel Pruisen 1935 gevallen en 994 sterfge vallen waargenomen. Daar de bacil van de ziekte door de neuskeelholte in het lichaam scbynt binnen te dringen en de ziekte vooral kinderen aantast, zijn een yeflsspecia- liteit en een kinderdokter van regee- ringswege belast met een uitgebreid onderzoek. Verder worden in het in stituut voor infectieziekten te Berlijn proeven genomen met de bereiding van een geneeskrachtig serum. Voor het oogenblik is er nog een gemis aan wettelijke maatregelen tot bestrij ding van de ziekte. Dit zal beter wor den, wanneer de Pruisische Landdag eerlang het aanhangige wetsontwerp op de bestrijding van besmettelijke ziekten zal afgedaan hebben. brabbel u laten uitspreken, om u nogmaals eene proef te geven van mijn taai geduld, en wijl ik medelijden had met den be rooiden toestand van uw denkvermogen, uwe ongelukkige hersenkast, door den wijndamp, zoo diep in de war is. Bij eene volgende gelegenheid, wanneer het wederom bij u mocht opkomen, om mij op deze wijze aan de ooren te rammelen zoudt gij het echter kunnen treffen, dat ik niet zoo vele gematigdheid over mij- zelven bezat, maar, in stede van u, zoo als nu geschied is, te laten voortbabbe len, in den nek greep, met veel gevaar, dat uw schaapachtig hoofd eene omge keerde positie verkreeg. Laat het u dit maal dus nog eens geraden zijn te ge- looven en aan te nemen, dat Walter Bruckhoff, hopman bij de Zwolsche lans knechten, nooit of nimmer zal dulden, dat zoo een menschen verknoeier eenige kwakzalverij zal verrichten aan eenig deel van dat lichaam, hetwelk hij van de goede heiligen ontvangen heeft, en met hunne genadige hulp goed en gaaf hoopt te bewaren, tot hij een bevelschrift ontvangt, om den wachtpost die hem hier beneden werd toevertrouwd, te verlaten, en te verschijnen op de algemeene mon stering hierboven.* Zeer gaarne had de heelmeester, in een breedvoerig betoog, het onvoorzichtige en gevaarlijke van dit voornemen, zijnen hopman onder het oog gebracht en aan getoond, maar Walter had op te stelligen De Badensche regeering heeft aan alle dokters in het groothertogdom last gegeven, om gevallen van de ziekte onverwijld te melden aan het bureau voor onderzoekingen, dat aan de twee universiteiten in het land bestaat. ENGELAND. Minister Long heeft in het Lagerhuis eene opgave gedaan van het aantal agrarische misdrijven die er, volgens de lijst der politie, in 1904 in Ierland zijn voorgekomen, te weten 28 brand stichtingen, 11 gevallen van het dooden of verminken van vee, 124 gevallen van bedreiging, 13 van beschadiging en 12 van schieten in huizen. In 188 gevallen werd het misdrijf niet gestraft. Deze straffeloosheid is grootendeels het gevolg van het zwijgen van de men schen, die konden getuigen. SPANJE. Te Saragossa zijn Zondagavond op stootjes geweest, omdat de republikei nen zich verzetten tegen het uittrek ken van een processie uit de kerk van El Pilar. Er zijn verscheiden per sonen in hechtenis genomen. Over 't algemeen uiten zich de bladen in afkeurenden zin over den brief des konings betreffende de protestantsche kerk van Barcelona. Men acht boven dien het tijdstip voor een dergelijke uitlating zeer ongelukkig gekozen nu de koning op het punt staat naar Frankryk te vertrekken, dat met den Paus gebroken heeft. ITALIË. De vuurtorenwachter Ulisse Zachela te Campo op het eiland Elba ving de toon gesproken, dan dat er eenigen twij fel aan zijne woorden en bedreiging over bleef. Wijsselijk begreep dus de Esku laap, dat, wilde hij zijn hoofd niet in het aangeduide gevaar brengen, hij op dit punt niet moest terug komen, en hoe zeer het hem innig smartte, dat zijn hop man, voor wien hij anders tamelijk veel achting en genegenheid voedde, zoo ver achtelijk over de Goddelijke heelkunst