6 DE STBS VOËIIST kosielooze inenting en herinenting i\o. 13. Woensdag 17 Mei 1905. 21' Nieuws- en Advertentieblad till voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, AXEL. Buitenland. F E U I L L E T O N. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5. cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL, deelt mede, dat, wegens het voorkomen van Pokken, in de naburige Belgische gemeente Selzaete, eene buitengewone gelegenheid bestaat tot ten Raadhuize, op Donderdag 18 Mei aanstaande, des voormiddags van 9 tot 10 uren. Axel, den 9 Mei 1905. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het Japansche koopvaardijschip Na- gatokoe Maroe is aan de kust van Jezo aangehouden door twee Russische oor logsschepen, die na onderzoek van de scheepspapieren het schip lieten door varen en zelf in een dichten nevel verdwenen. Evenzoo heeft (den 9en dezer) de Eitokoe Maroe op 20 zeemijlen ten N.W. van de Tsoegaroe-straat twee Russische oorlogsschepen ontmoet, den kelijk de Rossia en ie Gromowoi uit Wladiwo-tok; ook ^che schip werd niet lastig gev Als het waar is, de twee groote, nog beschikbare Russische krui sers zich thans buitengaats vertoonen, zal dit wel ten doel hebben dat men Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362) ,10. 67) 40 De genegenheid, of liever, het mede- lijden, hetwelk de jonker vroeger jegens e t den ouden veerman gekoesterd had, was van tamelijk verminderd en verflauwd sedert deze laatste den vorigen avond ondanks I zijne vorige bepaalde verzekeringen aan 1 Arnold, evenwel den bisschop had bezocht, uten en dezen met de zwartste kleuien, een tafereel had opgehangen van hetgeen ten zijne dochter was wedervaren. Hoezeer I hij het in den vader giet konde laken, dat hij elke poging aanwendde tot red- ER. ding en behoud van zijn kind, kon Ar- rsoon nold het echter den ouden Wouter niet, zoo gereedelijk vergeven, dat hij zoo be- j paald en stellig den baron Sweder van Voërst van wandaden beschuldigd had, die eenen zwaren stoot toebrachten aan het wankelend gebouw van vrede en I vriendschap, tusschen den Ovferijsselschen edelman en zijnen meester. Hij zoude dierhalve den grijzen schip per ontweken zijn, indien deze, hem in het ut" 00" krijgende, zich niet zoo spoedig als b«. zijne krachten hem dit toelieten, door I het gedrang had gewerkt en naar den de aandacht der Japanners van Rozjest- wenski wil afleiden, en sommigen maken daaruit de gevolgtrekking dat de Oost- zeevloot nu het laatste deel van zijn reis naar het noorden reeds aangevangen heeft. De oorlog doet op de Japansche kust- visscherij zijn nadeeligen invloed gelden. Te Hokodate, de voornaamste Japansche visschersplaats, bedroeg in 1904 de aanvoer slechts een waarde van f80,000, tegen een aanvoer van omstreeks 3',/.2 millioen gulden in 1903. DUITSCHLAND. De plechtigheid in de gedenkhal op het kerkhof te Gravelotte is zeer een voudig geweest. In het gebouw zong een zangvereenigiyg een hymne en daarna bedankte, de stadhouder van het r.j v.-sland den Keizer in een korte toe spraak voor zijn komst. Een protes tantsch en een roomsch geestelijke spraken een gebed uit, en vervolgens deed de Keizer een rondgang door de hal, waarbij hij verschillende kunste naars die aan de versiering hadden meege w er kt, aansprak. Ten slotte schreef hij zijn naam in het gouden boek en keerde te paard naar Metz terug. Onder de genoodigden die daar 's mid dags aan tafel aanzaten, was ook de veelbesproken bisschop Benzier. De nieuwe overeenkomst met de gravin van Montignoso, die aan den koning van Saksen ter goedkeuring is voorgelegd, bevat de volgende bepa lingen lo. De gravin houdt op Saksisch onderdaan te zijn2o. Zij geeft het jonker toetrad. Nauwelijks had deze laatste eenen blik geworpen op het som bere en droefgeestige gelaat van den ouden veerman, waarop al het lijden, dat zijne ziel drukte, met sterke trekken leesbaar was, of elke wrok was uit Ar nolds edel gemoed verbannen, en zag hij in Wouter weder denzelfden kalmen en geduldigen lijder van voorheen. „Ik dank den hemel, edele heer riep Wouter, toen hij eerbiedig zijue muts van het witte hoofd had genomen, „dat Hij mij eerst nog in uw vaarwater brengt, voor ik weder tiaar Zwolle onderzeil ga. Hierdoor vind ik gelegenheid om u edelheid mijn hartelijken dank toe te btengen, dat gij u hebt verwaardigd, de belangen, van een arm man ter harte te nemen en voor te staan.' „Het komt mij voor, Wouter,' ant woordde Arnold met geveinsde koelheid, „dat deze dan kaan bieding eenigzins te onpas is, en ik mij niet gerechtigd mag achten die aan te nemen, hetgeen toch, waarvoor ik dien dank zoude verdiend hebben, is niet door mij, maar door u zelve verricht.' De koele, teruggetrokken toon trof den ouden veerman des te gevoeliger, wijt hij niet begreep waarmede het ver- lie.id te hebben dat de jonker die hem vroeger zooveel edelmoedige menschlie- vendheid en hartelijke deelneming be wezen had, thans zoo eensklaps jegens hem in eenen kouden, gevoelloozen on_ prinsesje Anna Pia Monica een jaar na het in werking treden wan de nieuwe overeenkomst aan het Saksische hof over3o. De gravin krijgt een jaar lijksche apanage van 40,000 