Gemengd Nieuws. na het rescript aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin de Tsaar de waardigste, beste, gekozen mannen uit het volk, die met deszelfs vertrou wen bekleed zijn, tot beoordeeling der wetsontwerpen wil laten meewerken. Men is den Rubicon over en heden den 4den dezer, den gedenkwaardigen 44sten verjaardag van de afschaffing van de lijfeigenschap, begint Nicolaas II het groote werk, om zijne onderda nen in staatsburgers te veranderen. Nieuwe hoop is gekomen in de harten men verwacht dat de stakingsbeweging thans zal ophouden, dat de gesloten deuren van de hoogescholen opnieuw open zullen gaan. Toch ontmoet men ook nu nog twijfelaars, die tusschen woorden en daden nog een heelè kloof zien, en in het licht stellen dat het prestige van de regeering, hetwelk in den laatsten tijd zoo gedaald is, niet gemakkelijk te herstellen is. Nieuwe Armenische Gruwelen. ïn een bericht uit Bakoe van den 24sten Februari wordt van een gruwe lijke gebeurtenis verhaald. Dit bericht van de Neue Freie Presse, dat ver moedelijk van Armenische zijde komt, vertelt, dat meer dan 1000 menschen vermoord en levend verbrand zijn ge worden, waaronder grijsaards, vrouwen en kinderen waren. En het ergerlijkste is zeker dat de politie, de gouverneurs, honderd Kozakken en een heel regiment infanterie met nog ongeveer 1000 matrozen bij die slachting tegenwoordig waren. Deze moord duurde van Maandag tot Woensdag en eindigde met de komedie van den broederkus van den Tartaar schen opper molla's en van den Arme nischen aartsbisschop, waardoor de rust weder hersteld werd. Donderdag nog lagen de dooden op de straten. Veel bronnen zijn vol lijken zoodat .het water rood ziet. De politie heeft de Tartaren van wapenen voorzien en het parool voor de militairen was, dat zij zich niet in de schermutseling mochten mengen. Alleen als de Armeniërs schenen te winnen, kwamen de Kozakken den Tartaren te hulp, maar dit was slechts een enkele maal noodig, daar de Tar taren uitstekend van wapenen voorzien waren en de Armeniërs niet. In een huis werden meer dan 40 menschen levend verbrand en wie dan uit zoo'n gebouw wist te ontvluchten, werd door de daar postende Tartaren, waarbij officieren, soldaten en Kozakken stonden, vermoord. De ingezetenen der stad verdedigden zich twee dagen hardnekkig en toen ze het eindelijk moesten opgeven, werden, nadat de eetwaren in veiligheid gebracht en de niet Armeniërs uit het huis geleid waren, de huizen met pe troleum begoten en aangestoken. De bewoners werden naar buiten gesleept, waar hun de oogen uitgestoken werden. Op afschuwelijke wijze verminkt, wer den zij daarna vermoord. De gouverneur moet verklaard heb ben, dat hij er niets aan doen kon. Alleen voor geld wilden de soldaten de Armeniërs redden. Een Armeniër, die in radeloosheid naar de Kozakken vluchtte, werd met kolfslagen ontvangen, zoodat hij dood neerviel. Andere berichten meldden, dat de schuld aan de Armeniërs ligt, die in een geheimen raad een aanval op de Tartaren bevolen hadden. De waarheid van dit zonderlinge be richt is moeilijk vast te stellen. BELGIE. Gisteren is Baron Lambermont, Mi nister van den Staat, secretaris-gene raal van Buitenlandsche Zaken, tenge volge van een beroerte, die hij Zater dag kreeg, overleden. Het overlijden van baron Lamber mont is voor België een ernstige slag. Lambermont was de ziel van het mini sterie van buitenlandsche zaken sedert tal van jaren. Aan zijn rusteloos wer ken heeft België het te danken dat het in het buitenland op zoo uitnemende wijze wordt vertegenwoordigd. Lam bermont heeft ten volle begrepen, dat de behartiging van de „buitenlandsche zaken" ten nauwste samenhangen met den bloei van de binnenlandsche zaken van een land. België komt, vooral door de hooge vlucht van zijn industrie, voortdurend met andere mogendheden in aanraking. Het is voor België een zegen geweest, dat het in de laatste tientallen jaren, als feitelijk hoofd van het ministerie van buitenlandsche zaken een man heeft gehad als Lambermont, die voor zijn taak zoo uitmuntend be rekend was. vaardigheidnaar het werk te regelen. „Gij kunt daarover oordeelen, Rocko! antwoordde Willibald, ,,als ik u zeg, dat ik u, .voor deze dienst het dubbele loon zal toeleggen, van hetgeen gij bij de vorige gelegenheid hebt genoten." „Het spijt mij, dat' ik hierin uwe ge wone billijkheid, niet in hare volle mate terugvind, en gij de regelen der even redigheid in zoo verré uit het oog ver liest, dat het leven van een' edelman, door u geschat wordt op slechts de dub bele - waarde van een onnoozel en pas geboren schepseltje. Ik wil echter