No. 103. Zaterdag 8 April I !H)o. 21 Joarg. DE STINS WHIST. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Men kan zich voorstellen, ook al werd het niet gemeld, dat de bevolking op het oorlogsterrein in Mantsjourije verschrikkelijk geleden heeft. Tusschen Nioe-tsjwang en Tiëling zijn overal de dorpen verwoest, soms met den grond gelijk gemaakt. Te Moekden alleen bevinden zich 60.000 vluchtelingen uit den omtrek; de Chineesche overheid doet haar best om die menschen van alles beroofd door een oorlog, die geheel buiten hun regeering om ge voerd wordt in het leven te houden. De toestand wordt nog erger door het geringe uitzicht op een goeden oogst, want ploeg- en trekdieren en werk tuigen zijn buitgemaakt of vernield. De Roeskoje Wjedomosti verneemt uit Wladiwostok, dat daar groote drukte heerscht; overal worden maatregelen genomen voor het beleg, dat men ver wacht. De overheid is reeds sedert eenigen tijd bezig met het wegzenden van de minder welgestelde bevolking. Wie onvermogend wordt geacht, krijgt een vrij reisbiljet per spoorweg naar het Baikal-meer en bovendien een kleine geldelijke toelage. Overigens moeten de inwoners, die niet kunnen bewijzen dat zij maatregelen genomen hebben om tijdens een beleg de over heid geen last te veroorzaken, zich verbinden, hulpdienst te doen voor den -jnilitairen commandant, als verpleger naar de hospitalen te gaan, enz. De troepen die uit Rusland en het noorden van Korea te Wladiwostok aankomen ter versterking van het gar nizoen, worden ingekwartierd in de huizen, vrijgekomen door den uittocht van een groot deel der bevolking. Van Rozjestwenski's vloot hoort men in den laatsten tijd niets meer; men weet alleen dat ze de wateren van Madagaskar verlaten heeft in noord oostelijke richting, maar het is zelfs niet uit te maken of zij inderdaad op weg is naar het oorlogsterrein. Intusschen is in Rusland een parti culiere brief van Rozjestwenski open baar gemaakt, waarin de admiraal zich uitlaat over de bekende publicatiën van kapitein Klado. Hij schrijft o.a. Klado heeft onze zaak een zeer slech ten dienst bewezen. Zijn idyllische opvatting, dat men maar snel door ha meren moet om oorlogschepen te bou wen, die dan te water gelaten en het arme Oostzee-eskader uit de klem moe ten helpen, die opvatting is onvergeefe- lijk omdat wat de kapitein ook heel goed weet dit niet alleen een idylle maar zelfs een hersenschim. De eigenaardige stoutmoedigheid van Klado met zijn voorstellen aan het marinebe- stuur, die reeds in de kranten gestaan hebben, is koren op den molen van de Japanners. Zij zien in dezen man een vertegenwoordiger van de best ontwik kelde Russische kringen. Het ontbreekt hun toch al niet aan moed en geest kracht, maar zulke dingen moeten hun zelfvertrouwen wel tot het uiterste op drijven." Historisch Romantisch Tafereel >uit de Zioolsche Geschiedenis (1362) 60) Verschillend wordt de beroemde, en in de geschiedenis algemeen bekende, kerk voogd Joh au van Arkel beoordeeld, en het algemeen gevoelen pleit hem niet vrij van een twistzieken, krijgszuchtigen aard. Hoewel de veelvuldige veten, welke hij, tijdens zijne bestiering van het Sticht, ver plicht was te voeren, zoowel met de IIol- landsche graven, als met de Gelderschen en Friezen, daarvoor eenigen schijngeven, is deze beoordeeling echter geheel onjuist. De geachte geschiedschijver Willem Heda geeft van hem de getuigenis, dat, hoe zeer hij altijd naar den vrede heeft ge tracht, dat hij milddadig was jegens zijne vrienden, een voorstandei en beschermer van deugdzame menschen, inededoogend «omtrent de