Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. TURKIJE. Volgens een bericht uit Athene, zijn de verkiezingen op Kreta in acht kies districten door de rebellen verhinderd, bijna overal met de wapenen in de hand. In Vamos en Drepanies werd geschotenin laatstgenoemde plaats vielen twee dooden. In de dorpen Lakka en Prasé sleepten de oproerlingen de vrederechters weg naar Therissa, zoodat er geen stembureau was. Te Lakka geschiedde dit zelfs „In naam van koning Georgios". Den vrede rechter van Lakka bracht men, toen hij weigerde vrijwillig mede te gaan, met geweld naar Therissa, maar Wen- zelos stelde hem daar den volgenden dag in vrijheid. De minister van Buitenlandsche Zaken. Bij Koninklijk besluit van 13 April 1905 is, met ingang van 22 April 1905 1de minister van marine, de vice- admiraal A. G. Ellis, eervol ontheven van het beheer van het departement van buitenlandsche zaken ad interim, onder dankbetuiging voor de doorhem in deze den lande bewezen diensten 2. benoemd tot minister van buiten landsche zaken, jhr. mr. W. M. van Weede, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Weenen, onder toekenning van een eervol ontslag uit laatstgenoemde be trekking en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking aan de Koningin en den lande bewezen. (StCt.) Omtrent den nieuwen bewindsman deelt men mede Jhr. Van Weede is een zwager van den afgetreden Minister Mei vil baron van Lynden, die met een freule Van Weede gehuwd is. Hij is geboren 9 Nov. 1848. De heer Van Weede is sedert het jaar 1879 in Nederlandschen diploma- tieken dienst. In dat jaar werd hij, bij Koninklijk besluit van 18 April, benoemd tot gezantschaps attaché. Zes maanden later werd hij als gezant schapssecretaris geplaatst aan het de partement van buitenlandsche zaken, doch niet voor langen tijd, want onge veer een maand later werd hij in zijnen rang benoemd bij ons gezantschap te Brussel. In Februari 1882 werd hij in rang overgeplaatst by de Nederlandsche legatie te Berlijn, waarna hij bij Konink lijk besluit van 25 Maart 1886 benoemd werd tot gezantschapsraad bij hetzelfde gezantschap. het bewustzij n dat haren broeder en hare vriendin, beide gelukkig waren, een be ter gevoel met sterken aandrang in haar op. Hendrina omarmende, en haren broe der met zusterliefde bij de hand grijpende, sprak zij met gevoelvolle stem: //Geluk met het heilige verbond dat gij hebt ge sloten 1 Gods goede geest wake daarover, en doe u een heil genieten dat, helaas! zoo schaarsch wordt toegedeeld En toen nu Hendrina en Roderik uit Mathilda's blauw oog een' dikken traan zagen te voorschijn dringen, en over de verbleekte wang wegrollen, meenden zij daarin een bewijs te meer te zien, van het hartelijk medegevoel waarmede Ma thilda hun beider geluk deelde; en dach ten er zelfs van verre niet aan dat zij voor een oogenblik het heil van haren broe der en hare vriendin vergeten, en deze traan aan eigen leed en smartelijk gemis gewijd had; de gelukkigenzij wisten het niet, dat de opgeruimde, onbekommerde maagd, achter die vioolijke losheid een lijden verborg, hetwelk metdubbelezwaar te op haar gemoed drukte, sedert den dag waarop de laatste straal van hoop was on dergegaan en zij het wist dat haar lijden eindeloos zoude zijn! Wordt vervolgd). Drie jaar later trad de heer Van Weede op als zaakgelastigde, met den persoonlijken titel van minister-resi dent, te Boekarest, en in 1895 werd hij minister-resident, met den persoonlyken titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij het hof te Madrid. Tot bet ambt, nu laatstelijk door hem bekleed, van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Weenen, werd de heer Van Weede benoemd bij Koninklijk besluit van 30 Dec. 1901. In zijne diplomatieke loopbaan is hij ook nog tijdelijk belast geweest met de waarneming van ons gezantschap te Stockholm, en wel van 7 December 1881 tot 20 Juni 1882. Sedert 11 November 1902 trad de heer Van Weede op als voorzitter der consulaire examencommissie. Volgens de N. C. moet het voornemen bestaan den gezantschapspost te Weenen voorloopig door een chargé d'affaires te laten waarnemen, opdat voor den heer Van Weede de mogelijkheid open blijve om daarheen terug te keeren, indien hij hetzij wegens den uitslag der algemeen e verkiezingen hetzij om an dere redenen niet als minister mocht aanblijven. In zooverre zou men dus kunnen zeggen, dat de benoeming van den