Gemengd Nieuws. Frankrijk en Engeland zullen dan op- nieuw de twee bevriende en verbonden volkeren van West-Europa zijn. Welk een rijke bron is de wereld geschiedenis Staan twee volken vijan dig tegenover elkaar, dan wijst de ge schiedenis altijd duidelijk uit, dat het eene volk de eigenlijke erfvijand is van het andere tot in het onzichtbaar ver leden. En komt er een omkeer in de stemming, dan is de wereldgeschiede nis altijd bereid stof te leveren voor de meest ondubbelzinnige bewijzen van vriendschap, van eeuwen, eeuwen her. Engeland, dat is eigenlijk de ware vijand, zoo sprak men in de dagen van Fasjoda, niet aan de overzijde van den Rijn, maar aan de overzijde van het Kanaal is Frankrijk's tegenstander te zoeken, en jaren lang werden de En- gelschen en hun koning geschimpt en gesmaald door de Fransche schrijvers en teekenaars. Het is een lust om te zien, hoe al die haat en vijandschap nu worden opgezolderd en liefde en verbroedering voor den dag gehaald worden uit de onuitputtelijke voorraad schuren der geschiedenis. TURKIJE. Volgens een bericht uit Athene dus geen volmaakt onpartijdige bron staan er op Kreta meer dan 3000 op standelingen onder de wapenen. Talrijke gendarmes zouden naar hen overloopen. Te Chania zijn verscheidene Engelsche oorlogsschepen aangekomen. Op aanraden van Deljannis heeft koning George besloten den Kretenzer partijleider Pologeorges te ontvangen. De beweging in Jemen boezemt de Porte voortdurend meer zorg in. Dat moet dan ook wel als men nagaat, welke troepenmacht nu reeds voor het dempen van den opstand wordt aan gewend en welke resultaten zij bereikt heeft. In het oproerig gebied staan 34 bataljons infanterie, 7 batterijen en 2 eskadrons van het zevende legerkorps (Jemen) en 24 bataljons en 1 batterij onder maarschalk Riza-pasja, die belast is met het herstel der rust. Er gaan nu nog heen uit Syrië 8 ba taljons en 1 batterij, uit Macedonië 8 bataljons. Dan zullen er te zamen tegen de oproerige Arabieren in 't veld staan 74 bataljons infanterie, 9 batte- den trein, weder afgetrokken, of Van Arkel, in zijn bovenbeschreven afgelegen vertrek gezeteu, was er met alle kleuren en verwen van onderricht. Naarmate de bisschop zich veel had voorgesteld van de gunstige uitwerking,, die zijne aanbieding, om den baron Van Voërst in zijn paleis zelve op te nemen, iets dat zeldzaam geschiedde, op dezen zoude te weeg brengen, naar die mate .was ook de teleurstelling groot, welke hij gevoelde, toen hem het bericht ter ooren kwam, dat de trotsche edelman niet alleen zijn aanbod had afgewezen, maar dat het daarbij zelf niet aan belee- digingen had ontbroken. Bij de bitterheid dezer teleurstelling, voegde zich een diep gevóel van gekrenkte eer, hetwelk hem des te smartelijker trof, wijl die beleediging had plaats gehad in het openbaar en ten aanzien van alle zijne hoogere en lagere dienaren. Eene sterke zucht naar wraak, bruischte op in het licht ontvlambaar en gevoelig ge moed van den koenen bisschop, voorze ker had er een ergerlijk tooneel plaats gehad, indien hij den baron Van Voërst, bij de eerste opwellingen zijner losgela ten drift, had ontmoet. Toen echter het zoo hevig ontstoken vuur eenigermate was afgekoeld, staakte Van Arkel ook de snelle schreden, waarmede hij het vertrek doorloopen had, en zich op den 'wijden zetel nederzettende, gaf zijnen werkzamen geest zich over aan een diep en ernstig nadenken, omtrent de gevol