I)K STIVi VOEIIST. No. 0. Woensdag 3 Mei li)05. 2le Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIFLEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, aiteriyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZLE. Blijkens een telegram uit Saigon zijn de Russische oorlogs- en transportschepen Woensdagavond met onbekende bestem ming uit de Kamranh-baai vertrokken. Vier kolenschepen kwamen te laat in de bocht aan, maar stoomden terstond de vloot achterna. De Russen hadden voor zes maanden levensmiddelen bij zich. Vermoedelijk zijn zij nu op weg naar Wladiwostok. Admiraal Nebogatof werd Woensdag in de Indochineesche wateren verwacht, waar hij, naar men vermoedt, instructies zal vinden om zich met Rozjestwenski te vereenigen. De vloot van laatstgenoemde bestaat nu uit 25 oorlogsschepen, een zeesleep boot, een rèparatieschip en een tank schip, dat vroeger voor het vervoer van petroleum diende, maar nu voor het distilleeren van zee- tot drinkwater is ingericht. Het verblijf van de vloot in de Kamranh-baai, waar in 't geheel 52 schepen manoeuvreerden zonder dat de geringste averij voorkwam, gaf een grooten dunk van de zeemanschap der Russen, zegt decorrespondent. Rozjest wenski verklaarde niet te begrijpen, dat de Pranschen van de Kamranh-baai geen tweede Hongkong hebben gemaakt. Okoema, de leider der vooruitstre- venden in den Japanschen Rijksdag, heeft Vrijdag te Tokio in een toespraak tot de leden van de commissie tot verzorging van gewonden meegedeeld, dat hij het aantal gekwetsten en zieken in den oorlog op 2 a 3 honderdduizend begroottedat der gevallenen en aan ziekte bezwekenen op 50,000. Hij ver maande het volk voorbereid te zijn op een- voortdureu van den oorloghij vertrouwde, dat de voortzetting van den veldtocht geen invloed zou hebben op de stemming der natie en niets het besluit des volks om den strijd tot een gunstig einde te voeren, aan 't wankelen zou brengen. Okoema gispte de Japansche diplo matie, die naar zijn meening door een handig optreden de aankomst der Rus sische Oostzeevloot in het Oo3ten had kunnen voorkomen. FRANKRIJK. Te Limoges is de strijd nog niet afgeloopen. In de porseleinfabriek van Haviland et Oie heeft de burgemeester pas eennieuwegroote uitbarsting kunnen voorkomen door den directeur der fa briek tot toegeven te bewegen bij een kwestie van wegzending van twee werkluimaar elders is destrijdopnieuw begonnen. De porseleinfabriek van Ahrenfell was niet betrokken geweest bij de laatste werkstaking. De vrouwen, die daar in het werk zijn, eischen hooger loon. Zij zetten hun verlangen klem bij door te staken. Maar niet alleen deze porseleinfabriek is aangetast. De vakvereeniging van de werklieden in de steengroeven heeft besloten, dat alle arbeiders van het vak het werk zouden neerleggen. Een commissie van steen brekers is naar den burgemeester ge zonden om hun verlangen uiteen te zetten. Zij verlangen hooger loon. Onmiddellijke loonsverhooging vragen Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362) Uit deze schaar moest de gelukkige rid der een benoeming doen voorden ledigen troon, die, aan de tegenovergestelde zijde van het strijdperk, in verblindenden luis ter was opgericht. Moeijelijk zoude het gevallen zijn, in deze bonte rijen eene keus te doen, bij de omstandigheid, dat er zoovele waardige voorwerpen, en mogen wij ons handschrift gelooven, ook zoo vele dringende candidaten, gevonden werden. Voor Roderik echter bestond er geen twijfel; reeds was zijne keus bepaald, ,en de tot nu toe opgeheven lans, aan wier •eind de schitterende diadeem hing, die het Ihoofd der bevallige koningin dien dag zoude drukken, zonk langzaam neder. Al