armen, ijverig in de gerech tigheid voor te staan, en gestreng in het straffen der boosheden." Diegene onder onze lezers, welke de boven opgegevene denkwijze aankleefden, zullen dus van dit dwaalbegrip terugkomen, doch om hen voor een juist tegenovergesteld uiterste te vrijwaren, waartoe deze geschiedenis wel licht eenig voedsel zoude kunnen geven, RUSLAND. Dezer dagen is te Moskou een doc- torencougres gehouden met het oog op de in Rusland heerschende cholera, ïiertoe heeft men zich echter niet be- oaald, want 1000 geneesheeren, samen gekomen in een niet-offlcieele verga dering, hadden te voren reeds de vol gende zes resoluties aanvaard: a. De strijd tegen cholera moet wor den gevoerd door de medische autori teiten, niet door politie. b. Amnestie voor de medici, die zich thans voor politiek misdrijf in gevan genschap bevinden. c. Het aantal universiteiten moet worden uitgebreid. d. Directe moeten de indirecte ver vangen. e. De economische eischen der werk lieden, op 22 Januari bekend gemaakt, moeten worden ingewilligd. f. De bevolking moet worden tot rust gebracht, door haar toe te kennen vrij heid van het woord, vrijheid van druk pers en door de instelling eener bur ger-militie. Den slachtoffers van den 22en Janu ari brachten de dokters een eeresalut. Op het congres zelf is vervolgens een motie aangenomen, waarbij de aan wezigen zich verbonden hebben geen deel uit te maken van geneeskundige commissiën en niet mede te werken, op welke wijze ook, aan de besluiten van deze commissiën, omdat het onder de tegenwoordige politieke omstandig heden niet mogelijk is hun beroep goed uit te oefenen. Een dokters-staking dus! VOOR-INDIË. Een hevige aardbeving heeft Dins dagochtend in het N. van Indië groote schade aangericht. De aardbeving strekte zichjuit van Ar£a in het Z. tot Simla in het N. De eerste schok was 6.10 en duurde drie minuten. Er volgden nog tien schokken. De schade is vooral groot in Lahore, Mussoorie en Arga. De inwoners van Lahore, door een pa niek aangegrepen, vlogen uit hun hui zen, die wankelden en instortten. Men vreest dat veel menschen omgekomen zijn. Naar het heet zijn de torens van de gouden moskee omgevallen de mos kee van Wazir chan is zwaar gescheurd. De linkervleugel van het Savoy Hotel is ingestortde nieuwe Roomsche kerk is vernield. Er is bericht van scheuren die in de aarde ontstaan zijn. Ook te Delhi en Simla is er op verschillende plaatsen schade geledenheel erg is het in de districten Debradun en Rajpur. De bladen bevatten een telegram uit Lahore, dat te Dhramsala de inboor- lingenwijk geheel vernield is. De ge- heele bevolking is onder de puiuhoopen begraven. De meeste huizen in de Europeesche wijk zijn geheel vernield. Negen personen zijn daar gedood. De verwoesting is onbeschrijfelijk. De menschen slapen in de open lucht op de berghellingen. De minister van Indië heeft aan de Indische regeering geseind om bijzon derheden over de aardbeving in noor delijk Indië. De minister is nog, ver moedelijk ten gevolge van het verbre ken van de telegrafische gemeenschap, geheel zonder berichten over de ramp. naardien het ijverig streven van van Ar kei, om tusschen hem en Sweder van Voërst den vrede te bewaren, het vermoe den kan doen rijzen, als of Lij eenen nood zakelijken krijg lafhartig zocht te vermij den, moeten wij aanmerken, dat de bis schop de gelegenheid niet zocht om onee- nigheden met het zwaard te beslechten, maar was het noodig, van den anderen kant niet schroomde, om zijn recht met zijn leven te verdedigen, en had hij al les wat eer en plicht gedoogde beproefd om eenen