Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Zij wilden wachten totdat de commissie zou zijn teruggekeerd, die vanwege de patroons van Limoges naar den minister van binnenlandsche zakengezonden was. Dat minister Etienne zoo uitdrukkelijk heeft verklaard, dat de regeering de vrijheid van arbeid zou handhaven en voor de veiligheid van de bewoners zorg dragen, geeft hoop, dat de patroons der steengroeven en de ondernemers van bouwwerken hun plan niet ten uitvoer zullen leggen. De prefect zal er bovendien nu toch eindelijk ook wel in geslaagd zijn te zorgen, dat de wip- karren, die geladen van de steengroeven komen, niet telkens vóór zij haar be stemming hebben bereikt, hun inhoud moeten laten loopen. ENGELAND. De Engelsche bladen houden zich bezig met een spiritisten-geschiedenis, die haar belang heeft omdat zij in het Lagerhuis speelde. Het unionistische parlementslid Carne Rasch was vrij ernstig ziek en daarom afwezig. Daar, op een avond kort geleden, ziet zijn collega en vriend Sir Gilbert Parker hem in de vergaderzaal zitten, vlak bij. Rasch ziet er doodsbleek en somber uit. Parker knikt hem toe en zegt ik hoop dat 't beter gaat Geen ant woord. Parker kijkt weer, en Rasch is weg. Hij gaat hem zoekenhij is nergens in het gebouw. Toen wist Parker, dat hij Rasch' geest had gezien. Hij is of dood of stervende, zeide hij aan een vriend. Rasch lag thuis te bed en was en is herstellende. De over spannen toestand, waarin Parker blijk baar verkeert, moge tot verontschuldi ging dienen voor de dwaze dingen, die hij in den laatsten tijd over Zuid-Afrika gezegd heeft. RUSLAND. De Jewish Chronicle verneemt dat er een groote verbetering in den toestand van de Joden in Rusland op til is. Zij zouden volkomen vrijheid van beweging en vestiging in alle steden van Rusland krijgen op de dorpen durft de regeering ze niet toelaten, uit vrees, zoo heet 't, voor herhalingeh van de onlusten in Kisjinef, dat echter een stad is. ZUID-AFRIKA. Het ministerie Jameson zit nog altijd stevig in den zadel. In de Wetgevende Vergadering is een voorstel van Merri- man om niet met de behandeling van de begrooting door te gaan voor de regeering den staat van 's lands geld- den bisschop in zware verdenking te brengen zoo had de verklaring van Wou ter, dat hij op raad van vader Willibald handelde, toen hij persoonlijk desbisschops hulp en bescherming inriep, gee^e andere uitwerking op den jonker, dan dat hij den veerman van alle verdenking vrij sprak, en meer in zijn opgevat vermoe den nog de dubbelzinnigheid van den monnik versterkt werd, zich voornemen de om bij de eerste gelegenheid zijnen heer dit vermoeden mede te deelen, roerde hij verder het onderhavige onder werp niet meer aan, maar vroeg den veerman //Gij wilt dus heden nog de stad verlaten eu u naar Zwolle op weg begeven, maar onder welk dak zult gij den naderenden nacht doorbrengenP' »Onder dit dak!" hernam de schipper, zijne hand naar bóven stekende en op den wolkeloozen hemel wijzende, waar van het heldere azuur juist door de onder gaande zon, in eenen gouden vuurgloed gezet werd; //waaronder ik reeds zoo vele malen den stillen nacht zag voorbij gaan en den vrolijken morgen zag dagen Getroffen doer den heiligen ernst waar mede de grijsaard had gesproken, ver volgde Arnold eenigzins geroerd »Het is waar, Wouter! dat dit een ver hemelte is zoo prachtig als geene rust plaats van eenig vorst dekt, maar gij z ilt toestemmen, dat uwe stramme leden eene andere legerstede eischen, dan die welke u onder den blooten hemel wordt middelen geheel had bloot gelegd, Welk voorstel als een motie van afkeuring werd beschouwd, met 49 tegen 41 stemmen verworpen. Dedjrecteur-generaal der posterijen en telegraphic noodigt een ieder uit om bij kortere of langere afwezigheid uit zijn woonplaats, voor zooveel mogelijk, maatregelen te nemen om voor hem be stemde per post te verzenden brieven, nieuwsbladen, drukwerken enz. recht streeks aan zijn tijdelijke verblijfplaats te doen adresseeren, ten einde het werk der nazending op de kantoren der pos terijen, inzonderheid gedurende het reisseizoen, zooveel mogelijk te beper ken en daardoor de overkomst der stuk ken te bespoedigen. 4fc. In de laatste helft van de vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gevoerd 135 melk- en kalf koeien, en wel langs Clinge 78, langs Sas van Gent 16 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 41. De uitvoer langs de 12 grenskan toren bedroeg 1236 stuks. In de maand April bedroeg de geheele invoer 2516 stuks, tegen 1583 in de maand Maart van dit jaar; dus een vermeerdering van 1000 stuks. AXEL, 16 Mei 1905. