I DE Binnenland. predikbeurten te axel Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. ken, dat in geen enkele werkplaats en op geen enkel terrein meer gewerkt zal worden. Deze uitsluiting is een gevolg van een werkstaking. De stakers en de uitgeslotenen tellen samen bijna 5000 man. Te Zurich, waar de staking van de metselaars en opperlieden nog steeds voortduurt, loopen nu ook ruim 5000 kastenmakers rond. Ze zijn eergisteren door de patroons uitgesloten. De minister van waterstaat brengt in de Stct. No. 111 ter algemeene kennis, dat, ingaande 15 Mei 1905, verboden wordt de in- en doorvoer uit België van hout, hetwelk gediend heett voor stal ling van vee. Dit verbod is niet toepasselijk: I. Wat den invoer betreft: op het hout, hetwelk aan het eerste kantoor door den districtsveearts of diens plaatsvervanger bij onderzoek bevon den wordt vatbaar te zijn voor eene af doende ontsmetting; deze ontsmetting geschiedt in de gemeente van invoer, op kosten van den belanghebbende en op aanwijzing en onder toezicht van den districtsveearts of diens plaatsver vanger. II. Wat den doorvoer betreft: op het hout, hetwelk, afgescheiden van vee, zonder overlading, vervoerd wordt hetzij per spoor in een afzonder lijken, gesloten wagen, hetzy per schip in een afgezonderd gedeelte. AXEL, 12 Mei 1905. Op het door den Raad dezer gemeente aan H. M. de Koningin ingediend ver zoekschrift, om ontheffing van het verbod vervat in het eerste lid van art. 45 der drankwet, is afwijzend beschikt. De heer Jvan Melle, te Middel burg, benoemd tot onderwijzer aan de chr. school te Axel (hoofd de heer P. van Vliet,) heeft voor die benoeming bedankt. Gisteren slaagde te Breda voor het akte-examen L. O, Mejuffrouw D. van Nuenen van Ter Neuzen, die tevens met ingang van 1 Juni a. s. benoemd is tot onderwijzeres aan de R. K. School te Axel. Woensdag slaagde te Middelburg o. m. voor het onderwijzers-examen mej E. J. Visser van Hontenisse, die Donder-' opgegeven taak te volvoeren. Toen hij de poort was uitgetreden, en de breede straat bereikt had, ontmoette hij dezelfde beweging en gewoel, als die welke den vorigen avond aan pater Wil- libald den weg versperd en hinderlijk gemaakt had, doch niet gelijk deze ver volgde hij zijnen weg zonder acht te slaan op hetgeen rondom hem voorviel, maar, zich in de dichtste drommen drin gende, en bijna elke vreemdeling die hij ontmoette nauwkeurig opnemende, doorkruiste hij, in alle richtingen, de meeste straten en pleinen der stad, en zich weinig storende aan de spottende blikken, welke de voorbijgangers op hem, den rijk gekleeden edelman van het bis schopshof wierpen, die eiken goochelaar en kunstenaar aangaapte en opnam met nieuwsgierigheid, meer passende aan kinderen en onnoozele lieden, dan aan iemand van zijnen rang en stand, voegde hij zich onder iederen kring welke ge vormd was rondom de eene of andere kunstenvertooner, en wanneer hij dan ook daar niet vond hetgeen hij zoo be- geerig zocht, verwijderde hij zich weder snel, om op eene andere plaats hetzelfde onderzoek te doen. Op deze wijze was er bijna een half uur verloopen. zonder dat hij eenig spoor gevondeu had, het welk hem naar het gewenschte doel zoude leiden. Eenmaal had hij wel eene ge stalte in het oog gekregen, die zich in het kleed van eeuen Oosterschen wijs dag ook slaagde voor de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Aan de thans geëindigde acte-exa- mens in Zeeland werd deelgenomen door 70 mannelijke en 47 vrouwelijke candidaten. Van hen werden afgewe zen 23 m. en 13 vr. candidaten, een had zich teruggetrokken, en slaagden 47 m. en 33 vr. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek legden 8 m. en 12 vr. can didaten examens ah Van deze werden 2 m. en 1 vr. afgewezen en slaagden 6 m. en 11 vr. Voor nuttige handwerken werden 4 candidaten geëxamineerd, van wie er 1 werd afgewezen en 3 slaagden. Het schijnt thans zoo schrijft men aan de M. Ct. vast te staan dat de nieuwe verbindingsweg naar de los en laadplaats bij het station te Axel zal worden aangelegd vanaf de eerste ver korting en over den Armendijk, en ver der door het bouwland van den heer Van Rompu. Het plan om, zooals aan vankelijk was vastgesteld, dezen weg een andere richting te geven, schijnt te zijn opgegeven. Men denkt met den aanleg klaar