DE STINS VOÈRST. No. 102. Woensdag 5 April 1005. 21® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXiïLSCIlE courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vry dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot i regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Eenige dagbladcorrespondenten sei nen uit Charbin, anderen zijn blijkbaar nog te Goensjoeling gebleven. Deze laatsten melden dat de Japansche ver kenners iederen dag dichter bij de Rus sische voorposten komen, deze worden soms met geschutvuur bestookt. Don derdag werd generaal Misjtsjenko aan gevallen door Japanners, die oogen- schijnlijk op verkenning uit waren, maar zij bereikten hun doel niet. Men zegt dat de Japansche troepen voort durend versterkt worden, de aanvul- lings-afdeelingen volgen elkaar op. Generaal Linewitsj seinde Donderdag: De toestand is onveranderd. De vijand is roerig ten oosten van den spoorweg. Zaterdagnacht heeft 't zwaar gesneeuwd, maar er is géén wind. Niet-militairen mogen slechts uit Char bin naar Rusland vertrekken als zij een bijzonder verlof daartoe bezitten, aangezien overigens het geheele spoor wegverkeer voor militaire doeleinden in beslag genomen wordt. De Roeskoje Slowo heeft uit aan zienlijke kringen vernomen datersprake is van een enquête over de gebeurte nissen in 't verre oosten. Menverwacht(?) volledige opheldering van al hetgeen het publiek zoo ergert en verbaast, en hoopt dat de waarheid vastgesteld zal worden zonder aanzien des persoons. Men zou mogen vragen of zulk een enquête niet öf te vroegöf te laat komt. Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Jonker Arnold!* zeide de baron op eenen gemeenzamen toon, nadat hij den jonker, door een zacht kloppen op den schouder, uit zijne mijmering had opge wekt, "ik hoop niet dat de drift waarme de gij eenige dagen geleden, onzen Sfius hebt verlaten, het gevolg was van de slechte ontvangst, welke u daar onver diend ten deel viel, ik „De heer Roderik," viel Arnold in de rede, „weet te goed wat daar van de reden was, dan dat hij kan veronderstellen, dat bij mij eenige wrok is achter gebleven, ver de wel niet zeer edele, maar voor eenen knaap zonder rang of geboorteal tijd voldoende bejegening, welke ik van den machtigen baron van Voërst heb moe ten ondergaan," Roderik was door dit, naar een verwijt zweemend, antwoord zichtbaar getroffen, doch vreezende een onderwerp aan te roeren, dat zoo smartelijk voor den jon ker moest zijn, ging hij voort-.// Ik mag dus denken, dat hetniet te vergeefs zalzijn wanneer ik jonker Arnold verzoek mi; te zeggen, welke ontvangst door den Prinses Heinrich van Pruisen, een zuster van de Tsaritsa, maakt een uit stapje naar Rusland; zij zal eenigen tijd doorbrengen te Petersburg, en ook te Moskou bij grootvorstin Sergius. Te gelijk wordt gemeld, dat grootvorstin Sergius dezer zomer eenigen tijd bij prinses Heinrich komt logeeren. Ofschoon deze reizen niets bijzonders behoeven te hebben, worden er in de tegenwoordige omstandigheden toch bij bedoelingen aan vastgeknoopt. Volgens de Echo de Paris zou de prinses een boodschap van keizer Wilhelm naar Tsarskoje Selo moeten brengen na tuurlijk betrekking hebbende op den vrede. MAROKKO. Alle Fransche bladen bespreken het bezoek van Keizer Wilhelm aan Marok ko in zeer gematigde bewoordingen. Zij stellen vast dat er een misverstand is, maar gelooven volstrekt niet aan een botsing tusschen Frankrijk en Duitschland. -- Bij de landing begroette Vrijdag de Keizer de verzamelde Duitsche ko lonie in enkele woorden in het