Landbouw. Voorjaarspremiekeuringen in Zeeland. Twee bewaringspremiën van 4 X f750, voor dekhengsten zijn toegekend aan Factotum en Nestor de Gov, beiden van F. Koopman Cz., te Zierikzee. Zeven onderhoudsbijdragen van f 400 zijn toegekend aan Keizer II van Frans van Hoeve, te Axel, Fox van Pieter Lancriet, te Lapscheure, Corton van W. Kooman, te Zierikzee, Consul van H. F Aernaudts, te Sluis, Fleuret van Wed. Jos. Daelman, te Westdorpe, Jnubert van Joh. de Feyter Pz., te Zaamslag en Mamix van M. Cobbant te Oultre. Acht kleine premiën van t 200, voor dekhengsten van 7 jaar en ouder, vielen ten deel aan Gerjant van P. de Muijnk te St. Kruis, Goliath van Joh. de Feijter Pz. te Zaamslag', Lion Belqe 11 van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Emir ex Leon van C. A- H. Waghtho te Tholen, Bar a II van wed. Jos. Daelman te Westdorpe, Brambourg van A. Moggré te Schoon- dijke, Leon 111 van C. L. Dorst te Stavenisse en Cherbourg van W. Poppe te Middelburg. Aanhoudingsbijdragen van f 100 voor merriën, geboren in 1903, werden toe gekend aan Nelly van B. C. Ysebaert te Axel, Lady van wede. Jos. Daelman te Westdorpe, Sjora van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Mina van L, Bierens te Kamperland, Emma van G. van Waes te Westdorpe, Mirache van wede. Bonte te Sf. Kruis, Fanny van P. B. de Backere te St. Kruis, NJly van J. A. Stols te St. Philipsland, Marie van Jan de Feyter Lz. te Axel, Cato van J. J. de Bruin te Yerseke, Blanckette van Kon. Emma- polder te Hulst (F. Hombach), Cato van H. F. Aernaudts te Sluis, Mar ie van A. Nijssen te Goes, Trine van Kon. Emma- polder te Hulst (F. Hombach), Marianne van Ph. J. van Dixhoorn te Axel, Janet van FfWmcopolder te Goes (W. Kake- beeke), Emma van P. Vogelaar te St. Philipsland, Madam van wed. E. van Hootegem te Kruiningen, Trui van L. Koopman Pz. te Nieuwerkerk, Lies van F. Koopman Cz. te Zierikzee, fiabi van J. J. Haverbeeke te IJzendijke, Isa van jhr. J. v. Vredenburch te Tholen, Bertha van L. Stallaert te Hontenisse, Edie van L. J. Dorst te Stavenisse, Bertha van A. de Rijke Lz. te Oud Vosmeer en Marie van H. Romeijn te Ouwerkerk. De hengsten en merriën zijn in iedere afdeeling geplaatst in de volgorde van het aantal verkregen punten. De hengst Nestor de Gon is gestation neerd in Tholen. Midd. Crt. AXEL, 3 Maart 1905. Woensdagavond sprak op de bo venzaal van den heer Koole, de heer mr. G. W. Sannes, voor de afdeeling Middelburg der S. D. A. P. over het Ministerie Kuijper. Een zeer talrijk publiek was opgekomen. Twee perso nen traden met den spreker in debat, terwijl een derde een vraag deed om trent de leerplichtwet. De heer C. Missu te Zaamslag tot onderwijzer benoemd aan de Chr. school op 'tSpui alhier, heeft die benoeming tegen 1 April aangenomen. Woensdag is. o. m. te 's Graven hage geslaagd voor nuttige handw erken mej. P. D. Koelmans, te Ter Neuzen In Overslag is door de gezond heidscommissie een perceel onbewoon baar verklaard. De bewoner, die zijn huis niet wilde verlaten, is door de politie met have en goed er uitgezet. een tamelijk sterk proefstuk gegeven Welaan dan, laat ons zien, of gij, met het afleggen van die ellendige vermom ming, ook die laffe goochelaarsgrillen hebt verdreven, en voor ernstiger zaken êene plaats hebt doen inruimen.'1' Wordt vervolgd). De woning is verzegeld en prijkt met een groot