niet als een gemeeue, schacherige Jood, met u, over een paar vodderige rozenobels, twistenlaat slechts hooren, wat uwe eerwaarde heeft weggelegd voor de moeite, die ik zal hebben, om den armen graaf uit te vinden en te naderen, en wat ik mag verwachten voor het bijna onvermijdelijk gevaar, dat mijn eigen hals, bij dit werk, zal te duchten hebben. Hopende hierin uwe edelmoedigheid in ruime mate terug te vinden, zal ik er niet op staan, dat gij, voor elk dezer bij komende omstandigheden, eene afzonder lijke splitsing maakt. Bepaal Slechts in eens de gladde som." {Wordt vervolgd). AXEL, 7 Maart 1905. Opgeroepen door de hh. Ph. J. van Dixhoorn, J. Smies, Jacs. Verijzer, Ja cob van Hoe vb en C. van den Broeke werd Zaterdag 11. eene vergadering ge houden van ambachtslieden en eenige particulieren, ten doel hebbende het stichten eener inrichting, waaraan hier groote behoefte bestaat nl. de oprich ting eener ambachtsschool. Dhr. Van Dixhoorn leidde de vergadering, gaf in korte trekken weer, dat hij op het denkbeeld gekomen was van het stich ten eener ambachtsschool te Axel, door dat hem op een bezoek aan Middel- harnis was gebleken, dat de aldaar be staande ambachtsschool zulke flinke resultaten afwierp en sprak ten slotte de meening uit, dat Axel wel eene der gelijke inrichting zou kunnen bezitten. Daarom was spr. tot de conclusie gekomen om eene uitnoodiging te zen den aan de verschillende vakmannen en eenige particulieren om eene ver gadering te houden, ten einde van gedachten te kunnen wisselen. Door verschillende personen werden bezwaren geopperd hoofdzakelijk betref fende de kosten aan zulk eene stichting verbonden, welke bezwaren door andere aanwezigen weer als niet onoverkome lijk werden beschouwd. De Burgemeester van Axel, dhr. D. J. Oggel bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter der uit bovengenoemde vijf heeren bestaande commissie, nam deze benoeming onder luid applaus der vergadering aan. Op voorstel van den heer C. P. Min jon wordt besloten een commissie van 'onderzoek te benoemen, ten einde op de hoogte te komen wat de kosten zouden bedragen van eene eventueel te stichten ambachtsschool. In deze commissie werden benoemd de heeren Ph. J. van Dixhoorn, J. Smiës, Jac. Verijzer, Jacob van Hoeve, C. van den Broeke, W. Dieleman Pzn. en C. P. Mih- jon. Dat het onderzoek moge leiden tot het welslagen hunner pogingen, en Axel eerlang in het bezit moge zijn van eene inrichting, die voor onze ambachtslieden niet anders dan nutti ge vruchten zal afwerpen. Door den Commissaris der Kahin- gin is, ingegaan 1 Maart jl. benoemd tot lid van de gezondheidscommissie, zetel te Neuzen, de heer O. P. Ittmann, arts te Axel. n De naamlooze vennootschap stoom tram HulstWalzoorden heeft conces sie aangevraagd voor een tramlijn van Hontenisse naar Sas van Gent. Vad.) .Zaterdag, juist toen de Eng. stoom boot Golfer te Ter Neuzen binnenvoer bevond zich ook in den havenmond om naar buiten te varen de hoogaars H. 32, schipper Fr. d'Hondt van Hontenisse. De Golfer voer den hoogaars in het midden aan, welke onder het stoomschip geraakte en in de schroef bleef haperen. Nadat de hoogaars met veel moeite daaruit was losgewerkt, zonk deze en is later op de slikken in de buitenhaven gebracht. Het scheepje is als 't ware door midden gesneden. De schipper heeft zich gered door te water te springen en naar den wal te zwemmen, terwijl de knecht op het stoomschip is geklommen. Uit Zuiddorpe schrijft men ons Het Parket van Gent zet het onderzoek naar den dader of de daders van den moord te Oudeburgsche Sluis dagelijks met onverpoosden ijver voort. Tot heden hebben er nog geen aanhou dingen plaats gehad, hoewel men ze eiken dag verwacht. Nadeie bijzonder heden zijn er nog niet aan het licht gekomen. Het algemeen gevoelen der publieke opinie is, dat de daders den moord niet bedreven hebben, om dief stal te kunnen plegen, maar dat men hier te doen heeft met een ongekend toppunt van mishandeling, eindigende meteen laffe moord. Voor de aanstaande akte-examens te Middelburg te houden, hebben zich uit de beide districten van Zeeland aangegeven 47 vrouwelijke en 70 man nelijke candidalen, te zamen 117. Tot deskundigen bij die examens zijn benoemd de heeren: W. H. Hassel- bach, Middelburg, en A. R. Breetvelt, Goes, voor Nederlandsche taal en lezen P. van der Have, Zierikzee, voor Va- derlandsche geschiedenis; J. deHoogh Goes, voor Aardrijkskunde; B. van Ruijven, Axel, en F. Maijs, Wilhelmi- nadorp, voor kennis der natuur; R. van der Welle, Grijpskerke, voor rekenen, A. Lijsen, Middelburg, voor zang; G. L. P. van Ham, Oostburg, voor