Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Vier hoogere burgerschooljongens zijn hier wegens revolutionaire handelingen gevangen genomen. De Vorwarts ver telt hoe by de jongste onlusten aan de fabriek van .Poznanski te Lodz de ko zakken zijn opgetreden. Zoodra de stoomfluit gilde kwamen deze woeste heeren aanstormen en reden de in den binnenhof verzamelde vrouwen en kin deren onder den voet, vrijelijk hun zweep hanteerende. Achteruit konden de menschen niet omdat daar een diepe vijver was. Er werden 64 personen door de paarden vertrapt, waarvan 14 aan hun wonden bezweken. Een aan tal vrouwen en jongens werd in den vijver gedrongen, waarvan zes ver dronken. De meeste der gedooden en gekwetsten waren vrouwen. Een telegram uit Dorpat meldt, dat nu boerenonlusten zijn uitgebroken op twee landgoederen aan het Peipus-meer. Eenige honderden boeren deden daar aan mee en staken gebouwen in brand. Militairen zijn er uit Dorpat heenge- stuurd. AMERIKA. Nadere telegrammen uit Canada be vestigen de ontdekking van uitgestrek te petroleum velden in Alberta en in het geheele land ten N. van Montana. Het heet dat daar een ontzaglijk pe- troleumveld ligt, gevormd door vele groote onderaardsche oliemeren. Deze meren zijn duizend voet onder het Rots gebergte gelegen en worden gevoed door de kolenvelden meer naar het Noorden. Duizenden stroomen van alle kanten op de olie af. Demijnkampen verrijzen als paddestoelen. De Great- Northern-spoor is al bezig met den aanleg van zijlijnen daarheen. ACCLJNSGOEDEREN. Volgens kon. besluit van 18 Februari 1905 (stbl. no. 78), houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer en de nederlagen van accijnsgoederen in het terrein van toezicht langs de grenzen, kan thans aan neringdoenden vergund worden om vooral bestelde hoeveel heden suiker en geraffineerd zout, voor eiken ontbieder 5 kilogram niet te bo ven gaande, achtereenvolgens te doen bezorgen, zonder dat voor elk van die bestellingen een afzonderlijk geleibiljet noodig is. Het vervoer geschiedt dan op een collectief geleibiljet, dat de afle- veraar by den ontvanger heeft aan te vragen, onder overlegging van eene door hem vervaardigde lijst in duplo, waarop de namen en woonplaatsen der ontbieders voorkomen, inet vermelding van soort en hoeveelheid der aan ieder van hen af te leveren goederen. Op deze lijst wordt elke aflevering dooi den vervoerder aangeteekend. Zoutzieders en handelaars in zout en wijn onder genot van afloopend of ver lengbaar krediet, in gemeenten als be doeld bij art. 178 der Algemeene wet van 26 Augustus 1822 (St.bl. no. 58), kunnen op hun verzoek vergunning bekomen om het vervoer van zout of wijn te doen geschieden met verzen dingsbiljet, die door hen zei ven worden afgegeven. Aan neringdoenden, wier panden aan peiling zijn onderworpen, kan op hun verzoek irórgunning worden ver leend om voor hoeveelheden suiker (waaronder kandij) of geraffineerd zout, 10 kilogram niet te boven gaande, als mede voor hoeveelheden wijn, 40 liter niet te boven gaande, zeiven de gelei biljetten tot verv oer naar het pand van den ontbieder af te geven. Voor de provincie Zeeland zullen be langhebbenden zich tot het verkrijgen eener vergunning als hierboven bedoeld moeten wenden tot den directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg. Wellicht was het de eerste maal, dat het nederige witte kruis van Zwolle, zoo openlijk vijandig overstond tegen den tiotschen leeuw van den machtigen baron Van Voërst. Nochtans zag Walter zoo fier eu moedig, den alom gevreesden vaandrager van heer Sweder onder de oogen, als of hij de Zwolsche vaan reeds dikwerf de Voerster bende te gemoet gevoerd,' en haar steeds roemrijk uit het veld had teruggebracht. Hij was dan ook de eerste die met eene vaste stem, en op eenen verachtelijken toon uitriep: „Hoe nu, ongelikte, brand- en onheil stichtende bende strikruiters, durft gij den weg versperren, van de edele acht bare afgevaardigden eener vrije Hanzé- stad Bij den heiligen Michaëlonzen zeer waarden patroon terug zeg ik, of gij zult het in dit oogenblik leeren, hoe eene geregelde en welgeordende ruiter bende een hoop laffe schelmen uiteen jaagt „Hariep Huch, spottend lachende, „hebben wij daar niet dat babbelend oud wijf, uit de Kamperpoorter hamei te Zwolle, die zoo knaphandig de Zwol sche wevers en snijders in allerlei hans- worstenkunsten africhtEn deze ge- meene koorddansers wagen het dan, den voorrang te betwisten aan een rijksrid der en vrijen edelman Pest en