OPROEPING. DE STItë TORST. No. 100. Woensdag 29 Maart 1905. 20' Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Keurmeester Buitenland. F E U I L L E T O N. AXIÏLSCIIIÏ coi iiwt. Dit Blad verschijnt eikei Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEIENTSPRLJS: Per 3 Maanden 50 eert; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Axel, roepen bij dezen op, sollicitanten naar de betrokking van van Vleescli en Spek dezei Gemeente. Zich hiertoe aan te melden ter secre tarie tot en met 8 APRIL f.k., van des voormiddags 9—12 en der namiddags van 24 uren. Axel, den 28 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Tegen den tijd dat er een oorlogs- leening van stapel loopt, moet men dub bel voorzichtig zijn met de berichten van het oorlogsterrein. Daarom zouden wij ook slechts onder zeer nadrukkelijk voorbehoud het Reuter-bpricht over een nieuwe, omtrekkende beweging der Ja panners willen aanvaarden. Het is in- tusschen best mogelijk, dat maarschalk Ojama opnieuw iets van dien aard in den zin heeft. Wij vinden nog de vol gende bijzonderheden (ot vermoedens) De Japanners zijn, geholpendoor hun succes tegenover de Russen, er in geslaagd, een zeer groot aantal Mon golen in hun dienst te nemen, die dan voor Choenchoezen zullen doorgaan, en een belangrijken aanwas zullen vormen voor hun ruiterij. Deze bereden macht zou dan een wijden omweg maken (door Mongoolsch gebied, zeggen de Russen) om den.spoorweg aan te vallen in Li ne witsj' rug tusschen Goentjoeling en Charbin, of zelfs bij Bodoene, en bij Tsitsikar, ten noordwesten van Charbin. Men zal zich herinneren dat reeds eeni- gen tijd geleden een paar Japansche officieren bij Bodoene een poging ge daan hebben om de spoorwegbrug te vernielen. Andere groote bruggen be vinden zich ten westen van Charbin en bij Tsitsikar. De andere flankbeweging der Japan ners zou dan gericht zijn. tegen den spoorweg die Wladiwostok met Charbin verbindt. Koeroki zou met die taak be last worden, en daartoe noördoostwaarts oprukken door het gebergte heen. Dit schijnt echter geheel onuitvoerbaar. Indien de Japanners werkelijk voor nemens zijn, iets te ondernemen tegen de verbindingslijn Wladiwostok-Charbin, dan zal dit naar alle waarschijnlijkheid geschieden op een plek dicht bij eerst genoemde plaats, en dus niet ver ver wijderd van een punt aan de kust de Posjet-baai bijvoorbeeld dat als de onmisbare basis dienst kan doen. Generaal Sacharof, die als Russisch minister van oorlog aftreedt, was een van Alexejefs beste vrienden. Men hoopt dat met zijn heengaan het bu reaucratische stelsel, dat juist onder Alexejefs bewind zoo wrange vruchten Historisch Romantisch Tafereel. uit de Ztoolsche Geschiedenis (1362) De minder strijdlustige en krijgszuch tige inborst van Sweder's vreedzamen bondgenoot, graaf Gunter, was ook nu we der duidelijk op te merken in de klee- dij van dezen edelman. In stede van den zwaren stalen helm, dekte eene flu- weelen kap zijn vergrijsd hoofd, en voor het wichtige harnas, werden borst en rug alleen omsloten door eene dunne zilveren plaat, wier lichtheid echter terstond deed zien, dat zij meer tot sieraad dan veilig heid werd gedragen Sweder van Voërst, had, zoo als licht te denken viel, sterk bij den graaf aangedrongen, om althans wan neer zij de bisschopsstad zouden binnen trekken, eene meer voegzame en ridder lijke kleeding aan te schieten, maar on danks al zijne, daartoe aangevoerde, drangredenen, had hij den Schuilenburger niet verder kunnen bewegen, dan om de fluweelen muts