DE STINS YOEBST. 2üe Jaarg. No. 98. Woensdag 22 Maart 1905. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl ELFMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. In welken toestand het terugtrek kende Russische leger zich bevindt, is nog altijd niet met eenige zekerheid na te gaan. In Engelsche en Duitsche bladen vinden wij zeer sombre berich ten. Nu en dan waren de troepen ge- geel gedesorganiseerd, zoo seint een Duitsche correspondent uit Charbin; men durft niet meer te hopen op eenig succes in de toekomst. In denzelfden geest seint de correspondent der Pe tersburger Zeitung. Het overschot van het Russische leger vlucht naar Char bin, misschien ten deele ook naar Girin, zoo seint hij. Het Petit Journal en het Nowoje Wremja maken melding van het verlies van een groot aantal kanonnen, die tijdens den terugtocht hier en daar zijn blijven steken, en den Japanners in handen vielen; volgens den berichtgever van het Fransche blad waren 't er wel tachtig. De cor respondent van de Standard te Peters burg seint: „Het leger is verspreid langs de wegeii naar Charbin en Girin. Vóór de vluchtelingen bevindt zich een dorre woestenij; de goed bebouwde, vruchtbare velden van zuidelijk Mant- sjoerije laten zij achter zich. De Ja panners zitten hen dicht op de hielen en waarschijnlijk trekt een andere vij andelijke afdeeling langs den handels weg ten westen van den mandarijnen- weg naar het noorden, voortdurend den Russischen flank bedreigende, en boven dien de gemeenschapslijn. Ook al neemt men aan, dat Linewitsj 120.000 man Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zcoolsclie Geschiedenis (1362) Op het sein, door den trompetter ge geven, trad jonker Arnold de poort uit, en op de beide Zwolsche schepen en toetre dende, verwelkomde hij deze met vlei ende bewoordingen, in naam van zijnen heer den bisschop, waarna hij eenen schildknaap bij zich ontbood, en hem den last gaf, jom deze hoogedele gasten naar de Meenteweide te geleiden, en zorg te dragen, dat het noodige aantal tenten te hunner beschikking gesteld werd.' Zich toen weder tot de beide schepenen keerende, verzocht hij dezen om den schildknaap te volgen, die hun de noodige aanwijzingen zoude doen, nopens de plaatsen van hun verblijf, waar alles tot hun gerief en ontvangst was in gereedheid gebracht, daarbij nog des bisschops spijt betuigende, dat hij door hunne late aankomst deze zoo hoog geëerde en lieve gasten niet in voegza mer verblijven konde opnemen.' In dubbele mate over deze genadige ontvangst te vrede, gaven de Zwollena ren aan hunnen hopman het bevel om den bis8choppelijken schildknaap met de versche troepen te Charbin vindt, zoo dat de sterkte van zijn leger op 320 duizend man gebracht kan worden, dan zal Ojama toch altijd nog over meer troepen beschikken. Daarentegen zegt de Petersburgsche correspondent van de Kölnische Zeitung dat alle Russische corpsen weer geor ganiseerd worden, dat de verliezen niet zoo zwaar zijn als de Japanners zeggen, dat geen enkel stuk zwaar geschut achtergebleven is, omdat Koeropatkin ze al vroeger heeft weggezonden, enz. Van den Japanschen kant komen tot dusver geen nadere inlichtingen. Neemt men nu nog in aanmerking dat alle niet-ambtelijke berichten onder den in vloed van de leeningskwestie kunnen staan, dan moeten wij erkennen, geen weg te weten in dezen doolhof. Volgens inlichtingen te Londen ont vangen, zouden de Japanners het vol gende plan voor den verderen veld tocht bedacht hebben dat in elk geval naar de stoutmoedigheid wel Ja- pansch lijkt, al is't niet echt: Wladiwostok zal als tweede basis dienst doen. Charbin