DE STBS VOËKST. No. 97. /Alterdag 18 Maart 1905 20® J an ienws- en Advertentieblad Y^\ J voor Zeeu wsch-Vlaandere Nieuws- en Advertentieblad 66J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. mi UAlW, Afsluiting weg. Buitenland. F E U 1 L L E T O N. AXELSUIIE m COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P RIJ S Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 ceut. DRUKKER -i UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. (Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL, brengt j ter voldoening aan een schrijven van den Commissaris der Koni ngin in Zeeland, I d.d. 11 Maart 1905 A no. 162/2, 2e Afdeeling, ter kennis van de ingezetenen, dgt de weg op den westelijken kanaal- I dijk te Sluiskil, van af den spoorweg I aldaar tot 125 M. zuidwaarts, tot nadere I aankondiging voor het verkeer, behalve I zoo mogelijk ten dienste van het jagen I en trekken van schepen, wordt afge sloten en dat tijdens die afsluiting, het I verkeer zal kunnen plaats hebben langs een hulpweg benoorden langs den spoorweg, den overweg van den spoor weg, op omstreeks 50 M. bewesten den I westelijken kanaaldijk en den zuidwaarts I aan dien overweg aansluitenden kunst- I weg, leidende naar den westelijken I kanaaldijk. Axel, 16 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Bij Tiiling. De nederlaag bij Moekden brengt voor het Russische leger nog dit nadeel mêe, dat het uit de vruchtbaarste dee- len van Mantsjoerije verdreven is, en vooral want de hulpbronnen der streek moeten toch nagenoeg uitgeput zijn, na een jaar oorlog dat de toe voer van proviand uit Hsin-ming-ting Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolse,he Geschiedenis (1362) In elk ander geval zoude Walter dezen I last met versmading hebben ontvangen, en daartegen gewisselijk in oppositie zijn gekomen, wijl het voor hem en zijne bende stuitend en onteerend moest zijn, dat er vrees voor persoonlijk gevaar be stond bij degenen, welke zich aan hunne hoede hadden toevertrouwddoch naar dien hem dit bevel de gelegenheid ver schafte om, in het gezicht van zoovele vreemdelingen, eenige proeven te geven van zijne bedrevenheid en die zijner on- derhoorigen in krijgskundige evolutiën, zoo was nauwelijks de straks genoemde last gegeven, of, zijn ros een paar stap pen achteruit doende gaan, en zich dus op een standpunt plaatsende, van waar hij een ruim gezicht had over zijne bende, riep hij met eene donderende stem //halt!" en toen aan dit komando gevolg was gegeven, reed hij de bende rond, en zeide, op half fluisterenden toon, tot zijne manschappen „De veiligheid van onze edele meesters, en ook onze eigene eer vorderen het, mannen! dat wij eene andere stelling aannemen; bewijst dus, voortaan afgesneden is. Het land ten noorden van Tiëling is veel dichter bevolkt en in alle opzichten armer dan het bekken van de Liao-ho. De eenige spoorweg zal dus nog meer dan vroe ger, en nu bijna uitsluitend, moeten voorzien in alle behoeften van het Russische leger aan proviand en mu nitie; bovendien moeten de troepen langs dien weg worden aangevoerd. De groote voorraden die te Moekden bijeengebracht waren, zijn vernield of in 'svijands handen gevallen; ook de voorraadschuren te Tiëling zal Koero- patkin, indien hij ook van daar moet terugtrekken, in brand steken, want er zal dan geen middel zijn om dien voor raad in veiligheid te brengen. Van beslissend gewicht kan echter behalve het vraagstuk der voeding, dat van de munitie worden, zoo de Russen (en dat is "waarschijnlijk) door de Japansche troepen gedwongen wor den, zich telkens weer te verdedigen. Het verbruik in de gevechten der af- geloopen twee weken is natuurlijk zeer groot geweest, en daar