Binnenland. Rechtszaken. en in andere Russische plaatsen van overheidswege, althans met toestemming der overheid, plakkaten werden aan geslagen, waarin aan de Engelschen werd ten laste gelegd, dat zij de binnen- landsche beweging in Rusland met hun geld aanstooktenmet name, dat Lon- densche natuurlijk Joodsche bankiers de stakers geldelijk steunden. De Engelsche gezant protesteerde tegen deze plakkaten bij graaf Lamsdorf en zij werden dan ook weggenomen. Sedert is aan 't licht gekomen, dat deze plaatjes zijn uitgegaan van de befaamde Age nee latine", die te Moskou vertegenwoordigd werd door een zekeren Sjerep Spirido- vits, die tevens Servisch consul was. Als zoodanig heeftdeServischeregeering hem thans ontslagen. De drirecteur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat van 1 Mei a.s. af, postzegelboekjes met 24 zegels van 21/., cent op alle kantoren der posterijen verkrijgbaar worden ge steld, zoodat alsdan zes soorten van dergelijke boekjes te verkrijgen zullen zijn, n.l. boekjes met 24 zegels van 1 ct. prijsf0.25, 2i/2 0.61, - 3 0.73, 5 1.21, 121/2 3.01, alsmede gemengde boekjes, met 6 ze gels van 1 cent, 6 van 3 cent en 12 van 5 cent, prijs f0.85. St. Ct. Door den Minister van oorlog is bepaald, dat de vrijwilligers van het reserve-kader, die in 1905 voor herha- lings-oefeningen in werkelijken dienst moeten komen, en wien nog niet is toegestaan voor den tijd van ten minste drie weken onder de wapenen te komen, in 1905 voor den tijd van vier weken voor den werkelijken dienst moeten opkomen, en dat zij daartoe door den korps-commandant kunnen worden op geroepen tegen een door dezen vast te stellen datum, tenzij door hen alsnog vóór 1 Juli a. s. wordt gevraagd in dit jaar voor ten minste drie weken vrijwillig onder de wapenen te mogen komen. Van deze opkomst onder de wapenen zijn vrijgesteld le. Zij, wier diensttijd vóór of op den 30en Juni eindigt2e. zij, aan wie is vergund zich op te hou den buiten Europa. aan de andere zijde van het stijdperk de heldere toonen van een e trompet, te ken nen gevende dat de uitdaging wa8 aan genomen. Met oplettende spanning wer den nu aller blikken naar den ingang ge richt, waardoor de verwacht wordende strijder moest binnentreden, doch toen niet spoedig genoeg aan het verlangen der toe schouwers werd voldaan, verhief zich we der het dof en afkeurend gemor, dat vroe ger uit de dicht opeengedrongen menigte was opgerezen. Eindelijk kondigde een lang gerekte trompettoon het zoo begee- rig verlangde tijdstip aan. Eenige oogen- blikken daarna opende zich de slagboom, en de met verlangen te gemoet geziene reed het strijdperk binnen. De nationale trots en belangstelling en de eer des lands, is zoo niet altijd, dan toch in vele gevallen, bij de plebejers ge voeliger, en meer vatbaar voor de indruk ken eener beleediging den goeden naam des volks aangedaan, dan zulks wel bij den patriciër het geval is. De oorzaak van dit bijna ongelooflijk verschijnsel wordt door de kenners daarin gevonden, dat het gemeen voor dien goeden naam of onafhankelijkheid dikwerf bloed en le ven heeft opgeofferd, daar.waar de edele patriciër alleen een deel zijner overtollige rijkdommen afstond, en zoo ver nu beide deze prijzen, waarvoor hej behoud van eer of vrijheid gekocht werd, van elkan der verschillen, en de eerste de laatste in waarde overtreft, zoo ver zou ook het 11a- AXEL, 2 Mei, 1905. De in dit nommer voorkomende op gaaf van den spoor- en bootdienst is in overeenstemming gebracht metde zomer dienstregeling die Maandag 1 Mei in werking is getreden. Aan hetpostkantoorAxelendedaar- onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April 1905 inge legd, f 12385.99. Terugbetaald f 8211,99 Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 530. Beroepen bij de Ger. Kerk te Nieuw Pekela de WelEerw. Heer Ds. N. P. Littooij alhier. Zatei dagavond trad te Neuzen, in het „Hotel te Commerce", voor een goedbezette zaal als spreker op mr. G. W. Sannes, candidaat der sociaal-democra ten in het kiesdistrict Oostburg. Hij sprak over „sociaal-democratische poli tiek en het ministerie-Kuyper. Van gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer J. van der Peyl, die den heer Sannes de vraag stelde wat van die zijde eventueel zou gedaan worden bij een herstemming tusschen den antirevolutionnairen en den liberalen candidaat. In zijne repliek antwoordde mr. San nes, dat, waar hier een herstemming zou loopen tusschen een antirevolution- nair en een