of de streek daar omheen zal, daarop rekenen de Japan ners, spoedig door de Russen prijsge geven moeten worden. Dan krijgen de Japanners meteen den spoorweg naar Wladiwostok in handen, en daar er geen Russische vloot van beteekenis meer bestaat, hoopt men die vesting spoedig te veroveren: in elk geval kan, na de insluiting, de spoorweg als een nieuwe gemeenschapslijn voor de Ja panners dienst doen. bende te volgen, hetwelk toen plaats had op dezelfde wijze en onder dezelfde voor zorgen als die, welke hunnen intocht hadden onderscheiden. Reeds was de trein weder zooverre gevorderd, dat zij bijna de brug, welke over de buitengracht lag, bereikt had, toen Walter, die wederom aan de spits reed, aan de andere zijde van de brug, heldere flikkeringen van schitterende har nassen en helmen bespeurde, die tusschen een dicht bosch lansen doorbraken, bijna op dezelfde wijze als waarop de stralen der ondergaande avondzon door de dunue stammen van een dennenwoud schieten. De hopman gaf zich echter geenen tijd om deze vergelijkende opmerking te maken, maar zijn oog, doordringend op de aanrukkende ruiterbende vestigende, trachtte hij te onderzoeken of zij als vrienden dan wel als vijanden te beschou wen waren, en niet lang had hij noodig om tot het laatste te besluiten. zrBij den heiligen Michaëlriep hij plotseling verrast uit, ^indien dat geene lansen van de Voërsters zijn dan wil ik mijnen hopmansstaf tegen eenen wevers spoel verwisselen Zie slechts Razonius hoe die gemeene schurken de lansen dragen is het, bij mijne ziel, niet juist als of het een troep boeren is, die des avonds, half lam gewerkt, van het knol- lenveld terugkomen, met hooivork en schop op den nek, en in evenveel orde als een hoop door elkander springende De vloot, die nu voor Singapore kruist zal dan geen andere taak hebben, dan de Oostzeevloot te beletten, Wladiwos tok te naderen of de Japansche kusten te bedreigen. De Parijsche correspondent van het Bei liner Tageblatt verneemt, dat reeds eenige weken geleden de Japansche regeering en een Amerikaansch con- sortorium een overeenkomst gesloten hebben, waardoor Japan geld beschik baar krijgt tot voortzetting van den oorlog, terwijl het consortorium zekere monopoliën verkrijgt voor de visscherij en den huidenhandel in de zee van Ochotsk en aan de Oost-Siberische kust in 't bijzonder op het commandeurs- piland, welke monopoliën dan een der vredesvoorwaarden van Japan zouden vormen. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: Het staat vast dat Japan zich onlangs bereid heeft verklaard om onderhandelingen over den vrede te openen, zonder echter zijn voorwaar den bekend te maken. Sommige Rus sische staatslieden hadden er wel ooren naar, maar de Keizer wilde er niet van weten en bleek vastbesloten, om den oorlog voort te zetten. BELGIE. Een Engelsch journalist heeft een onderhoud gehad met een Belgische hofdame over het afbreken der betrek kingen tusschen Prins Victor Napoleon en Prinses Clementine van België. De prinses zal niet trouwen met prins Victor, zeide de hofdame. Van alle biggen. Daarom, mijn brave Razonius! bij deze gelegenheid herinner ik het u nogmaals, wacht er u voor om de piek, altijd sprekende van de heele piek, te dragen als of het een dorschvlegel ware; draagt haar met het ondereind een wei nig naar achter gebogen, zoodat de stalen punt vooroverMaar bij den dui vel wat is dat De oorzaak dat Walter zoo eensklaps eene les, in de theorie omtrent het piek- dragen, afbrak, was belangrijk genoeg, om zaken van nog meerder gewicht te vergeten, of voor het oogenblik achter wege te laten. De