Duitsch. Hij liet uitkomen dat zijn bezoek aan Tandzjer bevorderlijk mocht zijn voor het verleenen van gelijke rechten aan alle naties. Deze toespraak werd met uitingen van de grootste vreugde ont vangen. Trouwens, de Duitschers, Span jaarden en Engelschen verwelkomden den Keizer algemeen met betoon van vreugde en sympathie. Vele geschrif ten heetten den Keizer welkom en ge tuigden van vriendschappelijke gevoe lens voor het vaderland van de ver schillende kolonisten en voor de onaf hankelijkheid van Marokko. Op het Duitsche gezantschap had de Keizer een langdurig onderhoud met den sjeik Abd el Malek (den oom van den Sultan i en nam van hem een eigenhandigen brief des Sultans in ontvangst. Z. M. antwoordde op eene lange toespraak van Abd el Malek. Hier begroette de Keizer ook op vriendschappelijke wijze den gewezen minister van oorlog El Menebhi en den tegenwoordigen minis ter Mac Lean. Onder het saluut van de forten en de Fransche oorlogsschepen stoomden de Duitsche schepen tegen drie uur 's middags bij een betrokken lucht naar Gribraltar. Volgens den man van de Standard, heeft de Keizer aan de Duitschers te Tandzjer gezegd Marokko is een on afhankelijk rijk, waar vrije handel be hoort gedreven te worden. Ik zal al het mogelijke doen om de gelijke rech ten voor allen te handhaven, daar ik ontken dat er eenig overwicht bestaat. RUSLAND. In den stadsschouwburg te Saratof is Vrijdag een groot kabaal geweest, toen twee advokaten wilden spreken over vragen van den dag. De politie belette hun dat en haalde voetvolk te hulp, dat de menigte, die al demonstreerende heenging, den weg versperde. Uit de menigte vielen revolverschoten. Er zijn 39 menschen opgepakt. Men vond op roerige schrifturen bij hen. hoogwaarden bisschop bereid is, niet alleen voor mij of mijne zuster, maar meer wat mijnen vader betreft." „Gij hebt het kunnen opmaken, heer Roderik, uit de noodiging om uwen in trek in het bisschopshof zelf te nemen, dat mijn edele meester, de klove niet zoekt te vergrooten, die er lit tusschen hem en den baron Van Voërst. En had deze laatste het kunnen goedvinden, des bisschops vriendelijk aanbod aan te ne men, dan geloof ik, de weg tot eene toenadering, meer openlag dan nu de baron daarop weder een nieuw struikel blok heeft geworpen, door de onbedacht zame trotschheid, waarmede hij, voor eenige oogenblikken op nieuw de hand des vredes heeft van zich gestooten." „Het smart mij, dat mijns vaders on voorzichtigheid oorzaak van eene verdere verwijdering zal zijn wellicht zoude het echter mogelijk wezen, om den kwaden indruk, dien deze onbedachtzaamheid op den bisschop moet achterlaten, eenigzins weg te nemen, indien gij het op u wil- det nemen, om Van Arkel op eene ver zachtende wijze aan te kondigen, dat alleen mijne zuster en ik, van zijn vereerend aanbod hebben gebruik ge maakt Vragend staarde Roderik, bij deze woorden, den jonker aan, doch deze schud de twijfelend het hoofd, en antwoordde: „Vroeger heb ik getracht, de daden van den baron, bij mijnen heer, in het gun stigste daglicht te stellen, en hoewel ik niet zeg, dat mij dit berouwt, heeft zulks echter een uitslag ten gevolge gehad, die mij afschrikt, om andermaal die taak op mij te nemen want gelijk het vroe ger, nopens het voorval met die onge lukkige krankzinnige, heeft plaats gehad, dat een ander, beter dan ik onderrichtte, de zaak aan den bisschop openbaarde, op veel verzwarender wijze dan ik dit had gedaan, zou het ook nu Weder het geval kunnen zijn indien ik zijn hoog waarde, met zachte verschooning, de ruwe