EXCELSIOR. Marktberichten. Advertentiën. Bekendmaking. Axel. D. J. OGGEL. Woensdagnacht omstreeks twee uur brandde te Heeze door onbekende oorzaak de sigarenfabriek van den bur gemeester Strijbosch geheel uit. Een debitant in de Staatsloterij te Amsterdam had in overspannen toestand buitengewoon royaal met zijn briefjes i omgesprongen, ze weggegeven of onder den prijs verkocht. Dit bracht zulk een schrik in het gezin teweeg, dat de vrouw zich Donderdag de beide polsen afsneed. De man zelf moest Vrijdag krankzin nig weggebracht worden. Op een drukkerij te Amersfoort had Zaterdag een jongen van 15 jaar het ongeluk te dicht bij 't vliegwiel van de gasmotor te komen, waardoor hij werd gegrepen en rondgeslingerd, met 't gevolg dat beide beenen hoogst ern stig gekneusd werden. Het een zelfs zoo erg, dat de voet beneden den enkel werd afgerukt. Het meisje, dat op Wittenburg te Amsterdam door haai moeder zoo mis handeld is, staat nog steeds onder ge neeskundige behandeling. Ze vertoeft ten huize van haar vroegere pleegouders die, toen de vader het kwam halen ge weigerd hebben het af te geven. Nadat te Amsterdam een 75-jarig man, looper van „Liefdadigheid naar Vermogen", aangifte had gedaan, dat hem in de Molensteeg aldaar door 2 personen een zak was ontrukt, waarin ongeveer f100 aan zilvergeld, zijn een uur later als vermoedelijke daders van bedoelden straatroof twee jonge mannen aangehouden. Bij een huiszoeking daar na ingesteld, werd in de woning van een der verdachten een bedrag van ruim f90 aan zilvergeld gevonden. De 72. jarige landbouwer?., uit Udenhout (N.-B.) die Donderdagavond met zijne vrouw van Tilburg huiswaarts keerde, geraakte tusschen Berkel en Enschot door het schichtig worden van het paard onder de wielen van de kar, met het gevolg, dat hij zoodanig ge kneusd werd, dat hij weldra overleed. De vrouw deed lichte kneuzingen op. Uit Apeldoorn meldt men aan De Telegraaf: Onder de katholieken te dezer plaatse heerscht eenige opschudding tengevolge van een feit, dat een protestantsch meisje binnenkort in het huwelijk zal treden met een monnik. De jónge man, die reeds sedert jaren tot een strenge orde behoorde, vertoefde verleden jaar voor geestelijke aangele genheden te Apeldoorn, waar hij door zijn vroomheid en trouw kerkbezoek algemeeti de aandacht trok. Na dezer dagen zijn klooster te hebben verlaten, is de monnik te Apeldoorn teruggekeerd, waar hy eenprotestantsche schoone hart en hand heeft aangeboden en met veel succes. Aan de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Leiden van de firma Dros en Tieleman, had gisteren een treurig ongeval plaats. Een der aldaar werkzame arbeidsters, de 15-jarige G. wonende aan de Waardgracht, had het ongeluk met de linkerhand in aanraking te komen mef een der sny machines, waarbij de hand boven de pols als het ware werd afgesneden. In deerniswaardigen toestand weid de beklagenswaardige per rytuig naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Te Watergraafsmeer werd de poli tie by een slager aan den Middenweg geroepen, om het volgende feit. Vooreenigen tijd had een onbekendge- bleven man in den winkel van den sla ger een busje opgehangen, voorgevende dat wat er in geworpen werd, bestem i was voor de Nederl. Blinden-industrie. Gisteren kwam de man het busje lichten, doch de slager gaf hem te ken nen, het geld wel aan hem te willen afstaan, doch onder politietoezicht. Daar moest de man niets van hebben en liep weg. {Hbl. öp het tetrein tusschen de Weena straat en de Raampoortlaan te Rotter dam, waar het station van de electrische spoor naar 's Gravenhage eerlang zal verrijzen, is men bij het uitvoeren van graafwerk ten behoeve van het heien, op zware fundeeringen*van een poort gestuit, welke voor bijna acht eeuwen daar gebouwd moet zijn, toe gang gevende tot de brug, welke aan de slotgracht van het Hof van Weena gelegd was. De gevonden fundamen ten zijn, meldt de A'. R. CV., buitenge woon sterk gebouwd; zij meten onder 3 en boven 2 en zijn gemetseld van reus achtige baksteenen welke 33 c.M. lang zijn en 10 en meer c,M. dik. Om en bij dit steengevaarte, dat op een houten vloer rust, zijn in de kleilaag of tusschen eeuwenoude ondergrondsehe