Dokter J. MDE CflLSEIJE, Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. AXEL, 14 April 1905. Wij vestigen de aandacht der inge zetenen op de aan het hoofd van dit nummer voorkomende bekendmaking van onzen burgemeester, inzonderheid op den in het laatste gedeelte dier be kendmaking uitgedrukten wensch om trent het uitsteken der vlaggen. Woensdagochtend geraakte alhier door de eene of andere oorzaak een kar en paard met de beide op het voertuig zittende personen te water in den put op het hof van den landman J. de P. Het paard ging al spoedig een paar maal kopje-onder en de beide mannen, een knecht en een arbeider van de hofstede „Steenbosch" begon nen ook in levensgevaarlijken toestand te geraken. De slager R. BI. die op de hofstede juist werkzaam was, zag het gevaar waarin de mannen verkeer den. Hij begaf zich te water en smaakte de voldoening zoowel het paard als de beide mannen te redden. Voor den arbeider was het hoog tijd, daar hij- reeds bewusteloos was. Laten wij hopen dat het koude bad voor drenkelingen en redder geen na- deelige gevolgen moge hebben. Alhier circuleert onder belang- hebbendep een adres, gericht aan den gemeenteraad, waarin verzocht wordt het voorstel om belasting te heffen op het dansen op muziek niet aan te nemen. Alhier is eene duivensocieteit op gericht onder den naam van „De Lucht bode". Voor de betrekking van keurmees ter, alhier, hebben zich 8 sollicitanten opgegeven. Voor de jl. Woensdag gehouden voorkeuring van Stieren waren 22 exemplaren alhier ter markt gebracht. Bij het Woensdag te Goes gehou den overgangsexamen aan de Rijks-Land- bouwwinterschool aldaar is o. m. bevor derd van de eerste tot de tweede klasse de heer P. van Dixhoorn van Axel. Dinsdagmorgen viel te Zaamslag eens klaps het gewelf in van den oven b\j de steenbakkerij, terwijl twee werklie den daarin werkzaam waren, die onder de neerstortende steen werden bedolven. Door anderen zijn zij spoedig uit hun be narden toestand verlost. Een van hen had twee bloedige wonden aan het hoofd terwijl bij het geneeskundig onderzoek, dat daarop volgde, bleek dat de tweede drie gebroken ribben had, benevens eenige kneuzingen. Aangezi^i niets buitengewoons aan den geheelen oven was bespeurd, is moeielijk uit te maken, waardoor het ongeval is veroorzaakt. Het is echter zeer wel mogelijk, dat de klei uit het nog pas gemetselde gewelf door den aanhoudenden regén in de laatste dagen is weggevloeid, waardoor de steenen loslieten en uitgegleden zijn. Door bewoners van Zuiddorpe en omstreken is aan den Minister van Waterstaat per request medewerking verzocht tot het tot stand komen der tramlijn Walsoorden Selzaete. Het uitgebreide getuigenverhoor in verband met den moord op de Wach- tenbeeksche Sluis, heeft naar men uit Zuiddorpe aan de Midd. Crt. meldt de justitie te Gent aanleiding gegeven een der drie verdachten, De R. op vrije voeten te stellen. De twee anderen, op wie zware vermoedens rusten, blij ven in voorloopige hechtenis. De uitslag der heden gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad van Ter Neuzen is, dat ge kozen is de heer A. Moggré met 603 stemmen. De heer P. J. Scheele had er 505. verraden, nog sluimerde het op den bo dem harer ziel en sidderend hoorde zij eene stem, welke haar toefluisterde, dat in dit oogenblik den sluier zoude worden weggerukt. Wordt vervolgd). Ook te Neuzen is een afdeeling van de vereeniging Volkeonderwijx opge richt. Ongeveer 80 leden traden toe en Woensdagavond werd de eerste ver gadering gehouden. Het reglement werd vastgesteld en een bestuur be noemd. Dit bestaat uit de heeren F. van Dixhoorn, voorzitter, J. F. de Coo ker, vice-voorzitter, J. C. de Masier, penningmeester, L. J. de Vries secre taris, en P. J. Renskers. Benoemd tot dijkgraaf van den Kleine Zevenaarpolder, in plaats van wijlen den heer Joz. de Feijter, de heer D. J. Dees. Ingelanden van den Mosselpolder, gelègen onder de gemeente Philippine en Hoek, hebben in eene buitengewone vergadering met 19 tegen 8 stemmen verworpen het voorstel van het polder bestuur tot het aanleggen van een steenweg door dien polder, waarvan de kosten geraamd werden op ongeveer f 20,000. Maandag