UNKIINDIGIMl. No. 104. Woensdag 12 April 1005. 2le Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEIIAN, Buitenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXELSC COEIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 pent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. drukker Uitgever AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat, te beginnen op den 22 April, 1905, van wege de Gemeente, eene algemeene opneming zal wórden gehouden van de Wegen en Voetpaden met de Kunst werken. Axel, den 10 April, 1905. Burgemeester en Wethouder» mofioemd, D. J. OGGÉL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM, ISTSDrLOG IX OÖST-AZIE. Een correspondent van de Roeskoje Wjedomosti, die een maand lang in Orel en Koersk rondgezworven, heeft, zegt dat de boeren het grootste belang stellen in den stand van den oorlog. Als uien met hen spreekt, komt het gesprek ten slotte altijd hierop neer, dat zij vragenWaarom vechten wij toch. ,en hóe is het mogelijk dat wij verliezen De verhalen van de gewonden, die van het slagveld naar hun haardsteden teruggekeerd zijn, hebben, zoo voegt de correspondent er bij, heel wat meer invloed op de bevolking, dan opruiers zouden kunnen uitoefenen. Twee te Penang aangekomen stoom schepen hebben in de straat van Ma- lakka een talrijke Russische vlootgezien waaronder 25 transportschepende vloot zette kqers naar Singapore. Het stoomschip Koemsan meldt dat twaalf kruisers, vermoedelijk Japansche, op eenigen afstand voor de Russische schepen uitstoomen -, vermoedelijk zijn dat Japansche verkenners- De opge wondenheid hier ,en te /Singapore is grootmen verwacht een gevecht in de wateren van Malakka. Het stoomschip Tara mejdt, veertig Russische oorlogschepen ontmoet te heb ben op 130 mijl ten noorden van Sin ganpre. De Standard verneemt uit Singapore, van 6 dezer, dat een kustvaarder, te Penang aangekomen, 27 Russische oor logschepen heeft zien kruisen op 70 mijl in het zuidwesten. Upyd verneemt ujt Singapore De Russische vloot is in zicht, ken neljjk koers zettende naar de Durian Straits, 37 mijl Zuidzuidwest van Sin gapore. In verband met het bericht van de verschijning van 31 oorlogschepen tus schen Penang en Singapore maakt het (Britsche) eskader in de Chineesche zee zich gereed zee te kiezen. De kruiser. Sutley is Zaterdag vertrokken naar Singapore. Het linieschip Ocean l en nog een kruiser vertrekken binnen kort. De Times verneemt uit Petersburg dat het vast staat, dat de Russische regeering maatregelen neemt, om den oorlog krachtig voort te zetten. Zij heeft onlangs 200 millioen patronen besteld, en er wordt weer onderhandeld over een bestelling van 300 millioen patronen. De agent van Creuzot te Petersburg verzekerde dat de (gedane?) bestelling van wapens en schietvoorraad over 84 millioen gulden liep. BELGIE. De tentoonstelling te Luik. Het uitvoerend comité voor de wereld tentoonstelling te Luik maakt veel werk van de voorbereiding eener voldoende huisvesting. Er is een officieel „comité des logements", dat zoowel voor vol doende huisvesting zorgen zal als waken over de behandeling der gasten, onge veer zooals de politie in groote steden waakt over den dienst der stationee- rende rijtuigen. Hier zijn het echter de hotelhouders zelf, is het hun vak- vereeniging, die waken zal. Het secre tariaat is gevestigd 77 rue du Paradis. De hotels van eersten en tweeden rang beschikken over 1800 bedden. Mindere logementen kunnen samen nog een 3000 menschen bergen, doch menrekent op 10,000 menschenHoe die te ber gen Natuurlijk in tijdelijke logies- gelegenheden. Van die alle houdt het comité lijsten. Het is dus tot dit comité, dat iedereen zich zal hebben te wenden. Men is tot een classificatie gekomen, die gaat van 15 tot 2 francs per dag, ontbijt, licht en service inbegrepen. In de kamers zullen kaarten met het tarief en verdere bepalingen hangen de gast heeft de kaart slechts te vergelijken met de kaart, hem door het comité verstrekt. Het comité zal de logies-gelegenheden telkens doeninspec- teeren en zal klachtenboeken aanleggen. SPANJE. Er zijn vele ladingen gendarmes en stille agenten naar Valencia gestuurd om de stad veilig te maken nu de ko ning daar een bezoek komt brengen. De Spaansche pers is niet geheel ge rust over dat bezoek. Behalve voor de anarchisten, separatisten, repu blikeinen, Carlisten en andere vijan den van het heerschend stamhuis en de regeering, vreest men, dat de stu denten van de gelegenheid gebruik zul len maken om hun ongenoegen te too- nen eu dat andere ontevredenen zich door de jongelieden zullen laten ver voeren tot uitingen van ontevredenheid. Er gaan ook weer geruchten over een ministerieele crisis, een crisis die Villaverde van het kussen zou stooten en een ander conservatief, Dato, er op zou brengen, maar meer dan losse ge ruchten zijn dat niet. De regeering heeft niet alleen te let ten op de reisplannen des konings, maar het is voor haar een zorglijke tijd met die droogte, die zooveel schade doet aan het veldgewas. Reeds heeft de regeering het tarief van invoerende rechten op graan en meel verlaagd voor zoolang als de duurte aanhoudt. Het