puinhoo- pen verschillende merkwaardige voor werpen gevonden, zooals aarden kan netjes en ander huisraad. Dit alles is van heden af met een aantal der groote metselsteenen en hout, van bovenge- noemden vloer afkomstig, in het ge meentelijke Museum van oudheden in de Boij mansstraat te Rotterdam ter be zichtiging gesteld. Het tentoongestelde is gedurende de eerstvolgende week te bezichtigen, Een welgesteld landbouwer, de heer E. Elings, dezer dagen te Warfum overleden, heeft verschillende legaten vermaakt. Aan drie arbeiders die vele jaren op zijn boerderij werkzaam zijn geweest, werd ieder f 500 vermaakt, aan twee anderen ieder f150. De boeren knecht, die voor hem de boerderij be stuurde, moet f 3000 ontvangen. Voorts werden bedacht de armen der beide kerken te Warfum en de stichting te Neerbosch. EEN ERNSTIG ONGELUK. Uit Ierseke wordt gemeld, dat Za terdag een visschersvaartuig, bij het invaren van de Zandkreek, is omgesla gen, met gevolg, dat de drie opvaren den, drie broeders, zijn verdronken. Het zijn de gebroeders Koster, die resp. 29, 25 en 23 jaar oud waren. Des middags waren zij, naar men aan de M. Ct. meldt, in dienst van een kweeker, met een visschersvaartuig, eigendom van een hunner, met mosselen en oesters geladen, naar de Zandkreek afgevaren, om de lading daar uit te zaaien. Omstreeks 11 uur bevonden zij zich ter hoogte van Kattendijke, niet ver van het Goesche Sas. Er woei een stevige bries, zoodat zij dubbel gereefd voeren. Op gemelde hoogte ontmoeten twee stroomingen elkander, waardoor daar allicht deining of branding ontstaat en een enkele stortzee van eenige beteeke- nis voldoende kan zijn, om een open, diep geladen vaartuig te vervullen en te doen zinken. Dit zal hier wel zoo gebeurd zijn. Een ander Ierseksch vaartuig, met dezelfde bestemming, was een eind vooruit. De bemanning ervan had dat van de Koster's zien naderen, maar kort daarna zagen zij het tot hun schrik in zinkenden toestand. Terstond snelden zij ter hulp, maar op de plaats des onheils gekomen, zagen zij niets meer dan een watervat, een paar klompen en een gang (plank). Van het scheepje zelf was geen schijn of schaduw te ontdekken, wat geen wonder is, omdat het vaarwater daar 15 a 18 vademen diep is. Na eenigen tijd konden zy slechts huiswaartskeeren, om de droeve mare over te brengen. De verongelukten waren flinke man nen van onberispelijk gedrag. De twee oudste waren getrouwd en laten wedu wen met 3 en 2 kinderen achter. Hunne ouders leven ook nog en hebben van huD vijf of zes zonen nu geen enkelen tneer over. Wie schetst hun toestand en dien der weduwen De deelneming is algemeen. Pogingen, Zondag in 'twerk gesteld om de lijken op te visschen zijn zonder gevolg gebleven. Wel zijn eenige buit- hellingplankeü drijvende gevonden, waaruit blijkt, dat het scheepje onder 't zinken gekanteld is. Wielrijders bij onweer. De „Rad.-Welt" schryft Bij de nadering van het a.s. seizoen wordt er op opmerkzaam gemaakt, dat er levensgevaar aan verbonden is, wanneer men gedurende het onweer op zijn rijwiel zit of er mede in de hand loopt. De inzender dezer heeft het zelf ondervonden, dat hij in den vorigen zomer met zijn vriend door een onweer werd verrast. Daarbij trokken de rij wielen, waarop zij zaten, door hunne staaldeelen den bliksem aan, zoodat zij van hunne rijwielen werden geslingerd en uit hunne vingertoppen en stuur vonken sloegen. Zij waren toen ge dwongen hunne rijwielen in den steek te laten en hun h#il in een sloot te zoeken. Wij raden dus een ieder aan bij een naderend onweer zijn rijwiel zoo spoedig mogelijk in zekerheid te brengen. Te Usseau, in Frankrijk, houdt nu reeds sedert eenige dagen een gek de politie op een afstand. Hij heeft van zijn alleen staand huis een vol slagen fort gemaakt, waarvan alle toe gangen gebarricadeerd zijn, en schiet nu met een geweer op ieder die durft naderen. De man is formeel belegerd, maar dat helpt niet en er is nu besloten een kanon te gebruiken om het huis stuk te schieten. Dat zal een drie duizend franc schadevergoeding kosten aan den eigenaar, maar men ziet geen andere kans om een eind aan den toe stand te maken. De Engelsche automobiel-club heeft besloten om een wegwedstrijd van