De RINGSPOEL-NAAIMACHINE, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. A. KOLFER, Reparateur van rijwielen nieuwe R IJ WIELEN Openbare Verknoping. 2000 Canada-Mutsaard Babetsfactfl en Canada-Spaanders, staat wordt geacht. Hij had dit echter van anderen vernomen en wist het niet bij eigen ondervinding. E. Borryn, bakker te Stekene, ver- i klaarde, dat hij bij C. een fiets geruild heeft tegen andere, daarbij 15 frank i toegevende. De fiets, die hij van C. j ontving, heeft hij bij Van Vliebergen gebracht. Toen de politie bij den laats- ten kwam heett hij de daar gevonden deelen herkend als van dat rijwiel af- I komstig. Hij heeft het rijwiel, dat zwart was, rood geverfd, de banden waren goed, toen hij de fiets kreeg. De ruiling heeft plaats gehad den 9 Maart. Getuige heeft van den beklaagde ook nog een raam gekocht dat hij later verkocht heeft; ook kocht hij nog twee fietswielen, die hij eveneens van de hand heeft gedaan. C. van Vliebergen, rijwielreparateur te Stekene, deelde mede dat hij den 14 Maart m zijn werkplaats van Borryn een fiets m reparatie had. Eindelijk werd als getuige a decharge gehoord H. van Stappen, grondwerker I te St. Jansteen. Hem werd gevraagd of hij 27 Febru- ari met C. van St. Jansteen met den 1 trein was gegaan naar Sluiskil. Hij antwoordde toestemmend. Beklaagde had toen geen fiets bij zich. 4 Maart daarop is hij ook met den trein in I gezelschap van C. naar St. Jansteen gegaan ook toen had deze geen rijwiel bij zich. In den nacht van 28 Febr. op 1 Maart heeft hij met den bekl. op den zolder bij Maring, waar hij ook in dienst was, geslapen. Zij sliepen in een bed en hij heeft niet gemerkt dat C. in den nacht was opgestaan. Omstreeks negen uren was getuige in den bewusten avond naar bed gegaan. Bekl. kwam een kwartier later te bed. De beklaagde, thans gehoord, ver- I klaarde een fiets te hebben gekocht van iemand, die hij wel van aangezicht maar niet bij naam kende. Van die fiets heeft hij een band afgedaan, dien hij op den zolder heeft gelegd. Ook heeft hij wel eens banden geruild, die hij eveneens op den zolder bergde. Ook het taschje is door hem van de gekochte fiets genomen. De fiets, door hem te St. Jansteen gekocht op den 6en Maart, is door beklaagde den 9en in ruil gegeven aan Borrijn. Hij ontkende de fiets bij Scheele weggenomen te hebben. De ambtenaar van het openbaar ministerie achtte het wregnemen van een wiel van een rijwiel niet bewezen. Wel het wegnemen van de fiets. De beklaagde geeft wel op dat rij wiel gekocht te hebben van den grooten onbekende, maar hy kan dat niet aan nemelijk maken. De bekl. is in den avond, waarop het rijwiel vermist is, iu de buurt ge weest van Scheele en later in het bezit bevonden van het bij dezen gestolen rijwiel. Spreker achtte de aanwijzingen vol doende voor de schuld van beklaagde. De ambtenaar vorderde schuldig- i verklaring van den beklaagde en diens J veroordeeling tot eene gevangenisstraf van zes maanden, met aftrek der pre ventieve hechtenis. De verdediger wees erop dat de beklaagde hier niet den grooten onbe kende ten tooneele brengt, daar hij beweert meermalen met den persoon, van wien hij kocht, zaken gedaan te hebben. Het rij wiel is door beklaagde te Ste kene op klaarlichten dag verkocht. Hij heeft de voorwerpen, van het wiel afkomstig, niet verborgende tasch werd op tafel in zijn woning, de band op den zolder gevonden. Geen van beiden was verstopt. Beklaagde is bij Maring gekomen en weggegaan zonder fiets en het is niet aannemelijk dat de gestolen fiets eenigen tijd zou verborgen geweest zijn in een sloot, want dan zou dat aan het rijwiel merkbaar zijn geweest. Pleiter trachtte verder nog aan te toonen dat de tijd, gedurende welken beklaagde in den bewusten avond bij Maring is weggeweest, veel te kort is om den afstand af te leggen, de fiets uit den kelder te halen en die te verbergen. De verdediger concludeerde tot vrij spraak maar mocht de rechtbank zij n cliënt toch veroordeelen, dan verzoekt hij hem een lichte straf op te leggen, waar hij nimmer met den rechter