3* GEMEENTERAAD. DE STINS VOËRST. Ko. 99. Zaterdag 25 Maart 1905. 20e Jnai*i>'. .m dj IJkJUIIU Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIHLFMAX, F EUILLE T O N. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Yrydagavond. ABONNEMENTSP RJJ S Per 3 Maandeo 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente |Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DINSDAG den 28 MAART 1905, des voormiddags te 9s 4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling der volgen de zaken: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding beredeneerd verslag, ingevolge art. 52 der Woningwet. 3. Bouwverordening. 4. Rekening Alg. Burg. Armb. 1904. 5. Verzoekschrift van de „Vereeni- ging vergunning voor Ter Neu zen en Omstreken" om onthef fing te verzoeken van toepas sing van art. 43, te lid, der Drankwet. 6. Verzoekschrift van den heer P. Koole, om eervol ontslag als keurmeester van vleesch en spek. 7. Voorstel van den heer J. J. de Peijter, om 3 lantaarns, van het Marktplein af naar de R. C. Kerk, op Zondagen en Heiligen dagen, van 15 Nov. tot 15 Febr., te branden van 's morgens 6 uur tot zonsopgang. Axel, den 23 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. Historisch Romantisch Tafereel j uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Onvermijdelijk scheen het nu te zijn, dat de twist, niet zonder bloedver gieten, zoude eindigen, want ook Walter I had zich schrap gezet, en de zijnen eene stelling doen aannemen, waarop de groote overmacht der Voërsters menigen ver- geefschen aanval zoude beproefd hebben doch nu reed een der Zwolsche schepe nen, die zich tot nu toe voorzichtig terug gehouden hadden, den hopman op zijde, en fluisterde hem, met zachte stem en 1 angstig gelaaat, eenige woorden toe. Uit den wreveligen, bijna ontstelden blik van Walter, was het af te leiden dat de toefluisterende woorden eenen on- aangenamen indruk op hem maakten, en, in waarheid, dezelve waren van dien |aard, dat zij hem, in zijne tegenwoordige positie, smartelijk moesten treffen, naar dien zij geene mindere beteekenis inhiel den, dan, om zijnen ondergeschikten bevel te geven terug te trekken, en den overtocht van de brug aan de Voër sters vrij te laten. Hij had echter te veel eerbied voor de door hem zoo hoog geschatte, en als eenen der eerste mensche- DE OORLOG IN OOST-AZIE. Generaal Linewitsj seinde Maandag dat hij dien dag zijn troepen rust ge geven had. De terugtocht naar het noorden wordt voortgezet. De Russische opperbevelhebber moet 4us wel overtuigd zijn dat hij geen ernstigen overval meer te vreezen heeft van zijn vervolgers. Men zal dat wel zóó moeten opvatten, dat niet zoozeer de Japansche troepen belemmerd wor den in hun tocht noordwaarts want de Russen kunnen van den spoorweg toch slechts een zeer beperkt gebruik maken voor het troepenvervoer, en voor *t overige staan de omstandigheden vrij wel gelijk maar dat de enorme voorraad, dien elk leger dagelijks noo- dig heeft, vooral wanneer het aanval lend wil optreden, niet intijds uit het zuiden aangevoerd kan worden voor de Japanners, zoo lang dezen de spoor bruggen, door de Russen tijdens hun terugtocht vernield niethersteldhebben. In de Engelsche bladen kan men weer allerlei wilde geruchten vinden over de sombere vooruitzichten van het terugtrekkende Russische leger. Aangezien de toestand van Linewitsj troepen al erg genoeg moet zijn op zichzelf, schijnt het overbodig, er nog bij te fantazeeren. Van de geruchten over heele legercorpsen, die nog ver mist zouden worden, maken wij maar geen melding. De intendant-generaal der troepen, generaal Huber, is overtuigd, dat hij lijke plichten beschouwd wordende, subor dinatie, dan dat hij zich tegen dit ont- eerend bevel zoude aangekant hebben nochtans konde hij zijnen wrevel niet geheel onderdrukken, maar voor hij aan de ontvangen orders gehoor gaf, bromde hij half luid tusschen den zwaren knevel baard ,/Driewerf wil ik vervloekt zijn, indien ik niet liever deze Voerster schurken, over mijn lijf den doorgang had afgestaan, dan een duimbreed voor hen te wijken, en dat ik mij niet liever, als een speenvarken, aan hunne lansen had laten rijgen, eer ik het voor dien rooden hond had opgegeven, daarop wil ik nogmaals verdd zijn." Zich nu tot de zijnen wendende, gaf hij, op barschen toon, bevel tot den terug tocht, maar toen de Voërsters, thans den weg vrij hebbende, hem voorbij trokken, en de roode Huch eenen trotschen, ver nederenden blik op hem wierp, had de dappere hoofdman al zijne kennis van de strenge plichten der gehoorzaamheid en subordinatie noodig, om zijne gloei ende woede in teugels te houden, en den diepverachten Huch niet aan te grijpen. Nadat de geheele trein der Voërsters, die op de kleine, maar dappere Zwolsche bende, menigen triomfeerenden blik had geworpen, hun was voorbij getogén, ont ving Walter den last, om zich weder in be weging te stellen, doch'twasalsofdeonder- gane vernedering, het krijgshaftige vuur bij den eerlijken hoofdman uitgebluscht,en voor de proviandeering van het leger in den loop van het jaar kan blijven zorgen, als de Russen de streek van Girin in bezit houden, en zij de Chi- neesche bevolking kunnen dwingen, het land voor hen te bebouwen. Met de