bord, met het opschrift Onbewoonbaar verklaarde woning". De buren hebben voor den man een strooien lmt gebouwd. De heeren G. A. Vorsterman van Oyen, te Aardenburg, en mr. J.G. van Deinse, te Apeldoorn hebben de can- didaturen van de liberale kiesvereeni- gingen, resp. te Goes én te Hontenisse aangenomen. - In de week van 22 tot en met 28 Februari zijn in Zeeland voorgeko men 6 gevallen van diphtheritis en wel een in eljt der gemeenten Aardenburg, Goes, Hontenisse, Hulst, St. Philipsland en Vlissingen. Zuiddorpe. Dinsdagmorgen is op de Belgische wijk, Oude Burgsche Sluis, gemeente Wachtebeke, een zeventig jarige alleenwonende vrouw, genaamd Petronella Coppieters, vermoord in haar woning gevonden. Met een broodmes, dat naast het lijk gevonden is, was de hals der ongelukkige afgesneden. Het lijk lag, bedekt met een met bloed bevlekte deken, op den vloer naast het ledikant. Het bed, bestaande uit eenige bossen stroo, een paar oude baalzakken en een lap, die op een deken geleek, was geheel door elkaar getrokken. De vrouw, die door bedelen in haar onder houd voorzag, had den naam geld te bezitten, werd vaak door groote en kleine straatjongens op om barmhartige wijze geplaagd en gesard en door veel bewoners der Oudeburgsche Sluis werd ze gevreesd, want ze kon een oude, alleenwonende, vreemd doende, bede lende vrouw, hoe kan het ook anders - volgens het bijgeloovige volk tooveren. In haar woning heeft men nog ge vonden twee beurzen, waarvan de eene ruim fr. 8 kleingeld en de andere 14 stukken van fr. 5 bevatte, benevens een gouden ring. Maandag was de vrouw door de buren niet gezien en daarom gingen Dinsdagmorgen een paar buurlui het huis binnen, waarvan de deur niet op slot was. Het parket van Gent, dat Dinsdag namiddag nog ter plaatse geweest is, heeft eenige personen gehoord, om zich op de hoogte te stellen van de leef wijze, de gewoonten en manieren der arme vrouw en van haar verstandhou ding met de weinige personen, waarmee ze in aanraking kwam. Dit nader onderzoek bracht nog geen verdere bijzonderheden aan het licht. Woensdag werd den ganschen dag het onderzoek nog voortgezet en in een paar woningen een huiszoeking gedaan. Twee personen werden aangehouden, doch zijn heden weer op vrije voeten gesteld. Maandag jl. schepte de vrouw van de., postbode Van Weijnen te Sas van Geut water uit het kanaal, staande op een der aan de Westkade aanwe zige trapjes. Zij steunde daarbij met een der handen op de ijzeren boog, aan het trapje bevestigd. Door het breken dier boog, viel de vrouw voor over te water. Ei woei een stevige bries uit hét zuiden, die er niet weinig- toe bijdroeg, dat de drenkelinge spoedig een heel eind van den kant verwijderd was. Op het hulpgeroep kwamen een paar personen ijlings aansnellen, die, zonder zich een óogenblik te bedenken, geheel gekleed in het vrij diepe kanaal spron gen. Door hen werd met veel moeite de bewustelooze vrouw naar den wal gesleept, alwaar zij door personen ge grepen en op het droge getrokken werd. Op den wal werd aanstonds de be kende methode toegepast, wat echter niet veel succes opleverde. Bij den heer Oole binnengebracht, verleende daar de geneesheer Van der Sman meer radicale hulp, waardoor de vrouw weder spoedig tot bewustzijn kwam. Een woord van bijzondere hulde mag hier wel aan de redders niet onthou den worden. Een hunner, Charles Ver- eecken, is