sprak, moest hij dit echter tegen wil en dank gelaten aanhooren, doch hadde misschien, in den verderen loop van het gesprek, hier en daar nog wel een paste toespeling of aanmerking kunst matig ingevlochten, indien hem ook dit niet was belet geworden door de komst van hem, wiens vroeger verschijnen den twist uitgelokt had, en die zich thans op eenigen afstand, aan het verraste oog van Walter vertoonde. z/St. Michiell* riep hij vroolijk uit, ,/daar komt die jonge ruiter, welken wij voor eenige ochtenden aan het Frankhuis gezien hebben, en die ons dezen morgen aan het bisschopshof zoo genadig ontvan gen heeft, waarbij hij blijken gaf, van met diepe hoogachting voor den krijgs mansstand bezield te zijn, door eerst op mij toe te treden en in gepaste bewoor dingen, mij te verwelkomen, en nadat dit was afgeloopen, onze laffe schepenen bezocht. Ik geloof dat ik raden kan, wat deze jongen edelman hier drijft, meester Razonius!" voegde de hopman er, met vorige week op zijn toren een afgematte zwaluw. Bij het bekijken van het moede dier ontdekte hij aan den rechterpoot een briefje, waarop het volgende met potlood bleek te zijn geschreven .Porto Longone, 14 Mei, 1905,'s n.m. 3 uur. Deze zwaluw is binnen komen vliegen in het gevangenishospitaal. Ik laat haar weer vrij en bind haar dit briefje aan den voet. En wie dit briefje vindt en een werk van barmhartigheid wil doen, door te pogen mij uit mijn ellende te bevrijden, die zende een smeekschrift aan Z.Exc. den minister van justitie of aan den Koning, om mijn begenadiging te bewerken. Want ik ben onschuldig tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld en ben reeds sedert 20 jaar in dit graf, namelijk sedert 16 April 1885. Ik heet Bruno Cataldo uit de gemeente San Cataldo." De torenwachter haastte zich het briefje aan den onder-prefect van Porto Ferrajo te brengen, die het terstond doorzond naar Rome. De zaak heeft daar groote belangstelling bij hetpubliek gewekt en het schijnt heel mogelijk, dat de op zoo wonderbaarlijke wijze overgebrachte jammerklacht van Bruno Cataldo den minister van justitie aan leiding zal geven een nieuw onderzoek naar 's mans schuld te gelasten. Een merkwaardig geschil over schadeloosstelling houdt de rechter te Milaan bezig. De afgevaardigde Valle kreeg letsel bij een spoorwegonluk en stelde een eisch tot 250,000 lire schade vergoeding tegen de spoorwegmaat schappij in. Hij erkende, dat hij geen een diepzinnig gelaat en opgestoken borst bij. //Zool heer hopman!" hernam de heel meester op eenen toon, die evenveel nieuwsgierige belangstelling, als spotternij aantoonde, »en wat denkt uwe manhaf tige wijsheid, dat deze ridder op dit late uur hier nog zal komen uitrichten?" //Niets anders, mijn onnoozele trompet ter, dan van een bekwaam man onder richt te ontvangen in de belangrijkste kunst van //Pillen en lavementen! zoo zal het waarachtig zijn," viel Razonius met grap pige blijdschap in de rede, want naardien zijn hopman van //de belangrijkste kunst" had gesproken, had hij er natuurlijk niet aan gedacht, dat deze eene andere op het oog kon hebben, dan de heelkunde, welnu, de brave edelmau zal niet te vergeefs mijn onderwijs inroepen in een kunst, zoo heilzaam voor lichaam en ziel beide.' ,/Gij denkt dus, in uwe belachelijke verwaandheid, dat het in de hersens van een redelijk Christenmensch, bij moge lijkheid immer zou kunnen opkomen," riep Walter met vrolijken spot over des heelmeesters onnoozelheid," om zijn kost baar verstand op hol te brengen, met uwe lapzalvende kunsten, giftmengsels en pestdranken! Kom toch, bid ik u! in zooverre tot uzelven, om in te zien, dat deze ridder hier niets anders zoekt, dan een bekwaam man, die hem kan

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1