ler oog was met gespannen aandacht op die glinsterende punt gevestigd, men hoorde in den breeden omtrek, en onder die duizende aanschouwers, geen enkel o-eruisch' dat de plechtige stilte koude af breken; slechts toen de stalen punt der lans, zonder kroon weder naar boven rees, en de overwinnaar, met eenediepe buiging zijn paard achterwaarts in het midden van het stijdperk terug bracht, ging er een ook de werklui van de schoenfabriek van Lecointe. Op die fabriek is ook geen mensch meer aan het'werk. De directeur was afwezig en daarom was een uitstel verzocht van 48 uur, alvorens over den eisch tot loonsverhooging kon worden beslist, maar van uitstel wilden de werklieden niet hooren. De Patrie heeft een bericht ontvangen uit Marseille over gevechten in den Pranschen Kongo. Een vrachtboot, uit Afrika te Marseille aangekomen, heeft onrustbarende geruchten meegebracht. Een expeditie van 200 soldaten onder kapitein Avairt is aangevallen door een troep inboorlingen van wel 8000 man, gewapend met snelvuurgeweren. De expeditie is in een hinderlaag gevallen alleen xapitein Avairt en3manschappen hebben kunnen ontkomen. De inboor lingen hadden eenige duizenden dooden. Zij worden thans vervolgd door een expeditie van 1200 soldaten, die er op afgezonden is. ENGELAND. Hoe 't tegenwoordig nog in Ierland toegaat, blijkt uit 't volgende verhaal. Woensdag moest op het eiland Dursey, een 25 K.M. den Atlaniischen Oceaan in, dicht bij Castletown Berehaven, een oude man van zijn hoeve gezet worden. Hij had al in geen vier jaar pacht betaald. Tweehonderd konstabelsgingen 's ochtends vroeg aan boord van een regeeringsboot op weg. Toen zij bij het eiland kwamen, vonden zij de jeheele bevolking, bestaande uit 35 gezinnen, op de landingsplaats. Man- oorv erdoovend gejuich en gejubelop, als zoo vele bewijzen dat de gedane keuze de algemeene goedkeuring wegdroeg; alleen één gelaat zag donker en norsch op den jongen strijder neder, het was dat van den ouden baron, Sweder van Voërst, die met toornige verbittering gezien had dat zijn zoon, door de benoeming van Hen- drina van Arkel tot koningin van het feest, hulde gebracht had aan de zustei van zij nen ergsten vijand. Het was den scherpen blik van van Arkel niet ontgaan, dat het oog van den ouden baron toornig gegloeid Had, toen Hendrina, uit de hand van Roderik, de kroon had ontvangen, en deze opmerking vergalde voor een groot deel het genoe gen, hetwelk de bisschop genoot, toen hij zijne zuster zoo openlijk gehuldigd zag. Er was echter geen tijd den verderen indruk na te gaan, welke deze nieuwe aanstoot op het licht ontvlambaar gemoed van Sweder zoude oefenen, want nauwe lijks had de verkoren koningin, onder eenen schitterenden stoet van edele maag den, van haren troon bezit genomen, of de slagboom werd aan het eene eind van het stijdperk weder opgeheven, en Rode rik, aan wien, als overwinnaar, de eer van eene eerste uitdaging toebehoorde, 'en die inmiddels eene andere wapen ma sting had aangegespt en een versch ros be stegen, reed met opgeheven lans, op nieuw ten strijd gereed, het tournooiperk bitin en Terwijl de krachtige toonen van tro m nen, vrouwen en kinderen trachtten de politie het landen te beletten door een hagelbui van steenen op hen te laten vallen, en misschien was hun toeleg ook gelukt, als er niet een dertig politieagenten in een boot het eiland omgevaren waren en de bevolking in den rug vielen. Toen ontstond er een verwoed gevecht, waarbij de politie met den stok en zelfs met de bajonet op het geweer te werk ging. Met vele kwetsuren moest debevolkingatdruipen, en de politie, in voilé sterkte geland, zette den ouden pachter uit zijn