S'IÏYS VOEItST, No. 6. Woensdag 10 April 1005. *2le Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. WKLSCHK COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. "Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 26 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IX OOST-AZIE. Terwijl de eene Russische vloot nog nauwelijks de Oost-Indische wateren verlaten heeft, nadert reeds een tweede eskader. Russische oorlogsschepen zijn gezien ten N.W. van het Kokos-eiland (Keeling), dat ten W.Z.W. van Java ligtzij zetten koers naar straat Soenda. Dit is naar alle waarschijnlijkheid het smaldeel onder bevel van Nebogatof, dat laatstelijk bij Dzjiboeti was. Wij zullen ons maar niet wagen aan onderstellingen over de plannen van de vijandelijke vloten. De toestand wordt zeer ingewikkeld, nude Japansche vlootvoogd ook te rekenen krijgt met het aanvullings-eskader, op zichzelf niet sterk, maar toch altijd zeer geschikt om Rozjestwenski's achterhoede te dek ken, en een kostbare reserve voor de Russen. Aan de geruchten over de verdeeling en de verblijfplaats der vloten moet men, slechts een zeer beperkte waarde toekennen, van welke zijde ze ook komen. Zoekt Rozjest- wenski Togo op, om hem slag te leveren V Tracht hij hem te ontwijken 'i Zet hij eenvoddig koers naar Wladfwostok, zonder zich verder in te laten met de plannen van zijn vijand Voor elk van deze mogelijkheden is iets te zéggen, maar veel zal daarbij afhangen van het toeval. Het verdient opmerking dat Rozjestwenski, nu hij heel geheim zinnig den Indischen Oceaan overge stoken is, door de straat van Malakka en de Chineesche Zee den grooten handelsweg volgt, oogenschijnlijkzonder Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Déze geheimzinnige stem was het, die den blos, welke reeds het gelaat der maagd had overtogen, toen zij, in stede van ha ren broeder, den geliefden jongeling al leen in het vertrek ontmoette, tot een gloeiend rood verhief, en zich uitstrek kende tot op het hooge voorhoofd en over den lelieblanken hals, voor zoo ver die onder de fijne Brusselsche kant, welke het zijden keurslijf van boven omzoomde, zichtbaar was, had zij het alleen aan de avondschemering, die reeds in het eng verblijf heerschte, te danken, dat Roderii niet ten vollen de verwarring bespeurde, welke zich zoo eensklaps van haar had meester gemaakt. Roderik had de gravin met eene diepe buiging, eerbiedig gegroet. Zij was out zet eene schrede teruggetreden, en hart tengere leest 'half voorover bukkende! speelden hare fijne vingers verlegen met het van edelgesteente schitterend goudej kruis, dat op den kloppenden boeze hederhing; zoo, ging het eerste oogen bl i voorbij ouder eeu pijnlijk stilzwijgeu en zonder dat een van beide het waag<' zich te bekommeren om verdere geheim houding. Het heeft er nu niets meer van of hij zich verschuilt. Er is wel iets verleidelijks in het denkbeeld dat, Rozjestwenski voornemens is, met een wijden bocht om de Japansche eilanden, heen zoo snel mogelijk op Wladiwostok aan te s'tevenen. Zijn eskader is zoo sterk aan pantserschepen dat hij 't er op wagen kan te trachten, Tog», indien deze hem den weg verspert; overhoop te werpen, en als de Russische schepen zich eenmaal te Wladiwostok bevinden, krijgen zij daar juist de aanvulling die zij vooral noodig hebben om een homo geen eskader te vormen: een paar groote en sterke kruisers. Overeenkomstig deze opvatting werd uit Londen aan de Kölnische Zeitung geseind //De laatste berichten worden hier uitgelegd in dezen zin, dat de Russische Oostzeevloot er niet meer aan denkt, .te Saigon binnen teloopen, en nu voornemens is langs den kortsten weg, de bedoeling zal toch wel zijn langs den kortsten weg buitenom, naar Wladiwostok te stoomen. Men