gen en den uitslag van eene openlijke, en thans bijna onvermijdelijke veete, met den machtigen edelman uit het üversticht, Wordt vervolgd). rijen en 2 eskadrons. Dit is inderdaad een»aanzienlijke krijgsmacht aan voet volk, waaraan echter naar verhouding al heel weinig artillerie en cavalerie is toegevoegd. De Porte heeft tegelijk met het zen den van versterkingen een maatregel genomen," die de bruikbaarheid en ge- vechts waarde der troepen niet weinig zal verhoogende minister van finan ciën heeft aanzienlijke bedragen over gezonden om de soldaten te betalen. Dat weegt ginds wel op tegen wat min der artillerie en paardevolk. AXEL, 4 April 1905. Verleden Zaterdag gebeurde alhier een ongeluk, dat betrekkelijk nog goed afliep. Van een in aanbouw zijnde woning brak de stelling, doordat de meshouten den zwaren last van dak pannen niet meer konden dragen en afbraken. Een 4-tal werklieden vielen daardoor van een hoogte van ongeveer 3 meter en bekwamen min of meer ernstige bezeeringen, doch gelukkig niet van dien aard dat lichaamsdeelen gebroken waren. Voor een van hen moest toch genees kundige hulp worden ingeroepen. Een vijfde werkman, die zich ook op de stelling bevond, bleef onderweg hangen maar kwam er toch goed af. De baas had nog even van te voren gewaar schuwd, dat de vracht pannen te zwaar was voor de draagkracht der stelling. Met ingang van 4 April wordt de diensttijd van het Rijkstelephoonkan- toor te Zuiddorpe geregeld als volgt: op werkdagen van 7,308,30 en 9,30 tot 11,30 uur voor-, alsmede van 3 tot 5 en 7 tot 7,30 uur namiddags. (Green- wichtijd). Op Zon- en feestdagen blijft de dienst tijd onveranderd. Tot leerlingen aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg zijn door den Min. van binnenlandsche zaken benoemd M. D. van Tol, Ou derkerk a d. IJsel, H. L. Kok, Zaamslag, J. IJzerman, Nieuw-Beijerland, D. L. Hage, St. Maartensdijk, A. Stoppelen- berg, Stolwijk, M. Vos, Grijpskerke, W. Heijt, Westkapelle, W. A. Bezooijen, Arnemuiden, en T. van der Have, Sir Jansland. Verder M. J. Hefting, Mookhoed, P. A. Boselaar, Middelburg, IIN. Ever aars, Anna Jacobapolder, J. D. van der Weele, Sir Jansland, R. van Putten, Herkingen, F. A. Rosendaal, Ivruisdijk, J. Lampert, Koudekerke (Het Zand), J. J. Rozendaal, Bergen op Zoom, P. ae Groot, Kampen, W. van Heusden, Dordrecht en A. A. Kole, Nieuwvliet. Omtrent dë feestviering ter gele genheid van het 40-jarig bestaan der Rijks hoogere burgerschool aldaar op 14 April s., georganiseerd door leer lingen (li :c inrichting van onderwijs, meldt de Midd. C'rt.. dat die zal bestaan in een uitvoering aan den avond van dien dag in de groote Schuttershofzaal met medewerking van een orkest, onder leiding van den heer R. Bekker, en weer en wind dienende, in een fiets en rijtocht op den volgenden dag. De uitvoering in .het Schuttershof zal worden geopend met een feestlied, waarop zal volgen de uitvoering van een Allegro van Mozart. Verder zal worden opgevoerd Frans Halsanachronistisch historisch klucht spel in drie bedrijven van Fr van Eeden. Dan z illen nog gymnastische oefenin gen te zien worden gegeven. Eindelijk zal het pogramma .bevat ten voordracht van gedichten van Guido Gezelle en een apothéose. Al het genoemde zal worden uitge voerd door leerlingen van de feestvie rende school. Een bal zal den veelbelovenden avond besluiten. Op 1 Januari 'Ut waren in de Neder- landsche krankzinnigengestichten aan