O iBUMACHELSm. üSiVissaa axsoixHOVHd aa Groene gauwgroote MUTSAARDS BONKERS Landbouw. Marktberichten. Advertent icn. sr. Erwtenrijs. PAARD en KAR DE NIEUWSTE PATRONEN Wachtende aan de Axelsche Sassing Eene prachtige Collectie STALEN van ♦cO »cO Opruiming van Axel. K.J. den over de donkerheid, als ze Zondags naar de kerk komen. Men weet dat de Katholieken reeds 's morgens om halfzes naar de kerk komen, en het is den vorigen winter gebeurd dat twee rijtuigen op elkander zijn gereden. Daarom heb ik de eer om aan den Raad voor te stellen om van af Novem ber tot Februari 3 lantaarns te laten [branden, en wel een op de markt, een in den verloren 'hoek en een recht voor de R. K. Kerk. De Voorz. zegt toe dit in eene vol gende zitting te zullen behandelen. Dhr. De Feijter neemt hiermede genoe gen, daar het voor dit seizoen niet meer noodig is. Dhr. De Feijter zegt verder dat het zijn aandacht heeft getrokken dat aan de Wed. Jac. de Pooter vlak voor de herberg een paal staat. Deze paal wordt waarschijnlijk gebruikt om er voertuigen of paarden aan vast te zet ten. Was het niet wenschelijk om die menschen te verzoeken dien paal daar weg te doen, en hem te doen plaatsen naast het huis, dan had er niemand last van. Ik heb wel eens gehoord dat er menschen tegen opgeloopen zijn. De Voorz. zegt hiernaar onderzoek te zullen instellen. De vergadering wordt gesloten. Het „Maandblad der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" van Februari 1905, No. 27 en 28, bevat het verslag der Landbouwproefvelden in Zeeland over 1904. De heer I. O. J. Kakebeeke, Rijkslandbouwleeraar voor onze provin cie geeft aan het eind daarvan het volgende kort overzicht. De proefne mers in Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn vermeld bij de betreffende num mers der proefvelden. De proefveldjes ten behoeve der land- bouw-wintercursussen te Koewacht, Westdorpe, Oudelande, Wemeldinge, Waarde, Oud-Vossemeer en St. Philips- land hebben goed voldaan. In het bij zonder voor de zomerlessen in plant kunde en plantenteelt waren zij van veel nut. Proef\ eld te Rilland. Suikerbieten, verbouwd op een afstand van 33 bij 30 cM. hebben, zoowel in gewicht aan bieten als in gewicht aan suiker, per Hectare een grootere opbrengst gegeven dan de bieten, verbouwd op afstanden van 28 bij 25 cM. De variëteit Kühn Co. E. S. gaf een goed gehalte, doch lage opbrengst. Geschild en gedesin fecteerd zaad van suikerbieten kwam spoedig boven en gaf een hooge op brengst met een matig gehalte. Proefveld in den Fredericapolder (Rilland). De suikerbieten-variëteit van den kweeker DesprezinNoord-Frankrijk gaf een slecht resultaat. De kwaliteit van het gebruikte zaad was onvoldoende Het geschilde zaad gaf ook op dit proefveld een goed resultaat. De op de proefvelden voor de eerste maal uit gezaaide Boheemsche variëteit „Klecan Elite" gaf een hooge opbrengst, doch hadden te laag gehalte. 6. Op dit proefveld, te St. Annaland hebben de Zeeuwsche blauwen de hoog ste opbrengst gegeven. De Friesche jammen gaven een geringe opbrengst. De smaak van deMunstersche-aardappe len was slecht. 7. Kleine poters van Zeeuwsche blauwen gaven een hooger opbrengst dan groote poters van deze variëteit. Ook op liet proefveld te Oud-Vossemeer gaven de Zeeuwsche blauwen de hoog ste opbrengst. De smaak van de Mun sterschen was goed. 8. Op het proefveld te Waarde gaven de Zeeuwsche blauwen de beste finan- tieele uitkomst. De Munsterschen, hoe wel mooi van stuk en best van smaak brachten op de markt te Rotterdam f 0,50 per hectoliter minder op dan de Zeeuwsche blauwen en bontblauwen. 14. Op het proefveld te Aaitfenbürg werd een groot aantal aardappel-varië teiten verbouwd op lichten grond. In 1905 zullen de meeste dier variëteiten op zwaren grond gebracht worden. Ook op dit proefveld bleken de Friesche jammen versleten te zijn. 18. De Munsterschen gaven op dit proefveld het beste resultaat. De smaak van deze aardappels was echter minder dan van de bontblauwen. De Friesche jammen zijn niet aan te bevelen. (Proef nemer was de heer Ch. Pauwels te Sas van Gent). 