een bekwaam zwemmer, doch Frans de Splinter, die zich even eens zonder aarzelen in het diepe water begaf, bleek spoedig moeite met zich zeiven te hebben en verkeerde zelf J een oogenblik in levensgevaar. Dit j getuigt van veel opoffering. Tem. Ct. I „STEUNT ELKANDER". Dinsdagavond werd van bovenge noemde vereeniging op de bovenzaal van den heer P. Koole, onder voorzit terschap van onzen burgemeester, den heer D. J. Oggel, de jaarlijksche alge- gemeene vergadering gehouden. Onge veer 90 personen woonden deze ver gadering bij. Dat is niet veel van de ruim 300 leden en begunstigers. Nadat door het bestuur een 14-tal nieuwe leden waren aangenomen, werd de vergadering der buitengewone leden geopend. In deze bijeenkomst is alleen verkiezing van bestuursleden gehouden. Aan de beurt van aftreding waren de navolgende heeren B. van Ruijven, onder-voorzitter, A. E. C. Kruijsse, le penningmeester, C. P. Minjon, secretaris en P. van Hoeve, J. Smies, J. Verijzer, J. A. van Vessem en M. Wolfert, com missarissen, terwijl nog moest voorzien worden in de vacature van 2en pen ningmeester, ontstaan door het vertrek van Dr. R. P. Offringa Hz. uit deze gemeente. De heer J. M. Oggel werd gekozen ter vervulling van laatstge noemde betrekking, in zijn plaats werd tot commissaris gekozen de heer J. Wieland, terwijl al de andere aftreden den met bijna algemeene stemmen wer den herkozen. Thans werd overgegaan tot het hou den der gecombineerde vergadering, De eerste penningmeester las de vol gende staat van ontvangsten en uitga ven over het afgeloopen vereenigings- jaar voor: Ontvangsten In kas op 1 Maart 1904 f 28,62V2 Contributie gewone leden 988,70 j Reglementen verkocht 1,60 Boeten5,16'/2 Contributie buitengew. leden 246,50 Uit de spaarbank gehaald 200, Rente spaarbank „61,24 Samen 1531,83 Uitgaven. Ziektegelden uitgekeerd 1114, Drukwerk, port, vergoeding, enz31,53 Ingelegd in de spaarbank 386,24 Samen 11531,77 In kas aan contanten op heden 6 cent. Op de Rijkspostspaarbank staat 2383,75', samen dus 2383,815 op 1 Maart 1904 was er 2226,14 Dus bedraagt het goed slot 157,675 Deze rekening en verantwoording was voor af reeds door de commissie van toezicht goedgekeurd. Alsnu werd voorlezing gedaan van de verschillende bedragen aan de leden wegens ziektegelden uitgekeerd en daarna dankte de Voorzitter den eer sten penningmeester voor de goede zorgen aan de financiën der vereeni ging besteed. Het woord was nu aan den Secretaris voor het jaarverslag. Dit luidde aldus Geachte Vergadering Het afgeloopen vereenigingsjaar is voor „Steunt Elkander" niet erg gun stig geweest. Was het vorige jaar aan ziektegelden uitgekeerd het aanzienlijk bediag van 1106.thans is voor hetzelfde doel uitgegeven 1114. Dit loopt nu wel niet veel uiteen, maar, wanneer we de zaak aan een meer nauwkeurige beschouwing onderwer pen, dan blijkt nog wat anders, dat tot nadenken stemt. Immers, het vorige jaar bedroeg de contributie door de gewone leden opgebracht ƒ957.20. Had de vereeniging dus geen andere inkom sten en' uitgaven gehad dan de boven genoemde, dan zou er een tekort ge weest zijn van ƒ148.80. Het nu afge loopen jaar bedroeg de contributie der gewone leden 988.70. Door denzelf den bril bekeken was dit jaar dan het tekort geweest ƒ125.30.' Door de con tributie der buitengewone leden wordt dit tekort ruimschoots gedekt, zoodat