ÜE STINS YöËltST. 21e Jaunr. inenting en heri INo. 11. Woensdag 10 Mei 1905. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEU I L L E T O N. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- eD Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrydagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL, deelt mede, dat, wegens het voorkomen van Pokken, in de naburige Belgische gemeente Selzaete, eene buitengewone gelegenheid bestaat tot ten Raadhuize, op Donderdag 18 Mei aanstaande, des voormiddags van 9 tot 10 uren. Axel, den 9 Mei 1905. De Burpemeester voornoemd, D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST- VZIE. In Japan denkt men dat de uitval der Russische torpedobooten uitWladi- wostok ten doel had, niet zoozeer het vernielen van Japansche koopvaardij schepen of het torpedeereu van kruisers, maar het verschaffen van een afleiding, die de bewegingen der Oostzeevloot ten goede zou komen. Toen de Russische torpedobooten het Japansche zeilschip ontmoetten, kreeg de bemanning van dat schip last, dadelij k in de booten te gaan alleen de kapitein moest aan boord van een Russische torpedoboot komen. De Russen begoten toen het schip met petroleum, staken het in brand en schoten nog een paar granaten door de huid. De Russen Historisch Romantisch Tafereel uit de Ztvolsche Geschiedenis (1362) Op eenen afstand van elkander, veel verder dan de lansen konden reiken, la gen aan weerszijden de rossen ter aarde geworpen, en wild de vlammende oogen rondslaande, en eenen witten damp uit de opengesperde neusgaten jagende, sloe gen zij vreeselijk met de zware hoeven om zich heen ten einde het wichtige lichaathi uit den pijnlijken toestand te ver lossen en weder op te heffen. Lang en moeilijk was het spartelen der afgematte dieren, en toen eindelijkhunneafmattende poging gelukte en zij hunnen natuurlijken stand weder hadden hernomen, bleven zij stil staan, om op nieuw den rug onder den drukkenden last hunner berijders te krommen. De regels van het toürnooi spel verbood dit echter, en beide de kamp vechters waren derhalve verplicht, naar dien zij zonder eenig letsel te bekomeu; den val hunner paarden gedeeld hadden den strijd te staken, indien het bleew dat aan eeneofanderezijdedeoverwinnin behaald was, of dien thans te voet en met het zwaard voort te zetten. De beoordeeling daarvan lag aan den stoomden in noordelijke richting weg. De bemanning bereikte veilig de kust van Jezo. Uit Goensjoelin wordt gemeld dat volgens een Japansche brief, in een der stellingen gevonden, en van 4 April gedagteekend, de Japansche zeemacht 2 steunpunten heeft: in het noorden de haven Sominato, in het zuiden de haven Mekkon op een van de wisschers- eilanden. Het is voor de Russen te hopen dat zij aan zulke toevallig in hun han den gekomen inlichtingen niet al te veel waarde hechten. Te Petersburg loopt het gerucht, dat Koeropatkin's gezondheid zwaar ge schokt is, in het bijzonder zijn zenu wende generaal zou dus spoedig het oorlogsterrein verlaten en zijn leger aan Koulbars overdragen. Eindelijk zou dan Koeropatkin's benoeming tot bevel hebber van het le leger slechts een overgang geweest zijn tot zijn verwij dering van het oorlogsterrein. Men voegt er bij dat uit nader bekend wor dende bijzonderheden hoe langer hoe meer blijkt, dat de nederlaag bij Moek- den uitsluitend Koeropatkin's schuld geweest is. Naar de Daily Telegraph van Malta verneemt, zijn Vrijdag zes Engelsche torpedojagers, pas uit Gibraltar daar aangekomen, naar Oost-Azië vertrokken ter versterking van het Engelsche smal deel aldaar. FRANKRIJK. Nu koning Eduard weer naar zijn rijk vertrokken is, spreken de Pransche bisschop, of aan hem die op dit oogen blik zijne plaats vervulde, en met zijne macht bekleed was de oogen der beide ridders wendden zich derhalve dadelijk naar den troon des bisschops, en toen van daar geen teeken werd gegeven, dat de strijd voor beslist werd gehouden, vlogen de breede slagzwaarden uit de schede, en weder stonden de strijders tot het gevecht gereed. Het was opgemerkt dat de onbekende, met veel minder haast en bewilligheid dan Roderik, zijn zwaard getrokken had, en toen nogmaals Sweder van Voërst met zijnen staf het sein tot het begin van het tweegevecht had gegeven, was het als of de namelooze ridder met weer zin den strijd hervatte, die reeds zoo he vig was geweest; want niet alleen dat men bij hem geheel dat driftige vuur miste, hetwelk men vermoed had in zijne slagen en bewegingen te zullen opmer ken, nu het onvermijdelijke moest beslist worden, of hij de eer van St. Maarten al dan niet zoude redden, maar langen tijd bepaalde hij er zich slechts bij, om de aanvallen van zijn tegenpartij af te weren, zonder zelve aauvallenderwijze te werk te gaan. Hoewel hij daarindesterksteproeven gaf van behendigheid en vlugheid, kon hij echter het ongenoegen van de aansch'ou- wers niet ontgaan, die steeds luider e duidelijker hunne afkeuring over deze lauwheid .en onverschilligheid te kennen gaven, en zelfs waren er eenigen onder hen die hem reeds van lafheid begonnen bladen met voldoening over het bezoek. De Echo de Paris heeft gehoord, dat de koning van plan was voortaan vaker te Parijs te komen, zooals hij vroeger placht te doen als prins van Wales. Ondanks het incognito, zegt de