ruiterbende namelijk, waarvan onze hopman de pieken zoo onmeedoogend gerecenseerd had behoorde, gelijk hij veronderstelde, tot den trein van den baron Sweder van Voërst, en maakte daarvan de voorhoede uit. Niet zoodra had deszelfs aanvoerder, welke niemand anders was dan de roode Huch, de Zwol sche ruiters aan de overzijde der gracht bespeurd, of, zijne onderhoorigen tot spoed aanzettende, poogde hij vóór de Zwolschen, de brug te bereiken, ten einde deze alzoo te noodzaken, terug te trekken, en geduldig te wachten, tot de geheele trein van den baron Van Voërst de stad was binnengtogen. Dit had Wal ter's snelle blik doorzien, en nadat het vooruitzicht op deze onduldbare beleedi- gende grief, hem bovenvermelden uitroep had afgeperst, riep hij, met een zware kanten is er gewerkt op Prinses Cle mentine om haar prins Victor uit het hoofd te praten. De koning weigerde botweg zijn toestemming op zoo'n ruwe manier dat de prinses er boos over was. De graaf en de gravin van Vlaanderen kwamen herhaaldelijk de prinses opzoe ken voor zy naar het Zuiden vertrok; zij wilden niets meer met haar te doen hebben, zeiden zy, als prinses Clemen tine prins Victor aannam. Maar alles was vergeefs. De eenige manier om vat op de prinses te krijgen was haar te benaderen langs den weg van den godsdienst, want dat weet elkeen in België, dat zij de vroomste vrouw van het land is, zooals ze zelf eens heeft gezegd. Op een wenk van koning Leopold, is Mgr. Goossens, de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, naar Rome gegaan om den Paus te ver zoeken, zijn invloed te laten gelden. Het gevolg was, dat een hooge gees telijke prinses Clementine heeft opge zocht aan de Riviera, waar de prinses nu woont. Dat bezoek heeft de prinses in haar voornemens geschokt. Tegen argumenten op godsdienstig gebied was zij niet bestand; en dat was gemakke lijk te voorspellen, zeide de hofdame tot den journalist. RUSLAND. Te Warschau is in verscheiden fa brieken weer staking uitgebroken. Te Sosnowice hebben de arbeiders in de ijzerfabriek, van Hoeldsjinsky het werk opnieuw neergelegd daar zy tot de ont dekking zijn gekomen, dat de hun ge- dane concessies niet voldoende zijn. en gebiedende stem, zijnen lieden toe hem te volgen, en toen, zijnen zwarten stijdhengst de sporen in de zijde druk kende, reed hij, in vollen draf, de bui tenpoort uit, en had weldra het betwiste punt bereikt, doch daarmede geen het minste voordeel op zijne tegenpartij be haald, want ook deze was, bijna op het zelfde oogenblik, den voet der brug op getreden. Natuurlijk moest nu, van eene der beide zijden, teruggetrokken worden, doch naardien daartoe aan weerskanten het inschikkelijk voornemen gemist werd, reden beide hoofdaanvoerders, wel met minder snellen; doch nog altijd vasten tred, de zware brug op, Walter de blauwe banier voor zich uitzwaaiende, en de roode Huch het blanke zwaard dreigend opgeheven. Ras stonden beide hoofdlie den, als een paar grimmige en opgerui de kampioenen, tegenover elkander op eene kampplaats, die weinig ruimte en geschiktheid opleverde, om het twistge ding met kracht van wapenen te beslech ten. Ook de Voërster banier, die door Huch gevoerd werd, maar, bij het gemis van zijne linkerhand, met de schacht der houten lans in eenen, tot dat einde aan de zijde van zijn ros aangebrachten, stalen koker stond, had middelerwijl hare breede banen ontrold, en vertoonde toen, op den rooden grond, eenen ten strijd gereed staanden leeuw, die door twee tijgers besprongen werd, en daar onder liet trotschc motto #Ik wijk niet.'

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1