werd te Hoek door den predikant der Ned. Herv. gemeente al daar de eerste steen voor een nieuw kerkgebouw gelegd. Hij gedacht in de daarbij gehouden toespraak hoeveel moeite het gekost had tot dit oogenblik te komen, waarop, naar spreker zeide, hetbegin van het einde van den nieuwen bouw gekomen was. Hij dankte daar om allen die daartoe hadden meege werkt, ook de plaatselijke overheid, die door hare aanwezigheid haar belang stelling in al wat het welzijn der ge meente betrof toonde. Hij wenschte den architect en allen, die het gebouw zouden helpen optrekken, geluk en voorspoed op hun aanstaand werk en verzocht hen om, nadat gemeenschap pelijk een psalmvers gezongen was, hem in de pastorie te volgen, waar men nog eenigen tgd bijeen bleet. Midd. Crt. Naar men meldt zal de heer P. H. de Jonge, beroepen predikant aan de Geref. Kerk te Hoek, op 14 Mei a.s. aldaar zijne intrede doen na be vestigd te zijn door zijn vader Ds. G. H. de Jonge van Dordrecht. Te Clinge, nabij Hulst, wilden de douanen van St. Jansteen een aldaar zeer bekend smokkelaar, Pieter van Buijnder, „de Kalotter" bijgenaamd, arresteeren, terwijl hij bezig was des nachts 35 kilo's suiker Holland binnen te smokkelen. De Kalotter sloeg echter een zijner belagers met een zwaren knuppel bewusteloos, maar ontving op zijn vlucht van een anderen douaan eerst een schot hagel achter in de bee- nen, en daarna een kogel dwars door den linkerbil. Toch wist hij door een moerassige kreek te ontsnappen en in een hi'-V-rg een onderkomen te vinden, uitgeput van vermoeienis en bloedver lies. Door den herbergier gewaar schuwd, kwam de vrouw van Van Buijnder spoedig met een hondenkar, waarop zij haar man naar zijn woning te Meerdonk 'België) overbracht, alwaar hij Zaterdag reeds, wijl de dokter voor zijn leven vreest, de laatste sacra menten ontving. Hij is 45 jaar oud en heeft 5 minderjarige kinderen. Hbld. v. Antw. Toen de landbouwer P. A. Mang- nus te Boschkapelle van de Hulster- sche markt huiswaarts reed, schrok zijn jong paard nabij de halte „Rustwat" zoodanig, dat de voerman het beest niet meer meester bleef en het pardoes den steilen dyk afliep. Wonder genoeg tuimelde het rijtuig niet om vóór het onder aan den dijk was. Het voertuig werd erg beschadigd, de voerman niet ernstig aan het hoofd gewond, zijn mede inzittende zoon kwam met den schrik vrij, terwijl een Boschkapellenaar, die mede reecl slechts klaagt over eenige pijn in den rug en beenen. Het ongeval had heel wat ergere ge volgen kunnen hebben. Tern. Crt. Naar de N. E. Ct. meldt, heeft de heer A. J. Cammaert, burgemeester der gemeente Philippine, eervol ontslag aangevraagd. Van sociaal-democratische zijde is tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Oostburg gesteld de heer Mr G. W. Sannes, griffier van den Be- roepsraad te Middelburg. De heer Sannes was eerst ook in Middelburg gesteld, doch heeft daar voor de candidatuur bedankt. In de week van 5 tot en met 11 April kwamen in Zeeland voor 3 ge vallen van typhus en wel 1 te Sas van Gent en 2 te Zierikzee, 3 gevallen van roodvonk te Middelburg en 6 gevallen van diphtheritis. nl. 1 te Aardenburg, Hoofdplaat en Zuidzande en 8 te Hulst. In de laatste helft der vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezonden 163 melkkoeien en fok vee, en wel langs Clinge 36, langs Hulst 49, langs Sas van Gent 46 en langs Veld zicht (gem. IJzendijke) 32 stuks. De uitvoer langs al de grenskantoren be droeg 765 stuks en in de geheele maand Maart 1583 tegen 1827 in Februari van dit jaar. den Maandag en Donderdag van 8 tot IIV2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St Nikolaas (AVaas) EBelg-ië. PHKDIKBEURTKN TL AXEL Zondag ltt April 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Voorbereid. H. Avondm. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Mulder. (van Zaamslag) Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R v. d. Kamp. Nam 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oord Nam. 2 ure Ds. J. R. van 0- rd 's-Avs. 5*/, ure Ds. J. R. van Oord (van Ter Neuzen). Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 April 1905. A. A. B., 20 jaar, A. B., 21 jaar, en P. J., 19 jaar, arbeiders te Sint Jansteen zijn wegens mishandeling veroordeeld de 2 eersten ieder tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, de derde tot 4 maan den gevangenisstraf. Uit Tiel schrijft men aan het Ubld'.: Onze gemeente is in den nacht van Zondag op Maandag weder het toon eel geweest van een van die vechtpartijen, welke in den laatsten tijd zoo veelvul dig voorkomen en waarbij de messen weder de hoofdrol vervuld hebben. In de buurt van Steven Milders hadden in de herberg van v. d. Berg de gebr. M. eenigen tijd vertoefd met een zeke ren P. v. d. Velden, een zeer berucht sujet, en Van Steens, sigarenmaker, en Linkerhof, arbeider. Toen de gbr. M. zich wilden verwij deren, werden zij op den voet gevolgd door het laatste driétal en kwam het iil dadelijk tot een hevige woordenwis seling, welke zóó hoog liep, dat men handgemeen werd en de messen wer den getrokken. De gebr. M. liepen hierbij dermaten verwondingen op, dat geneeskundige hulp noodig bleek en zij door dr. Ter Braak moesten worden verbonden. Het bleek, dat een der gebr. M. een steek in de rechterheup had ontvangen benevens een snede over den arm. Zijn toestand kwam al dade lijk bedenkelijk voor en verergerde in den loop van den dag en nacht der mate, dat hij aan de gevolgen is over leden. Onmiddelijk na het bekend worden, gelastte de officier van justitie aanhou ding van de vermoedelijke daders, van wie een reeds het hazenpad gekozen had, gevolgd door zijn vrouw, die hem van reiskleeren zou voorzien. De rijks veldwachter begaf zich daarop onmid delijk per fiets op weg om den ver- moedelijken hoofddader P. v. d. Velden op te sporen, dat hem spoedig gelukte, want onder de gemeente Echteld reed hij hem achterop en arresteerde hem. De beide andere medeplichtigen, zyn mede aangehouden. Het verhoor voor den rechter-commissaris is reeds in vollen gang. Te Bourtange (Gr.) heeft het twee jarig kindje van R. Schuth uit een keteltje kokend water gedronken. Het kind is aan de gevolgen overleden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje om door middel van uw blad een enkel woord te richten aan de ouders en en kele andere volwassen personen, be treffende den eerbied aan eene begraaf plaats verschuldigd. Wederom mocht ik deze week ge tuige zijn van eene ter aarde bestel ling op onze algemeene begraafplaats. Wanneer ik die plaats betreed, nemen mijne gedachten steeds een geheel an deren loop, dan wel blijmoedig voort te gaan. Dit schijnt echter niet bij ieder denzelfden indruk teweeg te brengen, wanneer men ziet, dat zoodra de lijk stoet zich terug begeeft, van links en rechts een jeugdig personeel komt toe geschoten, alsof daar iets aangenaams is achtergelaten. Uit de houding van die jeugd, zou men haast de gevolg trekking maken, dat het voor hen als 't ware een ontspanning is bij het graf het gebeurde te bespreken. Ik kan niet denken, dat zulks uit gevoelige belangstelling gedaan wordt, w ant was dit zoo, dan zou men behoor lijk op een gepaste manier die plaats langs den ingang bezoeken. Maar neen, zoodra de kans veilig is, geljjken zij juist op een aantal raven, die van rechts en links op hun prooi aanvliegen en welke dan geen verhin dering daarbij moeten ondervinden. Het is wel te betreuren, dat zoo iets herhaaldelijk moet plaats vinden. Daarom ouders, gelieve uwe kinde ren eerbied in te boezemen voor de de begraafplaats en volwassenen, neemt in overweging of het u verboden is, langs den ingang op een gepaste ma nier de plechtigheid bij te wonen. Wordt dit zoo gedaan, dan zal het een ieder goed doen die belangstelling te zien. Maar niet zooals hu, zoodra de kans veilig is, van links en rechts het graf te bestormen. U, Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing. Iemand die eerbied heeft voor een Begraafplaats. Axel, 13 April. VOOR DE LUPUS-LIJDERS. Mijnheer de Redacteur. Nu onder het geestdriftig initiatief van ds J. de Visser alhier een Dames comité is gevormd tot het bijeen zame len van gelden voor de Nedei landeche Vereeniging tot hulp aan Lupus-lijderszij me een enkel woord gegund tot nadere opheldering.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2