onder wijs en opvoeding; J. Swart, 's Graven polder, voor handteekenen en schryven en verder de dames M J. de Haan, Middelburg, en J. de Graaf, Goes, voor nuttige handwerken voor meisjes en mejuffrouw A. S. Beugel, Middelburg, en de heer P. Oost Lievense, Vlissingen voor vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek. Veelbelovende Jeugd. „Pro Juventute" te Amsterdam kreeg dezer dagen bezoek van eene moeder, die er over klaagde, dat haar zoon 's nachts aan het zwerven was, en, naar zij stellig meende, zich ook aan dief stal schuldig maakte. Kon die jongen maar elders onder streng toezicht ge plaatst worden, waarvoor „Pro Juven tute" zorgt, wanneer de jeugdige mis dadigers een vonnis hebben. De politie werd in den arm genomen, om de gangen van dien knaap na te gaan, en weldra bleek, dat men hier stond tegenover een bende straatdieven, die zoowel 's nachts als overdag aan 't stelen zijn. De bende bestaat uit 9 jongens van 8 tot 13 jaar. De oudste is het hoofd der bende, noemt zich dan ook de „president". Voor zoover zij niet aan het stelen zijn, wordt door hen de nacht in zandbakken aan den wal kant doorgebracht; zij leggen zich daar te ruste op een stuk gestolen tapijt; als 't koud is wordt voor een cent vuur gehaald en wat gestolen hout ter ver warming aan het branden gemaakt. Doch de slaap duurt slechts kort; de bende verspreidt zich en gaat op dief stal uit, zelfs niet schromend hier of daar eene glasruit te verbrijzelen, wat zij zeer behendig en bijna geruischloos dóen, door de bonten muts vóór het glas te plaatsen. Zij stelen dan meest al «etens- en snoepwaren, als blikken biscuits, chocolade, worsten, enz. Doch ook andere zaken zijn van hun gading, als kleedingstukken en andere artike len, die dan naar den lommerd wor den gebracht. Het hoofd, een zeer schrandere en voor zijn doen wei-ontwikkelde jongen had zelfs de verregaande brutaliteit, 's nachts gestolen waren over dag in een gehuurde kar rond te venten, wat een politieagent wat verdacht vond. Deze gelastte deu jongen op de plaats te blijven staan, om zelf bij den val- schelijk genoemden vader, die ziek heette te zijn, een onderzoek in te stel len; doch de vader werd natuurlijk niet gevonden en de jongen was ge vlogen. De jongste, Pukkie genoemd, een 8- jarig kereltje, vlug als 'n kat, moet vooral ook overdag dienst doen. Zijn oudere makkers wijzen hem een geschikt gevalhij sluipt dan een kelder binnen en kaapt behendig 't een of ander weg. Een strijkster was aan het strijken met een koperen strijkijzer. Zij haalt een nieuw stukje goed, en in een om mezien was het heete strijkijzer ge roofd, waarbij de kleine kleuter zijn handen nog brandde. Zij werden allen een dag en nacht aan een politiebureau gehouden, waar zij deels met naieviteit, deels met on beschaamdheid en voor een deel ook met zekere glorie eerlijk en oprecht al hun wandaden vertelden. Zij zongen er overigens in de arrestatielokalen lustig op los. De bestolenen werken niet mede, om de jongens aan de justitie over te leve ren, daar het tijdverlies en de soeza voor hen niet opweegt tegen de betrek kelijk geringe schade^ De deugnieten werden dan ook losgelaten, en reeds den volgenden ochtend ving het stelen weder aan. Toch zal er paal en perk aan de rooverijen dier bende gesteld moeten worden, want dan eerst kan „Pro Ju ventute" aan hare roeping gevolg geven. (N. v. d. D.) I Een der laatste nachten is te Haarlem ingebroken in het kantoor der Maatschappij tot verkoop van petroleum De Automaat, op het terrein van de Phoenix, en wederom na vernieling van een glasruit. Op de schandelijkste wijze is in het kantoor huisgehouden. Met een paar- deschaar zijn lessenaars en kasten vernield, boeken en papieren lagen dooreen gegooid op den vloer, en het kantoor zelf is in den rechten zin van het woord leeggeplunderd. De lampen Simplex i zijn van de zoldering getrok ken, nadat men de olie in een vaatje had laten loopen, de kachel is verdwenen en daarbij bellen, koperen kranen, een fietslantaarn, een pomp, een schuier, een pet, een presse-papierkortom alles, doch vooral koper, bleek vanhungading. Geld was niet op het kantoor aan wezig. Te Ritthem heeft zich een geval van vermoedelijke vergiftiging voorge daan Maandagmorgen beklaagde zich bij den burgemeester dier gemeente de landbouwer B. uit den Schorepolder, dat Zondagavond hij en zijn geheele gezin, tezamen 11 personen, jong en joud, ougesteld waren geworden na en, naar hij vermeende, tengevolge van het gebruik van brood, dat Vrijdag ten zijnen huize gebakken was van meel,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2