DE SMS ÏOEtVST. i\o. 14. Zaterdag 20 1905. 21e Jatii'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIKLEMAN, Afsluiting weg. Buitenland. FEU1LLET O N. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL brengt, ter voldoening aan het schrijven van den Commissaris der Koningin in Zee land dd. 12 Mei 1905, A no. 3531, 2e Afdeeling, ter kennis van de ingezetenen, dat de weg op den oostelijken dijk van het kanaal van Ter Neuzen tusschen de beide bruggen over dat kanaal te Sluiskil tot nadere aankondiging voor het publiek verkeer wordt afgesloten en dat tijdens die afsluiting het verkeer zal kunnen plaats hebben langs den weg, loopende van den oostelijken kanaaldijk naar de Axelsche Sassing tot de ontmoeting daarvan met den nieuwen oostelijken kanaaldijkenverder langs dezen nieuwen oostelijken kanaal dijk tot de aansluiting daarvan aan den bestaanden kanaaldijk benoorden den spoorweg van Gent naar Ter Neuzen. Axel, 18 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Rozjestwenski schijnt het nu weer noodig te achten, zijn verblijfplaats geheim te houden; dit wijst wellicht op het voornemen om spoedig naar het noorden op te stoomen. Terwijl de Parijsche correspondent van de Birzjevja Wjedomosti verzekert, dat de vereenigde eskaders van Rozjestwenski Historisch Romantisch Tafereel uit de Zujolsche Geschiedenis (1362) Toeu trok de schipper de ruwe muts dieper in deoogen, en het pijen wambuis dicht toeknoopende stapte hij rustig en welgemoed de poort uit, om zijne nacht wandeling aan te vangen, die hem weder in de nabijheid zoude brengen van het eenigste wezen dat zijn droevig levens pad somwijlen nog met een enkel bloempje bestrooide. Om den stroom van Wouter's dauk betuigingen te ontgaan, had Arnold zich snel van hem verwijderd, en met haast de poort uittredende en den korten weg atleggende die hem nog van de Meente- weide scheidde, poogde hij het verzuim door dit nieuwe oponthoud veroorzaakt, door vluggen spoed te herstellen. Op eenige honderden schreden afstands van Utrecht, lag het veld, dat thans tot kampplaats diende voor de hooge tour- nooigasten van den bisschop. Vroeger toen op dit weideland nog de bonte groe pen van vrolijke runderen graasden, hier en daar doormengd met een huppelend bouwmanspaard, dat van den knellenden toom en teugels ontslagen, in het volle en Nebogatof het Paracelsus rif reeds voorbij zijn (halverwege de Kamranh- baai en Hongkong) en door twintig transportschepen vergezeld, waaronder een schip voor journalisten noord waarts stoomen, zou de Oostzeevloot, volgens het te Hongkong aangekomen stoomschip Polynesian, Zaterdagnacht nog langs de kust van Annam gekruist hebben, tusschen Kaap Varella en kaap Paderan. Deze streek ligt zoo ver uit de buurt van het Paracelsus-rif dat men, in verband met het zotte bericht over Alexejefs plan om Rozjestwenski te gaan vervangen, wel tot het besluit moet komen dat van Russische zijde nu opzettelijk onware berichten over het verblijf der vloot uitgestrooid worden. Het spreekt van zelt, dat de kanon schoten, die, volgens een telegram, in de straat van Korea gehoord zijn, niets te maken kunnen hebben met een zee slag tusschen Togo en Rozjestwenski. Zoo het al geen mistpoeffers of heel en al voortbrengselen eener opgewonden verbeelding geweest zijn, zou men eerder moeten denken aan een gevecht waarbij de Russische schepen uit Wladi- wostok betrokken geweest zijn, maar misschien waren 't niets dan noodschoten van het Japansche transportschip dat bij Foesan, dus dicht in de buurt, aan den grond geloopen is. Volgens de laatste berichten is overi gens dit schip niec zwaar beschadigd, en zal het afgebracht kunnen worden. Volgens berichten uit Sëoel te Londen ontvangen, zijn dezer dagen 30,000 man Japansche troepen te Gehsan, op de genot der vrijheid, met opgestoken kop en zwaaienden staart, met vrolijke spron gen door het vreedzame rundervee rende, moest dit veld, dat aan de achterzijde door eenige groene heuvels werd geslo ten, en aan de voorzijde door eeueu kron kelenden arm van de rivier de Vecht besproeid, als met een zilveren lint om zoomd werd, reeds een genotrijk gezicl hebben opgeleverd. Het schouwspel -dat zich thans op deze groene vlakte vertoonde, was niet min der schoon en treffend. Aan den voet van den heuvelketen stonden twee rijen veldtenten, die zich tot aan de voorzijde van den weidekamp uitstrekkende, den achtergrond van dit amphiteater meteeuen halven kring omsloten. Het heldere wit der zeilen, die over deze tenten gespan nen waren, stak schilderachtig al' bij het donkere groen der zware wilgen boomen waarmede de bovenste rand der heuve len was beplant, en die de blanke lijn als met eenen groenen rand dekten. De eenigzins stijve eentoonigheid, die anderi wellicht het schoone geheel zoude ont sierd hebben, de levendige kleuren waar mede bij afwisseling sommige der ten ten beschilderd waren, maar meer door de banieren die vöor dezelve, op hooge lansen opgestoken waren, en in de avond koelte wapperende, hunne breede banen ontplooiden, die in schitterende verwen hier en daar met goud en zilver door weven, de rijke blazoenen en wapens oostkust van Korea, geland om deel te nemen aan de voorgenomen beweging tegen Wladiwostok DUITSCHLAND. De Duitsche pers vindt het besluit van den