Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Russische steden hebben een manifest verspreid, tot toelichting van hunne grieven. Zij spreken de overtuiging uit dat de hervormingsplannen van de regeering te hunnen bate ontoereikend zullen blijken. De boeren en ambachtslui in Zuid- Rusland dreigen verdere uitzending van recruten naar Mantsjoerije met geweld te zullen tegengaan. Op Vrijdag 24 dezer des voormiddags 10l/2 ure zal te Goes in „de Prins van Oranje" eene openbare vergadering ge houden worden van de afdeeling Zee land der vereeniging „Het Nederland- sche Rundvee-Stamboek." De jaar!yk- sclie algemeene vergadering dezer ver eeniging zal gehouden worden op Woensdag 19 April a. s. in het hotel „Toelast" te Alkmaar. Aan het verslag van de provinciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij in Zeeland, van de voorjaars- premiekeuringen in die provincie van dekhengsten en van merriën, geboren in 1903, is het volgende ontleend Tot haar leedwezen moet de commissie verklaren dat de uitgeloofde bewarings- premiën dit jaar geen aanleiding gege ven hebben tot den aankoop of invoer van eerste kwaliteit hengsten, daar zij toegewezen zijn aan paarden, die reeds het vorig jaar aan de keuringen deel namen. Naar hetgeen zij daaromtrent van de hengsthouders vernam, is de vrees voor stationneering een der redenen, die den aankoop belet. Onder de hengsten, voor welke eene onderhoudsbijdrage werd toegekend, komen een paar zeer goede exemplaren voor, die geacht kunnen worden eene aanwinst te zijn voor de fokkerij. Bij de merriën, welke werden voor gebracht, valt een voortdurende voor uitgang op te merken, maar nog altyd zijn de beenen te licht voor den romp. Bij vele lijdt de wijze van beweging onder de onvoldoende monstering, ter wijl in sommige keuringplaatsen, vooral te Kruiningen, maar al te duidelijk bleek dat de verzorging der jonge paarden nog veel te wenschen overlaat. Ook het hoefbeslag, ofschoon over 't algemeen verbeterd, was bij enkele paarden nog slecht. De commissie meende daarop andermaal de aandacht te moeten vestigen, omdat het van zoo'n grooten invloed kan zijn op de waarde van het paard. De keuringsterreinen in de verschil lende gemeenten voldeden aan de ge stelde eischen, behalve te Kruiningen, waar het hellend terrein ongeschikt is voor monsterplaats. Het verdient aanbeveling daar naar eene betere keuringsplaats uit te zien. M. Ct. - Het eerste nommer van den jaargang 1905 van de Verslagen en mededeelingen van de afdeeling land bouw van het departement van water staat bevat een lijst van vereenigingen op land- en tuinbouwgebied. Het voornemen bestaat om die lijst geregeld telken jare te herzien. Voor Zeeland vinden wij in de lijst de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland met 8 afdeelingen en 2566 leden, de Roomsch katholieke Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. met 16 afdeelingen en 800 leden, en W. D. met 4 afdee lingen en 350 leden, 52 dorpslandbouw- vereenigingen met 3479 leden. Voorts zijn in onze provincie 4 tuin- bouwvereenigingen met 524 leden, de vereeniging Stamboek van het Zeeu wsch Belgisch trekpaard met 400 leden, de afdeeling Zeeland van het N. R. S. met 348 leden, het Botercontrole station voor de provincie Zeeland met 9 leden, de afdeeling „Zeeland" van de Ver eeniging tot bevordering van de pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland wet 364 leden. Eindelijk zijn in Zeeland nog 2 af deelingen van de Ned. Mij. voor tuin bouw en plantkunde met 100 en 2 van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur met 48 leden. Een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 64 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Februari 1905. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam) kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 2 (2)schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 20 (6), rotkreupel der schapen 2 (1), vlek ziekte bij varkens 4 (2), miltvuur bij alle vee 60 (47.) In Zeeland kwam voor een geval van vlekziekte bij een eigenaar. AXEL. 17 Maart 1905. In den tracht van Woensdag op Donderdag is ten nadeele van de Wed. Van Aerde alhier eene hoeveelheid visch gestolen, die ter aflevering gereed zat in een bun. Het is wel opmerkens waardig dat de dieven toevallig juist op de hoogte schijnen geweest te zijn van de omstandigheid, dat door den storm van Woensdagavond het niet mogelijk was geweest om de visch op haar gewone plaats te brengen, waar ze minder gemakkelijk is te kapen. De politie doet onderzoek. Gisteren ging een paard op hol van den landbouwer P. de Putter op Vaartwijk alhier. Het dier stond ge spannen voor een sledê, waarop staken lagen voor herstel van eene heining. Het paard raakte de slede kwijt en sprong over de bochtheining. Daarop wilde het over de onderdeur van den stal springen, nam zijn sprong te hoog, zoodat het met den kop tegen den bovenpost van de deur terecht kwam en viel morsdood neer. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Zaamslag bestaat uit de damesM. M. Risseeuw thans tijdelijk onderwijzeres aldaar, K. Suur- land, Stavenisse, C S. Risseeuw, Retran chement, en H. M. Ie Grand, Zuidzande. In de week van 8 tot en met 14 Maart zijn in Zeeland voorgekomen 9 gevallen van diphtheritis, en wel een te Goes en te Hontenisse, vier te Hulst en drie te Neuzen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 17 Maart 1905. M. C., 16 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. M. M., 26 jaar, huisvrouw van M. R., zonder beroep. M. R., 27 jaar, schipper, beiden te Kauter (Clinge) zijn wegens mishande ling veroordeeld de le tot f5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis, de 2e tot 2 maanden gevangenisstraf. Naar aanleiding van een bericht aangaande een te Zaamslag gevangen schollevaar, die een levende visch in zijn maag had, welke nadat men hem in 't water had gelaten, weer gewoon wegzwom, schrijft een hengelaar het volgendn aan de Zutph. Ct. Eenigen tijd geleden op snoek-visschei zijnde in den omtrek van Zutphen ving ik eenige snoeken en ook een baars. Met de vangst tehuis gekomen na een wandeling van ruim een uur, deed ik de gevangen visch in een kuip met water. Sommige begonnen te zwemmen, en de laatst gevangene, een flinke snoek schoot direct op de baars aan en slokte hem halverwrege in. Ik trok den baars uit zijn bek, en meteen spuwde de snoek een blei van circa '/2 hg. uit die direct lustig begon rond te zwemmen. Aangenomen dat de' blei door den snoek was ingeslikt, onmid dellijk vóórdat deze gevangen werd, dan heeft die visch toch ruim een uur levend in den maag van den snoek doorgebracht. Ik wilde dit feit gaarne vermelden, daar men wel eens meent, dat de visschen door snoek of baars opgeslokt, binnen een paar uren tijds, in hun maag geheel verteerd zijn. Uit mijne ervaring blijkt, dat zij er althans ruim een uur springlevend in kunnen blijven. Door den raad van Ouddorp is f100 uitgeloofd aan hem of haar, die zoodanige aanwijzingen doet omtrent dén aanstichter der menigvuldige bran den dat deze wordt ontdekt en een veroordeelend vonnis volgt. Dat het slechts één en dezelfde persoon is, kan haast als zeker aangenomen worden. De politie heeft gedaan wat ze kon. Nacht op nacht, twee winters achtereen, is er gewaakt, maar tevergeets. Dacht men eerst aan een wraakneming op een bepaald persoon, de laatste branden hebben het tegendeel bewezen. Het opzet is klaarblijkelijk een groot deel der gemeente aan de vlammen prijs te geven. Altijd ontstaat de brand bij hevigen wind, en steeds, wanneer de wind de vlammen en vonken naar het dorp jaagt. Altijd is de tijd Zaterdag avond omstreeks half tien, tegen het sluitingsuur der herbergen. Naar de M. Ct. meldt, heeft de gearresteerde jongeling A. B. uitRitthem volledig bekend. Hij moet het plan hebben gehad zijn vader te ergiftigen en daarom had hij arsenicum in het meel, dat voor het bakken van brood bestemd was, gemengd. Het geldt hierbij een treurig huiselijk drama. Naar verluidt wordt, hadden in het betrokken gezin herhaaldelijk oneenig- heden tusschen de leden ervan plaats, die soms zeer hoog liepen en eindelijk den zoon tot zijn daad leidden. Een handelaar te Arnhem is dupe geworden van een Duitscher, die bij hem een automobiel kocht en die be taalde met een wissel op de Dresdener bank te Berlijn. De wissel bleek waar deloos, maar de oplichter was intusschen verdwenen. Hij is later te Aken aan gehouden en bleek een bekende dief uit Rostock te wezen. De vermoedelijk oudste ingezetene van ons land, mevr. de wed. Abrahams te Kampen, vierde Zondag haar 106en verjaardag. Van hare 5 kinderen is een 78-jarige dochter nog in leven, die hare moeder trouw oppast. De oude dame is slecht van gehoor i gezicht en kan bijna niet meer loopen. Maar eten en slapen doet zij >ed. Ieder jaar komt omtrent haar en hare dochter