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft onlangs een commissie uit zijn midden benoemd om nogmaals bij den minister van waterstaat aan te dringen om onze gemeente te hulp te komen. Zonder van pessimisme beschuldigd te mogen worden, is er werkelijk reden te over om den toestand van onze haven donker in te zien. Wanneer de groote en grootsche werken tot verbetering van het kanaal Ter Neuzen-Gent geheel voltooid zijn, bestaat er veel kans dat de grootere schepen, die thans nog te Ter Neuzen lossen, naar Gent zullen doorvaren, om daar te lossen en te laden. De haven van Ter Neuzen heeft nu al gebrek aan losplaatsen en een vlucht- haven en wanneer deze niet gemaakt worden, wat laat zich dan gemakkelijker begrijpen dan het feit, dat de moderne inrichtingen en havens te Gent zullen geprefereerd worden boven de primi tieve te Ter Neuzen. N. R. Ct. aangeboden. Wezenlijk,' ging hij op zijnen gewonen minzamen toon voort, z/ik zoude u aanranden den nacht in Utrecht te vertoeven om morgen met den dag U edelheid denkt dan, viel Wouter den jonker weemoedig in de rede, /dat een' vader den slaap zoude kunnen vin den, ook al strekte hij zijn vermoeid lichaam neder op een rustbed zoo zacht als nimmer nog zijn leden drukte, wan neer het hart vol is van kommer en zorg, en angstige onrust omtrent het lot van zijn kind //Wanneer de begeerte om tijding van Agge te bekomen, u tot dezen spoed aan drijft, dan kan ik die begeerte reeds hier voldoen. Ik heb van de edele jonk vrouw Mathilda van Voërst het gerust stellend bericht gekregen, dat uwe doch ter zich buiten gevaar bevond, en men de hoop mag koesteren, dat zij weldra van de ontvangen wonde zal hersteld zijn. Daarom Wouter, zie van uw voornemen af en blijf dezen nacht te Utrecht, wel licht keert morgen een hessenwagen van hier naar Zwolle terug, waarmede gij alsdan op eene gemakkelijker wijze, da i om den moeielijken weg te voet af t j leggên, den terugtocht kunt aannemen." //Met blijde vreugde had Wouter het heugelijk bericht nopens zijne dochter vernomen, doch in plaats dat dit hem zoude terughouden, om op dit oogen- blik reeds de moeielijke voetreis aan te Zaterdagavond werd te Ter Neu zen in het „Hötel des PayS-Bas" eene openbare vergadering gehouden van wege de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Oostburg waarin als spreker optrad de heer Tal- ma, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: De Politieke toestand. De vergadering werd druk bezocht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer J. van der Peijl van Ter Neuzen. Naar we vernemen, trad Zaterdag Dr. Van den Brink, de gewezen pries ter, candidaat der Vrije Katholieken voor de Tweede Kamer in het district Hontënisse, te Hulst op in eene open bare vergadering, die door velen werd bijgewoond. Dezer dagen stierf in een der grensgemeenten een paard dat in ons lpnd verzekerd was. De agent uit deze omgeving kreeg hiervan kennis en begaf zich daarheen om het doode dier ten profijte van zijn maatschappij te verkoopen. Aldaar aangekomen vernam hij dat het paard reeds was begraven gewor den, doch dat het kort na de begraving door dieven was opgegraven en mee gevoerd. Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland zijn Vrijdag tot hetpiedik- ambt, in de Ned. Herv. kerk toege laten de heeren J. Kalshoven, candi daat te Elspeet, en M. van Empel, candidaat te Dordrecht. De wed. Gvan Puivelde te Over slag is haar 100-ste jaar ingetreden. De 99-jarige vrouw is nog buitengewoon flink voor dezen hoogen leeftijd, ofschoon zij vroeger iemand was van een zwak gestel. Na een onderzoek, dat meer dan twee maanden duurde, zijn de twee aangehoudenen, Sch. en H., verdacht van moord op de oude Petronella te Wachtebeke, Dinsdagnamiddag ook in vrijheid gesteld en met den trein van 9 ure te Wachtebeke aangekomen. De verdachten hebben 63 dagen in de gevangenis doorgebracht. Toen S, in de Molenstraat bij zijn tante kwam, was het natuurlijk een verrassing. Zijn oom reed dadelijk per flets naar de Sluize, om zijn moeder te verwittigen. Sch's moeder en geheel het huisgezin van H. trokken spoedig naar de Molen straat. Eenige personen, die nog op waren, gingen er ook naar toe. Men nemen, wekte het dermate zijnen moed en opgeruimdheid op, dat hij zich sterk en ten vollen in staat gevoelde voor den zwaren tocht, die voor hem lag, en op eenen bijna vrolijken toon hernam