wijze mededeelde, waarmede de baron Van Voërst zijn vriendschappelijk aanbod heeft verworpen, naardien ik mag vermoeden dat de bisschop daarvan reeds kennis draagt." Om den wille van Mathilda, had Ar nold vroeger het eigen leed vergeten dat hem door heer Sweder was aange daan, ja zelfs had hem dit genoopt, iets te verzwijgen van hetgeen hij aan den bisschop had moeten opèubaren, maar nu de trotsche baron, op nieuw zijnen weldoener zoo laag en diep had belee- digd, kon de liefde het geheiligd gevoel der dankbaarheid niet verdrukken, en hem eenen verrader doen worden van hem, aan wien hij zooveel was verschul digddaarom had hij op dien beslissen- den toon, en met zekeren wrevel het aanzoek van Roderik afgewezen, doch loen hij de smart bespeurde waaraan dezen zich overgaf, bij de voorstelling De Times meldt uit Petersburg dat, volgens daar loopende geruchten, de minister van binnenlandsche zaken heen zal gaan, daar hij zegt niet be kwaam te zijn om de bijeenroeping van een volksparlement voor te bereiden. Dit maakt een jammerlijken indruk. Washington en Petersburg logen straffen het gerucht dat Roosevelt uit- genoodigd en bereid zou zijn, om tot herstel van den vrede bemiddelend op te treden. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg dat de Tsaar wel dezer dagen gezind bleek, om getnatigde vre desplannen van Japan te overwegen, maar daar niet meer op is teruggeko men. Stellig is de koning van Engeland en niet Roosevelt erover geraadpleegd. FRANKRIJK. De correspondent van de Daily Mail te Parijs heeft een bezoek gebracht bij den Franschen minister van mari ne, Thomson. De minister deelde mede, dat de Engelsche vloot in de eerste helft van Juli te Brest zou komen en dat het Fransche eskader van de Noord zee dat bezoek aan de Engelsche vloot terug zou brengen in de tweede helft van Juli. Welke Engelsche haven voor het bezoek van de Franschen zou worden bestemd, kon de minister niet zeggen. De Daily Telegraph laat zich uiterst vriendelijk over de Franschen uit* in verband met de verbroedering der zee lieden van de beide oorlogsvloten. Als die bezoeken zijn afgelegd, schrijft het blad, dan zal het niet meer noodig zijn te spreken van de hartelijke verhouding. dat eene vredebreuk op handen was, tusschen zijnen vader en den broeder van Hendrina, kwam Arnolds beter gevoel weder boven, en zonder van zijn geno men besluit af te gaan, beloofde hij echter aan Roderik, om alles te zullen aanwen den wat eer en plicht hem toelieten, om den vrede tusschen de beide machtige heerschers te bewaren, terwijl hij den jongen baron aanried, om ditzelfde te doen, door den bisschop te bezoeken, aan welken raad deze dan ook op hetzelfde oogenblik gehoor gaf, te gelijk om een voornemen te volbrengen, dat reeds lang bij hem bestaan had. XIX. Hetgeen jonker Arnold vermoed had, was werkelijk geschied. Door eene dier ge dienstige geesten, waarvan de paleizen der vorsten en hoven der grooten gewoon lijk wemelen, en die het zich ten doel stellen om alles nauwlettend te bespie den, en op die wijze langzaam woiden ingewijd, in die hofkabalen eu intrigues, welke men meende dat besloten bleven, binnen de beperkte ruimte van het ka binet of binnenvertrek, was het niet onopgemerkt gebleven, hetgeen er met den baron Van Voërst was voorgevallen, en iets van dat gewicht te ontdekken, en op staanden voet over te brieven, aan diegene welke er belang bij hadden, was onafscheidelijk aan elkander verbonden; nauwelijks was dan ook Sweder, met

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1