wezig 8958 krankzinnigen, waarvan 4501 mannen en 4457 vrouwen. In den loop des jaars werden 1924 opgenomen, 709 hersteld ontslagen. Op 1 Januari 1905 bedroeg, het aan tal verpleegden 9128, waarvan 4591 mannen en 4537 vróuwen. Zondagmiddag had aan de Groe- nesteeg onder Oestgeest een ernstig ongeluk plaats. De 31-jarige behanger en stoffeerder, P. J. Van Hooidonk, te Leiden, zou uit den tram stappen, die nog in beweging was. Hij raakte te val len, kwam onder de tram terecht, zoo dat zijn hoofd en de beenen letterlijk verbrijzeld werden. Het deerlijk ver minkte lijk werd naar het Raadhuis van Oestgeest vervoerd. De man had ruim f 160 bij zich. Hij laat een tal rijk gezin achter. Vrijdagmorgen reed de voerman H. S. van Leeuwarden naar St Jacobi- Parochie. Een jonge dame uit Menaldum fietste naar Leeuwarden en toen 2ij op den Marssumerstraatweg paard en wagen van bovengenoemden voerman ontmoet te, werd het paard schichtig, sprong ter zijde en kwam met den wagen in een breede sloot terecht. De fletster, die niet meer had kunnen inhouden, ge raakte door de botsing met het paard ook in de sloot, waarna de wagen op haar terecht kwam. Het meisje zou ontegenzeglijk ver dronken zijn indien niet de milliciens F. Bosma en F. Koopmans, van het le bataljon 4e comp. infanterie, die op den weg aan de velddienst-oefeningen deelnamen, zich terstond te water had den begeven, den wagen gedeelteijk lichtten en het meisje uit haar benar den toestand redden. Hoewel er Zaterdag 1633 derde klasse passagiers van Rotterdam met het stoomschip Postdam, naar New- York vertrokken, zijn er nog ruim dui zend van deze passagiers achtergeble ven om met het eerstvolgende stoom schip der Holland-Amerikalijn scheep te gaan. Deze lieden zijn tot zoo lang onder gebracht op het stoomschip Am sterdam, liggende in de Maashaven, en in het hoiel aan de Wilhelminakade. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren (Maandag) een man wegens diefstal van eenige jassen uit de gangen van verschilleude woningen tot 1 jaar gevangenisstraf; een man uit Amsterdam, wegens poging tot diefstal met braak te Rotterdam, tot 4 jaren gevangenisstrafen een man uit den: Haag, wegens poging tot doodslag, tot 4 jaren gevangenisstraf. Door verandering van personeel in de wasscherij van den heer W. G. Burger te Zeist, waarbij een gedeelte van de strijksters door Utrechtsche werd vervangen, besloot de eigenaar, met het oog op de heen en terugreis van en naar (Jtrecht van die strijksters, een achturigen werkdag voor al zijn personeel in te voeren, en wel van 812 en van 15« uur. Het resultaat hiervan is boven alle verwachting. In de eerste plaats worden de werkzaam heden met meer opgewektheid uitge voerd, in de tweede plaats wordt er meer arbeid verricht, zoodat het loon voor enkelen grooter is dan vroeger en in de derde plaats wordt een niet onbelangrijk voordeel verkregen door besparing van vuur en licht, zoodat, hoewel vele werkgevers tegen den acht urigen werkdag zijn, de heer Burger er niet aan denkt weer een langeren werkdag in te voeren. U. D. Zaterdagnacht ontstond er brand in een houtloods te Leiden op de hout zagerij van den heer P.J. van Hoeken gelegen aan de Waard onder Leider dorp op de grens van deze gemeente. De brand liet zich ernstig aanzien, dank zij den zeer brandbaren inhoud der loods. De vlammen bleven echter tot de loods beperkt. Tegen vier uur in den morgen was men ze meester. De