hij z/De tijding, edele heer! welke gij mij daar hebt gegeven, schenkt mij eenen zoo gunstigen zeilwind, dat ik het dezen nacht met bijgezette bovenbramlijzeilen gemakkelijk in de lappen kan houden, en als God wil, morgen avond nog te Zwolle binnen de haven kan loopen, ik zal dus maar dadelijk onder zeil gaan, en mijn dagelijks tuigagie gebruiken om mij binnen Zwolle te brengen, want om bij eene der landschepen aan boord te gaan, daartoe behoort iets, dat in langen tijd bij den ouden Wouter vreemder was, dan eene witte raaf bij den jager.' Snel greep Arnold de ruwe hand van den veerman en drukte daarin een goud stuk, en toen den ouden Wouter de blin kende gele klenr van het metaal te ge- moet flikkerde, bleef zijn oog bijna ont steld op het belangrijk geschenk rusten, doch ras de opkomende stem der begeer lijkheid smorende, zeide hij /Ik beu niet trotsch, edele heer! en zou nimmer een geschenk uit uwe hand versmaden, maar vergeef het den ouden man, indien hij op den avond van zijn leven, zich oubekwaam vindt iets te doen hetwelk hij nog nimmer deed, eene aalmoes aan te nemen, om zich eenig gemak te ver schaffen, terwijl de hemel hem nog krach- zhng, danste êti weende van vreugde. Er werd feest gevierd tot 2 uren 'snachts, totdat het troepje, moe gesprongen, naar de Sluize trok. Dhn volgenden dag werd er opnieuw feest gevierd. Tot hiertoe zijn in de zaak een hon derdtal personen ondervraagd. M. Ct. H. M. de Koningin heeft aan het hoofdcomité der fancyfair, ten bate der nationale blindenzorg, te 's Graven- hage gehouden, f100 geschonken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag brak brand uit in een perceel op het landgoed Bosch en Vaart" on der Heemstede. De brand ontstond op een kamer, waarop de heer J. P. Mul ler woonde, die afwezig was, naar men meende. Thans is het lijk van dien per soon van onder de puinhoopen vandaan gehaald. Het lijk is naar het H. Elisa- beth-Gasthuis te Haarlem vervoerd. Omtrent dezen brand meldt de O. U. Ct. nader: Om welke reden ook.de politie heeft aanleiding gevonden haar onder zoek aangaande den brand in de Sprui- tenboschstraat met de grootste omzichtig heid voort te zetten. Geen geloof hechtende aan de gege ven verklaringen, dat de heer Muller Maandag de woning zou hebben verla ten, werd er links en rechts naar de familieleden van de heer Muller getele grafeerd, evenwel zonder succes. Daarop besloot men de puinhoopen nauwkeurig te onderzoeken; het terrein werd daarbij afgezet. Donderdag, 't was reeds na 10 uur, vond men een vorme- loozen klomp, die dadelijk het vermoe den wekte te zijn het overschot van den heer Muller; het hoofd, een gedeelte van de armen en de beenen werden niet gevonden. Het overschot werd naar het gasthuis overgebracht. De officier van justitie, ijlings gewaar schuwd, verscheen nog denzeltden avond en stelde ook ter plaatse een onderzoek in. Inmiddels gaat men voort de puin hoopen te doorzoeken. Tot nog toe vond men verder niets dan een kurken trekker. Opmerkelijk achcen sommi gen het, dat zoo weinig resten van den inboedel zijn terug te vinden. De heer Muller was ongeveer 50 jaar oud en leefde van zijn renten. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat de heer Muller in huis was, terwijl door den bewoner aan de politie werd medegedeeld, dat hij sinds Maandag niet thuis was geweest. Vermoedelijk is de heer Muller thuis gekomen, zonder dat zijn huisgenooten dit hebben bemerkt. In het woonhuis van A. van Gennep, wethouder op „Het Hout" te Mierloo, brak brand uit nabij den schoorsteen. In een ommezien stond het huis met stallen en bergplaatsen in lichte laaie en sloegen de vlammen over naar een huis met drie woningen, toebehoorende aan G. van der Aa. van deze was een woning onbewoond, een ander door v. d. Aa zelf bewoond, doch de derde was in huur bij den arbeider H. van Steke lenburg, die ongelukkiglijk niets verze kerd heeft. De brandspuiten van 't dorp en 't Hout bewezen goede diensten, doch konden wegens de stroodaken de pan den niet behouden. ten overliet, om dat genot te ontberen,' en de hand uitstrekkende wilde hij den jonker het geldstuk teruggeven, toen hij bespeurde dat Arnold reeds in het dichte gedrang was verdwenen. /Edelmoedige jongeling!' sprak de veerman zacht, terwijl hij zich diep ge roerd een traan van den bruinen wang wischte, /God kent uwe reine ziel, hij neme haar in Zijne hoede, en schenke haar het loon der braven voor deze en de volgende wereld Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2