2. De Wilhelmina-tarwe gaf op dit proefveld, te St. Laurens, de hoogste opbrengst en was de beste van kwali teit. De kwaliteit van de wittedikkop was niet best. De gladde Essex-tarwe is ook aan te bevelen. 12. Ook op het proefveld te Zuid- zande gaf de Wilhelmina-tarwe de hoog ste opbrengst. De Bordeaux-tarwe bleef in opbrengst ver achter. 13. Dit proefveld gaf dezelfde resul taten als proefveld No. 12, 19. De onregelmatige stand van de tarwe-variëteiten op de verschillende perceelen maakte een vergelijking on mogelijk. (Proefnemer was de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Hon tenisse). 1. Deensche-Schlanstadter en Zeeuw sche rogge bleken op dit proefveld goede variëteiten te zijn. Een aan de land bouwschool te Wageningen gekweekte variëteit viel zeer tegen. 3. Op het proefveld te Zonnemaire is een bemesting met 300 K.G. Chili getrokken kan worden. (Proefnemer was de heer J. van Langevelde te Xxel). Proefveld in den Fredericapolder. Bij een vergelijking van verschillende voederbieten-variëten hebben de z. g. groenkragen de beste resultaten gege- 1 ven. De Eckendorfer gele mangel wor telen gaven een zeer hooge opbrengst, dcch het gehalte aan droge stof was te gering. AXEL, 25Febr. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,40 k f 8,50 Rogge 6,50 a f 6,70 Wintergerst 8,15 k f 8,40 Zomergerst, 7,50 k 7,75 Haver 7, a 7,25 Erwten 8,a 8,40 Paar- denboonen f-8,/'8,10 Daiv jbnnen 0,èi f 0,Witteboonen f 0,— k 0,Bruineboonen 0,k f 0, Boekweit 0,a 0,Lijnzaad 9,25 a 10,50 Aardappels j 2,90 Koolzaad per zak van 106 liters 0, HULST, 27 Febr. Ter graanmarkt van heden (Dinsdag) waren de prijzen als olgt Tarwe 8,50, Rogge 6,50, Win tergerst 8,25, Zomergerst 7,50, Ha ver 6,75, Erwten 8,25, Paarden- boonen 8,Duivenboonen 9, Witteboonen 14Bruineboonen 9,50, Boekweit 0,Lijnzaad f 0,Aardappels f 2,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo 1,10, k 0,Eieren per 26 stuks 0,80, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 32 stuks hoornvee, 32 varkens, 0 paarden, verkocht12 stuks hoornvee, 25 varkens, 0 paarden. 1 Axel. F. VAN HOEVE. I (Ponny); te bevragen bij den uitgever I dezer Courant. salpeter per Hectare op suikerbieten, naast een voldoende phosphorzuur- bemesting, zeer loonend geweest. Een groote hoeveelheid Chilisalpeter was niet loonend. 4. Een bemestingsproef op suiker bieten te Nieuwerkerk met verschillen de kalimeststoffen gaf geen positief resultaat. 5. Een bemesting met kali, in den vorm van kaïniet en patent-kali op suikerbieten op lichten grond, in de gemeente Oosterland, gaf uitstekende resultaten. 9. Een bemesting van aardappelen met superphosphaat en Chilisalpeter gaf te Kapelle beter resultaten dan een bemesting met ammoniak superphos phaat. De toepassing van patent-kali heeft ook nog een kleine winst gegeven. 10. Te 's-Heer Arendskerke bleek, I evenals de beide voorgaande jaren, een kalibemesting op suikerbieten met am- moniak-superphosphaat en Chilisalpeter voordeeliger dan een met superphos phaat en Chilisalpeter. 11. Een bemesting met zwavelzure kali op suikerbieten te Cortgene is loo nend geweest, met patent-kali en kaï niet niet. Een volgend jaar zal deze proef herhaald worden. 15. De toepassing van groonbemes- ting door middel van wikken op suiker bieten is op het proefveld te Clinge voordeelig geweest. (Proefnemer was de heer C. F. de Deckere te Clingej. 16. Een kalibemesting heeft te Koe wacht op aardappels uitstekendgewerkt. De kalkbemesting heeft niet veel uit gewerkt. (Proefnemer was de heer St. Baert te Koewacht). 17. Het proefveld te Axel heeft veel door de droogte geleden, zoodat uit de verkregen resultaten geen conclusie JOH. SMIES. 1). C. SCHIEMAN. Wed. 80RBEE - Axd. Dagelijks verkrijgbaar versche NATUURBOTER, prima kwa liteit GOUDA KAAS en EDAMMER KAAS en versche EIEREN. Aanbevelend. P. S. Aan hetzelfde adres te koop 2 HONDENKARREN voor elk aannemelijk bod. tegen verminderde prijzen. Aanbevelend,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3