in aanraking kwam. De beklaagde, die na het requisitoir in tranen uitbarstte, verklaarde na het pleidooi niets meer in het midden te willen brengen. Daarna werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op heden over een week. B. ri- Men herinnert zich, dat een paar jaar geleden eenZeeuwschmeisje,Neeltje Lokerse, in het gebouw van het kanton gerecht in Den Haag een revolverschot loste op een zaakwaarnemer uit Zee land, met wien zij verloofd was geweest en die had beloofd haar te zullen trou wen, ook toen een kindje geboren werd. De rechtbank heeft haar indertijd vrijgesproken van dezen aanslag. Zij oordeelde de preventieve hechtenis reeds voldoende straf voor deze daad. Neeltje Lokerse, die eene ontwikkel de vrouw blijkt te zijn, heeft sedert een studie gemaakt van het wetsont werp van minister Loeff over het onder zoek naar het vaderschap en dit ge toetst aan haar eigen ondervinding en kennis der toestanden in haar omgeving. Woensdag a. s., zal zij het wetsontwerp en wat daarmede verband heeft bespreken. Vod. Een onwettige huwelijksvoltrekking. Ter zitting van het kantongerecht te Breda werd behandeld de zaak van: A. Schellekens, pastoor en plebaan der kathedrale kerk te Breda, beschuldigd van Als bedienaar van de R. K. godsdienst de huwelijksplechtigheid te hebben ver richt zonder dat dit huwelijk door de wet was gesloten en R. en C. (de echt- genooten) te hebben doen teekenen een bewijs waarbij zij verklaren elkander als man en vrouw te beschouwen en trouw te blijven. De getuige C. (echtgenoote) was we gens ziekte niet aanwezig. Verder bleek, dat de huishoudster en de koster niet, zooals getuige R. verklaarde, bij het tee kenen tegenwoordig waren geweest, doch bleek, dat dit waren geweest de barbier en de werkvrouw. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat R. niet met zekerheid weet of hij één of twee stukken geteekend heeft. Evenmin of het Engels of Hollands was. In zijn verdediging beweerde pastoor S., dat hij het paar niet had gehuwd, doch wel, dat R. en C. in zijn tegen woordigheid verklaarden elkander als man en vrouw aan te nemen en trouw beloofden. Ook teekenden zij een ver klaring, dat de kinderen uit hun huwe lijk katholiek zouden worden opgevoed. Gebeden of kerkelijke plechtigheden zijn niet door den pastoor verricht. Alvorens tot het toelaten van deze slui ting van het huwelijk over te gaan, was eerst dispensatie van den Paus ge vraagd, omdat het hier betrof een ge mengd huwelijk. De pastoor bekende, dat hij, zonder in conflict te komen met de wet, in 5 jaar tijd 15 huwelijken op zoodanige, z. i. 'geoorloofde, manier gesloten heeft. De behandeling dezer zaak werd ge schorst tot over drie weken, daar nog nieuwe getuigen moeten gedagvaard worden. Br. Cn. Uit de Binnenhaven te Rotterdam is opgevischt het lijk van den bootwer ker W. Boogaard, die Vrijdagnacht te water was geraakt, doordat hij van een stelling gevallen was. Het lijk is naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. Hij laat een vrouw en 5 kinderen na. -- Een vrouw te Brielle, die wascli- goe'i uit wilde spoelen, ontdekte in de sloot een kindje. Het bleek een driejarig knaapje te zijn, dat vermoedelijk spe lende te water is geraakt. Terstond werden alle pogingen in het werk ge- 'steld om het leven weder op te wek ken, doch dit mecht niet gelukken. De opening van de tentoonstelling in Luik. Het is onder regenweer geweest dat de openingsplechtigheid heeft plaats ge had en als men daarbij denkt aan het modderige terrein van een tentoonstel ling, die nog verre van gereed is dan kan men zich voorstellen dat de wan deling voor velen der deelnemers in hun gala-costum een ware bezoeking was. Prins en princes Albert kwamen per extratrein aan het Guillemin-station aan, en reden van daar, toegejuicht door een ontzaglijke menigte onder pa- raplues, naar de tentoonstelling. In het Feestpaleis werden de toespra ken gehouden, eerst door Digneffe, den president van het uitvoerend comité, toen door den minister van nijverheid, en daarna door prins Albert. Daarna