automobielen voortaan niet meer toe te laten. Een besluit dat gewaardeerd zal worden Te Hohennauen zag een boer, terwijl hij aan het ploegen was, in eens zijn paard voor zijn verbaasde oogen in den grond -verdwijnen. Toen men, nadat het dier met veel moeite uit zijn ontijdig graf getrokken was, met spade aan het verder delven ging, ontdekte men een keldergewelf uit de middel eeuwen. In het gewelf vond men een soort stempel met den naam „Vezellin" er op, hetgeen weer tot het vermoeden leidde, dat op deze plaats het dorp Vezellin gestaan heeft, een van de vele in den 30-jarigen oorlog vernielde en niet weer herbouwde dorpen. Bij de behandeling van de Devereux zaak te Londen is Zaterdag bekend gemaakt, dat bij het scheikundig onder zoek in de lijken van de vrouw en de twee kinderen genoeg morfine gevon den is om hun dood te veroorzaken. Dynamiet te Antwerpen. Het Hbld. ran Antw. schryft Wij hopen, dat de overheid bijzon dere voorzorgen zal nemen met het oog op een gelijke lading, die Maandag morgen op de rivier aankomt. Wij bedoelden een lading van 5000 kassen, te zamen 112,500 kilo's dyna miet, plus een groote hoeveelheid slag hoedjes, toekomende per St. Harburg, komende van Hamburg. De dynamiet is aldaar geladen en is bestemd voor Australië. Dit gevaarlijk goedje zal te Lief- kenshoek in vier lichters overgeslagen wordende Harburg zal vervolgens te Antwerpen stukgoederen komen laden en dan te Liet kenshoek weer de dyna miet innemen. Intusschen blijven de vier lichters op de rivier liggen en men ziet van hier wat er van de rivier en van onze haven zou worden, indien een aanva ring of botsing met een van die vaar tuigen gebeurde. Het zoude een ramp zijn, waarbij de rampen in Amerika kinderspel zouden zijn. In 't belang onzer haven en in't be lang Van de inwoners uit den polder en het omliggende hopen wij wel, dat er uitzonderlijke maatregelen zijn ge nomen. Het spoorwegongeluk bij Harrisburg is een van de ergsten, die Amerika in den laatsten tijd gekend heeft. De sneltrein van Chicago botste op de Pennsylvanie-lijn met een goederentrein waarin zich twee wagens met dynamiet bevonden. De ketel van de sneltrein locomotief ontplofte, en als gevolg daar van ontploften ook de twee wagens dynamiet na elkaar. Al de reeds op elkaar gereden wagens werden tot splinters geslagen en waren spoedig een groote vuurzee. Een deel der passagiers was door de ontploffingen uit den trein geslingerd, tot zelfs in de rivier die daar even wijdig met de spoorlijn loopt. Maar de rest der ongelukkigen was bekneld tusschen de brokstukken der wagens, bedreigd door de vlammen. Het vuur belette ook in 't begin de toestroomende helpers om iets uit te richten in weerwil van de hartver scheurende kreten van de beklemden. Eerst laat kon men met het weghalen der dooden beginnen. Een gematigde schatting stelt het aantal dooden op 20, dat der gewonden op 70. AXEL, 13 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,90 èi 9,10 Rogge 7, a f 7,20 Wintergerst 9,k 0, Zomergerst, 0,0,Haver 7,75 a 8,Erwten 8,a 8,40 Paar- denboonen 8,a ƒ8,25 Duivenboonen 0,a f 0,Witteboonen 0,— k f 0,Bruineboonen 0,èi 0, Boekweit 0,k f 0,Lijnzaad 0, èi 10,Aardappels 0,Koolzaad per zak van 106 liters f 0, HULST, 15 Mei. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,75, Rogge 6,75, Win tergerst 8,Zomergerst 0,Ha ver 7,75, Erwten 8,50, Paarden- boonen 8,Duivenboonen 9, Witteboonen 0,Bruineboonen 0,Boekweit 0,Lijnzaad f 0,Aardappels 2,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo 0,90, k 0,Eieren per 26 stuks 0,75, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 19 stuks hoornvee, 13 varkens, 0 paarden, verkocht9 stuks hoornvee, 18 varkens, 0 paarden. Het Bestuur van den polder OUDE EGLANTIER, maakt bekend, dat eéne vergadering van Stembevoegde Inge landen, zal gehouden worden op Vrij dag 26 Mei 1905, des namiddags 2 ure, in het hotel *Het Gulden Vlies" bij Mej. wed. Rolff te Axel. Het Bestuur voornoemd M. WOLFERT, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv.-Grifif. Zij, die werkend lid van boven genoemd zanggezelschap willen worden, kunnen zich daartoe aangeven tot •22 Mei bij HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3