Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. op Tsarskoje Selo ontvangen. Koer- opatkin meldt, dat de Japanners zich in zeer grooten getale ten noordwesten van Moekden bevinden, zoodat hij genood zaakt is, onmiddelijk terug te trekken. TOKIO. 9 Maart. Koeropatkin is klaarblijkelijk geheel verslagen, in den bloedigsten verslag van den geheelen oorlog. LONDEN, 9 Maart. Naar de Times uit Petersburg verneemt hebben de Russen, totdusver in den tiendaagschen veldslag, volgens de ambtelijke opgaven 33.000 dooden en gewonden, waaron der 830 offiecieren. RUSLAND. De panische vlucht van gegoeden uit Petersburg duurt voort. Alle treinen naar het Westen zijn propvol. Uit Genève wordt aan de Dally Mail geseind dat Gapon een heftig manifest aan het Russische volk voorbereidt. Het zal het kraste zijn dat nog uit is gevaardigd en strekken om de Russi sche boeren tot omwenteling aan te sporen, den Tsaar te vatten en te von nissen. Er zullen duizenden exempla ren heimelijk in Rusland verspreid worden. De Standard verklaart op goed gezag te kunnen meedeelen, dat sedert eeni- gen tijd de gezondheidstoestand van den kleinen Tsaséwitsj veel zorg baart. Het kind lijdt op het oogenblik aan kroep. Uit Engeland zou een verpleeg ster van ervaring ontboden zijn om te helpen aan de verpleging van den klei nen patient. Eenig nieuws van beteekenis is er vandaag niet. Wat de arbeidersbewe ging betreft wordt uit Petersburg uit breiding der staking gemeld, maar het volk gedraagt zich ordelijk. Trepof is zoo bang voor de bommen werpers, dat hij een list heeft bedacht, waarover men zich te Petersburg nogal vroolijk maakt. Om veilig uit te kun nen gaan, rijdt de generaal-dictator niet in zijn eigen rijtuig, maar in een am bulancewagen van het Roode Kruis. Onderwijl toert zijne ledige equipage door de stad op een wijze, die er op berekend is, de aandacht van net publiek te trekken. Het heeft H.M. de Koningin behaagd bij besluit van 7 Maart 1905 no. 2 met ingang van 9 Maart 1905: 1°. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer Mr. R. Melvil baron Van Lynden eervol ontslag te verlee nen als Minister van Buitenl. Zaken met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan H.M en aan den lande bewezen; voor zoo verre hem dezelve althans voorkwamen daarvoor vatbaar te zijn Naardien hij daaraan een niet zeer uit gestrekt géwicht meende te mogen hech ten, nam hij zeer weinigen troost omtrent een goeden uitslag met zich mede. In deze stemming ging dit conclave uiteen. Vóór de monnik echter de woning verliet, vroeg de marskramer snelffEen oogenblik nog, pater Ik heb u beloofd wanneer ik in de handen der Philistijnen mocht vallen, uwen naam niet te zullen noemenmaar niemand zal mij willen gclooven, als ik verzeker, dat ik voor eigene rekening heb gehandeld. Welken naam verkiest gij dus, dat ik als dien van mijnen geëerden lastgever opgeef' Een korte wijl staarde de monni peinzend voor zich heen. Hierop het vertrekje uittredende, riep hij uit de gang even als of hij zich schaamde, dat de marskramer den blos der schaamte zoude zien, die zijne bleeke kaken dekte met eene doffe stem #Noem hem Johan van Arkel!" Zelfs de marskramer sidderde (Wordt vervolgd). 2°. het beheer van het Depart, van Buitenl. Zaken ad interim op te dragen aan den Minister van Marine, den vice- admiraal A. G. Ellis. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Cl: De minister van marine, vice-admi- raal Ellis, heeft Donderdagvoormiddag het beheer van het departement van buitenlandsche zaken tijdelijk in han den genomen. Men verwacht dat de tijdelijke waar neming wel tot na de verkiezingen, dns tot ongeveer Juli, zal voortduren, en verzekert dat pogingen om den heer van Lijnden door een lid van ons corps diplomatique te vervangen in dit sta dium op bezwaren zijn gestuit. Van den oud-gezant mr. von Weck- herlin, sedert Januari j.l. aan het de partement werkzaam, kan zoo wordt voorts gezegd kwalijk sprake zijn, vooreerst omdat deze diplomaat gere kend wordt te behooren tot eene ande re richting dan die van het tegenwoor dige Kabinet, en ten andere omdat er tusschen hem en een der ministers familiebetrekking bestaat; de heer von Weckherlin is namenlijk een zwager van den minister De Marez Oyens. In verband met het aftreden van den minister van buitenlandsche zaken deelt het Vad. mede, dat van geheel betrouwbare zijde haar werd bericht, dat met het kamerlid Dr. De Visser onderhandelingen zijn gevoerd over een ministerschap voor welk departe ment kwam het blad niet ter oore, evenmin als de uitslag der onderhan delingen. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op het Hooger Onderwijs werd gis teren door de Tweede Kamer aangeno men met 53 tegen 38 stemmen. Even als het vorige jaar stemden alle aan wezige leden der linkerzijde tegen en alle leden der rechterzijde voor, met uitzondering alleen van den Christelijk Historischen afgevaardigde, ds. De Vis ser, die tegenstemde. Dit bericht konden onze lezers reeds gisteren aan ons bureau aangeplakt zien. (Red.) De Tweede Kamer besloot gisteren op voorstel van den voorzitter na het wetsontwerp op de onderwijzerspen sioenen in behandeling te nemen de Lager Onder wijsnovelle en daarna het Arbeidscontract. Hiermede was ver worpen een voorstel van den heer Goe man Borgesius, om de volgorde om Je keeren. Het besluit werd genomen met 52 tegen 37 stemmen, het was rechts tegen links. - Naar men aan de M. Ct. meldt, is te Hulst nabij het station een groot terrein aangekocht, waarop door een Belgische firma eene machinale wol weverij, mutsen- en kousenmaker^ zal gebouwd worden met eene directeurs- en arbeiders woningen. Voorzeker eene schoone zaak voor Hulst, dat geene nijverheid van eenige beteekenis bezit dan een viertal brouwerijen. Uit overweging dat hij geacht wordt onmisbaar te zijn hetzij voor het gezin, waartoe hij behoort of waarin hij is opgenomen, hetzij voor personen in wier levensonderhoud hij vqorziet, is opnieuw ontheffing verleend van den werkelijken dienst bij de militie tot 11 Maart 1907 aan P. C. Vermeulen te Clinge, ingedeeld bij het 3e regiment infanterie van de lichtijig 1900. Woensdag overleed te Koewacht de heer Joh. van de Vijver, in leven ïaadslid en wethouder, welke betrek king hij de laatste 30 jaar bekleedde. De afdeeling van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, behandelde het beroep van burg. en weth. van Neuzen, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan A. J. Ch. Maandag, te Neuzen, vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein in een logement alleen voor logeergasten. De koninklijke beslissing volgt later. In de week van 1 tot en met 7 Maart zijn in Zeeland voorgekomen 3 gevallen van roodvonk en wel te Oos- terland en 9 gevallen van diphtheritis, nl. 3 te Hulst, 2 te Nieuw- en St. Joos- land en 4 te Oosterland. In de laatste helft van de vorige maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezonden 167 Nederlandsche melk koeien en drachtige vaarzen, en wel langs Hulst 57, langs Clinge 32, langs Sas van Gent 39 en langs Veldzicht (gemeente IJzendijke) ook 39. De uit voer langs al de grenskantoren bedroeg in de maand Februari 1827 stuks, tegen 1501 in de maand Januari van dit jaar. AXEL, 10 Maart 1905. Heden ochtend omstreeks half 5 zijn op het gehucht Oudeburgsche Sluis drie personen in verband met den aldaar gepleegden moord, door de politie uit hun bed gehaald en in arrest gehouden om gehoord te worden. Het parket uit Gent arriveerde omstreeks 10 ure doch van den uitslag van dit onderzoek is ons nog niets bekend. Dinsdag had door de notarissen P. Dregmans te Axel en T. C. Daeij Ouwens te Hulst ten verzoeke van hun principaal bij P. Verbiest te Zuid dorpe de verkooping plaats van twee perceelen bouwland. Kooper van het eerste perceel, groot 1 h. 02 a. 80 c., de heer P. D. M. Ver biest te Zuiddorpe voor f 1030 per 44 a. 56 c. of het geheel voor f2376.21. Kooper vau het tweede perceel, groot 96 a. 40 c., de heer E. A. Waelput te Zuiddorpe voor f 1040 per 44 a. 56 c, of het geheel voor t 2249.91.. Maandag had te Hulst tijdens de markt iemand zijn fiets' buiten een café laten staan. Eenigen tijd daarna was het rijwiel verdwenen. Do dader is nog onbekend. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 10 Maart 1905. P. J. d. P., 41 j., schoenmaker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. C. J. M., 17 j., boerenknecht te Over slag is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. F. J. I., 22 j., E. J M., 27 j., arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens mishan deling ieder veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. G., 25 j., landbouwer te Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 20 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. De moord op den Duivelsberg. Men seint aan de Nijm. Ct., dat de naam van den vermoedelijken moor denaar van de op den Duivelsberg gevonden vrouw Jules Cherpion, af komstig uit Luik, is. Het blad meldt verder „Het slachtoffer heet CathérineDroixhe en is eveneens uit Luik afkomstig. Haar naar Cleve overgekomen broeder heeft uit de photographie en andere hem getoonde zaken zijn zuster herkend. Nader kunnen wij hieraan toevoegen Cathérine Droixhe was eene dienstbode te Luik, die op 18 Febr. vandaar spoorloos was verdwenen. Zij had rela- tiën met Jules Cherpion, onderwijzer, eveneens te Luik, welke verhoudingen niet zonder gevolgen waren gebleven. Daarom had de verloofde haar toege zegd met haar te zullen trouwen, nadat hy eene betrekking aan de universiteit te Brussel had gekregen. Het ver moeden ligt voor de hand, dat hij aan zijne verloofde rendez-vous te Nijmegen had gegeven, waarheen zij met een retourkaartje van uit Luik zich heeft begeven, terwijl hij met eenzelfde kaartje van Brussel naar hier is ge komen. De beide kaartjes van de heenreis zyn gevonden. Een broeder van de verslagene, die ongerust was over het uitblijven van zijne zuster en de berichten over den moord gelezen had, begaf zich naar Cleve en herkende, zooals hierboven reeds gemeld is, zijne zuster in het portret van het lijk. Hij bracht mede een portret van zijne zuster, dat heden aan den hotelhouder Mulder werd vertoond en waarin men onmiddelijk herkende de vrouw, die daar gelogeerd heeft. De zaak zal nu zeker in België wor den berecht, daar de man, als zijnde een Belg, niet zal worden uitgeleverd." Toen Maandagavond een heer op een rijwiel reed, kwam er een hond op hem aanstormen met zulk een vaart, dat het dier tusschen d£ spaken en den ketting geraakte. Een smid moest er aan te pas komen en schroeven los draaien om het dier uit zijn beknelde positie te bevrijden. Het gebeurde niet in het land van Münchhausen, maar te Arnhem. Bij een voetbalwedstrijd te Water graafsmeer werd een der spelers door een zijner makkers zoodanig tegen het rechter been geschopt dat dit brak en de jongman bewusteloos bleef liggen. Hij werd per brancard naar de ouder lijke woning te Amsterdam gebracht. Te Stadskanaal wilde een tram koetsier eenige jongens, die achter op den tramwagen waren geklommen, ver wijderen. Hij viel en een zijner beenen werd door de tram verbrijzeld. De patient is Donderdag in het zie kenhuis te Groningen overleden. Hij laat een weduwe met drie kleine kin deren achter. Op den Deventerweg te Apeldoorn schrikte het paard van een boeren wagen voor een automobiel, welke in vrij snelle vaart voorbijsnorde. Het dier rende met kar en voerman den tuin van een villa binnen, waar door het hek geheel werd vernield en het voertuig eveneens in stukken vloog. De inzittende landbouwer werd zeer ernstig verwond en moest per brancard naar het ziekenhuis worden vervoerd. GOUDEN TIENTJES. Over de gouden tientjes, waarop de beeldenaar der Koningin met loshangend haar is te vinden, is men nog- niet uitgepraat. Het Hbld. raadt het publiek aan met deze tientjes voorzichtig te zijnalles komt daarbij op het jaartal aan. Gouden tientjes met den beeldenaar van konin gin Wilhelmina met loshangend haar met het jaartal 1897 zijn niet zeldzaam en niet meer waard dan tien gulden. Iets anders is het met die welke het jaartal 1892 of 1895 dragen. Immere inet het jaartal 1892 werden bij wijze van proef geslagen 61 stuks met het jaartal 1195 149 stuks. Maar met het jaartal 1897 zyn gemunt: in het jaar 1898 108.771 stuks, in 1899 144.840 en in 1900 200.085zij zijn dus volstrekt geen zeldzaamheid. Muntliefhebbers moeten dus letten op de jaartallen 1892 of 1895. Een tientje van 1892 is, naar 't blad ver neemt, nog onlangs op een veiling voor f300 opgehouden. Te Arnhem is gearresteerd zekere Van K., die, verdacht van doodslag, dezer dagen ontsnapte uit de marechaus seekazerne te 's Heerenberg. Bij de rijks- veldwacht aan het paleis van justitie te Arnhem kwam zijne vrouw vragen om den officier van justitie te spreken, wien zij, zooals zij het uitdrukte, uitstel voor haar man wou verzoeken. Haar houding en gezegden deden de ryks- veldwachters vermoeden dat Van K.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2