brand weer van Leiden, op verzoek van den burgemeester van Leiderdorp gealar meerd, stond gereed, doch behoefde geen dienst te doen. Loods en hout waren verzekerd. Donderdagmiddag ging de weduwe L. uit Rheden met haar 11-jarig zoontje wiens geestvermogens gekrenkt zijn, naar de Rhedensche heide, waar zij het kind weldra vermiste. Haar zoeken bleef vruchteloos, totdat men 's avonds omstreeks half negen het ventje ver dronken vond in de Heijenbeek achter het landgoed Heuven. Zaterdagmorgen is te Veendam het huis van de weduwe B., bewoond, door vier gezinnen, afgebrand. Twee gezinnen waren verzekerd. Een zeldzame vangst had Don derdag een Enkhuizer visscher op de Zuiderzee, namelijk een haas, die waarschijnlijk vervolgd wordende, als eenige uitweg de zee was ingezwommen. Donderdagavond hadden in een herberg te Keent ongeregeldheden plaats welke hoofdzakelijk ontstaan waren door zekeren Leonardus van Berkel, die met andere bezoekers twist zocht. Tegen het sluitingsuur werd de her berg ontruimd, waardoor de bezoekers huiswaarts keerden. Een van de laat- sten was de verslagene. Onderweg is van Berkel alleen zijns weegs gegaan, 's Morgens werd de verslagene, G. F., timmerman te Keent, gevonden, vol gens verklaring van een geneesheer gestorven aan verbloeding, daar een slagader ten gevolge van een steek wond in het bovenbeen ter hoogte van de lies, doorgestoken was. Dadelijk werd toen de aandacht van de politie gevestigd op genoemden Van Berkel, die echter ontkende den verslagene gehoord of gezien te hebben. Ook kan niet bewezen worden, dat hij met den verslagene ruzie had gehad, wel met andere personen. Men vermoedt echter dat de verdachte zich achter een heg, niet ver van de plaats waar het lijk gevonden werd, verscholen heeft, en wellicht door de duisternis misleid, het slachtoffer voor een ander heeft aangezien. Door de marechaussee is het lijk naar het kazernegebouw te Nijmegen overgebracht. Ook de verdachte v. B. is aldaar in arrest gesteld. N. A. Ct. De 15-jarige timmermansleerling, H., te Lochem, moest ongeveer 13 K.G. lood brengen naarBarchem. De jongen heeft naar het schijnt daarbij te veel van zijn krachten gevergd en is aan de gevolgen overleden. Donderdag heeft te Dordrecht weer eens een sluw bedrieger getracht zijn •slag te slaan en voor een deel is hem dat ook gelukt. Bij verschillende in gezetenen bood hij fleschjes met een geheimzinnig geel vocht te koop aan, dat volgens zijne bewering een afdoend middel wes tegen verschillende kwalen. Eene vrouw kocht zulk een fleschje van hem voor een gulden, maar al spoedig begon zij argwaan te koesteren en liet zij den inhoud onderzoeken, welke bleek te bestaan uit een overigens onschuldig aftreksel van saffraan op water. .De verkooper is natuurlijk spoorloos verdwenen. Zaterdagavond omstreeks half tien heeft te Haarlem een zeer brutale in braak plaats gehad in een kookhuis, vlak tegenover een winkel die goed verlicht wordt. Het echtpaar Maarschalk was even uitgegaan om boodschappen te doen en vond by de terugkomst in het slot der deur een afgebroken sleutel. Voor het overige was er van braak niets te bespeuren eu was alles gesloten. Terwijl de vrouw even bij de buren ging, haalde de man de politie, die vlakbij een hulpbureau heeft, en toen hij terugkwam, stond het raam open. De dief, die dus blijkbaar nog bin nen was, toen de familie thuis kwam,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2