SEMEENTjmD. i\o. 7. Zaterdag 22 April 1905. 21' J:targ. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMA\, AXEL. Buitenland. Landbouw. v\i;isi;iii; COUItANT. Dit Blad verschijnt elkeD Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Paaschfeest ver schijnt Dinsdag a. s. de Axel- sche Courant niet. lJe Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen WOENSDAG den 26 APRIL 1905, des voormiddags te 83/4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling der volgen de zaken: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoemen keurmeester van vleesch en spek. 3. Verzoekschrift van J. E. Blansaart e. a. te Axel, om op het voorstel van den heer J. J. de Feijter, tot het heffen eener belasting op de openbare ver makelijkheden afwijzend te beschikken. 4. Voorstel van den heer J. J. de Feijter, tot het heffen van eene belas ting op de openbare vermakelijkheden. 5. Aanbieding verslag van den toe stand der Gemeente over 1904. 6. Vaststellen bezoldiging deskundige schatter Drankwet. 7. Vaststellen kohier schoolgelden. 8. Vaststellen primitief kohier hoof- delijken omslag. Axel, den 20 April 1905. De Burgemeester voornoemd. D. J. OGGEL. 1)E OORLOG IN OOST-AZIE. Zelfs in de Engelsche pers wordt toegegeven dat het oponthoud van de Russische oorlogsschepen in de baai van Kam-Ranh een moeilijken toestand schept. Elke staat stelt zijn eigen on zijdigheids-voorschriften vast; terwijl Japan aan de schepen van oorlogvoe renden niet toestaat, langer dan 24 uur in een neutrale haven te blijven, heeft Frankrijk zulk een beperkende bepaling niet uitgevaardigd. Intusschen heeft ook de regeering te Parijs te verstaan gegeven dat de oorlogvoerenden de Fransche havens niet mogen bezigen voor krygs verrichtingen; het inladen of overladen van steenkolen behoeft nog niet noodzakelijkerwijze daartoe gerekend te worden. En daarbij komt de moeilijk uit te maken vraag of de Russische schepen in de baai lagen, of er voor. Te Saigon verzekert men dat bij verscheiden firma's aanzienlijke inkoo pen gedaan zijn ten behoeve van de Russische oorlogschepen op de kust van Indo-China; de goederen zijn reeds daarheen overgebracht. De Russische regeering laat 200 mil- lioen patronen maken in Duitsche, 100 millioen in Fransche en 100 milli- oen in Hongaarsche fabrieken. Een Amerikaansche maatschappij zal de Koere een groote geschut- en ge- werenfabriek bouwen. De Russische strijdmacht die in de linie van Tsjan-tsjoen naar Girin en ten zuiden van die stelling saam getrokken is, wordt door de Japanners op 200.000 man geschat. Te Tokio is bekend gemaakt dat vol gens de definitieve lijsten te Port Arthur 41,600 man gevangen genomen zijn. ITALIË. De spoorwegstaking In den loop van den dag is Dinsdag gebleken, dat eigenlijk nergens in Italië het verkeer geheel heeft stil gestaan. Overal is het bedrijf op den voet als voor het geval van staking vastgesteld, gehandhaafd kunnen worden; op de meeste plaatsen met nog een zeker aantal treinen boven dit minimum, zoo b.v. te Rome, Florence en andere mid delpunten. Uit Modena kwam een extratrein met 400 pelgrims te Turijn aan en zelfs deze kon doorgaan naar Rome. De Kamer van Koophandel te Rome heeft 3031 lire beschikbaar gesteld voor de spoorwegbeambten, die niet staken, en de andere Kamers in Jen lande uit- genoodigd, dit voorbeeld te volgen. De Duitsche Keizerin is Dinsdag met prins Adalbert uit Taormina naar de kust afgedaald en bij den Keizer aan boord van de Hehenzollern gaan thee drinken. Om 7 uur gingen ze terug. De Italiaansche regeering heeft met het oog op de spoorwegstaking oorlog schepen beschikbaar gesteld om de post voor den Keizer over te brengen. RUSLAND. Maandagavond zijn overal procla maties verspreid in St. Petersburg, waar bij de arbeiders en andere mannen worden opgeroepen den lsten Mei zich gewapend op straat te vertoonen. Aan vrouwen en kinderen wordt gezegd, dien dag thuis te blijven. In het ministerie van financien is een verduistering van tegen de 250.000 gulden ontdekt. Deze som was aan een der hoogere ambtenaren ter hand gesteld in opdracht van het ministerie van binnenlandsche zaken voor den aankoop van koren voor de noodlij denden. De schuldige is terstond ge schorst, maar heeft de plaat gepoetst. In tegenstelling met de gewoonte is de zaak deze keer eens niet in de doof pot geduwd, maar door den minister van financiën aan den Senaat gerap porteerd, opdat zij overeenkomstig de wet worde berecht. Waarschijnlijk zul len uit dit proces nog eenige voort vloeien. v Te Petersburg heeft een ernstig conflict plaats gehad tusschen matrozen en politie. Een politiebeambte gelastte een groepje uit Oost-Azië teruggekomen matrozen, dat met burgers stond te praten, uiteen te gaan; een loste revol verschoten op hen, toen zij hem in de maling namen. Twee matrozen werden gekwetst en de anderen sloegen toen den politieman dood. Dientengevolge heerscht daar nu op winding en men vreest voor erger, als de daders, die echter niemand verraden wil, gevat worden. De Joodsche