oud-liberaal, de sociaal-de mocraten zich zouden onthouden, daar zij van geen van beiden iets voor de arbeiders verwachtten. Bij den landbouwer A. D. te Bosch- kapelle zijn dezer dagen ook kippen ge stolen ongeveer een 35 tal. Men heeft, meent men, eenig spoor van den dader ontdekt. Een groot aantal veesmokkelaars trok Zaterdagnamiddagmetzeven prach tige vaarzen over de grens, maar wer den in het oog gehouden door vier doua nen, te Koewacht gestationneerd. Te Klein Synay, een half uur over de grens, kwam het tot een botsing. Het gelukte den ambtenaren drie schoone koeien in beslag te nemen. De smokkelaars wis ten met de overige beesten door eene overhaaste vlucht te ontkomen. M. Ct. De politie moet het gelukt zijn den voerman op te sporen, die verleden week onder Sas van Gent den sedert overleden wielrijder aanreed. De man beweerde dat het aanrijden plaats had tionaal gevoel, in voorkomende gevallen, bij de mindere plassen de belangstelling te boven gaan, waarmede de hoogere ran gen daaromtrent vervuld zijn. Wij laten de besf iouwing omtrent de gegrondheid dezer bemerking en gevolgtrekking, in zijn geheel over aan het wijs en verlicht oordeel onzer lezers, en zonder in een on derzoek te treden, in hoeverre de historiën onzes landsi daarvoor al dan niet gronden opleveren, willen wij alleen aanmerken, dat onze tegenwoordige geschiedenis een zoodanig bewijs bevat. Gelijk wij zeiden, was er onder de me nigte, die zich aan het gezicht van het tournooispel vergastte, een dof gemor op gestegen, toen te vergeefs de bazuinen en trompetten t.er uitdaging klonken, gewi - selijk zoude dit gemor als een teeken van teleurstelling kunnen aangemerkt worden indien niet te gelijk kreten van afkeu ring en minachting jegens des bisschops edelen en vassalen gehoord waren, die, naar mate het langer duurde dat de rid der uit het Oversticht hen te vergeefs uit daagde, luider en heviger werden, en reeds hier en daar uit den dichten hoop, die zich als eene, door den stormwind gezweepte zee bewoog, dreigend eenige vuisten op gestoken werden, sterk gebald en zwaai en dik als paardehoeven. Sloeg men nu daarbij den grimmigen blik gade welken, de eigenaar van zulke natuurlijke wapens, op -den schitterenden stoet wierp, die des bisschops zetel omringde, dan zoude men bij schemerduister en dat de wielrijder het rijtuig op 50 a 60 meter atstand kon zien aankomendat deze ook mid den op den weg reed en dus zelf schuld had en dat het paard, door de botsing schichtig geworden, op hol sloeg en hij daarom geen hulp heeft geboden. Omtrent een en ander wordt verder onderzocht. M. Ct. De vorige week zijn van Hoofd plaat vertrokken, via Antwerpen, naar Argentinië vier strand werkers, die door de firma Akkermans en Verhaaren, Hollandsche aannemers doch te Ant werpen gevestigd, in dienst zijn geno men om te Rosario te gaan arbeiden aan door die heeren voor eenige milli- oenen- guldens uit te voeren .oeverver dedigingswerken, welke zij van de Ar- gentijnsche republiek hebben aange nomen. Het weekloon dier arbeiders, over werk niet medegerekend, bedraagt f 35, waarvan wekelijks tien gulden aan hun achtergelaten vrouwen en kinderen worden uitbetaald en vijftien gulden kan worden bespaard. De mannen hebben hoop na afloop van hun engage ment, twee jaren, met een goed gevul- den buidel naar het vaderland terug te keeren. In de eerste helft van de maand April werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezonden 148 melk- en kalfkoeien, en wel lang Clinge 80, langs Sas van Gent 41 en lang Veldzicht (gem. IJzendijkej 27 stuks. Langs al de grenskantoren werden naar België gezonden 1280 melk en kalfkoeien, tegen 765 in de laatste helft van Maart. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Een Rywieldief l te Sluiskil. Voor bovengenoemde rechtbank stond jl. Vrijdag terecht P. C., klompenmaker en rij wiel verkooper, geboren en wonen de te St. Jansteen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg. Hem werd ten laste gelegd: dat hij in den nacht van 28 Februari op i Maart te Sluiskil, gemeente Neuzen, heeft weggenomen, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening, een rijwiel en een wiel van een tweede rijwiel toebehoorende aan J. Scheele, althans aan een ander persoon dan aan hem, beklaagde. In deze zaak waren van wege het O. M. 8 getuigen gedagvaard, terwijl van de zijde der verdediging een ge tuige a decharge was opgeroepen. Aan den beklaagde was ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr. C. L. Gratama, advocaat