invoerrecht op,graan is nu op 4 pese ta's de 100 kilo gebracht, en dat op meel op 7 peseta's zal blijven. RUSLAND. De ophitserij tegen de zg. intellec- tuels gaat ijverig voort. In Saratof o. a. worden vlugschriften verspreid in de nachtasyls, waarin de strijd tegen de revolutionairen wordt gepredikt. Vermomde politiebeambten belasten zich met deze taak en beloven de menschen een roebel, wanneer zij de moeite wil len nemen studenten en andere voor- uitstrevenden een pak slaag te geven. Het succes is intusschen negatief, want de bosjaki de arme drommels, die de clientèle der nachtasyls uitma ken hebben zich gedrongen gevoeld een schriftelijk protest uit te brengen. Daarin zeggen zij „Wij zijn gewezen menschen, maai' nog niet zoo eerloos, dat wij ons laten vinden om de door de politie verlangde schanddaden te be drijven. Zelfs als men ons alle schat ten van den Tsaar aanbood, zouden wij dergelijke voorstellen van de hand wijzen." De opwinding is met dat al groot en de kans is niet uitgesloten, dat de po litie althans te Saratof succes heeft met haar drijven. Dan kunnen de leden van de zemstwo, van de doema en de studenten in de eerste plaats niet voor zichtig genoeg zijn. Kisjinef en Homel hebben wel geleerd waartoe de in den grond goedhartige, zachtaardige Rus sische boer in staat is als zijn gebrek aan ontwikkeling door gewetenlooze lieden wordt geëxploiteerd. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger van 's Rijksbelastingen te Hulst de heer J. Claessens thans te Twelloo te Oostburg de heer A. Clavereau, thans te Haaksbergen en te Lith de heer C. Hemmes, thans te Hontenisse. Te Stoppeldijk is op driq en veer tig jarigen leeftijd na een ongesteldheid van enkele dagen overleden de heer G. Heijens, wethouder dier gemeente en lid van 'tkerkelyk armbestuur, welke betrekkingen de overledene met eere vervulde- Zondag hield de afdeelingKoewacht van de R. K. kiesvereeniging te Koe wacht een vergadering tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Met algemeene stemmen werd gekozen de heer P. F. Fruijtier te Hon tenisse, aftredend lid. De centrale katholieke kiesvereeni ging in het district Hontenisse heeft den heer P. F. Fruijtier opnieuw can didaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De anti-rev. steunen deze candidatuur. Uit goede bron wordt gemeld, dat de heer mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer voor het district Oostburg, besloten heeft eene nieuwe candidatuur te zullen aan vaarden. AXEL, 11 April 1905. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aangesteld tot des kundige, belast met het uitbrengen van schriftelijk advies in zake het heffen van vergunningsrecht voor de uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank, P. de Visser, gemeente-bode alhier. Zaterdag is alhier eene afdeeling opgericht van de Vereeniging tot Chris telijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Dregmans Voor zitter C. Smies Secretaris en P. van Hoeve Penningmeester. 15 leden tra den tot de afdeeling toe. In de jongste raadsvergadering te Zaamslag werd in beginsel besloten om het voetpad beoosten den polderweg, in de richting van Reuzenhoek, af te voeren van den ligger. Bij de voorlezing van de rekening der gezondheidscommissie, groot 1357.67 gld., werden op de rekening van den heer Moerdijk te Zuiddorpe, voorzitter dier commissie, aanmerkingen gemaakt, omdat voor een bezoek aan Zaamslag was in rekening gebracht f 12 en voor een bezoek aan Axel f 6, terwijl de af standen van Zuiddorpe zyn 2 uur voor Zaamslag en een uur voor Axel. Ook tegen den post voor schrijfwerk op de begrooting van den secretaris, den heer Van de Ree te Neuzen, had men bedenking, omdat deze daarvoor een vast salaris krijgt van f 800 's jaars. Nadat de voorzitter had verklaard, daaraan niets meer te kunnen ver anderen, werd de rekening goedgekeurd Arrond. Rechtbank te Middelburg. t Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terecht zitting dier rechtbank verwezen i P. C., oud 26 jaar, klompenmaker en jrij wielverkooper, geboren en wonende te Sint Jansteen, gedetineerd te Mid delburg, ter zake dat hij in den nacht van 28 Februari op 1 Maart 11. te Sluiskil, ge meente Ter Neuzen, heeft weggenomen met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening een rijwiel en een wiel van een tweede rijwiel, toebehoorende aan J. Scheele althans aan een ander per soon dan hem beklaagde. Aan den beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer JGz., advocaat te Goes, ambts halve als verdediger toegevoegd. Maandagochtend heeft er te Leider dorp een treurige moordaanslag plaats gehad. De echtelieden D. leefden reeds 5mg in onmin, en nu gisterochtend heeft de man twee revolverschoten op de vrouw gelost, die haar in de zijde troffen. Daarna heeft de man het wa pen tegen zichzelf gekeerd, zoodat bei den ernstig, doch niet levensgevaarlijk verwond zijn. Het schijnt, dat de man niet toerekenbaar is. Vrijdagavond kregen twee zeer beruchte scheepjagers, woonachtig te Stadskanaal onder de gemeente Wilder- vank twist, die zoo hoog liep, dat een

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1