bereidwilligheid der Chineezen om de Russen verdere liefdediensten te bewijzen, moet 't overigens volgens ver schillende berichten, maar slecht ge steld zijn. Niet alleen de tolken en de gidsen, maar zelfs de inlandsche bedienden loopen van de Russen weg. Dat maakt den verkenningsdienst voor de Russen nog moeilijker, dan hij reeds was. In verband met dit laatste mag men niet veel waarde hechten aan een be richt uit Goentsjoeling, meldende dat de geruchten over een omtrekkende beweging der Japanners verstomd zijn. Generaal Misjtsjenko heet met 6000 kozakken den Russischen rechtervleu gel te beschermen. Linewitsj heeft een gedeelte van zijn staf weggezonden, en andere vereenvoudigingen aangebracht, die hem populair maken bij de troepen. Aan het hof van den Tsaar schijnt de oorlogspartij nog altijd het heft in handen te hebben. Maandag moet te Tsarkoje Selo, onder voorzitterschap van Dragomirof, weer een vergadering van den raad van oorlog gehouden zijn, waarin naar 'theet, na een lang durige beraadslaging besloten werd tot voortzetting van den oorlog, 'met alge- meene stemmen op éèn na. Door on verwijlde mobiliseering van nieuwe legercorpsen zal het numerieke over- zijne zielskracht verlamd had. Hij reed niet, gelijk hij anders bij het geven van bevelen gewoon was, voor het front zijner bende, maar liet zijn paard rustig aan den rechtervleugel stilstaan, en van daar riep hij, met eene lustelooze stem, die alleen van de bitterheid, waarmede zij verzeld ging, eenige levendigheid ont leende: //Vooruit, ongelukkige ezels! want dit zijt gij geworden, sedert deze Voerster gauwdieven hunnen trotschen voet op uwen nek hebben gezet." Nu bewoog zich de kleine bende, waaruit een dof gemor oprees, niet on gelijk aan het verwijderd rommelen van eenen wegstervenden donderslag, weder voorwaarts, en terwijl Walter, aan de zijde van zijn manschappen, voortreed, hield hij eene redevoering, die den gele den hoon, en de, in zijn oog, laffe en verachtelijke gedweeheid der Zwolsche /schepenen, tot tekst hebbende, van zeer inabij aan openlijk oproer en wederspan- inigheid zoude gegrensd hebben, indien hij niet de voorzichtigheid gehad had, om zijn auditorium alleen te bepalen tot de onoplettende ooren van zijnen zwarten strijdhengst. XVIII. Terwijl Walter, in de beschrevene nedergedrukte stemming, de zijnen naar de Meenteweide voerde, trok Sweder van Voërst de stad binnen. Op den prachtig opgetuigden schimmel wicht in Mantsjoerije hersteld worden. Volgens de Morning Post is het be sluit totvoortzetting van den ooi log hoewel men zich niet ontveinst, dat de kans op succes gering blijft - vooral op dezen grond genomen: de Tsaar en zijn raadgevers rekenen er op, dat de angst voor het gele gevaar een tusschenkomst van de Europeesche mogendheden ten gunste van Rusland zal teweeg brengen. De Russische re geering is overtuigd, dat het Japan moeilijker zal vallen, na nieuwe groote overwinningen een gunstagen vrede te sluiten; daarentegen zou het voor Rus land gemakkelijker zijn, op aanneme lijke voorwaarden vrede te sluiten, zoodra het blijkt dat het Russische leger in Mantsjoerije geheel gedesorganiseerd is, juist omdat de mogendheden zullen willen verhinderen dat Japan's macht al te groot wordt. De correspondent van de Morning Post heeft zelfs dit argument: Als de Tsaar den oorlog voortzet, loopt hij kans ook Wladiwos- tok te verliezen, maar als hij vrede wil sluiten, verliest hy misschien Pe tersburg. Intusschen wordt gemeld, of het waar is kan men moeilijk nagaan dat de toebereidselen tot mobiliseering in de gouvernementen Warschau en Pjotrikof opgeschort zijn, omdat ze zulk een groote beroering onder het volk veroorzaakten. DUITSCHLAND. De hertog van het kleine landje Anhalt heeft aan zijn vorstelijke ge lijken een les gegeven, die algemeen gezeten, en het vurige dier, met wilde sprongen, onder zich latende voorthup pelen, vestigde hij den blik van eiken voorbijganger op zijn krijgshaftig voor komen, en kostbaar tooisel. Het stoute vuur, dat nog uit zijn grijs oog straalde, en de zware, doch reeds vergrijsde, baard, die bijna de helft van zijn trotsch gèlaat bedekte, gaven, met de edele houding, en de gemakkelijkheid, waarmede hij den vurigen hengst in bedwang hield, aan den ouden baron dat ridderlijk en kracht vol voorkomen, gewoonlijk alleen aan den minder rijpen ouderdom eigen. Even opmerkelijk als zijne indrukwekkende houding, was ook de kleeding. waarin de machtige baron zich thans vertoonde. Een blinkende, met goud ingelegde, stalen helm, waarvan thans het vizier was opgeslagen, dekte het hoofd, en prijkte van boven met eenen fraai be werkten helmkam, waaruit zich eene zware vederbos verhief, die golvend neder daalde en bijna reikte aan het schoon- gepolijste, met eenen blauwen gloed over togen, harnas, dat half verborgen was onder eenen roodtluweelen mantel, met kostbaar bont gevoerd, en om den hals met eenen gouden haak gesloten. Naar dien deze, over de schouders, naar1 achter geslagen was, liet dezelve de geheele borst vrij, en de zware zilveren keten bloot, die om den hals hing, tot op de linker heup nederdaalde, en den kostba ren dolk droog, dat het eenigste wapen

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1