berekent dat de Russische vloot Dinsdag nog 640 zeemijlen van de Japansche basis bij de Pescadores (westkust van For mosa) verwijderd was, en als uit anderen hoofde geen vertraging heeft plaats gehad, kan zij in het bereik van de Japansche torpedoflottielje gekomen zijn waarbij intusschen de ietwat stoute onderstelling gemaakt wordt, dat de Russische vloot gemiddeld tienzeemijlen in het uur aflegt." Gelijk men weet zijn Dinsdag een paar groote Japansche kruisers, de Tsjitose en de Kasagi, Hongkong in zuidelijke richting voor bijgevaren. Waar Togo zich met het gros zijner vloot bevindt, weet men niet. BELGrIE. Het wetsontwerp op de Zondagsrust is door de Kamer aangenomen met 82 stemmen tegen 47 onthoudingen. De liberalen hebben, voordat tot de stem ming werd overgegaan verklaard, dat zij niet met het ontwerp instemmen, daar zij het in strijd met de Grondwet achten. Zij zijn van oordeel, dat men hier niet te maken heeft met een sociale wet, maar met eeu partijwet van de clericalen. De liberalen zijn warme voorstanders van een wekelijkschen rustdag, en verschillende wetsvoorstel len zijn van liberalen kant ingekomen om daartoe te geraken, maar de cleri- cale meerderheid heeft nooit van die voorstellen willen hooren. Daarom kunnen de liberalen niet voor deze wet stemmen. De liberalen hadden evenwel hun best gedaan door allerlei amende menten rechtvaardiger bepalingen in het ontwerp te brengen. Zoo hadden zij geëischt, dat de toepasselijkheid van de wet zou worden uitgestrekt over de bedienden in handelszaken en de werk lieden en beambten in staatsdienst ot in dienst van provincie of gemeente, die door het ontwerp der regeering waren uitgesloten. Door de aanneming dezer amendementen was het ontwerp niet meer zoo afkeurenswaard in de oogen der liberalen, dat zij er tegen zouden stemmen. Zij zouden zich ont houden van stemmen. Vandervelde verklaarde namens de het neergeslagen oog op te heffen. Ein delijk voelde Roderik zich genoodzaakt, dit reeds te lang gerekt zwijgen af te bre ken, en zijne schroomvalligheid terzijde stellende, zeide hij, met eene zachte stem waaraan hij te vergeefs trachtte eenen helderen toon te geven: „De gravin zocht voorzeker haren hoogwaardigen broeder?" Zonder het schoone, thans bijna geheel onder de afhangende glanzige haarlokken verborgen gelaat op te heffen, hernam Hendrina zacht: „Ja, edele heer! ik dacht hem hier te zullen vinden, en niet „En mij niet':'" voleindigde Roderik haastig, toen Hendrina bedremmeld bleef steken, „gewis," ging hij na een korte wijle voort, zijn glinsterend oog twijfel moedig op de maagd vestigende, „ik had het geluk niet genoten, de schoone gravin hier te ontmoeten, indien deze toevallige dwaling mij dit geluk niet had verschaft!" Snel hief Hendrina het heldere zwarte oog opwaarts, en het met eene uitdruk king van licht verwijt op den jongen ba ron latende rusten, antwoorddezijopeenen toon, welke niet geheel van weemoedig heid was vrij te pleiten: „Gij, schijnt eenen slechten dunk van mijne kennis omtrent de plichten der gastvrijheid te hebben, edele heer! door te veronderstel len, dat ik niet uit eigen beweging het zelfde zoude gedaan hebben,wat nu door het toeval geschied is. Voorzeker, indien ik had kunpeu vermoeden dat mijnen broeder zijnen geeerden gast alleen liet, socialisten, dat hij vóór het ontwerp zou stemmen. De wet zal een nieuwe stap zijn in de richting van staatsbe moeiing op maatschappelijk gebied, en deze wet zal het, zeide hij, de socialisten mogelijk maken met dezelfde argu menten, die voor de Zondagswet hebben gediend, te vragen om een wet tot beperking van den arbeidsduur, want als de Zondagsche halve werkdag is vastgesteld op 4 uren, dan heeft de rechterzijde daarmee erkend dat rech tens