DË STINS VOEIIST. No. 9L Woensdag 8 Maart 1003. 20' Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. 4XELSCHE courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DË OORLOG IN OOST-AZIE. De slag by Moekden. Tsjang-fan, dat, volgens een Reuter- bericht, na een hevig gevecht door de Japanners ingenomen is, ligt op den rechteroever van den Hoen-ho, 20 K.M. vlak zuidwestelijk van Moekden. De Japanners hebben dus ook op den wes telijken vleugel een succes behaald, dat bewijst hoe ook hunne omtrekkende beweging van den Russischen rechter vleugel althans voorloopig succes heeft. Tsjang-tan ligt nog ten noorden van Sandepoe en Heikoetai, om welker be zit in Januari zoo bloedig gevochten is. De rechteroever van de Hoen-ho was daarna, hoezeer Gripenberg's troe pen teruggeslagen waren, in het bezit van de Russen gebleven; nu hebben I de Japanners hier een gewichtige plaats I veroverd, waar de wegen uit het zuiden I en naar Hsin-ming-ting bijeenkomen. Voegt men hierbij het belangrijke I succes, met de verovering der Taling- passen op den oostelijken vleugel be haald door het leger van Koeroki, en voorts de waarschijnlijkheid dat het Japansche belegeringsgeschut de Rus sische stelling in het centrum den I Poetilofberg en bij de brug over de I Sjaho onhoudbaar zal maken, dan is inderdaad alle reden om te verwach- I ten dat in den grooten slag die nu I eigenlijk pas wordt voorbereid, de schaal voor de zooveelste maal ten gunste van I de Japanners zal overslaan. En wat zal daarvan 't gevolg zijn voor het Russische leger? Die gevolgen zijn uit Historisch Romantisch Tafereel, de Zwolsclie Geschiedenis (1362) „Ten einde mij geheel in uw vorig vereerend vertrouwen te herstellen, om, bij volgende gelegenheden, weder uwe gunsten te verdienen, hoop ik, dat het ditmaal iets zal gelden, van meer gewicht, dan om, gelijk voorheen vernieuwden doop toe te dienen, waarbij een zwerven de marskramer de priester, en eene snel- stroomende rivier de doopvont was," antwoordde Rocko lachende, terwijl hij weder op zijne vorige zitplaats nederviel, I en eene houding van oplettende aandacht aannam. I „Die hoop kan letterlijk vervuld wor- I den,* hervatte de monnik, nadat hij aan den hospes eenen wenk had gegeven, 1 waarna deze het vertrekje verliet, „en I tevens zal ik daaruit kunnen zien, of gij dien moed en die stouthied inderdaad I bezit, waarop gij reeds zoo dikwerf ge- 1 pocht hebt." I „Sancta Gabriëllo op de voorstelling I alleen, dat ik uwe eerwaarde eene proef I van mijne vaste hand en onbeschroomd- I heid zal kunnen geven, jeuken mij de vingers reeds zoodanig, dat ik u wel nog onberekenbaar, maar het het ziet er naar uit of ze ongelijk veel ernsti ger voor Koeropatkin zouden zijn dan al zijn vroegere tegenslagen. Een zaak van 't grootste gewicht hierbij is, dat het terrein bij Tiëling een ander ka rakter draagt dan het zuiden daarvan, en voor een terugtocht der Russen den kelijk minder gunstig zou zijn. Maar voorshands ligt het zwaarte punt van de krijgsverrichtingen, naar 't schijnt, toch op den westelijken vliu- gel. Een telegram uit Russische bron zegt, dat er zwaar gevochten wordt bij Sja-lin-poe, een plaatsje dat niet ver ten zuiden ligt van den grooten weg van Moekden naar Hsin-ming-tin. Daar bevindt zich dus reeds een voorhoede der Japanners, die nu overigens kunnen steunen op het veroverde Tsjang-tan. Het is waarlijk niet te verwonderen dat men zich te Petersburg waar de overheidspersonen zeker nog heel wat meer bijzonderheden' weten dan zij ruchtbaar maken zeer ongerust maakt. Gisteren seinde de Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris: „Men acht het hier waarschijnlijk dat Koeropatkin Moekden zal moeten ont ruimen. De Japanners ontwikkelen een verbazend overwicht bij den oor log in het gebergte; bovendien maken hun 12-duims kanonnen sommige pun ten an de Russische linie aan de Sjaho onhoudbaar, in 't bijzonder den Poetilof berg. De eenige hoop van de Russen is, dat Koeropatkin er in slagen zal, van zijn kant met succes een tegen aanval te doen in de vlakte ten wes- zoude willen voorstellen, het werk gratis te verrichten, indien ik niet moest vree zen, uwe eerwaardigheid daarmede te diep te zullen beleedigen,* zeide Rocko spottend. „Hetgeen gij voor mij verricht, zal ik meer dan billijk beloonen. Ongaarne ben ik de schuldenaar van iemand, van wien ik weet, dat hij zijne hand, zoowel voor, als tegen mij, zal leenen, aan elk, die dezelve met goud vult,* antwoordde Willibald met verachting. „Eene zoo prijselijke gedachte voorwaar, dat zelfs de minder vleiende beweegre denen maar weinig van derzelv^r waarde kunnen ontnemen. Mag thans uw nede rige en allergetrouwste dienstknecht we ten, door welk middel hij het onschat bare geluk kan vergrooten, hetwelk voor hem gelegen ligt in de streelende over tuiging, den eerwaarden pater Willibald, uit het Fraterhuis, eenige geringe dien sten te hebben bewezen vervolgde de voormalige wijze, terwijl hij den mon nik diens schamperen blik terug gaf. „Bij de vorige gelegenheid, toen ik van uwe hulp gebruik maakte, hadt gij persoonlijk niets te vreezen, dan het kermend gehuil eener weerlooze vrouw, waarvoor ik echter mag veronderstellen dat uwe ooren genoegzaam gesloten zul len geweest zijn, om hoogstens eenige lichte krabben van hare nagels te ont vangen. Dit keer echter, is er, zoo als ik straks zeide, meer aan vast; niet alleen ten van den spoorweg, langs de Hoen- ho, maar dat lijkt wel moeilijk. In elk geval schijnen de Russen het spel reeds verloren te hebben in het oosten, op hun linkervleugel; ongerekend het gevaar, waarmede de nog onbekende Japansche strijdmacht in het noord westen hun linkervleugel bedreigt." RUSLAND. Van de stakingsbeweging is er niet veel nieuws te vermelden. Te War schau baart op 't oogenblik de staking aan de gasfabriek de meeste zorg; de directie heeft aan den gouverneur-ge neraal laten weten, dat hij tot vandaag gas zou kunnen leveren. Maar als er geen uitkomst was voor hedenmiddag zal Warschau morgen in 't donker zitten Overal in de stad blijft het jntusschen gisten; wat de politie betreft, zij arres teert wat zij kan, maar de ruimte gaat ontbreken, en in een donker Warschau vooral zijn er lieden genoeg over, die zoo noodig op komende dagen hun slag zullen pogen te slaan. Te Parijs is uit revolutionaire krin gen in Rusland bericht ontvangen dat de aanvoerders van een beraamden opstand over een aantal „uitgelezen bommenwerpers" beschikken. De ge heime bewaarplaatsen van wapens zijn veilig. Men zou goed oj) weg zijn, om Petersburg te isoleeren, daar het spoor weg- en telegraafpersoneel voor een staking gewonnen zou zijn. De leiders moeten nauwkeurig op de hoogte zijn van het offlcieele verdedigingsplan van Petersburg en daarnaar hunne maatre gelen hebben genomen. In kantoren om het stuk zelf ten uitvoer te brengen, maar ook wat het gevaar betreft, hetwelk gij daarbij hebt te duchten. Ik maak van een en ander melding, om later uw ver wijt te ontgaan, dat ik u, door de zaak te licht op te geven, misleid heb.* „Sancta Gabriëllo!* riep de marskra mer, met geveinsde levendigheid, „ik weet niet, wat mijne bewondering meer vordert, óf uwe voorzichtigheid, óf uwe vergedrevene edelmoedigheid. Ga echter voort, bid ik u, opdat ik daarover met juistheid kan oordeelen.