de munitie-ko- lonnes en de vaste depots grootendeels schijnen verloren te zijn gegaan, is het thans de vraag, hoeveel schietvoorraad nog in den rug van het Russische leger beschikbaar is of tezaamgebracht kan worden. Wellicht hangt het daarvan hoofdzakelijk af, of Koeropatkin besluit te Tiëling stand te houden, ot verder terug te trekken. Ter hoogte van de Iloe, een riviertje dat op 38 K.M. ten noorden van Moek den den mandarijnen weg kruist, schijnt de Russische achterhoede stand te heb- in het gezicht van zoovele aanschouwers, dat gij van een bekwaam hoofdman onder richt in de krijgskunde ontvangen hebt, en toont, in Gods naam, dat gij geene ellendige ellen ruiters en schaapkoppen zijt. Luistert nauwlettend naar mijne bevelen, en voldoet gij daaraan stipt, dan zullen wij de kringvormige positie aannemen, waarover ik drie volle jaren werk had, om ze u in het verstand te stampen, en die, ik wil daarop verd .d zijn, door geen dezer ezelachtige dienst? mannen en landsknechten, welke ons nq staan aan te gapen, ooit gezien is, dus geeft acht Na deze krachtige in- en opscherping reed Walter voor het front, en gaf van daar de noodige bevelen tot het uitvoef reu van die krijgskundige beweging, waarvan hij zich zoo veel heils voorstelde. Het is te bejammeren, dat ons handschrifi niet spreekt, op welke wijze deze mili? taire manoeuvre werd uitgevoerd, eh waarin zij eigenlijk bestond, misschien ware het belangrijk genoeg, met eene beschrijving daarvan de werken over de krijgstaktiek te amplieren, of om er eene opzettelijke prijsvraag over uit te schrij ven. Van het theoretische dezer evolutie kunnen wij dus niets met zekerheid mel den, alleen weten wij dat, voor het prak tische gedeelte, eene bijzonder nauwlet tende attentie gevorderd werd, want toep het paard van eenen der ruiters, hetwelk ongelukkig dat van den manhaften trom- ben gehouden. De oevers van het stroompje zijn steil en de bedding is moerassig, zoodat het voor den leger tros die de brug niet meer gebruiken kon, een ernstige hinderpaal moest vormen. Iets dergelijks leverde voor de Russen het dal van de Pan-ho op, 10 K.M. noordelijker. Tiëling zelf ligt aan den uitgang van een 12 K.M. lange plooi in het terrein, door welke de Liao-ho vloeit, en de spoorweg en ver scheiden wegen loopen; een druk ver keer zou op deze plek onmogelijk zijn, temeer omdat de stad, gelijk alle Mant- sjoersche steden, leemen wallen bezit. Voor Tiëling kan dus geen slag ver wacht worden, en de voornaamste Rus sische stellingen zullen wel ten noorden van de stad liggen. Ze kunnen echter langs den westelijken flank omgetrok ken worden, en het is geenszins on waarschijnlijk dat de Japanners hier hun tactiek bij Moekden zullen herha len, de Russen dwingende, ook Tiëling prijs te geven. Berichten uit Charbin hangen een verschrikkelijk tafereel op van den, toestand aldaar. De stad is éen hospi taal, er heerscht de grootste verwar-' ring, en er is gebrek aan doktoren, ambulances, verplegingsmiddelen, enz. De zieken en gewonden blijven in open goederenwagens liggen omdat er nergens plaats voor hen is. De geheele ge neeskundige dienst is gedesorganiseerdj de meeste doktoren en een groot deel van het Roode Kruismaterieel zijn bij' Moekden achtergebleven. Te Charbin en ook te Tiëling moet de sterfte ont zettend hoog zijn. petter Razonius was, slechts een half voet de juiste plek miste, die het, volgens Walters plannen, moest ingenomen h&b- ben, gaf de hopman met eenen krachti- gen vloek zijne smart te kennen, zeg gende: „Dat het bijna voor onmogelijk was te houden, om knappe krijgskundige bewegingen uit te voeren met eenen troep manschappen, in alle opzichten on eindig dommer, dan eene bende