heer Van Weede er eene is voor drie maanden. Zeker schijnt te zijn dat hij het ambt waarin trouwens in ruil voor den aangenamen post aan het Oostenrijksche Hof niet veel aanlokkelijks moet zijn gelegen niet heeft begeerd, maar het aanvaardt wijl de regeering, tot welker hoogste ambtenaren hij behoort, het heeft gewenscht. Voor zoover bekend, behoort jhr. Van Weede niet tot de antirev. partij, maar tot de conservatief-liberalen. Invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Het wetsontwerp, houdende wette lijke verplichting van werklieden om zich en hun weduwen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van invalidi teit of ouderdom, is verschenen. De Regeering acht het geraden, de zedelijke verplichting naar dienstover- eenkomst ontstaat tot een wettelijke te maken, er aan allen, wier inkomen uit arbeid beneden de 1 1000 blijft, ver plichting tot verzekering op te leggen. Hierbij wordt de vorm gekozen van verzekering van rente en niet van ka pitaal. In overeenstemming met het oordeel der Staatscommissie zal de ouderdoms rente even hoog zijn als de invaliditeits- rente. De regeling gaat dus hiervan uit, dat bereiken van den leeftijd van 70 jaar een wettelijk vermoeden oplevert, dat de geschiktheid tot werken voor een gedeelte verloren is. Is bij het bereiken van dien leeftijd, of wordt daarna, de ouderdom jwachttijd vervuld, dan heeft de verzekerde, al is hij nog in staat door arbeid in zijn onderhoud te voor zien, aanspraak op een ouderdomsrente, welke even hoog is als de invaliditeits- rente. De premie voor den gehuwden werk man zal niet hooger zijn dan voorden ongehuwde. Een gelijke premie zal van mannen en vrouwen, gehuwd ot ongehuwd wor den gevraagd. Weezenrente kent het ontwerp niet. De zorg voor de weezen zal, blijkt zulks noodig, later afzonder lijk zijn te overwegen. De kleine ondernemer zal niet ge dwongen worden zich te verzekeren, omdat hij zelfstandig werkt. Maar hem zal de gelegenheid worden gegeven, deel te nemen aan de verzekering voor zich en zijn weduwe, bij de Bank, althans als hij beneden de 30 jaar is. Aan de verplichte verzekering zijn onderworpen de werklieden, die, na de invoering, den ouderdomsleeftijd be reiken, maar door de verzekering wor den niet gebaat zij, die op het tijdstip der invoering reeds den leeftijd van 70 jaar bereikt hebben. Het ontwerp kent hun daarom een rente toe. Het ontwerp brengt de premie ten laste van werkgever en werkman, ieder voor de helft. Jaarlijks zal zes millioen gulden door het Rijk in het verzeke ringsfonds worden gestort. Het ontwerp verklaart den werkman wien door het Rijk pensioen is verze kerd, niet verzekeringsplichtig, en be paalt ook de werklieden, die door een publiekrechielijk lichaam (daaronder niet begrepen het Rijk) verzekerd zijn, niet verzekeringsplichtig. De werklieden worden ingedeeld in vijf klassen. Tot de eerste (loon) klasse behooren de werkman, wiens loon min der dan f240 per jaar bedraagt; tot de 2e die van f 240 tot f 400 verdienen tot de 3e van f 400 tot f 600tot de 4e van f 600 tot f 800 en tot de 5e zij, wier loon f800 of meer bedraagt. Hun premies over elke kalenderweek bedragen resp.20 ct., 24 ct., 32 ct., 40 ct. en 48 ct. ,De weduwerente wordt bepaald op f2 per week. De St. Ct. van Zaterdag bevat een staat van de_gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voorgekomen gedurende de maand Maart. In Zeeland kwam een geval voor van miltvuur en wel te Kapelle. In het gansche land kwamen voor 3 (1) gevallen van kwade dioes, 40(14) van schurft, 18 (5) van rotkreupel, 15 (7) van vlekziekte en 70(61) van milt vuur. De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan. AXEL, 18 April 1905. Maandag had ten verzoeke van den heer J. Wisse Jz., bouwkundige te Zaamslag, namens zijne principalen in de herberg bij J. Groothaert, alhier dé aanbesteding plaats van het bouwen van eene dubbele schuur. Hiervoor werd ingeschreven voor het timmerwerk door de nagenoemdeheeren als volgt E. van den Berg, f 3500P. Wisse en Keijzer, Zaamslag, f 3384 P.Duijven- stein, Zaamslag, f 3299 J. van de Velde, f3285; J. K. Vink, f3265; C. van den Broeke, f 3257 F. Deij, f 3180W. Vercouteren, f3065; H. van Luijk, f 2998A. Butler, f 2997 en A. van 'tHoff, f2988. Voor het metselwerk schreven in de heeren J. Wieles, f 1325 F. van Tatenhove, f1265; J. van de Velde, f1175; P. de Jonge, f1115; P. van Hoeve, f 1100 en W. Galle, Zaamslag, f996. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. De persoden, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel. - Eenige lieden van 't Zoute Spui hebben aan den heer Directeur Generaal der Posterijen en Telegraphie te 's Gra- venhage het verzoek gericht om het aantal buslichtingen en bestellingen der brieven aldaar ieder van één op mins tens twee per dag te brengen. - Te Middelburg slaagden voor het onderwijzersexamen o. m. de heeren P. J. Fermont van Bosehkapelle, A. J. Pauw van Ter Neuzen, P. M. G. de Rijk van Stoppeldijk, J. de Vries van Hontenisse, die ook voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagden. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het Doctoraal examen in de geneeskunde door den heer D. C. J. van Rompu, van Ter Neuzen. Met de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst wordt met 29 dezer belast de heer H. J. Vooreu, surnumerair, thans nog belast met de waarneming van bet ontvangkantoor te Breskens. De heer A. van Delden, arts te Zaamslag, verlaat die gemeente en wordt opgevolgd door den heer Van der Brug uit Rotterdam. St. Jansteen. De op 6 dezer gear resteerde A. de Cock heeft reeds lang voor dezen den schijn op zich geladen met de veedieven in betrekking te staan. Tegenover iedereen liet hij zich uit dat hij dit en dat wist en dat hij er een eind aan zou maken, door de dieven na te zetten als er nog eens eene koe gestolen werd. „Ik weet wel waar ze naar toe gaan", zei hij. „Ze gaan naar Temsche en van daar met de boot naar Ant werpen." En werkelijk werd de koe van IJsebaert te Hemixem aangehouden. Ook de dieven werden op dien weg gevonden. De B. en Zoon, toen ter tijd te Antwerpen woonachtig. Zij schijnen De C. niet verdacht te hebben van medewerking met de politie en hebben hem niet in de zaak betrokken, door verraad van hun kant. Tem. Ct. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de aflevering van de manschappen, bestemd tot korte oefening, van de lichting 1904, die ingevolge art. 99 der Militie wet 1901 moeten worden opgeroepen, en van de lichting 1905, zal plaats hebben lo. Op Dinsdag 16 Mei te Middelburg, in het Tehuis voor Militairen, in de Nieuwstraat, des v.m. te 10 uren, de manschappen uit de gemeenten Arue- muiden, Domburg, Grijpskerke, Middel burg, Nieuw- en St. Joosland, Oost- kapelle, Serooskerke, Veere, Vrouwen polder en die der gemeenten in Schou wen, Duiveland en Noord-Beveland. 2o. Op Woensdag 17 Mei te Vlis- singen, in de benedenzaal van het gemeentehuis des v. m. te 10 uren, de manschappen,uit de overige gemeenten in Walcheren en uit de gemeenten in Zee u wsch-Vlaanderen. 3o. Op Donderdag 18 Mei te Tholen, in de gemeentebewaarschool, des v.m. te 9,30 uren, de manschappen uit de gemeenten in Zud-Beveland, Tholen en St. Philipsland.i Met ingang van 1 Mei a. ~s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen 3e klasse bij 's Rijks belastingen, B. Klop, van Zuiddorpe en J. Roebeling, van Oostburg, beiden naar IJzendijke J. J. A. de Groote, van Rijsbergen, en J. W. F. van Nieuwenhoven, van Oudenbosch, beiden naar PhilippineK. de Mooij, van Oudenbosch naar KauterF. Crone, van Nijmegen naar Hulst; en L. C. van Splunter, van Breskens naar Kauter J. C. Prins van Lobit, Breskens. Be halve laatstgenoemde, allen tijdelijk. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Vrijdag 31 April 1905. (O-oede Vrijdag) Ned. Herv. Kerk. 's-Avs. 5 Va ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Gereformeerde Kerken. Kerk A. GEEN DIENST. Kerk B. 's-Avs. 57t ure Ds. R. v. 4. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). GEEN DIENST. Het bejaarde echtpaar D. d. L. te Co- lijnsplaat was Donderdagnacht bijna de dupe geworden van een lafhartige daad. Door een of meerdere, tot nog toe on bekende^) is in de gang hunner woning een pot met brandende zwavel geplaatst, terwijl de voordeur afgesloten en de kamerdeur aan de gangzijde nog boven dien met lappen behangen was ter vol komen afsluiting. Indien de man niet, te ongeveer half een, door een zijner hoestbuien was ontwaakt, en daardoor de verstikkende atmosfeer bemerkte, zouden beiden zyn omgekomen. Gelukkig konden zij nog door een achterdeur ontsnappen, echter niet zonder dat de vrouw, die zeer bij ziende is, in de brandende zwavel trapte en zich daardoor deerlijk een harer voeten schroeide.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2