volgde de openingscantante. De zangers schijnen vrijkaarten gekre gen te hebben. De „werkstaking", waarmee ze dreigden, is althans niet doorgegaan. Daarna werd een wandeling over de terreinen gedaan. Maar volgens de Petit Bleu is er nog nooit een tentoon stelling minder klaar geweest dan deze. Alleen de machine-galerij is tamelijk gereed, en daar is de prins 'ook gerui- men tijd gebleven. Maar overigens waren de secties voor de verschillende landen in het hoofdgebouw, dat zooals men weet 100.000 Mj oppervlakte heeft, óf leeg óf rommel van kisten. Dat de prins exposanten gelukwenschte, die nog niets geëxposeerd hadden, kwam ook wel eens voor. Onze afdeeling was nog het meeste gereed en moet een goeden indruk maken. Midd. Crt. Donderdagochtend heeft te Londen in de drukke Oxford-straat een jonge dame vijf revolverschoten gelost op twee heeren, vader en zoon. Beiden werden getroffen, o. m. in de borst, maar zij zullen er, naar 't heet het leven afbrengen. De vrouw liet zich gewil lig in hechtenis nemen, maar nam in het rijtuig op weg naar den politierech ter vergif in. Of dit later gewerkt heeft, weten wij niet, maar zij kon nog voor den rechter gebracht worden. De zaak werd uitgesteld. De vrouw is omtrent dertig jaar en er schijnt een liefdesbetrekking bestaan te hebben tusschen haar en den oudsten der twee heeren, een advocaat. De jongste gift van Carnegie heeft een practisch doel voor de wetenschap op het oog. Hij heeft ongeveer 24 mil- lioen bestemd voor pensioen aan leer aren in de Vereenigde Staten, Canada en New. Foundland. Hij is van oordeel dat verscheidene bekwame mannen aar zelen zich aan het onderwijs te wijden omdat de vooruitzichten te weinig zeker zijn. Het totaal van Carnegie's giften in geld is tot 121.352.000 dollars geklom men, dus tot meer dan 300 millioen gulden. AXEL, 2 Mei. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75 a 8,90 Rogge 6,75 a t 7,10 Wintergerst 9,a 9,10, Zomergerst, /0t— 2*. ƒ0,— Haver 7,75 a 8,Erwten 8,— it f 8,40 Paar den boonen 0,a /'O,Duiven boonen o(a /'O,Wittebooneii O,èi 0, Bruineboonen 0,a 0, Boekweit 0,— 0,—Lijnzaad 9,— ■i 10,Aardappels 0,Koolzaad per zak van 106 liters O, HULST, 17 Mei. Ter graanmarkt van heden (Maandag waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75, Rogge 6,75, Win tergerst 9,Zomergerst 0,Ha ver 7,50, Erwten 8,50, Paarden- boonen 8,Duivenboonen 9, Witteboonen 0,Bruineboonen 0,Boekweit f 0,Lijnzaad 0,Aardappels 2,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo 0,95, k f 0,Eieren per 26 stuks 0,75, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 23 stuks hoornvee, 36 varkens, 0 paarden, verkocht15 stuks hoornvee, 25 varkens, 0 paarden. .yaigjq»»» Bij beschikking van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, d.d. 22 April 1905, is CORNs. DIELEMAN Jz., landbouwer te Axel, verklaard in staat van faillisse ment, met benoeming van den Edel- achtb. Heer Mr. J. H. VAN BEL, lid van voormelde Rechtbank, tot Rechter commissaris en van ondergeteekende tot Curator. Mr. P. DIELEMAN, Adv. en Proc. Middelburg, 22 April 1905. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan CORNELIS DIELEMAN Jans- zoon, landbouwer te Axel (Capelle- polder) hebben zich te dier zake te wenden tot den ondergeteekende, Cura tor in het faillissement van bovenge- noemden C. Dieleman Jzn. zijnde geene betaling aan of door deze geoorloofd. Mr. P. DIELEMAN, Middelburg. Curator. Voor de Naaisters onmisbaar werkt voor- en achteruit, met hand- en voetbeweging ƒ55, Verkrijgbaar bjj Agent, Axel. een goed onderhouden bij J. LANSEN Mz.,- Wagenmaker, Axel. Ondergeteekende beveelt zich minzaam aan als en bericht de ontvangst van in soorten. Axel. J. BRAKMAN. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van JACS. VAN TATEN- HOVE Fz., werkman te Ter Neuzen, op Zaterdag den 6 Mei 1905, des namiddags ten 3 ure, verkoopen en eene partij aanwTezig op de plaat recht over de hofstede thans bewoond door Jan den Hamer Jz., gemeente Axel.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3