hetzelfde bericht in de pers voor. Men schrijft uit Mil aan de L. K. Een ontzettend vóorval houdt sedert een paar dagen de gemoederen in deze streek bezig. Terwijl de heer Lenders, koster en organist in het naburige Escharen, bij welke functiën hij tevens die van brievengaarder en gemeente-ontvanger uitoefende, omstreeks half twaalf na het eindigen der hoogmis huiswaarts keerde, ging zijne echtgenoote even vóór 12 uur naar de kerk, om het Angelus te luiden. Wie schetst den schrik der vrouw, toen zij bij hare terugkomst haren man geheel ontzield met afgesneden hals in den geitenstal vond. Men verdiept zich in gissingen, wat de oorzaak van dit ontzettend drama kan geweest zijn. Of hier moord of zelfmoord in het spel is, zal de justitie hebben uit te maken. Aangaande het vinden va,n een lijk aan den Straatweg nabij Ridder kerk, kan de D. C. het volgende mede- l deelen J.l. Vrijdag zwalkten twee onbekende manspersonen, van wie een een rechter- kunstbeen droeg, komende uit de rich ting van Rotterdam, langs den Straat weg nabij Rijsoord. Hier en daar be delden zij, terwijl ook eenige herbergen werden bezocht, met het gevolg dat zij dronken werden. s Nachts tusschen 1 en 2 uur geraakte een hunner die met het kunstbeen in een sloot aan den Straatweg bui- I ten Rijsoord, waaruit hij op het hulp geroep door een paar burgers werd ge red, die het tweetal meenamen in de richting van Rijsoord. Zij wilden daar onder dak gebracht worden, maar aan gezien in die gemeente geen politiebe- waarplaats is en niemand bereid was het dronken paar in huis te nemen, j trokken zij den Straatweg weer op in de richting van Zwijndrecht. De een- beenige legde zich kort daarna, ondanks het onstuimige regenachtige weêr, neer op den berm van den Straatweg, terwijl de andeie bij hem bleef staan. Een onbekende groentenboer ontmoette hen in die houding. Zaterdagochtend om streeks 7 uur werd het lijk van den persoon, die in het water had gelegen, op den berm van den Straatweg nabij Rijsoord gevonden. Zijn overjas lag naast hem, terwijl de andere persoon spoorloos verdwenen was. Sporen van geweldpleging vertoonde het lijk niet. Blijkens de op het lijk gevonden brie ven was het de 34-jarige kleermaker i J. F. v. d. E., uit Rotterdam^ iemand die een verre van oppassend zwervend leven leidde, veel misbruik van sterken drank maakte en wiens moeder te Haar lem woont. Zijne identiteit is sedert vastgesteld. Het lijk is naar Ridderkerk overgebracht en daar gekist en in het lijkenhuis neergezet. Ofschoon geen I misdijf in het spel schijnt te zyn stellen politie en justitie er toch prijs op, te weten wie de persoon was, die in ge zelschap van den andere is geweest verzoeken zy daaromtrent inlich tingen. Te Zwijndrecht sloeg Woensdag namiddag omstreeks halfvijf, tijdens de hevige hagel- en regenbui, de blik sem in een der wieken van den molen Landzicht, van de Gebr. de Graaf Het bovendeel der wiek, die getroffen werd kwam in een stukje tuinland terecht, zonder ongelukken te veroorzaken. Verder werden nog enkele ruiten ver nield en is eenige geringe schade aan gericht. D. C. Kwartjesvinders tn de treinen. Een onzer lezers wenscht door middel van ons blad het publiek te waarschuwen tegen kwartjesvinders op de spoorlijnen. Hij schrijft ons het volgende Dinsdagavond kwam ik met den sneltrein der Hollandsche Spoor van Arnhem. Ik reis derde klasse, en te j Amersfoort werden wij door den con ducteur gewaarschuwd, dat naast ons compartiment drie heeren kwartjesvin ders hun praktijk uitoefenden. Zij had- den juist een Duitscher tusschen Vork en Amersfoort voor 10 Mark opgelicht. Na informatie bleek, dat deze heeren met een blauw abonnement Hollandsche Spoor reizen, en alzoo hun slag slaan onder de minder bereisde derde klasse reizigers. Dé controleurs aan de spoor kennen hen ook reeds. Ik reis bijna alle dagen en kende hen niet, en geloof dat u, met een kort bericht het publiek nog maals tegen deze dieven te waai schu wen, den eenvoudigen reizigers een grooten dienst kunt bewijzen. Tel. - Woensdag was de heer V. D. te Nijmegen, yzerhandelaar, naar een vei ling, toen hij een boodschap ontving van zijn vrouw om dadelijk thuis te komen; zij vermoedde dat het niet pluis was met een harer zonen, een jongen van 19 jaar. Toen de heer D. thuis kwam, was 1 zijn eerste beweging zijn kas na te zien, daarbij bleek, dat er f 1000 uit was i

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2