te zijn, als de bietenaanvoer begint. Daar er geen voldoende zekerheid bestaat, dat in de kiesdistricten Oost burg, Hontenisse en Zierikzee de pro- cessen-verbaal op den dag, volgende op de stemming of herstemming voor leden der Tweede Kamer, te 9 uur 'svoor middags naar den zetel van het hoofd- ptembureau zullen zijn overgebracht, omdat tot die overbrenging uit vele ge meenten een tocht over water, afhan kelijk van weêr en getij, noodig is en niet altijd op de beschikbaarheid der vervoermiddelen kan gerekend worden, is door den commissaris der koningin bepaald dat de zittingen der hoofd-stem- bureaux in de genoemde kiesdistricten zullen aanvangen: Te Oostburg: op Zaterdag 17 Juni, en ingeval van herstemming op Don derdag 29 Juni, beide 'smiddags 12 uur; Te Hontenisse: op Maandag 19 Juni, en ingeval van herstemming op Vrijdag 30 Juni, beide 'svoormiddags 9 uur; Te Zierikzee: op Maandag 19 Juni, en ingeval van herstemming op Vrijdag 30 Juni, beide 'svoormiddags 9 uur. DE WALZOORDEN. De nieuwe stoomboot „Walzoorden", bestemd voor den dienst VlakeWal zoorden, is Woensdag te Vlissingen gearriveerd, na via IJmuidcn over de Noordzee derwaarts gebracht te zijn. Donderdag had, ten overstaan van de commissie van toezicht over den pro vincialen stoombootdienst, bestaande uit de heeren Van Rompu, Siegers en De Casembroot, een proeftocht plaats. Het schroefstooinschip, gebouwd door de koninklijke Nederlandsche Grof smederij te Leiden, ingericht voor het vervoer van passagiers, goederen en vee en geschikt voor den dienst op de Zeeuwsche stroomen, heeft de volgende hoofdafmetingenlengte tusschen de loodlijnen 33 M., breedte op de spanten midscheeps 6 M. en holte 2.80 M. Met volle belading van het maximum aantal passagiers en goederen is de diepgang voor 1.50, achter 2.20 M. Het vaartuig is gebouwd van Siemens Martin staal voldoende aan de eisehen van het bureau Veritas". geer vertoonde, en bijzonder geleek op de door den ouden Herman aangeduide persoon, doch toen hij den Oosterling wilde volgen, was deze even snel in den bonten hoop en uit zijn gezicht verdwe nen. Moedeloos staakte Arnold ten laat- sten zijne vruchtelooze nasporingen, en zijne schreden naar de Geldersche poort richtende, wilde hij die juist uittreden om zich naar de Meenteweide te bege ven, toen hij de armoedig gekleede ge stalte van den ouden Wouter onder het gedrang opmerkte. Wordt vervolgd Het is voorzien van een voorroer voor liet gemakkelijk manoeuvreeren in beperkte ruimte. Voor de passagiers zijn ingericht verschillende ruimten. Vooruit een rooksalon aan 't dek, afgewerkt in blank teakhout en voorzien van -donkerroode trypen banken, rondloapende langs de wanden dezer dekhutmen heeft hier aan alle zijden een ruim uitzicht. In den rooksalon bevindt zich een breede en ruime trap, die voert naar de kajuic eerste klasse, een zeer ruim verblijf, met donkerrood fluweelen gemakkelijke banken, mahoniehouten tafel en spiegel. De betimmering van deze ruimte is bewerkt in mahoniehout met ahorn houten paneelen, ingelegd met keurig figuurwerk. In deze kajuit bevinden zich de toegangen naar de kapiteinshut en naar de W. C. Achteruit gèeft een stalen dekhuis toegang naar de ruime kajuit tweede klasse, welke geheel is betimmerd in blank greenenhout en voorzien van de noodige tafels, banken enz. In dit verblijf vindt men de toegangen naar de hutten voor machinist en stakeren in het trappenhuis een W. O. Al deze ruimten zijn voorzien van electrisch., licht, benevens hulpverlich- ting voor het geval van storing in de, eleetrische installatie. Aan het dek vindt men, behalve de schijnlichten, kappen en diverse toe gangen, de noodigë banken, ingericht om te kunnen worden neergeslagen, en losse banken op het achterdekvoorts een sloep in davids, ankerspil enz. Op de zeer ruime commandobrug zijn stuurtoestel, machinekamertelegraaf en kompas geplaatst. De seinlichten zijn mede electrisch, met noodverlichting door petroleumlampen. Over het geheele voor- en achterschip, zoomede op de commandobrug, zijn wegneembare zonnetenten aangebracht. Alle verblijven zijn voorzien van stoomverwarming. De machine is eene verticale com pound machine met oppervlak conden satie en afzonderlijke centrifugaalpomp voor circulatiehet vermogen, dat zij ontwikkelt, is ongeveer 300 I. P. K. De stoomketel werkt met een spanning van 9 atmosfeeren. In de machinekamer vindt men, behalve de gewone hulpwerktuigen, een dynamomachine met dynamo ten be'- hoeve van de eleetrische verlichting. M. Ct. Zondag 14 Mei 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Os. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 uie Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. den Maandag en Donderdag van 8 tot 111/9 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St jNTikolaas (Waas) J3elg-ië. Te Moerbeke is de werkstaking der wevers geëindigd. Door tusschenkomst van een paar invloedrijke personen zijn werkgevers en stakers het over de voor waarden eens geworden. Alle wevers hebben Dinsdag het werk hervat. Te Schore kreeg een veldarbeider, die wegens een onherstelbaar lichaams gebrek niet meer in staat is met han denarbeid in zijn onderhoud te voorzien, van de Koningin, als tegemoetkoming in den aankoop van een kar en een hit, f 40, teneinde eeiien kleinen handel te beginnen, en zoodoende een middel van bestaan te 'kunnen vinden. De loodgieter M. G. wonende in da Crispijnlaan te Rotterdam, had al meermalen woorden gehad met zijn meisje, dat in de Bagijnenhofstraat woont, omdat zij, wanneer hij verhin derd was, met den bootwerker M. V. uitging. Dit wekte in hooge mate zijn jaloezie op. Maandag ontving dat meisje een brief, waarin haar o. m. geschreven werd, dat M. G. „op haar leven liep". Den bootwerker M. V. werd van de zen brief mededeeling gedaan. Hij zocht M. G. op, beiden kregen woor den en omstreeks halfelf Maandagavond op het Groote Kerkplein gekomen, loste laatstgenoemde, zoo hij zegt uit zelfver dediging, een revolverschot op den bootwerker, die hem reeds eerder mis handelde. Het schot, gelost uit een wapen van zwaar kaliber, trof geen doel en onmiddelijk daarna nam de schutter de vlucht, maar op het Mori aansplein gegrepen, is hij naar het poli tiebureau in de Lange Torenstraat ge bracht en daar opgesloten. Het wapen, nog met een vijftal scherpe patronen geladen, werd in zijn bezit gevonden. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct. Het verbod van B. en W. aan de eigenaren van Café Brikman en de Kroon, om spiritualian toe te dienen aan personen die plaats nemen op de stoelen buiten de zalen aan de straat zijde geplaatst, is ook toegepast op alle andere eigenaren van inrichtingen met vergunning, die aan het Stationsplein, het Kennemerplein enz, zijn gelegen. Maar nu de uitvoering. Vanmiddag 4W4 uur b. v. hadden twee Franschen plaats genomen bij een der gelegenheden op de stoelen buiten en verlangden.een glaasje „Scidam". „Dat 's hier niet geoorloofd," zei de kelner. „Wat! niet geoorloofd? en hier staan toch tafels en stoelen en hier 'is het toch een gelegenheid waar „Scidam" te verkrijgen is?" „Jawel, zei de kelner, doch „la loi de monsieur Kuyper" verbiedt het „Sci dam" toe te dienen buiten het café, maar.hij wist er raad op. Hij zou het gevraagde zetten op een tafeltje binnen, vlak voor het openstaande ven ster, en als dan de heeren de glaasjes zetten op de buitenstaande tafeltjes, was dat hun zaak. En de Franschen, zich aan „la loi Kuyper" niet storende, deden alzoo en kregen dus hun „Scidam" tóch buiten en.binnen ook. Oudheden uit een antieke kast. Dezer dagen werd door den landbou wer M. van Goch, uit Heeswijk, die zich metterwoon te Dinther ging vesti gen, een oude antieke kast uit elkaar genomen, waarbij deze het geluk mocht smaken in de bovenhoeken daarvan 19 zilveren muntstukken, bestaande uit 3 drieguldenstukken, respectievelijk da- teerende van 1786, 1793 en 1795. 3 gul denstukken respectievelijk van 1713, 1762 en 1794, benevens 13 schillingen verborgen te vinden. Een gedeelte daarvan, gesloten in een lederen beursje, was in den rechterhoek, terwijl het an dere gedeelte, geborgen in een papie ren zakje, in den linkerhoek zorgvul dig was weggeborgen. Ofschoon hij dit geld reeds heeft kunnen verkoopen voor f 17, heeft hij het nog in zijn bezit. Te Haarlem moest een slagersjon gen van ongeveer 18 jaar een varken brengen uit de Veerstraat in de Ber- kerodesteeg. Het beest liep den jongen niet hard genoeg. Hij sloeg en trapte het dier om het tot spoed te manen. Toen dit niet lukte deed deze slagers-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2