mk. (vroeger 30,000 mk.), die in maandelijksche termijnen betaald wordt4o. Het Sak sische hof stelt haar in de gelegenheid, alle jaren hare kinderen te zien. De overeenkomst is tot stand gebracht door een briefwisseling tusschen den groothertog van Toskane, den vader der gravin, en den koning van Saksen, verder door den invloed van gravin Fugger, die sedert jaren een boezem vriendin van de gravin van Montig noso is. Te Lissa by Breslau is prins Alexander Sulkowski overleden. ZijnkasteelReisen met 30,000 morgens grond wordt eigen dom van den Pruisischen fiscus, daar de prins geen erfgerechtigde nakome lingschap heeft. Volgens een ambtelijke mededeeling, zijn in den landkreits Beuthen in den tijd van 4 tot 10 April 35 menschen door hersenvliesruggemergsontsteking aangetast, van wie er 9 overleden zijn. Het geheele aantal ziektegevallen van 19 November tot 10 Mei in dat district is 378, het aantal sterfgevallen 167. Verder zijn 51 patiënten hersteld. De anderen worden nog behandeld. In het armhuis te Essen is dezer dagen zekere Kratochwill, vroeger eige naar van een grooten stoommolen, over leden. Zijn vader had den molen indertijd opgericht en de zaak bloeide. Kratochwill erfdé van zijn vader een mensch herschapen was. Uit de verraste en ontstelde blik van Wouter, bemerkte Arnold ras, dat de veerman deszelfs vroegere beloften scheen vergeten te hebben, of althans zijne woor den niet begrepen had, zoodat de jonker op meer bezadigden toon vervolgde„Het is mij gisteren avond gebleken, Wouter, dat op uwe voornemens weinig staat is te maken, en gij, van uwe zijde mijne beloften weinig vertrouwt; is dit laatste werkelijk het geval, of dreef u de dorst naar wraak, die gij vroeger zeidet zoo geheel te missen, zoo sterk aan om zelve den bisschop mede te deelen, hetgeen gij aan mij overgelaten hadt te doen „Ha!' riep Wouter met ontplooid ge laat, als of eensklaps een helder licht voor hem was opgegaan„nu eerst be grijp ik het van waar deze windvlaag kwam. UEdelheid beschouwde den ouden Wouter als iemand, die op twee koersen stuurtMaar bij den heiligen hemel dat heeft hij nooit gedaan, er'i zal het nimmer doen „Gaarne wil ik u gelooven, vriend Wouterhernam Arnold, die in des veermans open gelaat, zijne volle onschuld [as aan defeil, waaarvan hij hem eenige oogenblikken vroeger ten onrechte ha i beschuldigd, maar gij zult het mij ver- geveij, indien ik u van eenige dubbel hartigheid niet kan vrijpleiten, zoolang gij het strijdige tusschen uwe vredelie vende woorden en wraakzuchtige daden millioen mk. aan vermogen, maar werd gaandeweg door allerlei vleiers en valsche vrienden ten gronde gericht. Toen hij eindelyk doodarm was gewor den, wilde niemand hem helpen, en zoo verhuisde hij op zijn ouden dag naar het armhuis, waar hij nu is ge storven. FRANKRIJK. Te Limoges komen steeds meer gen darmes om voor de rust te waken. Soldaten en officieren staan nog wel bloot aan beleedigingen op straalMaar, daar samenscholingen verboden zijn, blijft het nu bij schelden. Donderdag zijn er 5 personen in hechtenis genomen, omdat zij op gendarmes of andere rust- bewakers scholden. Ook is opgebracht een arbeidster van de fabriek van Beaulieu, Frauyoise Barrière genaamd, vermoedelijk een potige vrouw. Zij wordt er van be schuldigd, het zoontje van den concierge der fabriek yan Beaulieu de twee ribben te hebben ingeslagen. De toestand van het jongetje blijft ernstig. De fabriek van Beaulieu ziet er somber uit. Alles is gesloten, de familie is naar Parijs gevlucht. De patroons van de steengroeven en de ondernemers van bouwwerken waren van plain hun werkvolk naar huis te zenden, omdat het stakende werkvolk van een der steengroeven het vervoer van steenen naar de stad belemmerde door telkens onderweg de wipkarren om te wippen. Dat plan hebben zij echter niet ten uitvoer gelegd. niet hebt weggenomen.' „Wanneer ik geenen loods aan boord had gekregen, edele heer die ik meende meer kennis dan mij zelve te moeten schrijven» van de gronden van het vaar water waarin ik zeilde, dan zoude ik denzelfden koes gehouden hebben, dien ik u vroeger opgaf te nemen, en die en die geene andere was, dan mijne zaak en die van mijne ongelukkige dochter, geheel aan uwe handen over te geven en toe te ver trouwenn.' „En wie was hij dien/gij zoo vele wijs heid toekent „Iemand aan wien UEdelheid zelve zal moeten toestemmen, dat ten vollen en gerüstelijk het roer kon overgegeven worden. De heilige vader Willi bald uit Fraterhuis;' hernam Wouter, zichtbaar innig verblijd, dat hij zich van den smar- telijken blaam konde zuiveren, die zijne dubbelzinnige behandeling op hem gewor pen had. Naardien Arnold eenigermate dit ant woord verwacht had, het hem niet onl- gaan was, dat de pater, wellicht door ge heime bijoogmerken gedreven, den twist tusschen den baron Van'Voërst en den bisschop, trachtte aan te blazen, in stede van dien te blusschen, en tot dat einde, liet alleen zelve een bezwarend verslag van het voorgevallene te Zwolle had ge daan, maar ook den ouden 'en éënvoudi- gen schipper opgezet en aangestookt zoude hebben, om den baron Van Voërst bij

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1