tegen den helm te verwisselendoch nauwelijks was de vijandelijk beweging, tusschen de Voer ster» en Zwolscheu, aan de poort voorbij, of de graaf ontlastte zijn hoofd weder, en den zwaren helm aan de knop van zijnen zadel hangende, trok hij de min der drukkende kap weder over de ooren, bewerende„Dat men een lichaam, hetwelk zoo vele nauwlettende zorg vor derde, om goed onderhouden, gevoed en verkwikt te worden, niet noodeloos moest vei moeien en afmatten, met het dragen van dingen, die meer voor een uitsteen gehouwen beeld, dan een, uit vleesch en been tezamengesteld, Christelijk mensch, geschikt waren." Het wa3 dan op deze wijze, en met zoodanigen luister, als wij getracht heb ben te beschrijven, dat de baron Sweder van Voërst en zijne volgelingen, de stad binnentogen, en eindelijk voor het bis schopshof stil hielden. Voor dat zij ech ter van hunne aankomst het teeken be hoeften te zenden, trad Arnold met vlug heid, de gewelfde poort uit, om deze aanzienlijke gasten te ontvangen. Hij had van den bisschop het geheime bevel gekregen om Sweder en de zijnen met de meeste voorkomenheid te beje genen niet alleen, maar ook om hun, in stede van teuten op de Meenteweide, het paleis zelf tot een verblijf aan te bieden, door welke onderscheiding hij billijk mocht verwachten, den hardnek- kigen en «trotschen baron, zachter en vre delievender te zullen stemmen weldra bleek het echter dat ook deze pogingen, op het twistzieke gemoed van den strijd- lustigen Voërster, afstuitten. Nauwelijks had Arnold, met al de ken- heeft opgeleverd, wat ingeperkt zal wor den; toch zullen er maar w einigen zijn die gelooven dat dit systeem geheel kan worden uitgeroeid. Om tot een beteren toestand te geraken, zoo be toogt de Slowo, zou nog noodig zijn dat alle ongeschikte commandanten van de hooge posten in het leger verwijderd, en zij door jongere officieren vervangen werden die blijk hebben gegeven van hun kundigheden. Alleen democrati seering van het leger kan helpen. Vermoedelijk echter zullen er nog nog wel eenige dozijnen Russische ne derlagen moeten komen, voordat men dit inziet. En dan nóg - Volgens de Roeskoje Slowo worden thans kozakken-regimenten uit den Kau- kazus mobiel gemaakt. Voorts is bevel gegeven tot de vor ming van 8 Oost-Siberische bergbatterijen te voet, die de tweede afdeeling rijdende bergartillerie vormen, en van tien ar tillerieparken. ITALIË. Naar te Rome wordt verteld zullen koning Victor Emmanuel en keizer Wilhelm elkaar niet* te Napels, maar in de wateren van Civita Vecchia ont moeten. Men verwacht, dat de Keizer zijn Middellandsche zeereis tevens zal gebruiken als een gereede aanleiding voor een beleefdheidsuiting tegenover den Paus, dien hij als patriarch van Venetië heeft gekend. RUSLAND. Te Petersburg heerscht al een heel onzekere toestand in dearbeiderswereld De eene dag wordt er gewerkt; dean dere staat het werk er weer stil. Woens dag wekten groote plakkaten de werk lieden in de Oostzee-dokken, in de fa briek van O boekof en in de staats- patronenfabriek op om het werk te hervatten. In de fabriek van Oboekof werd een beroep gedaan op het gezond verstand der werklieden en de nood zakelijkheid betoogd de bestellingen voor leger en vloot althans uit te voe ren. De directeuren der staatspatronen- fabriek boden als verzoeningsvoorstel aan een werkdag van-tien uur en nacht werk van ten hoogste acht uur. In de fabriek van Poetilof werd ook een regle ment vastgesteld, dat vrede moest bren gen. Zoo scheen de maandenlange strijd eindelijk te zullen