Pétit Parisien nog eens heeft het bezoek van koning Eduard een gewichtige betee- kenis gehad in politiek opzicht. Nooit is 's konings omgang met president Lou- bet zoo hartelijk geweest als deze maal en de lange gesprekken met minister Delcassé gevoerd zijn duidelijk bewijs, hoezeer de koning er op gesteld is, dat de regeeringen der beide landen volko men met elkaar in overeenstemming ;eraken. ENGELAND. Te Portsmouth is bericht ontvangen dat de manoeuvres van de vloot zijn af- ;elast. D. w. z. de manoevres die in de vol gende maand zouden gehouden worden. De admiraliteit verklaart dat de oefe ningen, zoo zij doorgingen, „nadeelen mede zouden brengen", en aan den anderen kant, indien zij beperkt wer den in hun omvang, „niet datgene zouden leeren, wat zij moeten leeren". De manoeuvres hadden zich moeten uitstrekken over den geheelen aardbol. Alle Engelsche eskaders moesten aan nemen dat er een oorlog was uitge broken en zich met de vloten, waar toe zij behoorden, vereenigen. De com mandanten moesten zooveel mogelijk op eigen initiatief handelen, zonder de admiraliteit om lastgevingen te vragen. Sommigen brengen het afgelasten van te beschuldigen. Wellicht waren het deze stemmen die den onbekende langzamerhand uit zijne oogenschijnlijke lauwheid wekten, of wel, en dit was waarschijnlijker, deden de gedurig dringender en hevig^- slagen van zijne tegenpartij, zijn op nieuw ver hit bloed weder sneller door de aderen stroomen, en wekten de vorige drift en vurige strijdlust weder bij hem op, al thans hij bepaalde" zich niet langer dé aanvallen zijner tegenpartij enkel verde digenderwij ze te beantwoorden, maar zijn breed, schitterend staal begon nu ook dreigende kringen boven het hoofd van Roderik te beschrijven, zoodat de kamp strijd thans eerst een wezenlijk begin bad genomen. Men was in twijfel wat het meest de bewondering verdiende, of de vreeselijke kracht waarmede de strijders slagen toe brachten, die allen doodelijk zouden ge weest zijn, indien het ondoordringbaar harnas en helm, en het trouwe schild de bedreigde borst en schedel niet beschermd hadden, of de vlugheid en behendigheid waarmede de kampvechters de aanvallen huuner tegenpartij ontweken, en die bijna onbegrijpelijk was, wanneer men lette hoe de zwaarte en onbuigzaamneid hun ner stalen wapenrust hen daarin hinder lijk moest zijn, of eindelijk de stoute moed en volharding waarmede aan beide z.jden, ondanks de eerste strijd bij hen had achtergelaten, den kamp zonder tus- de manoeuvres in verband met den wensch om, tijdeus het bezoek van de Fransche vloot, een zoo groot mogelijk aantal schepen in Engelsche wateren bijeen te houden. Anderen zullen allicht aan de ondeugdelijkheid van de scheeps- kanonnen denken. En zoo kan men nog meer gissingen opperen. Zeker is dat de toelichting van de admiraliteit niet de minste opheldering verschaft. De stakende makers van militair schoeisel te Raunds, in Northampshire hebben het plan opgevat, om een lion- geroptocht naar Londen te ondernemen. Zij nemen levensmiddelen mede tot Bedfort en rekenen verdei op den steun van de openbare liefdadigheid. Het raadslid Gribble zal hen aanvoeren ën op de verschillende plaatsen die zij doortrekken, het woord voeren. Voorop gaat een muziekcorps. Gribble heeft medegedeeld dat de stakers zich te Londen aan het depar tement van oorlog zouden vervoegen, om er een verzoekschrift aan te bieden. Krijgt men daar niets gedaan, dan gaat men naar het Lagerhuis, om gehoor aan de bali van het huis te vragen. Ik weet, zeide Gribble, dat wij afge scheept zullen worden, maar het pu bliek zal de billijkheid van onze eischen vernemen. Naar Windsor gaan wij niet, omdat dit nutteloos zou zijn, maar toch zullen wij zorgen, dat de Koning van onze grieven op de hoogte komt. LUXEMBURG. In de vergadering van de Kamer heeft Bech een interpellatie gehouden over de machinaties van buitenlandsche schenpoozen werd voortgezet en vol gehouden. Naarmate het gevecht langer duurde, en daarbij steeds heeter en heviger werd, klom ook de belangstelling en opgetogen heid der aanschouwers, en bij eiken stou- teu aanval of behendige ontwijking, rees er een luid geschreeuw van goedkeuring op, en toen ten laats ten de slagen al sneller en sneller werden, en de zwaar den als flikkerende bliksemschichten, de lucht doorkliefden en dan rinkelend op het stalen pantser nederdaalden, hield het niet op met daverende toejuichingen, die ten laatsten in een onophoudelijk gejubel en donderend geschreeuw, ver mengd met een algemeen handgeklap, overgingen. Nog was er aan geen der beide zijden eenige de minste verflauwing in krachten of moed op te merken, met dezelfde en steeds stijgende verbittering, werd den strijd voortgezet, en liet het zich aanzien, dat er nog een geruimen tijd moest ver- loopen, eer dit prachtig schouwspel met de nederlaag vau een der beide ridders zoude eindigen, toen de onbekende ridder eensklaps zijne aanvallen staakte en eene schrede terug tredende, zijn oog stijf en onafgewend naar den zetel van den baron Vau Voërst richtte, als w u itte hij van daar het teeken af, dat er reeds genoeg voor "de eer der beide partijen gedaan, was, en derhalve de strijd koude geëin digd worden, zonder dat het uoolig

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1