roode haan, ruimbaan voor de Voerster banier!" Zonder verdere tusschenspraak zoude het thans wellicht tot dadelijkheden zijn Op Zaterdagvoormiddag j.l. had het eind-examen aan de Landbouwcursus alhier plaats. Aan dit examen namen 7 leerlingen deel. Het werd bijge; woond door de Commissie van Toezicht, den Algemeenen Voorzitter der Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij (Mr. Hen- nequin), den Rijkslandbouwleeraar en een flink getal belanghebbenden. Aan het eind werden de Diploma's uit gereikt door Mr. Hennequin, die daarbij eene toespraak hield, waarin Z.Ed. het nut van het landbouwonderwijs aan toonde en de leerlingen aanspoorde het op den cursus geleerde bij te houden en scherp te letten op de praktijk. De volgende leerlingen ontvingen het DiplomaJ. Jansen van Rosendaal, G. van Driel, P. van Driel, Joh. de Putter, M. de Regt, I. de Feijter en F. Buijze. Namens de leerlingen bedankte in zeer gepaste bewoordingen de oudste van hen, n.l. J. Jansen van Rosendaal, de onderwijzers, de heeren Le Feber en Zonnevijlle, en bood hun als aan denken ieder een rooktafeltje aan. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezon den 201, Nederlandsche melk- en kalf- koeien en wel langs Clinge 56, langs Hulst 63, langs Sas van Gent 35 en langs Veldzicht gem. IJzendijke 47 stuks. De uitvoer langs al de 13 grenskantoren be droeg 827 stuks tegen 923 in de laatste helft van Februari. gékomen. want de opgewondenheid der beide aanvoerders, had zich reeds der mate aan hunne onderhoorigen medege deeld, dat menig dreigend woord uit de beide hoopen opsteeg, toen de baron Sweder van Voërst, die deze storing in den toclit met 'ongeduld had opgemerkt, eindelijk den appelgrauwen schimmel, welken hij bereed, de gouden sporen diep in de zijde stiet, en met een paar sprongen naast de zijde van zijn hopman bracht. Ras liad hij de oorzaak van het tumult doorzien, en toen hij de gehate Zwolschen dreigend tegenover zich zag staan, riep hij met vonkelenden blik „Bij St. Fei ten, wat is hier te döen Huch steken die ellen ridders de stekelige borstels op: en gelooven zij misschien, dat de lansen der Voërsters in Utrecht niet even scherp zijn als in het Oversticht? Drijft deze jankende honden uit een, mannen maakt ruimte voor uwen heer „Verstoor toch om 's Hemel wil niet dadelijk bij intocht den vrede riep thans een jeugdig ridder, die met moeite, van uit het achterste gedeelte van den trein, zijn ros tot aan de zijde van den ouden baron had voortgedrongen. Sweder zag met een toornig gelaat naar den ongeroepen raadgever om, en toen hij zijnen zoon Roderik ontdekte zeide hij met eene norsche stem „Moet ik dan, in het gezicht van den trotschen Van Arkel, mijne banier, door eenen AXEL, 21 Maart 1905. In verband met het bericht in ons blad van Zaterdag 18 dezer omtrent den visehdiefstal ten nadeele van de weduwe van Aerde alhier, zij gemeld, dat de marechaussees uit Axel de ver moedelijke dieven hebben opgespoord en gearresteerd. Gebleken is, dat deze verdachten, genaamd E. van L., uit België en C. G. uit Koewacht, zich ook moeten hebben schuldig gemaakt aan diefstal van vischnetten, te Zuiddorpe, die ook in beslag genomen en met de gevangenen heden naar Middelburg zijn overgebracht ter beschikking van den heer officier van justitie aldaar. Wij kunnen niet nalaten hierbij een woord van lof te voegen aan het adres van hen, die door hun ijverig, vlug en nauwgezet onderzoek licht in deze zaak hebben gebracht. Door de anti-revolutionnaire kies- vereeniging te Neuzen is voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing candidaat ge steld de heer P. J. Scheele, handelaar. Zaterdag zou, volgens een loopend gerucht, te Neuzen een meisje zich in de vestinggracht verdronken hebben. Later is gebleken dat zij, uit vrees voor een standje, naar België gevlucht was, doch geen weg wetende, van Gént weer terugkeerde. Gernimen tijd verdacht de gemeen te politie te Ter Neuzen een zekeren J. H., die reeds wegens diefstal ge vangenisstraf onderging, zich weer met kwade praktijken bezig te houden, zonder dat het haar gelukte het over tuigend bewijs te verkrijgen. Jl. Za terdag evenwel werd bedoelde persoon op heeterdaad betrapt van diefstal van spoorijzers, ten nadeele van de heeren Medaets De Clercq, aannemers der kanaalwerken aldaar. Nadat proces verbaal was gemaakt is H. weer in vrijheid gesteld. Tern. Ct. Men houdt vaak .zijn hart vast als men ziet hoe wielrijders kleine kin deren vóór zich op het stuur van hun machine