eindigen. Donderdag begonnen in de fabriek van Oboekof dan ook de arbeiders weer. Maar den zelfden dag braken er elders nieuwe onlusten uit; in de katoenspinnerij van Maxwell werden o.a. door de stakers de ruiten ingeslagen en de machines vernield. Daaruit blijkt, dat het kwaad niet uitgeroeid wordt, maar slechts ver plaatst en het is gemakkelijk na te gaan welk een verlammenden invloed dit op de geheele Petersburgsehe industrie moet hebben, 't Is trouwens ten platte- lande niet veel beter gesteld. De noodzakelijkheid om onder den tegenwoordigen zwaren druk de inkomsten des rijks te verhoogen heeft de Russische regeering genoopt eenige nieuwe belastingen in te voeren of be staande te verhoogen. Tot de eerste categorie belmoren een progpssieve be lasting op ambtenaarstractementen, en teekenen van eerbied, den baron, in naam zijns meesters verwelkomd, of het grijze oog van Sweder schoot vonkelend op den jongeling neder, terwijl hij met eene norsche stem riep: „Wat heeft dat te beduiden moet een rijksridder en edel man, die evenveel kwartieren telt als uw meester, door loontrekkende dienaren, en jonge knapen ontvangen worden, «ven als ware hij een naakt vassaal, die niets het zijne kan noemen dan zijn zwaard en vervallen toren en moet ik maar geduldig het oogenblik afwachten, dat het den hoogwaarden bisschop gena dig zal behagen, zijnen onderdanigen dienaar te komen zien Zoo zeer had deze onredelijke en wei nig verwachte toespraak, den jonker ge troffen, dat hij een antwoord gereed had, hetwelk de geschondene waardigheid van zijnen gebieder zoude herstellen, en te gelijk den trotschen baron deszelfs be- leedigende bemerkingen terug geven, toen het oog van Arnold dat Van Ma thilda ontmoette. De lichte blos, welke haar gelaat kleurde, toen de blik van den jonker op haar rustte, verdween snel, en werd gevolgd van eene bleekheid, die angst en vrees te kennen gaf, en toen zij te gelijk hare blauwe oogen smee kend op den jonker vestigde, onderdrukte deze de edele verontwaardiging, die de trotsche taal van den baron hij hem ge wekt, had, en op eerbiedigen toon ant woordde hij //Mijn heer en meester werd belet, edele baron om zijne hooge en waarde gasten zelf te ontvangen, en droeg mij dezen aangenamen last op datgene wat mij in rang en aanzien ont breekt, om waardig te zijn dezen plicht te volbrengen, hoop ik door bereidwil- ligen ijver aan te vullen." „Zoo zeg aan den bisschop," hernam Sweder, die, met blijkbaar ongeduld, alleen naar het eerste gedeelte van Ar nolds woorden geluisterd had> „dat ik elders het tijdstip zal afwachten, waarop het zijn genadig welbehagen zal zijn, om zelf mij te ontvangen," en zich toen tot zijnen hoofdman wendende, riep hij dezen toe „Huch, leid de mannen naar de Meenteweide, en plant daar, voor het noodig getal tenten, de Voërster banier!" Dit zeggende wendde hij driftig zijn paard om en was gereed om op deze ruwe wijze zich te verwijderen, toen Roderik hem tegen hield, en verwijtend toevoegde„Wilt gij u dan volstrekt het billijk ongenoegen niet alleen van Van Arkel, maar ook van alle, thans in Utrecht aanwezige, edelen op den hals laden Bedenk, dat deze stuitende on beleefdheid de schromelijkste gevolgen kan hebben. Laat ons dus liever afstij gen, en den bisschop gaan bezoeken.» „En dat raadt mij een af lammeling uit het Voërster geslachtdeze raad wordt mij gegeven door mijn eigen zoon riep Sweder, met verbetene woede. „Terug bastaard ga gij daar binnen en verkoop

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1