te Middelburg. De eerste getuige J. Scheele, koop man te Sluiskil, verklaarde dat hij een rijwiel, door hem in den avond van 28 Febr. omstreeks acht uur in zijn kelder gezet, zonder de deur, die toe gang er toe geeft, gesloten te hebben, den volgendenmiddag heeft vermist. Hij gaf een beschrijving van dat rij wiel. dat hij een f20 waard schatte. Een dag of acht na de vermissing heeft de getuige deelen van de fiets teruggezien bij de moeder van den be klaagde. Hij had vermoeden dat de beklaagde het rijwiel gestolen had en daarom be gaf hij zich naar diens woning, waar aan zijne woorden geen geloof weigeren, wanneer men hem met krachtige vloeken hoorde zeggen: „Dat de genadige bis schop slechts een teeken behoefde te ge ven, en twintig brave burgers zouden ge reed zijn, om ten spijt van die laffe moes-, jankers, welke zich door eenen Overstioh- tenaar lieten uit het veld slaan, de eer van St. Maarten met bloed en leven te verdedigen Wordt vervolgd). hij op de tafel de tasch zag liggen, die zich aan het rijwiel had bevonden; in het huis was ook de achterband der fiets, die hij herkende aan een lap, door hem erop gezet. Een paar dagen later, 14 Maart, is getuige met 4 politiemannen naar Ste kene gegaan, waar hij bij Van Vlie- bergen, aan een balk hangende, het geraamte van zijn fiets heeft gevonden, dat echter rood was geverfd, terwijl het zwart was geweest. De verf was versch. Voorts heeft getuige nog vermist een wiel van een tweede rijwiel. Getuige werd gevraagd hoever de weg is van zijn woning naar die van Maring, waarop hij antwoordde: 20 mi nuten heen en terug. De beklaagde zeide een fiets gekocht te hebben en daarvan den band afge daan of den band ingeruild te hebben, bij den verkoop van een nieuwen band. De verdediger wees op eenig^tegen- stnjdigheden in de verklaring van den getuige, wat betreft de vermissing. De getuige helderde dit op. A. Maring, klompenmaker te Sluiskil, deelde mede dat de beklaagde omstreeks een jaar lang in zijn dienst geweest is; hij bleef tot 4 Maart .1905, doch werkte niet geregeld. De laatste week dat hij werkte, was 27 Febr. tot 4 Maart. Toen hij kwam en toen hij wegging had hij geen fiets bij zich. Den 28sten is hij uit geweest; omstreeks 9 uur ging hij weg en hij bleef, naar getuige vermoedt, 15 minuten weg. Tijdens bekl. de laatste week bij hem werkte heeft hij geen rijwiel in zijn bezit gezien. Op een vraag van den verdediger verklaarde getuige dat- bekl. bij hem op den zolder sliep met nog een ander werkman. Ook antwoordde hij, op een desbeti effende vraag, zeer licht te slapen en steeds te hooren als een der werk lieden uit het bed stapte. J. Waeyenburg, smid te Sluiskil, ver klaarde des avonds van den 28 Febr. met bekl. uit de woning van Maring gegaan te zijn. Zij gingen samen tot een eindje voorbij de voetbrug; toen is bekl. teruggegaan. C. Draaijer, rijksveldwachter te Ka- pellebrug, verklaarde 9 Maart met Scheele naar St. Jansteen te zijn geweest en in de woning van de moeder van beklaagde de tasch en den band, waar van boven sprake was, gevonden te hebben. Later is hij ook te Stekene geweest en daar heeft hij by Van Vlie bergen een frame van een fiets en vel gen gevonden. Op een vraag van den verdediger verklaarde getuige dat zich op den zol- dei van de woning van beklaagde meerdere deelen van rijwielen be vonden. C. Meulbroek, agent van politie te Sluiskil, is ook te Stekene geweest en heeft bij Van Vliebergen verschillende rij wieldeelen gevonden. Getuige verklaarde nog, op een vraag van den verdediger, dat de afstand van de woning van Maring naar de voet brug en dan langs Scheele terug onge veer 15 a 16 minuten bedraagt. P. Goossens rijksveldwachter-briga dier-titulair te Sluiskil, is blijkens zijn verklaring, 14 Maart ook te Stekene geweest; bij Van Vliebergen zijn onder scheiden deelen van rijwielen gevon den, die door Scheele als van zijn fiets afkomstig werden herkend. Getuige heeft zich ook vergewist van den afstand van de woning van Maring tot de voetbrug en langs Scheele terug; hij had daar in gewonen pas loopende, 19 minuten voor noodig. WanneerC.den diefstal heeft gepleegd moeten personen hem geholpen hebben om het rijwiel naar Stekene te brengen. Het is hem niet bekend dat het wiel onder Sluiskil ergens zou zijn verbor gen geweest. Mogelijk zou dat wel zijn. Op een vraag van den verdediger hoe bekl. bekend staat en tot alles in

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2