plaatsen en dan er op los ped delen. Dit bedrijf is zoo roekeloos, vooral waar het hier kleinen brengt in een gevaar dat zij blijkbaar even als de oudere berijders niet beseffen, dat een verbodsbepaling daarop stel lig wel gemotiveerd zou zijn. Mëestal loopt deze wijze van rijden wonder boven wonder - - goed af. Doch niet altijd. Zondag nog had iemand, die te Neuzen op deze manier met zijn zoontje reed, het ongeluk te valleri. De vader kwam er goed af, doch het kind brak een armpje. Midd. Crt. hoop gerneene wevers, laten onteeren en bekladden Zwijg dus, knaap, en ga naar uwe zuster, daar zijt gij beter op uwe plaats dan hier, waar gij meer kans hebt op lanssteken dan vrouwengunsten Een edele toorn schitterde in het blauwe oog van Roderik, en met waardigheid zoude hij een antwoord gegeven hebben, waarin de kinderlijke eerbied wellicht minder dan beleectigd eergevoel had door gestraald, doch Sweder had zich reeds weder van hem afgewend, en met eene donderende stem aan zijne ruiters bevel gegeven, om met gevelde lansen vooruit te dringen. Wordt vervolgd). Donderdagnacht heeft te Middelburg een brutale inbraak plaats gehad. Tusschen éen en twee uur in den nacht werd mej. de wed. G. L. L. houdende een uurwerkzaak aan de Varkensmarkt, gewekt door een vreemd geluid, waarvan zij echter den aard niet wist te bepalen. Even later werd er gescheld en vervoegde zich de politie ten harent. Het bleek toen dat een der glasruiten van den winkel was verbrijzeld, klaarblijkelijk met een bak steen, die op de stoep werd gevonden en door de politie in beslag genomen. De dader had de jalouzie, aan de binnenzijde van het raam hangende, opgetild en daarna de glasruit voor een uitstalkastje eveneens verbrijzeld. In dat kastje bevonden zich een dertig tal horloges. Van deze uurwerken zijn ér zeven ontvreemd, n.l. drie gouden en vier zilveren, waaronder heeren- en dames horloges, een en ander tot een waarde van meer dan f100. In verband met de inbraak is te 's-Heer Arendskerke aangehouden Sn. uit Vlissingen, dezelfde man die ver dacht wordt te Goes een toonbanklade gelicht en te Middelburg een logement houder bestolen te hebben. Op dezen persoon, die een horloge te koop aanbood, werden de gestolen horloges gevonden; men is overtuigd dat in hem de dader gevat is. Een aanvankelijk verdachte en ge arresteerde persoon werd weder op vrije voeten gesteld. De 36-jarige Sn., werd reeds Vrijdag naar het parket van den officier van justitie geleid, doch weder teruggebracht naar het politie-bureau, waar hij thans in arrest is, en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Maandag is hij naar Goes overgebracht ter confrontatie in verband met het lichten eener toonbanklade, van welk feit hij eveneens verdacht wordt. Het schijnt dat men met dezen per soon, een ouden bekende der justitie, een goede vangst heeft gedaan. Zijn ontvluchting te Bergen-op-Zoom, waar hij over een dak aan de handen der politie ontkwam, heeft hem niet mogen baten. M. Ct. Diefstallen. Gedurende de laatste maanden zijn herhaaldelijk aan boord van schepen, in de havens te Rotter dam liggende, horloges, kettingen, geld enz., ten nadeele der opvarenden ge stolen, zonder dat het tot nog toe is mo gen gelukken den dader aan te houden. In eenige weken tijds werd o.a. aan gifte gedaan van niet minder dan 13 diefstallen van gouden of zilveren hor loges, de meesten met dito kettingen. Men vermoedt, dat de dader een varensgezel is, wiens schip nu en dan deze gemeente bezoekt en de gestolen voorwerpen elders worden te gelde gemaakt. Aan den Rotterdamschen dijk onder Schiedam is dezer dagen ten nadeele van de Ned. Bell Telefoon-Maatschappij ontvreemd 250 M.Roodkoperen telefoon draden, waarvan door den commissaris van politie te Schiedam opsporing en bericht wordt verzocht. Te Utrecht is dezer dagen een niet onbelangrijke diefstal gepleegd. Vermist worden een zwart verlakt taschje, in houdende f 50 aan zilvergeld, twee por- temonnaies, waarvan een inhoudende plm. f 100 aan geld, bankpapier en postzegels, voorts twee zilveren en een paarlmoer broches en een breede gouden damesring. Verder zijn daar nog gestolen twee bruin gelakte ijzeren geldkistjes, waar van een inhield 3 pandbrieven Utrecht- sche Hypotheekbank ad f 500 en 1 obli gatie Orel Vitebak ad 125 roebel en het andere 1 leening tabac Bulgarije tt. 500, benevens f 140 aan specie. Zoowel van de daders als het gesto- lene wordt door den commissaris van

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2