verderfelijken oorlog, die vroe ger zulke rampzalige gevolgen voor het bisdom had na zich gesleept, te vermijden, dan wist hij het laatste middel, het krijgs zwaard te gebruiken, om zijn zaak te ver dedigen, en eerder rustte het niet weder in de scheede, vóór hij ten volle had ver kregen, hetgeen billijkheid en recht hem toelieten te eischen. Na deze korte uitweiding, die wij om de aangevoerde reden, noodig achten te maken, keeren wij tot het geschiedver haal terug. In de gewichtige overdenkingen, waar aan Van Arkel zich eenigen tijd gewijd had, werd hij gestoord door het zacht openen der deur van zijn tegenwoordig verblijf, en omziende, zag hij Roderik van Voërst voor zich staan. Dit gezicht riep de pas vergeten herinnering aan de geleden grieven, met vorige kracht in de ziel van den bisschop terug, en de ontvangst van den jongen baron miste dan ook geheel die hartelijkheid, waarop hij als gast, en als iemand die persoon lijk deu bisschop niets had misdaan, bil lijke aanspraak had. Afgemeten en koel werd hij door Van Arkel verwelkomd, en toen de eerste plichtplegingen, waarbij de eerbiedige en beleefde toon van Ro derik, scherp afstak bij de statige en teruggetrokken houding en blik van Van Arkel, zeide deze, veinzende van Swe- ders beleedigende hoon nog geene kennis te dragen „Het verschaft ons genoegen, ook den zoon van den baron Van Voërst binnen onze muren te zien, om aan het feest, dat wij onzen vassallen en onder danen zullen geven, deel te nemen. Zoo ik hoop, zal ook de jonkvrouw Mathilda goedgunstig besloten bebben, aan het tour- nooi luister bij te zetten!" „Het was om uw hoogwaarde daarvan het berichtte brengen, dat ik de vrijheid nam hier te verschijnen,antwoordde Roderik. „Ofschoon gij bijna de laatste van de reeds verschenen genoodigden zijt, hopen wij echter dat er in ons paleis genoeg zame ruimte is overgebleven, om zulkö waardige gasten, als de baron Sweder van Voërst en de zijnen, te kunuen opnemen,'' vervolgde van Arkel, te gelijk met eenen scherpen blik den jongen ridder aam- ziende. „De vriendelijke zorg van de edele jonkvrouw Hendrina, heeft daartoe reeds de noodige aanwijzingen ten behoeve van mijne zuster en mij gedaan. Wat echter mijnen vader betreft," voegde hij er met minder vaste stem bij: „voor dezen was zulks onnoodig, wijl hij liever verkoos met zijn talrijk gevolg eene tent op de Meenteweide te betrekken, dan dan om den last te vergrooten, die wij beide noodwendig zullen veroorzaken." „Zeg liever, heer ridder," hernam Van Arkel met kwalijk verborgen toorn, „dat de baron Van Voërst verkoos ons schan delijk te hoonen en te vernederen, door een gunstbewijs van ons, met even laffe, als lage beleedigingen te beloonen. Ik weet het," vervolgde hij met heete drift, „dat Sweder van Voërst weinig prijs stelt op onze vriendschap, maai bij de heilige Maagd eenmaal zal hij, wellicht te laat, inzien, dat het hem beter geweest ware, onze hand aan tenemen,toen zij hem nog den vrede aanbood, dan af te wachten, tot zij het krijgszwaard tegen hem ophief!" Hoezeer daarop eenigszins voorbereid, had Roderik echter deze teugellooze drift van den bisschop niet verwacht, althans hij had gehoopt dat Van Arkel zich de vroegere vriendschappelijke betrekking, welke er steeds tusschen hen beide be staan had herinnerende, minder tegen hem zoude uitvaren omtrent hetgeen zijn vader bedreven had. Het was echter geenszins voorzichtig, zich daarover ge voelig te betoonen, veeleer moest hij trach ten den opgewonden Van Arkel terneder miasm cot urn.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1