een goed slot met blijdschap kan ge constateerd worden, dit jaar groot 157.67». Het vorige jaar bedroeg dit slechts 135.64s. Er is dus eenige voor uitgang waar te nemen. Dit jaar waren de uitkeeringen wegens ziekte ƒ8,- grooter dan het vorige jaar en de con tributie der buitengewone leden was- 3,lager, hetgeen een nadeel voor de kas oplevert van ƒ11.In weer wil daarvan is het batig saldo 22, hooger dan het vorige jaar. Dit komt enkel en alleen daardoor, dat het aan tal gewone leden eenigszins is toege nomen en dat mag een gunstig ver schijnsel genoemd wr orden. Het is ook een bewijs, dathettoenemen van het aantal gewone leden den bloei van de vereeniging bevordert en het is de plicht van alle leden om hen, die daarvoor in de termen vallen, aan te sporen als gewoon lid tot de vereeni ging toe te treden. Eerst dan, wan neer de deelneming als 't ware algemeen kan genoemd worden, zal en kan „Steunt Elkander" in dien staat van gezondheid komen, dat zij op eigen wieken zal kunnen drijven en den steun der bui tengewone leden des noods missen, in ieder geval als een bonheurtje onge schonden bij het opgespaarde kapitaal tje zoude kunnen gevoegd worden. In dien staat van welvaart mag „Steunt Elkander" zich blijkens het voorgaande nog niet verheugen. Onze vereeniging treedt thans haar 9de levensjaar in. Gedurende haar 8-jarig bestaan is reeds meer dan f7000 aan ziektegelden uitgekeerd of gemiddeld per jaar f900. De laatste 3 jaren bedroegen die uitkeuringen echter veel meer, nl. 1369, 1106 en 1114 gulden. Er bestaat dus grond om aan te nemen, dat zonder buiten gewone omstandigheden de uitkeerin gen telken jare rond de elf a twaalf honderd gulden zullen bedragen, dat is de contrbutie van ruim 230 leden. Welnu, slaat dan allen de hand aan den ploeg en zorgt, dat we dit jaar tot een getal komen van 250 leden. We tre den het nieuw e jaar in met 204 gewone leden tegen 187 in het vorige, we gaan dus vooruit, maar die vooruitgang kon beter zijn. Tien gewone leden zijn van de lijst gevoerd 1 wegens overlijden, 4 wegens wanbetaling, 1 lid heeft bedankt, 3 leden ertoeven tijdelijk in Duitschland en kunnen dus bij gebleken gezondheid weer tot de vereeniging toetreden, ter wijl het tiende lid is geschrapt wegens vermoedelijk gepleegd bedrog. Dat lid is uitgenoodigd om zich te komen ver antwoorden, doch heeft daaraan niet voldaan, zoodat het bestuur heeft ge meend, dat het bedrog wel degelijk had plaats gehad. Er zijn 111 buitengewone leden, hun aantal is dus eenigszins afnemende. Dit is echter een gewoon verschijnsel, dat geen reden geeft tot ongerustheid. Er blijft toch altijd een vaste kern van gegoeden, werkgevers en belang» stellenden, die der vereeniging een goed hart toedragen en haar in geen geval hun steun zullen onthouden. Ten slotte ben ik zoo vrij te herha len, dat vooral op het toenemen van het aantal gewone leden het oog moet gevestigd blijven, opdat onze spaarpot, die thans f2383.815 bedraagt, zoodanig in omvang moge toenemen, dat wij gerust de toekomst kunnen te gemoet Saan- Ik heb gezegd." De voorzitter betuigde ook den secre taris zijn dank voor de zorgen aan dit jaarverslag besteed. Aan de orde was nu de verkiezing van de commissie van toezicht. Een der leden dier commissie heeft tijdelijk de vereeniging verlaten, een ander lid

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2