van de onbevattelijkste ezels, die immer op vier pooten hadden rondgeloopen." Hoewel Razonius daartegen in appèl kwam, en stijf en sterk staande hield „Dat elk bevelhebber grondig in de leer der spierkracht moest onderwezen zijn, wilde hij eene behoorlijke berekening maken, of de zenuwen en pezen van een paard dien graad van fijngevoeligheid bezaten, om, gelijk een redelijk mensch, hunne pooten te zetten op die afgeba kende plekjes, welke aan de arme bees ten alleen door stem en teugels konde worden gewezen ondanks deze geb dige verontschuldiging, zeggen wij, kop Razonius zich echter niet vrijwaren van eenen krachtigen stoot met de schacht van Walter's lans, waardoor deze des trompetters onoplettenbeid strafte, en hem te gelijk op de juiste plaats bracht, waar over deze kortstondige kwestie was gerezen. Toen dan eindelijk elk lid van dat bewonderingswaardig, door het vernuf tige brein van hopman Walter in het RUSLAND. In Polen blyft de toestand hoogst zorgelijk. In het gouvernement Lubiln stellen de arbeiders op verschillende landgoederen eischen om loonsverhoo- ging; op de meeste wordt onderhandeld. In het district Piotskof houdeD een honderdtal boeren op ruwe wijze huis in de staatsbosschen; zij beweren, dat hun ellende hen daartoe het recht geeft. De overheid staat machteloos. In het circus te Warschau aan de Ordinackastraat trad een clown met een gedresseerden ezel op, die o.a. op kommando exerceerde. Maar een dezer dagen was langoor in de contramine. Op het bevel voorwaarts! deed hij net omgekeerd en hoe harder zijn meester voorwaartsriep hoe harder het dier achteruit werkte. Plotseling riep toen de clown om de situatie te redden: „O! nou merk ik het, jij bent Koe ropatkin!" Deze woorden verwek ten daverend gelach en een storm van bijval. Maar onmiddellijk daarna werd het circus door de politie gesloten en de onvoorzichtige spotter opgepakt. De Standard verneemt uit St. Peters burg: De liberalen zijn voornemens volksbetoogingen op touw te zetten voor de hervormingen. In de laatste helft van deze maand zullen vele volksvergaderingen in Petersburg en andere groote steden bijeenkomen. Er zijn een paar pages van het hof in hechtenis genomen, die oproerige proclamaties onder de keizerlijke garde uitdeelden. Zesduizend joden in twee en twintig aanzijn geroepen, lichaam, die plek had ingenomen, welke noodig was, om een goed in elkander sluitend geheel te vor men, zag Walter nog eens het voor hem liggend tooneel over, en toen zijn scherpe blik niets meer aan te merken of te ver beteren vond, verdween de strenge ernst op 's krijgmans barsch gelaat, en triom- feerend op de menigte aanschouwers rond ziende, met een oog, waarin tamelijk veel gevoel van eigenwaarde doorstraalde, gaf hij met luider stem het noodige bevel, en de nieuwe Macedonischephalanksstelde zich in beweging, onderdatdiepe,plechtige zwijgen, hetwelk eene tweede manhaftige houding aan eene krijgsbende bijzet. Op deze wijze reed de trein voort, tot zij eindelijk voor het bisschopshof stil hield, en nu was de beurt aan Razonius om blijken te geven van de bekwaamheden, welke in zijne tegenwoordige betrekking van hem konden gevorderd worden. Op eenen, door den aanvoerder gege ven wenk, zette hij pu het blanke, ge polijste hoorn aan den mond, en de too- neu, welke hy toen uit liet heldere me taal haalde, waren van die gelukkige hoedanigheid, dat zij niet alleen den wrok verdreven welken Walter tegen Razonius, om zijne 3traks betoonde on- haudigheid en stijfkoppigheid, had opge vat; maar zij riepen zelfs eenen goed keurenden glimlach op het baardige ge laat vau den manhaftigen hopman te voorschijn. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1