* „Op het aanslaande tournooi,„ vervolg de de monnik, zonder veel op Rocko's uitroeping te letten, „zal een edelman uit het Oversticht verschijnen, die reeds voor langen „Ho!* viel de marskramer met drift en vonkelenden blik in de rede, „ik hoor het reeds, de eerwaarde acht het noodig, dat deze edelman van het wereldtooneel afscheidt, voorzeker, omdat hij niet waar dig is, daarop langer te verschijnen, of dat het, voor het heil zijner ziel beter is, deze zondige wereld te verlaten. Bij mijne zielprijselijke edelmoedigheid en treffende menschenliefde straalt hierin even sterk door 1" „In plaats van u veel te bemoeien de redenen zijn, waarom ik, zoo als gij geraden hebt, verlang, dat gij uwe be hendigheid, in het hanteeren van knief of dagge, zult toonen, hadt gij beter ge daan, te vragen, wie het eigenlijk isj en kazernes worden opruiende geschrif ten binnengesmokkeld, o. a. een met het geparodieerde refrein van de Keizer- hymne: „God begrave den Tsaar". Over de onlusten in de fabriek van Posnansly te Lodz worden de volgende bijzonderheden vermeld: De voor ko zakken vluchtende arbeiders vielen in een vijver, waarbij 24 vrouwen ver dronken; 4 arbeiders zijn gedood. sMid- dags ontplofte in een bierhuis dat bij het fabriekskantoor is gelegen, een dy- namietbom. De eigenaar kwam om en de herberg werd vernield. Drie speur- agenten zijn vermoord. Tegen Maan dag wordt een algemeene staking ver wacht. In St. Petersburg is het aantal werk stakers toegenomenin het geheel staan 83 fabrieken stil en staken 51,604 werk lieden. De geruchten van dreigende onlusten zijn ongegrond gebleken. De telegrammen van de Petersburg sche correspondenten verklaren een parig dat het jongste manifest en het rescript van den Tsaar, die zoo kort op elkaar zijn gevolgd, volmaakt on- vereenigbaar zijn, en men ziet daar een bewijs in van de toenemende ver warring in de kringen der regeering. De Petersburgsche correspondent van de Lokal-Anzeiger meldt dd. Zaterdag: Teekende zich gisteren bij het lezen van het Keizerlijk manifest op alle ge zichten diepe teleurstelling af, die zich in den loop van den dag in woorden van onverholen ontevredenheid uitte, thans is de toestand weer veranderd, dien ik wensch, dat onder uwe hand valle, als iets zijnde, dat voor u van meer belang is te beschouwen." „Ik zie, met verlangen, de noodige aanwijzingen daaromtrent te gemoet," hervatte Rocko, met gepaste nederigheid. „In het gezelschap van den baron Sweder van Voërst zult gij hem aantref fen, onder den naam van graaf Gunther van Schuilenburg. Draag echter zorg, dat uw staal niet de verkeerde borst treflfe. Daarom zal het noodig zijn, dat gij eenig middel uitdenkt, om den graaf te leeren kennen, en, zoo mogelijk, toegang tot hem te verkrijgen. Naardien het zich laat aanzien, dat hij dadelijk na den af loop van het tournooi, en wellicht nog eerder, Utrecht weer zal verlaten, zult gij met een en ander den meesten spoed moeten maken." Rocko had met gespannen aandacht toegeluisterd. Nog eenige oogenblikken nadat de monnik geëindigd had, bleef hij zwijgend en peinzend voor zich heen staren, en hernam toen „Sancta Gabri ëllo wel mocht uwe eerwaarde het zeg gen, dat aan dit stuk werk meer vast was, dan aan hetgeen waaraan wij onze eerste kennismaking verschuldig zijn. Ik reken echter te zeer op uwe billijk heid, om, bij het bepalen der belooning voor deze dienst, niet, met uw gewoon scherp doorzicht, alles te berekenen en in aanmerking te nemen, wat bij kan dragen, om het loon, met stipte recht-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1