Franschen ministerraad om een deputatie naar Berlijn te zenden ter bijwoning van het huwelijk van den Kroonprins een blijk van opmer kelijke verzoeningsgezindheid aan Fran schen kant. Een der bladen zegt: Meer dan dertig jaren heeft een diepe kloof tusschen ons en onze buren gegaapt, welke niet te overbruggen was door alle beminne lijkheden van den Duitschen Keizer. Ieder die gunstig over Duitsche toestan den schreef of sprak, werd als vader landsverrader in den ban gedaan. En in den laatsten tijd kwam daarbij de spanning over de Marokkaansche kwes tie. Het jongste besluit lijkt dus een bons voor Delcassé en zijne politiek die, evenals zijne voorgangers, steeds op de revanche heeft getamboerd, om stoelvast te blijven. Het is echter te hopen dat ter hoogste plaatse het be zoek van de deputatie niet hooger ge schat wordt, dan het verdient; als het eenvoudige gevolg van Duitschland's gematigde politiek, een gevolg dat in geen geval tot concessies van welken aard ook mag leiden. RUSLAND. Uit Petersburg wordt een nieuwe botsing tusschen het volk en de troepen gemeld. Maandagmorgen om 7 uur vergader van den machtigen edelman, voor wiens legertent zij prijkten, vertoonden. Als zoodauig was dit tooneel dierhalve reeds aanlokkelijk genoeg, om het oog van den aanschouwer te boeien, maar liet men verder den blik rond gaan over de vlakte, die zich voor de rijen tenten uitstrekte, dan viel het moeilijk zich aan het bonte tooneel te verzadigen, dat zich daar aan het gezicht opdeed. Rondom den standaard der banier stond voor elke tent een wacht lansknech ten geschaard, in eene stijve en onbewe gelijke houding, geheel passende aan de gewichtige betrekking waartoe zij in dit oogenblik geroepen waren, en even als of de sombere ernst, die onder deze don kere groepen heerschte, zich tot op eeni gen afstand scheen te verspreiden, eu mede te deelen aan al wat binnen den engen kring kwam, welke zij met hunne scherpgepunte lansen konden beschrijven zoo liep er voor langs de legertenten eene ledige strook van een paar ellen breedte, die eenigermate als geheiligd grondgebied kon aangemerkt worden Doch werd dit gedeelte van het kamp met heiligen eerbied gerespecteerd, op het overige van de uitgestrekte vlakte, heerschte in dubbele mate een gejoel en leven, dat met den stillen ernst binne. den beschrevenen engen kring, een sterk contrast vormde. Hier waren een tiental krijgsliede bezig zich te vermaken, door bij beurt den de werklieden van de fabriek So- mianikof op het Schlüsselburg Prospect op de binnenplaats voor de fabriek. Voor 8000 toehoorders voerde iemand het woord over de beweging van het proletariaat en ten slotte rees een don derende kreet op: Weg met de auto cratie! 'Leve de partij der Russische sociaal-democratische republiek! Onder het zingen van de Marseillaise en oproerige liederen vertrokken de arbeiders in een ordelijken stoet, toen plotseling in hun rug 3 sotniëh kozak ken in wilde vaart kwamen aangerend en onverbiddellijk met hunne zweepen insloegen op mannen, vrouwen en kin deren, hen verpletterende onder de hoeven der paarden en hen in alle richtingen uiteenjagende. Dit barbaarsche gedoe duurde 15 minuten. Een doodsche stilte heerschte op het tooneel der bloedige botsing, toen een eskadron dragonders nog hulp kwam bieden aan de kozakken. De toestand der gewonden is deerniswek kend, afzichtelijk. De politie verbood dezer dagen een vergadering van geestelijken in Peters burg, waar een adres van sympathie zou worden opgesteld aan den metro poliet Antoni, die zooals schijnt, Peters burg verlaat. Eerwaardige geestelijken werden bij deze gelegenheid op tamelijk grove wijze door politieambtenaren be handeld. Pobjedonostsef heeft een audiëntie bij den Tsaar gehad, die twee uur duurde. De oude reactionair pleitte vurig tegen het denkbeeld van een lingsche opvolging met boog en pijl naar den houten vogel te schieten, die op be- hoorlijken afstand, boven op eenen hou ten paal, zijn gevoelloos lichaam en uit gestrekte bewegelooze Vleugels, ten doel gaf aan de zwakke pijlen die op hem werden afgeschoten, en naardien dit spel tot eene Her meest geliefdkoosde tijdver- drijven behoorde, had zich eene nieuws gierige menigte in de nabijheid verza meld, die het zich tevens ten taak had gesteld, om de gedane schoten te beoor- deelen, want telkens als er eene pijl van de gespannen boog wegsnorde, ging er een bravo of afkeurend geroep op, naar mate het wit van nabij of verder af ge troffen was. Naast dit bedrijvig too neel, had een ander hoopje dienstmannen eene opene plek van het katfip uitgeko zen, en zich uitstrekkende op het molli ge gras, wijdden zij hunnen vrijen tijd en aandacht aan het minder edele, maar even algemeen in zwang zijnde dobbel spel of verkeerbord, en hadden, om aan dit stil en eenèoonig vermaak eenig leven en afwisseling bij te zétten, den bijstand van wijnkroes en beker te hulp geroepen, die gestadig aan de baardige lippen werd gezet, niet alleen ia.i, .va.i i v m. grni.g fortuin hun eenig voordeel na 1 geschon ken, maar even zeer wanneer een rod mg der kleine steentjes, gene no j Jzaaitce, een goed deel van de straits behaalde winsl^ aan den gelukkigen buurfnan toe te schuiven. Elders waren het eenige

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1