bevolking van Kisjinef en andere steden in zuidelijk Rusland verlaat in menigte haar huizen en trekt naar buiten. De naderende Paaschda- gen hebben de herinnering verlevendigd aan het bloedbad van twee jaar geleden. Men vreest, dat tijdens de Paaschvie- ring nieuwe moorden zullen plaats hebben. Volgens de Roes zijn erin verschei dene dorpen, waar joden wonen, strooi biljetten uitgedeeld, die de orthodoxe bevolking oproepen tot jodenvervolgin gen. Op 't Paaschfeest zou men win kels en huizen plunderen. Zulke pam fletten moeten vooral in Dunaborg en Tsjeljabinsk verspreid zijn en men ver denkt natuurlijk de Regeering van me deplichtigheid, althans begunstiging. Vergadering Hoofdbestuur Landbouw- maatschappy. Onder voorzitterschap van den heer Mr. P. C. J. Hennequin werd Maandag middag in het O rand Hotel Verse put te Middelburg de voorjaarsvergadering gehouden van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot beoordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Behalve de afgevaardigden der af- deelingen, waren ter bq woning daarvan uitgenoodigd de heeren Dr. Hissink, directeur van het Rijkslandbouwproef station, en I. G. J. Kakebeeke, Rqks- landbouwleeraar in Zeeland, beiden te Goes, L. J. M. Koert, zuivelconsulent der maatschappij, en J. P. M. Camman, Rijkstuinbouwleeraar in Zeeland en Noord-Brabant, te Teteringen. Laatstgenoemde had niet aan de uitnoodiging voldaan, wijl hy verhin derd was. De voorzitter heette de aanwezigen, waaronder ook een paar gewone leden der Maatschappij, welkom. Door den penningmeester werd de rekening overgelegd over hetafgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek dat de ontvangsten ver moedelijk zullen bedragen f 19,403,86 waaronder aan contributie f2587. De uitgaven zullen waarschijnlijk beloopen f18,762,661, zoodat het goed slot ongeveer f650 zal bedragen. In de commissie voor de verificatie zullen zitting hebben de heeren A. G. C Danckaerts en D. B. Wagenaar, beiden te Cortgene, en Th. W. Wolse, te Wissekerke. Aan de orde was nu de benoeming van keui meesters-veeartsen voor de tentoonstelling te Cortgene. Als zoodanig werden aangewezen de heeren D. G. de Vries te Clinge voor paarden en P. H. J. Gasille te Ellemeet voor rundvee. Vervolgens werden de overige leden der keuringscommissiën bij de afdee- lingstentoonstelling benoemd uit eene voordracht van het uitvoerend deel van het hoofdbestuur, opgemaakt in overleg met het bestuur der afdeeling Noord Beveland. Benoemd werden de heeren voor paarden, F. van Dixhoorn en S. Janse, en als plaatsvervangers, S. Pool en F. C. Steendijk rundvee, J. de Geus en S. Nooteboom, en als plaatsvervangers J. v. Putte en C. W. Snijder; werktuigen en varkens, schapen enz. M. Kostense en J. Polderdijk, benevens als plaatsvervangers L. W. Sturm en C. Zuidweg; pluimvee en zuivelbereiding, lo. Hanke en Koert, benevens als plaats vervangers C. Koopman Cz. en J. D. Elenbaas. Alsnu werden genoemd de onder werpen ter bespreking in de algemeene vergadering. De heer G. A. Vorsterman van Oyen heeft zich bereid verklaard te spreken over pacht-, tiend- en jachtrecht. Van wege de Heidemaatschappij zal een verhandeling worden gehouden over het droogleggen en draineeren van landen. De heer Koert verklaarde zich bereid te spreken over de ongevallenverzeke ring voor den landbouw. De heer Dr. Hissink zeide een bijdrage toe over de resultaten der voedermeel- enquête in 1904. Het voorstel van den heer Welleman tot wijziging der statuten der Maat schappij kwam nu ter tafel. Het Dag. Bestuur deelde mede dat het plan bestaat dit voorstel in druk aan de afdeelingen te zenden en het op de hoofd bestuursvergadering te Cort gene te behandelen. De voorzitter zette in 't kort de be doeling ervan uiteen. Het hoofddoel is de afdeelingen in kringen te verdeelen en zoo meer leven in de maatschappij te brengen. De rekening van het provinciaal subsidie voor de paardenfokkerij over 1904, ad f3462.76"1 werd goedgekeurd. •Ter tafel kwam nu een verzoek van de afdeeling Oostburg om adhaesie te verleenen aan een schrijven van de regelingscommissie voor de paarden fokkerij omtrent stationneering en ver meerdering van onderhoudsbijdragen. Dit is reeds geschied. De voorzitter deelde mede dat de kwestie spoedig onder de oogen zal gezien worden en waarschijnlijk tot genoegen van beide partijen geschikt. De regelingscommissie gevo#t wel wat voor het doen van concessiën ten opzichte van de stationneering. De heer Van Waesberghe deelde mede dat de meerderheid van de af deeling Hulst wel is voor verandering in de bepalingen omtrent de station neering. Medegedeeld werden berichten dat de afdeelingen Heinkenszand, Zierikzee, Oostburg, Hulst en Walcheren een cursus in paardenkennis zullen openen dat Hulst een tweeden cursus wenscht te openen en dat Kruiningen, Noord- Beveland en Tholen, wegens gebrek aan deelname, geen cursus zullen openen. In verband met de gehouden cur sussen deed de voorzitter eenige op-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1