huis. RUSLAND. Er zijn thans volgens een telegram uit St. Petersburg in de hoofdstad met het oog op mogelijke onlusten tijdens de Paaschdagen 105,000 man troepen samengetrokken. Gedurende de laatste veertien dagen zijn er 30 regimenten kozakken gemobiliseerd en naar St. Petersburg, Tsarskoje Selo en Warschau gezonden. Sedert het begin der week hebben er alle nacht te Petersburg klopjachten der politie plaatsniet minder dan 1500 personen zijn in hechtenis genomen. Zoowel Trepof als de prefect van St. Petersburg blijven van meening, dat er geen reden bestaat voor bizondere bezorgdheid na de door de regeering genomen maatregelen. Zij hebben dien tengevolge den burgemeester kennis gegeven, dat zij de noodzakelijkheid van de buitengewone bijeenroeping van den gemeenteraad niet inzien. Wellicht herinnert men zich, dat einde Januari te St. Petersburg, Moskou petten en bazuinen, luid en helder het teeken van uitdagingrfot eenen tweestrijd gaven, liet Roderik zijnen schoouen en oogenschijnlijk ontembaren strijdhengst door het strijdperk springen. Het wilde vuur, dat uit de wijd opengesperde oogen van het dierschoot, en het luide brieschen, waarmede het de woeste luchtsprongen vergezelde, die het somwijlen maakte, schenen aan te duiden, dat het breideloos met zijnen berijder voortholde, en deze de macht en bekwaamheid miste, om den hengst aan zijnen wil en teugels te on derwerpen. Nauwelijks echter had hij het tegenovergestelde einde van het strijd perk bereikt, of eensklaps hielden de on geregelde bewegingen op, en stil en ge dwee trad het straks nog wilde dier, met langzamen afgemeten stap, achterwaarts naar de andere zijde terug, en bleef daar, op een gegeven teeken van zijnen be rijder, eindelijk roerloos en zonder eeni ge beweging staan, even als of ruiter en ros uit een marmer blok gebeiteld, en hier geplaatst waren, om tot een leven loos standbeeld te verstrekken. Ondanks het dikwerf en steeds luider herhaalde seinen tot uitdaging, vertoonde zich echter voor den anderen slagboom tot nog toe geen ridder die het aangebo den tweegevecht durfde aan te nemen, en zich daarmede bereid toonde, de eer der stichtsche edelen te handhaven wel licht weerhield hen de vermoeienis van den eersten strijd af, en hetgeen voor vrij waarschijnlijker werd gehouden, elk een was huiverig, zijnen reeds vroeger verworven roem te verliezen, door zich vruchteloos te meten met den ridder, die in de eerste mêlé eene zoo schitte rende overwinning behaald, en daardoor proeven van zijne kracht en behendig heid gegeven had. Een vergenoegde glimlach werd zicht baar om den mond van den ouden Van Voërst, toen hij ontdekte dat zijn zoon schrik en vrees onder de edelen van den bisschop verspreid had, en trotsch en spottend sloeg hij zijn oog op Van Arkel, welke dien blik ten volle scheen te be grijpen, en smartelijk scheen te grieven, want angstig en ongeduldig wendde hij zijn donker oog naar den kring zijner edelen en vassalen, om te zien of er dan niemand onder die allen was, welke het zoude wagen, de eer van het Sticht voor schande en hoon te behoeden, doch toen hij daartoe geene de minste beweging of aanstalten bespeurde, sprong hij eens klaps toornig vau zijn zetel op, en eene plotselinge ongesteldheid voorwendende, verzocht hij aan heer Sweder van Voërst gedurende den verderen loop van het tournooi, zijne plaats te bekleeden, waarop hij snel, slechts van een paar dienaren gevolgd, het tournooiveld verliet. De opschudding, welke hierna volgde, was slechts van zeer korten duur, want toen nog eenmaal de bazuinen ter'uit daging geklonken hadden, schetterden

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1