de normale werkdag op 8 uren moet worden gesteld. De uiterste linkerzijde juichte op deze woorden, de liberalen lachten ironisch tegen de rechterzijde. Woeste haastte zich, deze conclusiën van Vandervelde. uit naam van de rechterzijde te verwerpen. De clericaal Heynen verklaarde voor zich, evenals Huysmans gedaan had voor de liberale partij, dat hem het ontwerp ook ongrondwettig voorkwam en partijdig, maar hij erkende, dat het ontwerp toch in zekeren zin vooruitgang bracht en daarom zou hij niet tegen stemmen, maar zich onthouden. Zoo waren er Vrijdag geen tegen stemmers, maar de liberalen onthielden zich, en dat deden eveneens de leden Snoy en Heynen, en nog een derde niet-liberaal, n.l. De Stoet, de minister president in hoogsteigen persoon. Deze houding van den minister-president verwekte algemeene opschudding. Hij verklaarde zijn houding door te kennen te geven, dat hij dit ontwerp niet schade lijk achtte, maar hij was voorstander van een ander stelsel. ik zoude dadelijk getracht hebben deze onbeleefdheid, zoo mogelijk, eenigzins te herstellen, door hem voor eenige oogen- blikken mijn gezelschap aan te bieden. Gewis eene gebrekkige vergoeding, maar," voegde zij er snel bij, „wanneer ik daarin door mijne vriendin Mathilda werd bijgestaan, zouden wij gezamelijk er misschien in geslaagd zijn, den baron van Voërst eenige oogenblikken voor ver veling te behoeden, vergun mij, edele heer, dat ik tot dat einde ook nu uwe zuster bij ons roep." Nauwelijks had Hendrina eene bewe ging om het vertrek te verlaten, of Ro derik, trad met hartstochtelijke drift op haar toe, en hare hand grijpende, riep hij smeekend: „Hendrina! beroof mij niet van een oogenblik, waarnaar ik reeds zoolang gewenseht heb!" De kleine hand, die Roderik met kramp- achtigen greep in de zijne klemde, werd niet teruggetrokken; hevig bewoog zich de boezem der maagd, en zijdelings het hoofd afgewend, bleef zij eeue poos roei en sprakeloos staan, toen keerde zij lang zaam het gelaat naar den minnendenjon geling, haar schitterend oog ontmoette zijnen smeekenden blik, wederkeerig spraken die tolken der ziel het heilige woord dat hunne lippen nog hadden ver zwegen. Toen zonk Roderik aan de voe ten iler sidderende maagd, eü andermaal hare blanke hand met nieuwe hevigheid tegen zijnen borst drukkende, riep hij methet bedwelmend vuur eener hartstoch telijke vervoering: „Uwe liefde! Hendrina!" De schroomvallige maagd bloosde niet meer, eene heilige ernst lag op haar schoon gelaat, als het kenteeken dat zij het plechtige van dit gewichtig oogenblik gevoelde, hare mond sprak echter het dure antwoord niet uit, alleen in het tin telend oog, dat zij met blijde verrukking op den geknielden geliefde sloeg, las deze dat zijne bede verhoord was. Toen hij den lichten, snellen druk van Hendrina's fijne vingeren voelde, sprong hij eensklaps op, en het geliefde wezen aan zijn borst klem mende, drukte hij op Hendrina's maag delijke lippen, den eersten kus eener reine vlekkelooze liefde, en bezegelde daarmede een verbond, dat onbesmette trouw en warme, achting tot grondslag had. Van korten duur was echter dit oogen blik van zaligheid en genieting, de deur werd geopend, Mathilda's rijzige gestalte trad het vertrek binnen. „Hemel! wat zien mijne oogen riep zij vroolijk verrast uit, toen zij zoo onver wacht deze schpone groep aanschouwde: „heeft onze dappere ridder, in een paar uren tijds, reeds eene zoo schitterende overwinning behaald, voorwaardat voorspelt veel goeds op den dag van het tournooi, en ik verwedmaar snel staakte, zij den schertsenden toon, toen Hendrina zich beschaamd uit Rode- rik's omarming los gewrongen hebbende, in verwarring op haar toetrad, nu drong

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1